Μα, τι φταίει..??!

Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νομίζω ότι όλα μπορούν να συνδυαστούν... τα μπουζούκια, ο καφές ή το ποτό με φίλους, τα ταξίδια στο εξωτερικό. Ανάλογα με τα χρήματα που έχει ο καθένας μας μπορεί να προγραμματίσει και τη συχνότητα. Καθημερινά επειδή τα χρήματα ξοδεύονται λίγα-λίγα, όταν λέω σε φίλους και γνωστούς που δεν ταξιδεύουν λόγω χρημάτων, αντί να πάνε 10 φορές στα μπουζούκια ανά 3-4 μήνες, να πάνε 4-5 και έτσι θα εξοικονομήσουν αρκετά χρήματα για ταξίδι,εκπλήσσονται.Εκτός από το οικονομικό, πολλοί μου λένε ότι αισθάνονται ανασφάλεια σε μια πόλη του εξωτερικού και αναφέρουν δεκάδες κινδύνους...αυτό δεν ξέρω από που προέρχεται!
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κλισέ, αλλά το πόσο ασφαλής είναι η Αθήνα σε σχέση με πόλεις του εξωτερικού αμφισβητείται, της Ευρώπης τουλάχιστον. Από την άλλη είναι το άγνωστο που τρομάζει, η έλλειψη κουλτούρας του ταξιδιού και η συνέχισή της απ'την μεριά μας.
Τι εννοώ? Ότι αν και γεωγραφικά 'αποκλεισμένη' , μια χώρα με τον τουρισμό ως μεγαλύτερη-ίσως και μοναδική- βιομηχανία συνεχίζει να προσφέρει τετριμμένες υπηρεσίες τύπου τσέλιγκα και πλαστικών καρεκλών Κόκα Κόλας χωρίς να συνειδητοποιούμε τις απίστευτες αλλαγές που συμβαίνουν στον τομέα.
Οι Έλληνες θα πρεπε να 'νε αυθεντίες στο ταξίδι, είτε αυτό σημαίνει εισερχόμενο είτε εξερχόμενο, να δημιουργούν εξελίξεις , να τις παρακολουθούν έστω, όχι να τις βλέπει με τα κιάλια..

Το λογικό θα ταν η ταξιδιωτική παιδεία να 'νε μέρος της ζωής μας από μικροί, να έχουμε επενδύσει σε αυτό. Πέραν αυτού, στον καιρό της πληροφορίας , της πανέυκολης πληροφορίας γύρω από κάθε τι, είναι αδιανόητο η ανασφάλεια να μας διακατέχει..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κλισέ, αλλά το πόσο ασφαλής είναι η Αθήνα σε σχέση με πόλεις του εξωτερικού αμφισβητείται, της Ευρώπης τουλάχιστον. Από την άλλη είναι το άγνωστο που τρομάζει, η έλλειψη κουλτούρας του ταξιδιού και η συνέχισή της απ'την μεριά μας.
Τι εννοώ? Ότι αν και γεωγραφικά 'αποκλεισμένη' , μια χώρα με τον τουρισμό ως μεγαλύτερη-ίσως και μοναδική- βιομηχανία συνεχίζει να προσφέρει τετριμμένες υπηρεσίες τύπου τσέλιγκα και πλαστικών καρεκλών Κόκα Κόλας χωρίς να συνειδητοποιούμε τις απίστευτες αλλαγές που συμβαίνουν στον τομέα.
Οι Έλληνες θα πρεπε να 'νε αυθεντίες στο ταξίδι, είτε αυτό σημαίνει εισερχόμενο είτε εξερχόμενο, να δημιουργούν εξελίξεις , να τις παρακολουθούν έστω, όχι να τις βλέπει με τα κιάλια..

Το λογικό θα ταν η ταξιδιωτική παιδεία να 'νε μέρος της ζωής μας από μικροί, να έχουμε επενδύσει σε αυτό. Πέραν αυτού, στον καιρό της πληροφορίας , της πανέυκολης πληροφορίας γύρω από κάθε τι, είναι αδιανόητο η ανασφάλεια να μας διακατέχει..
Διαφωνω σε αυτο. Οι υπηρεσιες που προσφερει η Ελλαδα ειναι υψηλων προδιαγραφων. Τα ξενοδοχεια και τα μαγαζια μας ειναι σε γενικες γραμμες περιποιημενα και αφηνουν τους πελατες τους αρκετα ευχαριστημενους. Γι αυτο αλλωστε και η Ελλαδα βαθμολογειται ιδιαιτερα υψηλα σε τομεις οπως η φιλοξενια, οι προδιαγραφες και οι παροχες απο τους τουριστες.
Εκει που δεν τα παει καλα ειναι κυριως στις κακες ή ακριβες συγκοινωνιες (εσωτερικες και εξωτερικες) αλλα και στην ελειψη προβολης, στις αποτυχημενες ή ανυπαρκτες διαφημιστικες καμπανιες και στην απουσια γνωσεων και εφαρμογης τουριστικου μαρκετινγκ απο τους επαγγελματιες του τουρισμου και την πολιτεια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είμαι σίγουρος ότι ο Έλληνας ταξιδεύει πολύ λιγότερο από λαούς που έχουν πολύ μικρότερο εισόδημα. Δεν έχω στοιχεία για να το στηρίξω συνολικά, έχω όμως τα της Κούβας. Έχουμε και λέμε:
Έλληνες επισκέπτες 1200
Σλοβένοι 7,500 (με πληθυσμό γύρω στα 2,5εκ η Σλοβενία νομίζω)
Πολωνοί 56.000 (δεν έχουν πενηνταπλάσιο πληθυσμό από μας για να έχουν 50 φορές περισσότερους τουρίστες)
Πορτογάλοι 1700
Τσέχοι 5700 (με ίδιο πληθυσμό με την Ελλάδα)
Τούρκοι 23.000 (δεν έχουν 23 φορές περισσότερο πληθυσμό)

Κι όλα γι αυτά για την Κούβα που είναι δυσανάλογα δημοφιλής στην Ελλάδα σε σχέση με άλλες χώρες (στα οργανωμένα που έχουμε στοιχεία είναι σταθερά στις 3-4 πρώτες επιλογές εκτός Ευρώπης). Και προ κρίσης πάλι πιο κάτω ήμασταν. Δεν υπάρχει ταξιδιωτική κουλτούρα διότι δεν υπάρχει γενικώς παιδεία και ερεθίσματα. Έχει δίκιο ο Δεφ που είπε ότι πολλοί νομίζουμε ότι ο κύκλος μας είναι ο μ΄σεος όρος ή άντε λίγο πιο πάνω. Ο μέσος Έλληνας δεν έχει ιδέα. Μπήκα χτες σε ταξί και με ρωτούσε ο ταξιζτής (πτυχιούχος περικαλώ) πού πέφτει η Κούβα κι αν έχει ελέφαντες. Στη στρατολογία αγνοούσαν ότι είναι χώρα...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Οι Έλληνες στο σύνολό τους είναι πολύ πιο συντηρητικοί από κατοίκους άλλων χωρών, πολλές φορές δε το αντιλαμβανόμαστε διότι κοιτάμε το δικό μας κύκλο και νομίζουμε ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι σαν και εμάς ή τον κύκλο μας (ή και το φόρουμ μας ;) )
Αυτό και μόνο έχει ως αποτέλεσμα τη μικρότερη ταξιδιωτική κουλτούρα, η οποία σε γενικές γραμμές βοηθάει στο να βγεις από το comfort zone σου, να δεις και πέντε διαφορετικά πράγματα, να πάρεις ερεθίσματα για να ανοίξει το μυαλό σου.
Ολα που ειπατε ειναι σωστα σε γενικες γραμμεςΑυτο,που λεει ο def,ομως, ειναι η αιτια.Σημερα,που τα αεροπορικα εχουν πεσει πολυ,που βρισκεις ξενοδοχεια σε πολυ προσιτες τιμες,που ακομη και το φαγητο μπορει να ειναι μικροεξοδο,δεν υπαρχει δικαιολογια.
Δεν ειναι στη νοοτροπια-κουλτουρα μας,να ταξιδευουμε.
Και αυτο θελει δουλεια για να αλλαξει.Απο το σχολειο,πρεπει να αρχισει...

υγ...με προλαβε ο Yorgos:)
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Πάντως οι φίλοι μας οι Ιταλοί, οι Γάλλοι, μέχρι και οι Αυστραλοί(που γεωγραφικά να το δεις είναι δυσκολάκι αλλά παντού τους πετυχαίνεις!) την έχουν τιμήσει δεόντως την δύναμη του διαβατηρίου τους, μιας και μοστράρονται και αυτοί στο τοπί0 της λίστας. Ιδίως για τους Γερμανούς δε, ταξίδια τύπου gap year δεν αποτελούν εξαίρεση αλλά κύριο ρεύμα για τους νέους.

Σχετικά με τις υπηρεσίες και πάλι. Καλές υποδομές δεν μου λένε τίποτα. Αν ο ρεσεψιονίστ δεν ξέρει τι είναι η Σένγκεν δεν καταλαβαίνω τι ρόλο βαράει ..Και για να διαχωρίσω το ταξίδι από τον τουρισμό, οι Έλληνες δεν έχουν καμιά απολύτως ιδέα για τις εναλλακτικές τους. Και όχι αυτό δεν σημαίνει ιαματικά λουτρά ούτε οικοκαταλύματα φάση αχυρένιες καλύβες..
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Νομίζω πως η παιδεία είναι αυτό που βασικά λείπει.
Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια που διάβασα το βιβλίο του Πάτρικ Λη Φέρμορ, "Η εποχή της δωρεάς", και αναφέρεται στο 1ο κομμάτι του ταξιδιού που έκανε με τα πόδια από την Ολλανδία στην Πόλη στα χρόνια του μεσοπολέμου, μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η αναφορά πως στις Γερμανόφωνες χώρες του παρείχαν παντού στέγη και τροφή δωρεάν, με εντολή των αρχών, γιατί το ταξίδι για κάθε νέο θεωρούνταν μέρος της εκπαίδευσής του. Τότε κατάλαβα γιατί οι Γερμανοί ταξιδεύουν τόσο πολύ!
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Πάνω σε αυτό που λες, μιας και σπούδαζα σχετικά με τον Τουρισμό (προτού μας κλείσουν-ασχολίαστο!!) υπήρχε ένα μάθημα ''τουριστικής κοινωνιολογίας''. Ένα μεγάλο κομμάτι του λοιπόν αφορούσε τις ρίζες Γκραν Τουρ.
Επρόκειτο για νεαρούς ταξιδιώτες, συνήθως γόνους πλουσίων οικογενειών) που πριν τις σπουδές τους και την καταστάλαξη τους αφιέρωναν ένα πολύμηνο διάστημα στην πραγματοποίηση μιας διαδρομής ,με όποια μέσα, σε χώρες της Ευρώπης αρχικά και μακρινές αργότερα, με σκοπό την δημιουργία παγκόσμιας αντίληψης, ικανοτήτων, αυτογνωσίας, πολιτισμικής ευελιξίας..
Η περίοδος? 1600 !!!!!
Σήμερα αναβιώνεται παντού (το gap year που ξαναέγραψα), στην Ελλάδα βέβαια θα σε γράψει καμιά φυλλάδα, θα ενδιαφερθεί κάνα καναλάκι, διότι μιλάμε για ΤΟ εγχειρημα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Μόνο εγώ έχω παρατηρήσει ότι, είτε προ κρίσης είτε μετά, το μεγαλύτερο μέρος του εισοδήματος ενός νοικοκυριού εξανεμίζεται σε δόσεις για ένα σπίτι μεγαλύτερο από τα μέτρα του Έλληνα, ένα αυτοκίνητο με περισσότερα κυβικά από όσο αντέχει, κλπ.; Γαμήλιο και πολύ του είναι, γιατί μετά επενδύει στην καισαρική σε μονόκλινο σε ιδιωτικό μαιευτήριο και στο μπαλέτο των υπέρβαρων των παιδιών του.
Μιλάμε για καμία σχέση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η ελληνικη κοινωνια ειναι ιδιαζουσα με ροπη στην ακρατη ματαιοδοξια. Ιδιαιτερως στα προ κρισης χρονια η πλειονοτητα ντρεποταν να φορεσει ενα ρουχο που δεν ειναι επωνυμο, να ζει σε ενα μικρο σπιτι ή στο νοικι, να κυκλοφορει με σαραβαλακι, να ταξιδευει οικονομικα. Ακομη θυμαμαι τα χλευαστηκα σχολια ακομη και μεσα απο αυτο το φορουμ που δεχομασταν οσοι υποστηριζαμε τα lowbudget ταξιδια.
Αυτο ομως νομιζω πως με την εισοδο της ryanair στην ελληνικη αγορα και λογω της κρισης οι Ελληνες αρχισαν να αποδεχονται τα φθηνα ταξιδια και να μενουν ακομα και σε χοστελ που πριν την ταινια τους ηταν παντελως αγνωστα.
Η ελληνικη πολιτεια δεν αγαπησε και δεν θελησε ποτε τον τουρισμο των backpackers που σημερα αποτελει τη μεριδα του λεοντος στην παγκοσμια τουριστικη βιομηχανια. Αγνοωντας πως ενας backpacker ξεκινα απο τη χωρα του με τα απολυτως απαραιτητα και ξοδευει πολλα χρηματα στις διακοπες του.
Το υπουργειο ενω υπαρχει ψηφισμενος νομος εδω και εναμισι χρονια για την απελευθερωση των χοστελ δεν εχει θεσμοθετησει ακομα τις προδιαγραφες.
Οι εσωτερικες συγκοινωνιες που ειναι απαραιτητες για αυτους τους τουριστες επιμενω πως ειναι κακιστες. Ολα αυτα καθιστουν την Ελλαδα ουραγο στο κυνηγι προσελκυσεις του πιο ραγδαια αναπτυσσομενου ειδους τουρισμου.
Απο την αλλη η Ελλαδα πασχει και στον τουρισμο υπερπολιτελειας. Ελαχιστες μαρινες και γηπεδα γκολφ, κακο οδικο δικτυο, βρωμια και σκουπιδια παντου.
Με λιγα λογια εχουμε επενδυσει στον τουριστα που ερχεται στην Ελλαδα μονο για να κανει μπανιο και περα απο εισιτηρια ή βενζινες και καταλυμα να μην ξοδεψει σχεδον καθολου αλλα χρηματα μεχρι να φυγει απο Ελλαδα.

Τι σχεση ομως εχουν ολα αυτα με το αν ο Ελληνας ταξιδευει;

Εχουν κοινη συνισταμενη την αγνοια των Ελληνων πως υπαρχουν τροποι να κανουν φθηνα ταξιδια εκτος Ελλαδας. Αν κι εδω που τα λεμε ο Ελληνας δεν ειχε αναγκη να μαθει για διακοπες στο εξωτερικο αφου την αδεια του την ξοδευει κυριως το καλοκαιρι και εχει απειρες επιλογες εντος της χωρας.

Λιγο αχταρμα τα εγραψα γιατι μπουρμπουριζουν πανω απο το κεφαλι μου και διακοπτουν τον ειρμο μου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
μιας και σπούδαζα σχετικά με τον Τουρισμό (προτού μας κλείσουν-ασχολίαστο!!) υπήρχε ένα μάθημα ''τουριστικής κοινωνιολογίας'
Σουρεάλ μάθημα, είχαμε κι εμείς ένα ανάλογο όπου κάναμε ιστορία του ελληνικού τουρισμού με ειδική μνεία στην πορεία που έκαναν οι Σουηδέζες σεξοτουρίστριες στη Ρόδο κάπου στα τέλη του '80 όταν λόγω ενός περιστατικού με μια οροθετική τα ντόπια καμάκια αρνούνταν να πάνε μαζί τους...

Εχουν κοινη συνισταμενη την αγνοια των Ελληνων πως υπαρχουν τροποι να κανουν φθηνα ταξιδια εκτος Ελλαδας. Αν κι εδω που τα λεμε ο Ελληνας δεν ειχε αναγκη να μαθει για διακοπες στο εξωτερικο αφου την αδεια του την ξοδευει κυριως το καλοκαιρι και εχει απειρες επιλογες εντος της χωρας.
Ένας από τους λόγους που του είναι δύσκολο να συνειδητοποιήσει πόσο οικονομικό είναι ένα ταξίδι στο εξωτερικό, είναι ακριβώς ότι εντός της χώρας ταξιδεύει την ακριβότερη περίοδο, με τιμές στρατοσφαιρικές (σε καταλύματα που τα κλείνει και τελευταία στιγμή και μετά φωνάζει γιατί ο Αυστριακός πληρώνει λιγότερα που έκανε την κράτηση 7 μήνες πριν).

Αλλά είναι και γενικότερο θέμα παιδείας (π.χ. με μια από τις χαμηλότερες προσβάσεις στο ίντερνετ λογικό είναι να χάνει πολλά από τα εργαλεία που κάνουν απείρως φτηνότερο το ταξίδι), τη μικροαστική αντίληψη περί ασφάλειας (οι Γερμανοί το ωτοστόπ το έχουν για ψωμοτύρι, ο Έλληνας θεωρεί πως μόνο οι λαθρομετανάστες το κάνουν), την αδυναμία να αντιληφθεί νέες τάσεις (προσπαθούσα να πείσω νέους ανθρώπους να ρίξουν μια ματιά στο airbnb και μου έλεγαν "άσε ρε, θα μας βιάσουν εκεί μέσα") και την άγνοια περί μη κλασικών προορισμών ή γεωγραφίας (π.χ. "πού πας στο Σουδάν τώρα; έχει Έμπολα!", όταν είναι 5.000χλμ μακριά ο Έμπολα).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Αγνοωντας πως ενας backpacker ξεκινα απο τη χωρα του με τα απολυτως απαραιτητα και ξοδευει πολλα χρηματα στις διακοπες
Δεν συμφωνω...
Οι περισσοτεροι backpacker,που εχω γνωρισει,μαζι με την κατηγορια "οικογενειες",ξοδευουν τα λιγοτερα χρηματα...
Παντως συμφωνω με τον Yorgos...ειναι θεμα παιδειας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom