Μεξικό Μεξικό - Πληροφορίες για Yucatan

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Απόλαυσε την Playa!! Πιες μια τεκίλα στην υγειά μας :)
Ήπια πολλές τεκιλες στην υγειά σας και σας ευχαριστώ για την βοηθειά σας σε αυτό το υπέροχο ταξίδι.
Γύρισα Ελλάδα χθες τα μεσάνυχτα ,οι βαλίτσες ήρθαν σημερα το βράδυ και εγω προσπαθώ να προσαρμοστώ .
Θα τα ξαναπούμε...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλώς ήρθες πίσω και περιμένουμε ιστορία ;)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.854
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
τι θα τα ξαναπούμε. έπρεπε ήδη να τα λέμε.
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
985
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Αγαπητοί συνταξιδιώτες, φέτος το πρόγραμμα έχει Μεξικό!
Διαθέσιμος χρόνος ένας μήνας. Περίοδος Απρίλιος 2018.
Μετά από ένα πρώτο ψάξιμο, είπα να περιοριστώ στη χερσόνησο Yucatan, καθώς πρωταρχικός σκοπός του ταξιδιού είναι κυρίως οι εξωτικές παραλίες της Riviera Maya και δευτερευόντως τα αρχαία των Maya και κάποιες αποικιακές πόλεις.

Θέλω τη βοήθειά σας καταρχήν για μερικά πράγματα:

1. Για τα αεροπορικά εισιτήρια. Όσοι πήγατε και περιοριστήκατε στο Yucatan, πήγατε με πτήσεις προς και από Cancun? Θα το προτιμούσα έτσι, γιατί δεν έχω λόγο να πάω στο Mexico city.

2. Για το πρόγραμμα. Πώς να βάλω κάτω τα μέρη με μία λογική σειρά. Σκεφτόμουν την ακόλουθη διαδρομή:
- Κανκούν
- Isla Mujeres
- Isla Holbox
- Rio Lagartos (για το Las Coloradas - Pink lakes)
- Playa del Carmen
- Cozumel
- Tulum
- Bacalar
- Campeche (ενδεχομένως πρώτα Palenque και μετά Campeche, αν δεν είναι μεγάλη δυσκολία)
- Merida
- Izamal
- Chichen Itza
- Valladolid
- Coba
- Cancun
Απλά ο σχεδιασμός έχει γίνει επί χάρτου. Εσείς που έχετε πάει, δώστε τα φώτα σας για την καλύτερη δυνατή διαδρομή. Σημειώνω ότι οι μετακινήσεις θα γίνουν με δημόσια μέσα μεταφοράς. Δεν θα νοικιάσουμε ΙΧ.
Υπάρχει κάτι άλλο σημαντικό που αφήνω απ' έξω;

3. Για κάποια κρουαζιέρα σε νησιά της Καραϊβικής από το Κανκούν ή για κάποιο προορισμό για να "σκοτώσω" μια βδομάδα, αν περισσέψει ή αν τελικά προκύψει και 5η βδομάδα ελεύθερη. Προτεραιότητα και πάλι οι παραλίες. Οπότε η Γουατεμάλα αποκλείεται και μάλλον και η Μπελίζ. Να το κοιτάξω για Τζαμάικα; Κάτι άλλο;

4. Για την ασφάλεια. Είχα κατά νου ότι στο Yucatan, στα τουριστικά μέρη υπάρχει ασφάλεια και κανένα πρόβλημα. Τώρα τελευταία όμως και ιδίως μέσα στο 2017 η εγκληματικότητα έχει φτάσει και εκεί. Πρόσφατα έγινε το επεισόδιο στην Playa del Carmen. Και γενικότερα αυξάνονται τα κρούσματα και στο Yucatan. Εσείς που πήγατε τί λέτε; @go2dbeach ? To go or not to go?

Οτιδήποτε άλλο χρήσιμο πιστεύετε ότι μπορείτε να προσθέσετε!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.677
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
4. Για την ασφάλεια. Είχα κατά νου ότι στο Yucatan, στα τουριστικά μέρη υπάρχει ασφάλεια και κανένα πρόβλημα. Τώρα τελευταία όμως και ιδίως μέσα στο 2017 η εγκληματικότητα έχει φτάσει και εκεί. Πρόσφατα έγινε το επεισόδιο στην Playa del Carmen. Και γενικότερα αυξάνονται τα κρούσματα και στο Yucatan. Εσείς που πήγατε τί λέτε; @go2dbeach ? To go or not to go?
Πάντα γίνονταν αυτά και είναι η εξαίρεση. Πριν λίγες εβδομάδες ήμουν εκεί, όλα καλά και ήρεμα σφύζει από τουρισμό ο τόπος.
 

Garyfallia

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Κι εγώ χρειάζομαι τα φώτα των ειδικών για Μεξικό και συγκεκριμένα για τα ίδια μέρη με τον Drg .Είμαστε 3 άτομα και δεν μας ενδιαφέρει το all inclusive !Δεν θέλουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, αυτό θα μας δυσκολέψει στις μετακινήσεις μας? Που συστήνετε να μείνουμε ?
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Eπειδη δεν ειμαι του γραψιματος, και επειδη εχω φαει το Μεξικομε το κουταλακι του γλυκου (πιο μικρο απο της ζαχαρης) και θα συνεχισω να το επισκεπτομαι, μιας που ολος μου ο κοσμος, ο χαρτης, η υδρογειος σφαιρα, ειναι το Μεξικο, DrG, εσυ δεν εχεις αποφασισει που θα πας! Κυκλους κανεις στην Q. Roo (η οποια ειναι μια Αμερικανια) & μου'χεις πεταζει ενα κατεβατο ονοματων τρελο! Στο Palenque πως θα πας μ'αλεξιπτωτο; Θα πας Campeche απο πχ Merida, 1/2 μερα το'δες και το Palenque & το Campeche αλλη μιση! Κατα τα αλλα πας πανω κατω! Αποφασισε που θα πας, πως θα πας & που θα κατεβεις! Με ενα μηνα Μεξικο, μπορεις να κανεις καλιτερα, αρχιζοντας απο την πολη & κατηφοριζεις κατω. Απο την πολη μεχρι κατω/νοτια η εταιρεια λεωρειων ADO παιζει & εχει φτηνα αερ. εισητηρια εαν αποφασισεις απο την πολη να κατεβεις στο Cancun η Volaris & Interjet. Απο αλλες πολεις κατα πασα πιθανοτητα να πας μεσω π.Μεξικου αν δεν ειναι μεγαλες! Το Cancun εχει συνδεσεις με ολο τον κοσμο & ολο το Μεξικο! Απο πχ Veracruz για Merida η μονη φτηνη κατ'ευθειαν ειναι η Viva Aerobus με κρυφες & εξτρα χρεωσεις (τους χρησιμοποιησα προ 2μηνου) αλλα Ryan! Εγκληματικοτητα εχει παντου, Γουατεμαλα & Μπελιζε ποιο πολυ, αλλα ειναι να'ναι και τυχερο σου. Μηπως σε συμφερει/ενδιαφερει να δεις & Κουβα απο Μεξικο; $200 το εισητηριο round trip & κατι ψιλα η βιζα τσακ μπαμ στην Αβανα! Καλο σου ψαξιμο!
 
  • Like
Reactions: DrG

dimemples

Member
Μηνύματα
36
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γύρισα πριν από ένα μήνα από τη χερσόνησο του Yucatan και έχω να πω μόνο καλά λόγια. Ναι, όντως μπορεί να είναι ιδιαίτερα τουριστικό μέρος, ωστόσο παραμένει πολύ όμορφο και μπορεί κανείς να αποφύγει τον μαζικό τουρισμό.

Σχετικά με την ασφάλεια δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Πιο ασφαλείς νιώθαμε εκεί παρά σε ορισμένα μέρη της Ευρώπης. Το Yucatan δεν έχει την εγκληματικότητα της υπόλοιπης χώρας και προστατεύεται μιας και αποφέρει πολύ σημαντικά έσοδα μέσω του τουρισμού.

DrG θα μπορούσες να προσθέσεις το San Cristobal που είναι μια όμορφη αποικιακή πόλη. Απλώς, ξαναδές την σειρά με την οποία σκοπεύεις να επισκεφτείς τις πόλεις, γιατί φαίνεται να κάνεις άσκοπα πήγαινε-έλα. Θα μπορούσες π.χ. να καταλήξεις στην Tuxtla και να πάρεις το αεροπλάνο της επιστροφής από εκεί (αν πας τόσο νότια).

Από το πρόγραμμα σου θα αφαιρούσα το Cancun, το οποίο έχει μόνο τεράστια ξενοδοχεία και πανάκριβη νυχτερινή ζωή. Δε θα το προτιμούσα με τίποτα. Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να πας στο Cozumel αν πας στο isla mujeres και δεν έχεις καμια τρελή επιθυμία για diving.
 
  • Like
Reactions: DrG

Garyfallia

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Γύρισα πριν από ένα μήνα από τη χερσόνησο του Yucatan και έχω να πω μόνο καλά λόγια. Ναι, όντως μπορεί να είναι ιδιαίτερα τουριστικό μέρος, ωστόσο παραμένει πολύ όμορφο και μπορεί κανείς να αποφύγει τον μαζικό τουρισμό.

Σχετικά με την ασφάλεια δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Πιο ασφαλείς νιώθαμε εκεί παρά σε ορισμένα μέρη της Ευρώπης. Το Yucatan δεν έχει την εγκληματικότητα της υπόλοιπης χώρας και προστατεύεται μιας και αποφέρει πολύ σημαντικά έσοδα μέσω του τουρισμού.

DrG θα μπορούσες να προσθέσεις το San Cristobal που είναι μια όμορφη αποικιακή πόλη. Απλώς, ξαναδές την σειρά με την οποία σκοπεύεις να επισκεφτείς τις πόλεις, γιατί φαίνεται να κάνεις άσκοπα πήγαινε-έλα. Θα μπορούσες π.χ. να καταλήξεις στην Tuxtla και να πάρεις το αεροπλάνο της επιστροφής από εκεί (αν πας τόσο νότια).

Από το πρόγραμμα σου θα αφαιρούσα το Cancun, το οποίο έχει μόνο τεράστια ξενοδοχεία και πανάκριβη νυχτερινή ζωή. Δε θα το προτιμούσα με τίποτα. Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να πας στο Cozumel αν πας στο isla mujeres και δεν έχεις καμια τρελή επιθυμία για diving.

Έχει όμως ωραίες παραλίες έτσι δεν είναι? Εμείς θα φθάσουμε Κανκουν από Τορόντο και σκεφτόμαστε να πάμε Μεριδά με διανυκτέρευση, ( ώστε να υπάρχει χρόνος για επίσκεψη των αρχαιολογικών χώρων ) έπειτα Τουλούμ, προβληματίζομαι αν θα πρέπει να μείνουμε Τουλούμ ή Πλάγιαντελ Καρμεν , και τέλος μια διανυκτέρευση Κανκουν.'Θα έχουμε στην διαθεσή μας 7 διανυκτερεύσεις. Πως φαίνεται το πρόγραμμα. Μας ενδιαφέρει ο συνδυασμός ιστορίας και παραλίας. Ευχαριστώ! Παρεπιμπτόντως η Αβάνα είναι καταπληκτική 8 διανυκτερεύσεις στην πόλη με ημερήσιες εκδρομές πέρσι το καλοκαίρι και δεν την χορτάσαμε !!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
.. DrG, εσυ δεν εχεις αποφασισει που θα πας! Κυκλους κανεις στην Q. Roo (η οποια ειναι μια Αμερικανια) & μου'χεις πεταζει ενα κατεβατο ονοματων τρελο! Στο Palenque πως θα πας μ'αλεξιπτωτο;
Προφανώς και δεν έχει αποφασίσει που θα πάει....για αυτό μπήκε να ρωτήσει ο άνθρωπος, άτομα που υποτίθεται έχουν φαει με το κουταλάκι τη χώρα. Μένει να έχουν και διάθεση να βοηθήσουν από το να ειρωνεύονται.
Το κατεβατό των ονομάτων δεν είναι τρελό αφού όλα βρίσκονται στο Yucatan...τρελό είναι να προσθεσει και την πόλη του μεξικού και να πάρει αεροπλάνα και βαπορια από άλλες πόλεις που του προτείνεις.

Drg όσο μπορώ να βοηθήσω, ναι δε χρειάζεται να πας στην πρωτεύουσα αφού σε ενδιαφέρει μόνο το γιουκατάν, πας και φεύγεις από Κανκούν.
Για το δρομολόγιό σου δεν έχω άποψη αφού δεν πήγα στα περισσότερα, έμεινα παραλιακά, αλλά μου φαίνεται λίγο φορτωμένο, αν και κάτι τέτοιο έκανες και στις Φιλιππίνες...μάλλον σου αρέσει το τρέξιμο.
Αερόστατο δε θα χρειαστείς, υπάρχουν τα λεωφορεία, πιθανόν να πρέπει να πας από Bacalar στο Palenque μέσω Chetumal. Ψάξε τα ωράρια της ado και βγάλε το πρόγραμμα σου όπως σε βολεύει. Κάποιος έγραψε ιστορία πριν λίγο καιρό και κινήθηκε με λεωφορεία και όλα μια χαρά.

Όσο για το Κανκούν να πας οπωσδήποτε! Η παραλία τα σπάει και το αρχιτεκτονικό παραλήρημα είναι αξιοθέατο από μόνο του. Είπα οτι η παραλία είναι χάρμα οφθαλμών? Το να μη μείνεις μέρες εδώ ναι, αλλά να το προσπεράσεις τελείως θα είναι λάθος.
 

Garyfallia

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Go2beach κάποια βοήθεια για μένα? πως σου φαίνεται το πρόγραμμα? έχεις να προτείνεις κάτι ? Έχεις απόλυτο δίκιο γι αυτό γράφουμε για να βοηθηθούμε !Ευχαριστώ!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Go2beach κάποια βοήθεια για μένα? πως σου φαίνεται το πρόγραμμα? έχεις να προτείνεις κάτι ? Έχεις απόλυτο δίκιο γι αυτό γράφουμε για να βοηθηθούμε !Ευχαριστώ!
Το σίγουρο είναι οτι δε χρειάζεται να μείνετε σε all inclusive, ούτε και να νοικιάσετε αυτοκίνητο. Εγώ βέβαια το προτιμώ για να έχω ελευθερία κινήσεων και χρόνου, αλλά και με λεωφορεία ή τοπικά colectivos μια χαρά θα τα καταφερετε.
Οι μέρες που έχετε είναι πολύ λίγες δυστυχώς...με μια στη Μέριδα και μια στο Κανκούν μένουν 5 που εγώ θα μοίραζα σε playa και tulum. Δύο ή και τρεις νύχτες σε Τουλούμ θάναι ωραία και εκτός από εκδρομές σε Coba και κανένα θενότε, μπορείτε να νοικιάσετε ποδήλατα και να κάνετε beach bar hopping ή και να πάτε στα ερείπια της Τουλούμ. Μετά στην playa del carmen που είναι πιο τουριστική σαφώς, μη χάσετε μια μέρα στο πάρκο xcaret, και να μείνετε και στο βραδινό σόου.
Τέλος σκέψου την τελευταία βραδιά αντί για Κανκούν, μήπως τη διαθέσετε σε isla mujeres, απέναντι από το αεροδρόμιο είναι με σύνδεση πολύ συχνή και για μένα αξίζει πολύ περισσότερο από Cancun ( στο οποίο όπως λεω παραπάνω, μια βουτιά να την κάνετε). Νοικιάστε golf cart και γυρίστε το νησί ή κάντε σνορκελ τριπ στο υποβρύχιο μουσείο και θα κλείσει τέλεια το ταξίδι σας! ΖΗΛΕΥΩ!!

Αυτά τα ολίγα από μένα, υπόψιν οτι έχει περάσει μια δεκαετία από το ταξίδι μου, ρίξε μια ματιά στις πιο πρόσφατες ιστορίες του φόρουμ και ελπίζω κάποιος να σε βοηθήσει
 
  • Like
Reactions: DrG

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom