"Μα ΕΓΩ είμαι η Μπίλιω!!!"

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μια ημερήσια εκδρομή έχει το ενδιαφέρον της. Δεν μπορεί να συγκριθεί με την Σάμο βέβαια, μιας και είναι ανόμοια πράγματα.
Εντάξει κυρίως προσφέρεται για χαλάρωμα, αλλά περί ορέξεως...Είδα ωραία πραγματάκια αλλά μέχρι εκεί. Θα ξαναπήγαινα ίσως αν κανονιζόταν με μεγάλη παρέα, για περισσότερο χαβαλέ.

Υ.Γ. Μην λέτε τόσα καλά για την Σάμο! Θα νομίζουν ότι σας πληρώνω!:xalara:
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μια ημερήσια εκδρομή έχει το ενδιαφέρον της.
Θα ξαναπήγαινα ίσως αν κανονιζόταν με μεγάλη παρέα, για περισσότερο χαβαλέ.
Έτσι σκέφτονται οι νορμαλ άνθρωποι, όχι όπως εμείς που πήγαμε για 10 μέρες μόνοι μας. Κι όχι τιποτε άλλο αλλά η θάλασσα ήταν παγωμένη και ούτε το μπανιο μας δεν μπορούσαμε να ευχαριστηθούμε.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χαχαχα! Η αλήθεια είναι ότι 10 μέρες είναι...πολλές! Σκληροπυρηνική απόφαση!
Πάντως τα νερά στα μέρη μας είναι γενικώς κρύα! Πρέπει να έχεις περάσει τουλάχιστον από τα ΟΥΚ πριν κολυμπήσεις εδώ!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αστα αυτά! Σε κρύα νερά γενικά έχω κολυμπήσει κι εγώ. Οι Φούρνοι είναι εκτός συναγωνισμού. Αφού νομίζω πως ειρωνικά έδωσαν το όνομα Φούρνοι. ;)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χαχαχα μπορεί. Πάντως εγώ έκανα κανονικά μπάνιο, δεν είδα διαφορές ιδιαίτερες. Και όχι, δεν έχω πάει στα ΟΥΚ!
Δες το και από την θετική μεριά. Τσιτώνει το δέρμα. Με το ζόρι!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τι να σου πω... Πάντως στην Ικαρία που θεωρητικά έχει κρύα νερά δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα. Στους Φούρνους όμως τα είδα όλα!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μπορεί να είχε αρχίσει να επηρεάζει και το μυαλό σας η 10ήμερη παραμονή....χοχοοχο!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
(Και ένα update για το μέρος! Μια μικρή ιστορία που έμαθα πριν από λίγο).

Όπως θα διαβάσατε στην ιστορία (δεν την διαβάσατε???) στους Φούρνους υπάρχει μόνο ένα ΑΤΜ της Εθνικής για τις όποιες συναλλαγές των κατοίκων. Και αυτό αν δουλεύει ή αν έχει χρήματα μέσα. Αναρωτιόμουν λοιπόν τι γίνεται στις off season περιόδους στις οποίες δεν υπάρχει πολύ μεγάλη εισροή ξένων κεφαλαίων (πςςςςς).

Ε λοιπόν τώρα έμαθα! Γνωστός μου που έχει λατρεία με τους Φούρνους και πηγαίνει κάθε δεύτερη εβδομάδα μου περιέγραψε το εξής σκηνικό!

Πηγαίνει σε ένα φούρνο να αγοράσει ψωμί, λίγο πριν γυρίσει Σάμο. Ο λογαριασμός ήταν 3 ευρώ (μα πόσα ψωμιά πήρε?). Δεν γνωρίζω τι χαρτονόμισμα έδωσε, πιθανολογώ όμως κανένα 20ευρω. Η φουρνάρισα στην θέα του 20άρικου απήντησε "δεν έχω ρέστα". Ο γνωστός δεν είχε όμως ψιλά. "Και τι κάνουμε τώρα συμπαθητική Φουρνιώτισα?" (καλά το τελευταίο είναι δικό μου). "Ε δεν πειράζει αδερφέ, την επόμενη φορά". "Μα σε λίγο φεύγω για Σάμο!". "Ε δεν πειράζει, όταν γυρίσεις!". "Μα μπορεί να έρθω σε κανένα χρόνο πάλι!". Η κυριούλα όμως δεν φάνηκε να ανησυχεί και απτόητη αποκρίθηκε "Ε αν είναι σε ένα χρόνο, σε ένα χρόνο τότε".
Ο γνωστός μου έφυγε τελικώς χωρίς να πληρώσει! Πολύ μπροστά οι πωλήσεις στους Φούρνους!

Υ.Γ. Στο επόμενο update μάλλον θα σας γράψω τι απέγινε τελικά με αυτά τα 3 ευρώ...
 

JsOphelia

Member
Μηνύματα
37
Likes
46
Ονειρεμένο Ταξίδι
Northern Lights
Με συγχωρείς για την παρέμβαση, αλλά θα παραθέσω κάποιες φωτογραφίες που τράβηξα Αύγουστο μήνα (όλοι οι ντόπιοι που εχουν φυγει για δουλεια επιστρεφουν) και το νησί είναι γεμάτο από κόσμο αλλά και έχει πολύ καλό καιρό :)
Ελπίζω να σου αλλάξω την γνώμη και να ξαναπας, καθως πιστευω πως το υποτίμησες, αλλά όχι τον Ιούλιο μήνα!

Ψιλή Άμμος (7 το πρωί :Ρ)
καθώς εκτός από τραπεζάκια/ξαπλώστρες έχουμε και φουσκωτά! (τόσο μπροστά)
WP_20140815_029.jpg
WP_20140815_035.jpg

Εδώ είμαστε το απόγευμα
WP_20140815_051.jpg
WP_20140815_053.jpg


Η παραλία της Βλυχάδας, με άμμο και ρηχά νερά.
WP_20140816_024.jpg
WP_20140816_148.jpg

Έχουμε και κατσίκες βεβαίιιιιως!
WP_20140816_199.jpg


Το Καμπί (φούρνων!:Ρ)
έχει λίγο παραπάνω κόσμο νομίζω..
WP_20140818_035.jpg
WP_20140819_032.jpg
WP_20140819_043.jpg

Το δικό μου γλυκό από της Πάτρας :Ρ (άκυρο αλλά είπα να το βάλω!)
WP_20140821_026.jpg


Ψιλή άμμος πάλι (διαφορετική ημέρα)
WP_20140822_058.jpg


Πετροκοπιό, επίσης με άμμο και ρηχά νερά (πιο βαθιά όμως από την Βλυχάδα, η Βλυχάδα είναι αρκετά ρηχή).
Τον έχει τον κόσμο του και εδώ!
WP_20140823_15_52_37_Panorama.jpg
WP_20140823_039.jpg
WP_20140823_043.jpg
WP_20140823_073.jpg


Και για τέλος, είπα να βάλω μια φωτογραφία από την εγκατελελλειμένη ξύλινη κατασκευή όπως προανέφερες, η οποία λειτουργεί ως μπαράκι και παρά τις πρωινές ώρες ο κόσμος είναι ακόμα εκεί! (η συγκεκριμένη πρέπει να ήταν 5 το πρωί) Που παρεμπιπτόντως ανακινήθηκε φέτος και είναι σε πολύ καλή κατάσταση, απλώς είναι αυτό το στυλ της!
WP_20140824_094.jpg



Καλή συνέχεια και ελπίζω να σε δω του χρονου εκεί με διαφορετική διάθεση :)
Και πατήστε και πάνω στις εικόνες για μεγέθυνση :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το πλήθος του κόσμου στις παραλίες των φωτογραφιών σου είναι κάτι παραπάνω από ιδανικό για μένα, και μάλιστα Αύγουστο μήνα! Βασικά αν έλειπαν οι ξαπλώστρες πάνω στο κύμα θα ήταν παράδεισος.
 

JsOphelia

Member
Μηνύματα
37
Likes
46
Ονειρεμένο Ταξίδι
Northern Lights
Είναι παράδεισος katkats! και γι'αυτό οι κάτοικοι του αγαπούν πολύ τον τόπο τους αλλα και αυτοι που λειπουν, γυρίζουν όλοι κάθε χριστούγεννα/πασχα/καλοκαίρι ή όποτε βρουν ευκαιρία! θα δεις ανθρώπους όλων των ηλικιών, δεν είναι νησί που έχει μόνο ηλικιωμένους ανθρώπους!
Είναι μικρό, αλλά θέλει αμάξι ή μηχανάκι για να ανακαλύψετε τις ομορφιές του..

Αυτές οι φωτογραφίες είναι από πέρυσι το καλοκαίρι, Αύγουστο πάλι! είχα κάτσει περισσότερο, ενώ φέτος έκατσα μόλις 1,5 εβδομαδα...

Η ψιλή άμμος από ψηλά
DSCN3918.JPG


Μπαζάκος(ή στου Μπαζάκου), παραλία δίπλα από το λιμάνι
DSCN3928.JPG

DSCN3930.JPG


Ψιλή Άμμος πάλι
DSCN4009.JPG

Εδώ είναι το βράδυ(το παλιό, πριν την ανακαίνιση)
DSCN4114.JPG


και λίγο ικαριώτικος
DSCN4131.JPG

Ψιλή άμμος (από την άλλη άκρη)
DSCN4191.JPG

Μπαζάκου πάλι, η θέα από την παραλία (απέναντι είναι η Θύμαινα)
DSCN4287.JPG
DSCN4288.JPG

Το λιμάνι από τα σκαλιά του Μύλου (μπαρ)
DSCN4420.JPG

Παναγιά η Ευαγγελίστρια
DSCN4431.JPG

Κάτω από την εκκλησία, τα Κουμαρά
DSCN4495.JPG

Τα κουμαρά από κοντά
DSCN4503.JPG
DSCN4507.JPG

Και πιο κοντάαα
DSCN4509.JPG

Κατσίκες στο προηγούμενο ποστ, χήνες σε αυτό..τι γίνεται??
DSCN4514.JPG

Θέα από το ξωκλήσι της Παναγιάς
DSCN4533.JPG
DSCN4538.JPG
DSCN4608.JPG
DSCN4610.JPG

Ψιλή άμμος
DSCN4698.JPG

Πάνω στην σκάλα :)
DSCN4699.JPG
DSCN4700.JPG

Βλέποντας το νησί από το καράβι
DSCN4721.JPG
DSCN4727.JPG

Αυτά είναι μάλλον τα σκαλιά που ανέβηκε ο φίλος! χαχαχ..
DSCN4730.JPG
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ουάου! Μιλάμε για πλούσιο φωτογραφικό υλικό! Πολύ ωραίες φωτογραφίες πραγματικά!
Νομίζω με παρεξήγησες πάντως! Εγώ έφυγα με θετική γνώμη από το νησί. Εντυπωσιάστηκα από την ποικιλία που υπάρχει σε σχέση με το μέγεθος του νησιού. Και οι άνθρωποι μια χαρά, τα καλύτερα έχω να πω.

-Στο Καμπί όντως είχε κόσμο. (κυρίως οικογένειες) Απλά δεν κάτσαμε.
-Στην Ψιλή Άμμο απογοητεύτηκα κυρίως από τον βυθό. Όσο για τα υπόλοιπα, ε δεν είμαι και η πιο έμπιστη πηγή! 1.5 μέρα έμεινα! Πάντως οι ξαπλώστρες όντως απουσίαζαν. (Πάντως στην ξύλινη κατασκευή έπρεπε να πάω και βράδυ, dammit! Πού να το ήξερα?)
- Ο Μύλος ήταν κλειστός.
- Ναι. ΑΥΤΑ ήταν τα σκαλιά!
- Πολύ πιθανό να επιστρέψω. Υπάρχουν πράγματα που δεν πρόλαβα να δω, το αναφέρω άλλωστε.

Peace Φουρνιώτες! Μην μου ορμάτε!:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom