Μα, τι φταίει..??!

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Δεν ξέρω πόσοι από σας έχουν πέσει πάνω σε αυτή τη λίστα.

http://www.ibtimes.com/best-passports-have-unrestricted-travel-around-world-1422038

Φαντάζομαι αρκετοί.. Με λίγα λόγια το Ελλαδιστάν μας 'έχει' ένα από τα ισχυρότερα διαβατήρια στον κόσμο, δίνοντας μας -θεωρητικά τουλάχιστον στην συγκεκριμένη έκταση- την δυνατότητα να επισκεφτούμε 160+ χώρες χωρίς pre-arranged visa ή και visa-free..
Νταξ, δεν είναι σπάνιο να συναντάμε ανθρώπους από αναπτυσσόμενες χώρες που αναρωτιούνται πώς στο καλό έχουμε τόσα χρήματα/ελευθερία κινήσεων κλπ κλπ..
Παρ'όλα αυτά, συνεχίζω να πιστεύω ότι βρισκόμαστε σε ένα ταξιδιωτικό μεσαίωνα ως χώρα. Και πριν προλάβει κάποιος να μου απαντήσει μονολεκτικά 'Κρίση', ο μεσαίωνας αυτός ισχύει για όλα τα στρώματα.
Με χαροποιεί που υπάρχουν άνθρωποι που αγαπάνε τα ταξίδια όπως εδώ στο φόρουμ, όπως και καταλαβαίνω τις διαφορετικές προτεραιότητες που βάζει ο καθένας στη ζωή του. Τι είναι αυτό που μας κάνει σαν λαό όμως να υστερούμε έστω και στην θέληση, στην καψούρα για ένα ταξίδι!

Πώς γίνεται σε μια χώρα που από γραφειοκρατικής τουλάχιστον άποψης το ταξίδι να είναι τόσο προσβάσιμο, η συντριπτική πλειοψηφία να μην φεύγει εκτός νομού και όσοι το κάνουν να ακολουθούν τον τυφλοσούρτη Σκι στο Μπάνσκο- προσκυνηματικός στην Πόλη-για υπέρβαση στην Πράγα..
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ενδιαφέρον θέμα !
Με έχει απασχολήσει και εμένα.Χωρίς να έχω δει κάποια επίσημη καταγραφή και εγώ πιστεύω ότι οι Ελληνες ταξιδεύουν λιγότερο σε σχέση με ανθρώπους από κάποια κράτη της βόρειας Ευρώπης και δεν μιλάω για την περίοδο των τελευταίων ετών μόνο που η κρίση έχει περιορίσει αναγκαστικά τα ταξίδια. Ισως να έχει να κάνει με το πως επηρεάζουμε ο ένας τον άλλον. Έχουμε μάθει από τους γύρω μας να ξοδεύουμε περισσότερο τα χρήματα στο να φανούμε στους άλλους εντός παρά στο να εξερευνήσουμε τον κόσμο.(Το πως επικράτησε αυτή η νοοτροπία βέβαια δεν το γνωρίζω).

Να αγοράσουμε δηλαδή το ακριβό το αυτοκίνητο τα ακριβά τα ρούχα και να ξοδέψουμε χρήματα σε διασκέδαση και να ταξιδέψουμε έξω μόνο αν περισσεύουν χρήματα και μόνο αν υπάρχουν οι ιδανικές συνθήκες για κάτι τέτοιο(ακριβά ξενοδοχεία,φαγητό μόνο σε καλά εστιατόρια κτλ.) στοχεύοντας πρωταρχικά στο να επεκτείνουμε έναν χλιδάτο τρόπο ζωής και μετέπειτα στο να ανακαλύψουμε και να εξερευνήσουμε τον υπόλοιπο κόσμο. Τα λέω βιωματικά όλα τα παραπάνω από αυτά που έχω αντιληφθεί με αυτούς που έχω κάνει παρέα τόσα χρόνια αλλά γενικά και από πολλά σχόλια που έχω διαβάσει μέσα στο forum όπου συνήθως τείνεται να χλευάζονται αυτοί που έχουν την επιθυμία να ταξιδέψουν με λίγα χρήματα λες και η εξερεύνηση πρέπει να είναι δικαίωμα μόνο των ανθρώπων που έχουν γερό κομπόδεμα.

Ας πουν και οι άλλοι:)
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι Έλληνες στο σύνολό τους είναι πολύ πιο συντηρητικοί από κατοίκους άλλων χωρών, πολλές φορές δε το αντιλαμβανόμαστε διότι κοιτάμε το δικό μας κύκλο και νομίζουμε ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι σαν και εμάς ή τον κύκλο μας (ή και το φόρουμ μας ;) )

Αυτό και μόνο έχει ως αποτέλεσμα τη μικρότερη ταξιδιωτική κουλτούρα, η οποία σε γενικές γραμμές βοηθάει στο να βγεις από το comfort zone σου, να δεις και πέντε διαφορετικά πράγματα, να πάρεις ερεθίσματα για να ανοίξει το μυαλό σου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μιλαμε για τα ταξιδια στο εξωτερικο προφανως αφου εντος Ελλαδος απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου σε περιοδους γιορτων, αργιες κλπ. οι δρομοι ηταν γεματοι αυτοκινητα, τα πλοια φισκα και τα καταλυματα φουλ.
Για τα ταξιδια στο εξωτερικο υπαρχουν πολλοι και διαφοροι λογοι. Και δεν θα μιλησω για την περιοδο της κρισης οπου ειτε δεν εχουν λεφτα οι Ελληνες ειτε τα κρατουν για να εχουν φοβουμενοι πως θα ερθουν τα χειροτερα.

1. Τα αεροπορικα εισιτηρια ηταν παρα πολυ ακριβα σε σχεση με τα εισοδηματα των Ελληνων.
2. Η Ελλαδα γειτνιαζει με χωρες οπου υπηρχαν αναταραχες λογω πτωσης των καθεστωτων ή λογω πολεμων τις τελευταιες δεκαετιες, οποτε ηταν δυσκολη και η χερσαια διεξοδος.
3. Η συγκοινωνιακη αυτη "απομονωση" δεν αφησε τους Ελληνες να αναπτυξουν ταξιδιωτικη κουλτουρα και σε συνδυασμο με αυτο που ειπωθηκε παραπανω, πως οι Ελληνες δηλαδη ειναι επιδειξιομανης δεν αφησαν ποτε τον Ελληνα να γινει ταξιδευτης.
4. Γι αυτο ακριβως οταν τα ταξιδια αρχισαν να γινονται φθηνα εξαιτιας κυριως της αναπτυξης του ιντερνετ αλλα και της ανοδου του βιοτικου επιπεδου, ο Ελληνας ταξιδευε για να εντυπωσιασει φιλους και γνωστους.
5. Οταν εγιναν πολυ φθηνα ηρθε η κριση και οι κυβερνησεις που τιναξαν στον αερα τους προυπολογισμους και τα σχεδια των ελληνικων νοικοκυριων.
6. Οι Ελληνες ειναι ενας λαος γλεντζες και καλοπερασακιας, οπου ξοδευει στα ταξιδια. Αν δεν εχει να ξοδεψει δεν ταξιδευει.
7. Ειναι και ακρως συντηρητικος ομως, που απογαλακτιζεται πολυ αργα απο τους γονεις του. Φοβισμενος για το διαφορετικο και απειρος στην αντιμετωπισει των δυσκολιων.
8. Καταστροφολογος και υπερπροστατευτικος. Οταν θα φυγεις για ταξιδι θα ακουσεις τα χιλια οσα απο συγγενεις και φιλους για εκει που θα πας και θα ζαλιστεις απο τα προσεχε, τα "πρεπει", τα "μη" και γενικα τις συμβουλες που θα σε δωσουν. Ε, αυτο επηρεασε αρνητικα πολλους Ελληνες που δεν γνωριζαν μια ξενη γλωσσα να ταξιδεψουν στο εξωτερικο τις προηγουμενες κυριως δεκαετιες.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Εχω αναρωτηθει κ εγω γιατι η ταξιδιωτικη μας παιδεια ειναι καπως περιορισμενη. Γενικα συμφωνω με οσα ειπωθηκαν. Θα ηθελα να προσθεσω κ μια μικρη πρακτικη λεπτομερεια: οι περισσοτεροι λαοι της Ευρωπης εχουν αδεια τις κεντρικες εβδομαδες του Αυγουστου κ συνηθως τοτε πραγματοποιουν κ αρκετα ταξιδια. Οι Ελληνες δεν ειχαν ποτε την αναγκη να ταξιδεψουν στο εξωτερικο την συγκεκριμενη περιοδο, ειχαν απλα να επιλεξουν αναμεσα σε πολλααααα νησακια. Συνεπως, η κουλτουρα που αναπτυχθηκε ηταν η αντιστοιχη... (Για τον Ελληνα καλοκαιρινες διακοπες σημαινε καθε χρονο αλλο νησι, ενω πχ για τον Ιταλο σημαινε καθε χρονο αλλη χωρα... Κ η συνηθεια επεκταθηκε κ σε αλλες χρονικες περιοδους...)
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχω αναρωτηθει κ εγω γιατι η ταξιδιωτικη μας παιδεια ειναι καπως περιορισμενη. Γενικα συμφωνω με οσα ειπωθηκαν. Θα ηθελα να προσθεσω κ μια μικρη πρακτικη λεπτομερεια: οι περισσοτεροι λαοι της Ευρωπης εχουν αδεια τις κεντρικες εβδομαδες του Αυγουστου κ συνηθως τοτε πραγματοποιουν κ αρκετα ταξιδια. Οι Ελληνες δεν ειχαν ποτε την αναγκη να ταξιδεψουν στο εξωτερικο την συγκεκριμενη περιοδο, ειχαν απλα να επιλεξουν αναμεσα σε πολλααααα νησακια. Συνεπως, η κουλτουρα που αναπτυχθηκε ηταν η αντιστοιχη... (Για τον Ελληνα καλοκαιρινες διακοπες σημαινε καθε χρονο αλλο νησι, ενω πχ για τον Ιταλο σημαινε καθε χρονο αλλη χωρα... Κ η συνηθεια επεκταθηκε κ σε αλλες χρονικες περιοδους...)
Πολλα λαικ. Αυτο ηταν το πιο σημαντικο που ηθελα να γραψω αλλα το ξεχασα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πολύ σωστά όλα όσα αναφέρθηκαν.. Εγώ πιστεύω πως ακόμα υπάρχουν πολλοί Έλληνες που θεωρούν ότι ένα ταξίδι στο εξωτερικό είναι πολύ δύσκολο να οργανωθεί (άρα τα γκρουπ είναι μονόδρομος) αλλά και πολύ ακριβό. Δηλαδή πολλοί το ονειρεύονται και θέλουν να ταξιδέψουν αλλά νομίζουν πως είναι προνόμιο λίγων.. Αν όμως κάνουν την αρχή καταλαβαίνουν ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο τελικά και πολλοί "κολλάνε το μικρόβιο" βάζοντας τα ταξίδια στην ζωή τους..
Πολλοί από αυτούς που δεν τολμούν να ταξιδέψουν όμως (και άρα δεν ξέρουν πως γίνεται και με λίγα χρήματα) ζηλεύουν ή σνομπάρουν ως "ψωνισμένους" όσους το κάνουν.. Προσωπικά στην δουλειά μου, ακόμα και σε γνωστούς κτλ. αποφεύγω σκόπιμα να πω ότι θα ταξιδέψω ή να μιλήσω για ταξίδια που έχω κάνει (εκτός αν ξέρω πως ο άλλος επίσης ταξιδεύει). Οπότε βγάζω εδώ στο φόρουμ τα απωθημένα μου!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Θυμάμαι κάποτε μια εκπομπή για τη Θάσο. Ρώτησαν λοιπόν μια γιαγιά στο Θεολόγο να τους πει για το χωριό της. Το εκθίαζε σαν να μην υπάρχει τίποτε άλλο στον κόσμο. -Πως ξέρεις πως είναι τόσο όμορφο; Έχεις πάει αλλού;
-Όχι
-Γιατί;
-Μα γιατί να πάω αλλού, αφού εδώ είναι το πιο όμορφο μέρος του κόσμου (!!!!!!!!!!)

Συμφωνώ με όσα γράφτηκαν παραπάνω και φυσικά δεν είναι οι μόνες αιτίες. Μια σοβαρή αιτία να μην ταξιδεύουν οι Έλληνες στο εξωτερικό (πράγμα που ευτυχώς τα τελευταία χρόνια, και παρά την κρίση κάπως αλλάζει) είναι πως έχει περάσει πολύ βαθιά η πιστη πως ζούμε στην ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ χώρα του κόσμου.
Λατρεύω την Ελλάδα και δεν χάνω ευκαρία να την "ψάχνω" αλλά όχι και η ωραιότερη.
Ακόμα όμως και στην "Ωραιότερη" χώρα του κόσμου, οι Έλληνες δεν ταξιδεύουν τόσο. Στο εξοχικό θα πάνε ή σε φίλους και πολλές φορές εκεί που πάνε δεν ξεκολάνε από ένα τραπέζι με μεζέδες, ούζο ή μπύρες και παρέα. Υπέροχα όλα αυτά αλλά ρε φίλε δες και λίγο πιο πέρα από τον πάτο του ποτηριού σου.
Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να γίνουμε (αν γίνουμε ποτέ) λαός ταξιδιωτών.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Με πρόλαβε η γιαγιά του dimo... στον κύκλο 5-6 κολλητών μου...κανείς δε ενδιαφέρεται, και δεν ξεκολάνε από τα Χανιά την ωραιότερη πόλη της Ελλάδας όπως τη θεωρούν...κι όλο το καλοκαίρι κάνουν βουτιές μόνο στους αγ. Αποστόλους στην πολυκοσμία. Φαλάσαρνα;;; σιγά που θα πάνε στην άκρη του κόσμου για μπάνιο!!! Νομίζω πως φταίει και μη γνώση ξένης γλώσσας στους μεγαλύτερους...αλλά και το ότι οι περισσότεροι θέλουν παρέα. Γι αυτό προτιμάνε τις ομαδικές εκδρομές εντός κι εκτός της Ελλάδας με τα πρακτόρεια. όταν προγραμματίζεται εκδρομή με απ ευθείας πτήση από Κρήτη σε ξένη χώρα γίνεται χαμός. 2 αεροπλάνα δε φτάνουν. το ίδιο στα οργανωμένα ταξίδια εντός της χώρας. οπότε η διάθεση υπάρχει αλλά όχι η γνώση του ατομικού προγραμματισμού.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Άσε που για κάποιο απροσδιόριστο λόγο το θεωρούν πολύ ακριβό, ακόμα κι αν τα έξοδα που οι ίδιοι κάνουν σε πανάκριβα gadget και μπουζούκια μπορεί να υπερβαίνουν κατά πολύ τα έξοδα που κάνει κάποιος για ένα ταξίδι. Αν εσύ έχεις ένα παλιό κινητό, δεν πας μπουζούκια και φυλάξεις αυτά τα χρήματα για ταξίδι, θα θεωρηθείς πλούσιος, πως έχεις πολλά λεφτά και δεν ξέρεις τι να τα κάνεις για αυτό ταξιδεύεις κλπ....


Αποτέλεσμα αυτού είναι και κάποιος να βγαίνει πρώτη φορά από τη χώρα του κάνοντας ένα-εντός ή εκτός εισαγωγικών-εξωτικό γαμήλιο (π.χ.Μαλδίβες) και να θεοποιεί τον προορισμό που πήγε ως μοναδικό, δεν θα υπάρχει καλύτερος κλπ....
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Θυμάμαι παλιότερα τον πατέρα μου να τρώγεται με όλους, συνταξιούχος τότε δεν τον χώραγε ο τόπος και του λέω ...βρε πατέρα δεν παίρνεις και τη μάνα να πάτε καμιά βόλτα κανα ταξίδι εξωτερικό...μέχρι τότε μόνο στη πάλαι ποτέ κουμουνιστική Βουλγαρία είχε πάει και του άρεσε....αφού έκανε λίγο τον δύσκολο άρχισε τα ταξίδια και μετά δεν τον μάζευα....με γκρούπ πάντα (τρίτης ηλικίας) αλλά μετά όλο κομπασμό μου έδειχνε τις φωτογραφίες του Παρίσι, Αγγλία, Ιταλία, Πράγα, Σεβίλλη, Μαδρίτη, Πορτογαλία που του άρεσε πάρα πολύ, κάτι φωτο με σπανιόλες που χόρευε και ο ίδιος (ήταν καλός χορευτής) .....μέχρι Τυνησία πήγε χωρίς τη μάνα μου με ένα φίλο του ...

Γενικά ισχύει αυτό που λέει η "γιαγιά¨ του dimosf και η ανάλυση που έκανε ο tripakias
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Άσε που για κάποιο απροσδιόριστο λόγο το θεωρούν πολύ ακριβό, ακόμα κι αν τα έξοδα που οι ίδιοι κάνουν σε πανάκριβα gadget και μπουζούκια μπορεί να υπερβαίνουν κατά πολύ τα έξοδα που κάνει κάποιος για ένα ταξίδι. Αν εσύ έχεις ένα παλιό κινητό, δεν πας μπουζούκια και φυλάξεις αυτά τα χρήματα για ταξίδι, θα θεωρηθείς πλούσιος, πως έχεις πολλά λεφτά και δεν ξέρεις τι να τα κάνεις για αυτό ταξιδεύεις κλπ....


Αποτέλεσμα αυτού είναι και κάποιος να βγαίνει πρώτη φορά από τη χώρα του κάνοντας ένα-εντός ή εκτός εισαγωγικών-εξωτικό γαμήλιο (π.χ.Μαλδίβες) και να θεοποιεί τον προορισμό που πήγε ως μοναδικό, δεν θα υπάρχει καλύτερος κλπ....
samsung duos 20 ευρώ, μα ετοιμάζω 2000+ για το next....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom