Μερικές ερωτήσεις για το πρώτο μου ταξίδι

KonstantinosTheod

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Αγαπητοί ταξιδιώτες,χρειάζομαι την βοήθειά σας.Τέλος Μαϊου με αρχές Ιουνίου,θέλω να κάνω ενα
ταξείδι με το αυτοκίνητό μου-ενα παλιό Skoda Fabia-σε Μαυροβούνιο,Κροατία,Σλοβενία.Οπως το εχω
σχεδιάσει,θα ανέβω απο Αλβανία και θα επιστρέψω απο Ουγγαρία,Σερβία,Σκόπια.Η πινακίδα του αυτοκινήτου
είναι παλιά χωρίς το χαρακτηριστικό GR. Αν βάλω αυτοκόλλητο GR στην πινακίδα,θα εχω κάποιο πρόβλημα;
Το δίπλωμά μου είναι νέου τύπου,σαν πιστωτική κάρτα.Ισχύει σε αυτές τις χώρες;
Η άδεια του αυτοκινήτου πρέπει να είναι σε πράσινο χαρτί ή εχει πάψει να ισχύει αυτό και μπορεί
να βγεί και σε κλασσικό Α4 άσπρο χαρτί;
Η πράσινη κάρτα απο την ασφαλιστική του αυτοκινήτου-εχω διαβάσει κάπου οτι χρειάζεται-είναι η
άδεια του αυτοκινήτου σε πράσινο χαρτί ή είναι κάτι άλλο;
Αν κάποιος(ή κάποια) γνωρίζει ας μου πεί για το κόστος ζωής σε αυτές τις χώρες,στο περίπου
βέβαια,για να δώ αν αρκεί ο προϋπολογισμός μου καθώς και το χρόνο που θα διαρκέσει το ταξείδι.
Ανεση χρόνου υπάρχει-συνταξιούχος γαρ.
Αν γνωρίζει κάποιος, οι αυτόματοι μεταφραστές τσέπης που κυκλοφορούν στην αγορά,κάνουν δουλειά
ή θα αποδειχθούν άχρηστο έξοδο;
Εχω διαβατήριο και ταυτότητα νέου τύπου.
Το όνομά μου είναι Κωνσταντίνος και θα ταξιδέψω μόνος.
Συγγνώμη για τις τόσες πολλές ερωτήσεις,αλλά είναι το πρώτο ταξείδι που θέλω να κάνω και
υπάρχει και η σχετική διστακτικότητα για αυτήν την εξόρμηση που σχεδιάζω.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις και τις οποιεσδήποτε συμβουλές σας που είναι καλοδεχούμενες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα!
Το δίπλωμά μου είναι νέου τύπου,σαν πιστωτική κάρτα.Ισχύει σε αυτές τις χώρες;
Ναι ισχυει
Η άδεια του αυτοκινήτου πρέπει να είναι σε πράσινο χαρτί ή εχει πάψει να ισχύει αυτό και μπορεί
να βγεί και σε κλασσικό Α4 άσπρο χαρτί;
Η πράσινη κάρτα απο την ασφαλιστική του αυτοκινήτου-εχω διαβάσει κάπου οτι χρειάζεται-είναι η
άδεια του αυτοκινήτου σε πράσινο χαρτί ή είναι κάτι άλλο;
Η άδεια του αυτοκινήτου είναι σε πράσινο χαρτί και δεν είναι Α4. Πρέπει να την έχεις μαζί σου και να είναι στο όνομα σου. Έτσι όπως το ρωτάς είναι σαν να θέλεις να την βγάλεις τώρα την άδεια του αυτοκινήτου.
Η πράσινη κάρτα απο την ασφαλιστική είναι άλλο πράγμα. Τη εκτυπώνεις μόνος σου ή στην βγάζει η ασφαλιστική σου. Δεν χρειάζεται να είναι εκτυπωμένη σε πράσινο χαρτί πλέον. Μπορείς να την εκτυπώσεις και σε άσπρο Α4. Ρώτα την ασφαλιστική σου αν ισχύει η δική σου για όλες τις χώρες που θα περάσεις.
Αν κάποιος(ή κάποια) γνωρίζει ας μου πεί για το κόστος ζωής σε αυτές τις χώρες,στο περίπου
βέβαια,για να δώ αν αρκεί ο προϋπολογισμός μου καθώς και το χρόνο που θα διαρκέσει το ταξείδι.
Ανεση χρόνου υπάρχει-συνταξιούχος γαρ.
Μαυροβούνιο, Αλβανία, Σερβία, Σκόπια πιο φθηνά απο Ελλάδα. Κροατία, Σλοβενία, Ουγγαρία ίδια με Ελλάδα ή και λίγο πιο ακριβά.

Το όνομά μου είναι Κωνσταντίνος και θα ταξιδέψω μόνος.
Καλώς ήρθες Κωνσταντίνε στο φόρουμ και σου εύχομαι με το καλό το πρώτο σου ταξίδι!
 

KonstantinosTheod

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Καλησπέρα!

Ναι ισχυει

Η άδεια του αυτοκινήτου είναι σε πράσινο χαρτί και δεν είναι Α4. Πρέπει να την έχεις μαζί σου και να είναι στο όνομα σου. Έτσι όπως το ρωτάς είναι σαν να θέλεις να την βγάλεις τώρα την άδεια του αυτοκινήτου.
Η πράσινη κάρτα απο την ασφαλιστική είναι άλλο πράγμα. Τη εκτυπώνεις μόνος σου ή στην βγάζει η ασφαλιστική σου. Δεν χρειάζεται να είναι εκτυπωμένη σε πράσινο χαρτί πλέον. Μπορείς να την εκτυπώσεις και σε άσπρο Α4. Ρώτα την ασφαλιστική σου αν ισχύει η δική σου για όλες τις χώρες που θα περάσεις.

Μαυροβούνιο, Αλβανία, Σερβία, Σκόπια πιο φθηνά απο Ελλάδα. Κροατία, Σλοβενία, Ουγγαρία ίδια με Ελλάδα ή και λίγο πιο ακριβά.


Καλώς ήρθες Κωνσταντίνε στο φόρουμ και σου εύχομαι με το καλό το πρώτο σου ταξίδι!
Καλησπέρα,
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Την άδεια του αυτοκινήτου την έχω απο όταν αγόρασα το αυτοκίνητο.Το γνωστό δίφυλλο με το ένα φύλλο πράσινο και το άλλο σιέλ όπου αναφέρονται τα στοιχεία του οχήματος με Ελληνικούς χαρακτήρες. Αρα στο πράσινο χαρτί -και τώρα πλέον και σε άσπρο Α4 - θα βγεί η διεθνής άδεια του αυτοκινήτου,σωστά; Γράφεις "Ρώτα την ασφαλιστική σου αν ισχύει η δική σου για όλες τις χώρες που θα περάσεις". Μπορείς να μου διευκρινήσεις τι εννοείς; Τι να ισχύει απο τις χώρες που θα περάσω;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Την άδεια του αυτοκινήτου την έχω απο όταν αγόρασα το αυτοκίνητο.Το γνωστό δίφυλλο με το ένα φύλλο πράσινο και το άλλο σιέλ όπου αναφέρονται τα στοιχεία του οχήματος με Ελληνικούς χαρακτήρες.
Μιλάμε για αντίκα αυτοκίνητο! Αυτό "το γνωστό δίφυλλο με το ένα φύλλο πράσινο και το άλλο σιέλ" που περιγράφεις δεν είναι τόσο γνωστό πλέον.... Οι άδειες κυκλοφορίας σήμερα έχουν αυτή τη μορφή:
Σ11-Φ1-2.jpg


Δεν είναι Α4 χαρτί αυτό και διπλώνεται τρεις φορές. Δεν γνωρίζω αν θα έχεις πρόβλημα ή όχι με τόσο παλιά άδεια κυκλοφορίας εκτός συνόρων.

Αρα στο πράσινο χαρτί -και τώρα πλέον και σε άσπρο Α4 - θα βγεί η διεθνής άδεια του αυτοκινήτου,σωστά;
Αυτό που σου περιγράφω οτι είναι άσπρο Α4 (παλιά ήταν πράσινο Α4) είναι η ασφάλεια του αυτοκινήτου για εκτός συνόρων κυκλοφορία του αυτοκινήτου. Δεν έχει καμία σχέση με την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος, μη μπερδεύεσαι! Είναι αυτό:
Screenshot_2024_03_06_at_12_49_07_PM_50d60b97ec.jpg

Ρώτα την ασφαλιστική σου αν ισχύει η δική σου για όλες τις χώρες που θα περάσεις". Μπορείς να μου διευκρινήσεις τι εννοείς; Τι να ισχύει απο τις χώρες που θα περάσω;
Κάποιες ασφάλειες δεν καλύπτουν όλες τις χώρες της Ευρώπης και δεν καλύπτουν τα πάντα. Παράδειγμα, θα πρέπει να να σου πει η ασφαλιστική σου αν έχεις οδική βοήθεια σε όλες τις χώρες που θα περάσεις. Αλλιώς θα πρέπει να κάνεις έξτρα ασφάλεια, είτε στη δική σου ασφαλιστική είτε σε άλλο πάροχο ασφαλειών αυτοκινήτου. Βέβαια τόσο παλιό αυτοκίνητο δεν ξέρω ποιος θα σου το ασφαλίσει για τέτοιο οδικό ταξίδι που θέλεις να κάνεις...
 

KonstantinosTheod

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Μιλάμε για αντίκα αυτοκίνητο! Αυτό "το γνωστό δίφυλλο με το ένα φύλλο πράσινο και το άλλο σιέλ" που περιγράφεις δεν είναι τόσο γνωστό πλέον.... Οι άδειες κυκλοφορίας σήμερα έχουν αυτή τη μορφή:
View attachment 456358

Δεν είναι Α4 χαρτί αυτό και διπλώνεται τρεις φορές. Δεν γνωρίζω αν θα έχεις πρόβλημα ή όχι με τόσο παλιά άδεια κυκλοφορίας εκτός συνόρων.


Αυτό που σου περιγράφω οτι είναι άσπρο Α4 (παλιά ήταν πράσινο Α4) είναι η ασφάλεια του αυτοκινήτου για εκτός συνόρων κυκλοφορία του αυτοκινήτου. Δεν έχει καμία σχέση με την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος, μη μπερδεύεσαι! Είναι αυτό:
View attachment 456359

Κάποιες ασφάλειες δεν καλύπτουν όλες τις χώρες της Ευρώπης και δεν καλύπτουν τα πάντα. Παράδειγμα, θα πρέπει να να σου πει η ασφαλιστική σου αν έχεις οδική βοήθεια σε όλες τις χώρες που θα περάσεις. Αλλιώς θα πρέπει να κάνεις έξτρα ασφάλεια, είτε στη δική σου ασφαλιστική είτε σε άλλο πάροχο ασφαλειών αυτοκινήτου. Βέβαια τόσο παλιό αυτοκίνητο δεν ξέρω ποιος θα σου το ασφαλίσει για τέτοιο οδικό ταξίδι που θέλεις να κάνεις...
Κατατοπιστικές οι απαντήσεις σου,σε ευχαριστώ.Θα αποταθώ στην ασφαλιστική και το υπουργείο συγκοινωνιών για να δω τι μπορώ να κάνω.Διαφορετικά θα πρέπει να αλλάξω τα σχέδιά μου.Και πάλι σε ευχαριστώ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Σέρβις κάλο και σχολαστικό να κάνεις στον ματρακά πριν φύγεις.
Υπάρχουν εφαρμογές γραπτής μετάφρασης δωρεάν, με πιο αξιόπιστη τον γουγλη.
Εφαρμογές με φωνητική μετάφραση συνήθως είναι επί πληρωμή αφού περάσει μια δοκιμαστική περίοδος, έχοντας φυσικά περιορισμένες δυνατότητες στην προμο έκδοση τους. Θα πρέπει να κοιτάξεις. κάποια που υποστηρίζει όλες αυτές τις γλώσσες.
Ίντερνετ οπωσδήποτε στο κινητό σου.
Καλό ταξίδι.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Η άδεια του αυτοκινήτου πρέπει να είναι σε πράσινο χαρτί ή εχει πάψει να ισχύει αυτό και μπορεί
να βγεί και σε κλασσικό Α4 άσπρο χαρτί;
Ναι, η άδεια κυκλοφορίας μπορεί να είναι και ένα απλό εκτυπωμένο Α4, αμφιβάλλω αν θα έπειθες ξένη τροχαία ότι αυτή είναι η άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου. Για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι (όχι μεταβίβαση πάντως, ίσως διόρθωση στοιχείων, αλλαγή περιφέρειας μετά την πρώτη ταξινόμηση), η άδεια κυκλοφορίας του πατέρα μου αντικαταστάθηκε με αυτό το Α4. Μετά έδωσε το αυτοκίνητο στην κόρη μου, υπέγραψαν και οι δύο στο Α4 όπως υπογράφουν πάνω στην κανονική πράσινη άδεια για μεταβίβαση και βγήκε νέα άδεια στο όνομα της κόρης, κανονική, πράσινη.
Πάρε τηλέφωνο στην περιφέρεια του Υπουργείου Μεταφορών που ανήκεις, να ρωτήσεις αν μπορούν να σου εκδώσουν πράσινο τρίπτυχο. Μπορείς να καλέσεις και το 2132100520, είναι ο βόρειος τομέας της Αθήνας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.723
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom