Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Μερικές σύντομες ιστορίες από τις χώρες της πρώην Γιουγκοσλαβίας

freemaster73

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
καταρχην να σε ευχαριστησω γιατι περιεγραψες ωραια τα ταξιδια σου με εναν πολυ ωραιο τροπο κατι που εκτιμησαν και οι υπολοιποι εδω μεσα .αλλα επετρεψε μου να διαφωνισω σε καποια πραγματα μαζι σου γιατι γραφοντας τα δημιουργεις λαθος εντυπωσεις στους υπολοιπους.:ΟΛΟΙ οι κατοικοι της ΠΓΔΜ που ειναι ηλικιας περιπου 25 και πανω περιπου γνωριζουν σερβικα(διοτι μαθαιναιναν υποχρεωτικα στο σχολειο σερβικα,σλοβενικα,κλπ των υπολοιπων δηλαδη δημοκρατιων της ομοσ.γιουγκοσλαβιας.δεν ισχυε ομως το αντιστοιχο:δηλ οι σερβοι μαθητες η οι σλοβενοι δεν υποχρεωνονταν να μαθουν τα σλαβομακεδονικα)ΑΡΑ :εσυ τους μιλουσες σερβικα και αυτοι σου απαντουσαν επειδη γνωριζαν σερβικα και οχι επειδη ειναι ιδια η επειδη μοιαζουν εκπληκτικα οπως αναφερεις.ΔΗΛΑΔΗ αν την επομενη φορα μιλησεις σε καποιον απο την ΠΓΔΜ που ειναι γυρω στα 20 και κατω σιγα μην σε καταλάβει .ΠΛΕΟΝ στο σχολειο δεν διδασκεται η σερβικη(γιατι αλλωστε αφου διαλυθηκε η ενωση)Τα σερβικα με τα σλαβομακεδονικα δεν εχουν καμμια σχεση ειναι αλλη γλωσσα.οπως επισης βουλγαρικα με σλαβομακεδονικα (οκ συννενοεισαι μοιαζουν καποιες λεξεις αλλα μεχρι εκει)
 

freemaster73

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
επισης μου φαινεται απιστευτο που ο αστυνομικος η και τελωνειακος της ΠΓΔΜ ρωταει τι εθνικοτητας εισαι?πρωτα απο ολα βλεπει διαβατηριο ειναι περριτη ερωτηση.δεν ξερω στα τρενα μηπως αυτο να ρωτανε παντως εγω που περναω χρονια τα συνορα τα οδικα δεν μου εκαναν ποτε προβλημα ουτε ποιος ειμαι ουτε απο που ειμαι ουτε που παω(που θα ηταν και φυσικο αφου μπαινω στη χωρα τους.απεναντιας με ρωρησαν ουκ ολιγες φορες στα ελληνικα συνορα που παω που δεν ειναι νορμαλ .τι τον νοιαζει που παω.παω αμερικη μεσω πγδμ και γερμανιας .δουλεια του ειναι.?ασε που ανοιγουμε και αλλο θεμα.αυτο του κατα ποσον αυτοι που ειναι στα συνορα αστυνομικοι και οχι μονο ειναι ευγενεις.εχω γινει θεατης πολλες φορες να υβριζονται χυδαια αλλοδαποι επισκεπτες της ελλαδας.οξω .τι φταιω να χαρακτηριζεται ολη Η ΕΛΛΑΔΑ απο μερικους δημοσιους υπαλληλους που δεν ξερουν ουτε γεια σου να πουν στα αγγλικα.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
ΑΡΑ: εσυ τους μιλουσες σερβικα και αυτοι σου απαντουσαν επειδη γνωριζαν σερβικα και οχι επειδη ειναι ιδια η επειδη μοιαζουν εκπληκτικα οπως αναφερεις.
Φίλε μου γνωρίζοντας σε σημαντικό βαθμό σερβικά και σε μικρότερο βαθμό βουλγαρικά μιας και πλέον ζω εκεί, μου απαντούσαν στα σλαβομακεδονικά και απλά τους καταλάβαινα κανονικά, λίγο πολύ αυτό ήθελα να πω αν ακούστηκε διαφορετικά ζητώ συγγνώμη. Μιλώ αρκετές σλαβικές γλώσσες σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό και γνωρίζω πολύ καλά τις διαφορές τους και τις ομοιότητές τους. Προφανώς δεν είναι ίδια τα σερβικά με τα σλαβομακεδονικά, όμως τα σλαβομακεδονικά είναι λεξιλογικά και γραμματικά σε σημαντικό βαθμό μίγμα σερβικών και βουλγαρικών, που τους δίνει και στοιχεία διακριτής γλώσσας, αυτό άλλωστε το επιβεβαιώνουν και οι γλωσσολόγοι. Ο λόγος είναι κυρίως γεωγραφικός αλλά και ιστορικός, δηλαδή και οι δύο γλώσσες επηρέασαν την εξέλιξη αυτής της γλώσσας. Το αν αξίζει και πρέπει να είναι ξεχωριστή γλώσσα, το αφήνω σε επαγγελματίες γλωσσολόγους να το κρίνουν, δεν είναι δική μου δουλειά. Όσο για το ότι διδάσκονταν σερβικά το γνωρίζω πολύ καλά, ίσως στην ιστορία φάνηκε σα να εξεπλάγην αλλά αν πίστευα ότι δε θα με καταλάβαιναν γιατί να τους μιλήσω σερβικά έτσι κι αλλιώς. Το δοκίμασα επειδή ήξερα ότι θα είχαν έστω και παθητική κατανόηση από παλιά.

επισης μου φαινεται απιστευτο που ο αστυνομικος η και τελωνειακος της ΠΓΔΜ ρωταει τι εθνικοτητας εισαι? Εχω γινει θεατης πολλες φορες να υβριζονται χυδαια αλλοδαποι επισκεπτες της ελλαδας.οξω .τι φταιω να χαρακτηριζεται ολη Η ΕΛΛΑΔΑ απο μερικους δημοσιους υπαλληλους που δεν ξερουν ουτε γεια σου να πουν στα αγγλικα.
Συμφωνώ απόλυτα. Προσωπικά ο κύριος ήθελε να με πειράξει απ' ό,τι κατάλαβα. Δε το πήρα στραβά, οι συνταξιδιώτες μου όμως το πήραν. Εγώ δεν έχω τέτοια κόμπλεξ, ξέρω ποιος είμαι και δε με νοιάζει ας με πει ό,τι καταγωγής θέλει, θα τον αγνοήσω. Το όλο σκηνικό δε το περιέγραψα για να δείξω ότι οργίστηκα (κάτι που δε συνέβη ούτε στο ελάχιστο, όπως πολλοί κατάλαβαν διαβάζοντας την ιστορία) αλλά για να δείξω ότι γενικά παίζουν λίγο με το όλο θέμα της εθνικότητας και πιστεύουν ότι πολλοί Έλληνες που μιλάνε σλαβικές γλώσσες αισθάνονται ίσως σλαβομακεδόνες. Το είπα απλά σαν μια ουδέτερη παρατήρηση.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Να συμπληρώσω μόνο σε όσα σωστά απάντησε ο Dva Srca, ότι η σλαβομακεδονική γλώσσα είχε σαφείς και βαθιές επιρροές από την Βουλγαρική, κυρίως στην περιοχή του Βαρδάρη, η οποίες εντάθηκαν προς τα τέλη του 19ου και τις πρώτες δεκαετίες του 20ου αι.
Μετά το 1920 επικράτησε το ιδίωμα της Πελαγονίας το οποίο είχε σαφείς και βαθιές επιρροές από τη Σερβική. Από το Β΄ΠΠ και μετά έγιναν μεγάλες προσπάθειες να ''καθαρισθεί'' η γλώσσα από τις επιρροές αυτές, αυτό όμως δεν σημαίνει καθόλου ότι η γλώσσα αυτή δεν είναι κατανοητή από κάποιον που μιλά Σέρβικα (τουλάχιστον στο δυτικό τμήμα της χώρας) και Βουλγάρικα στο ανατολικό.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
..εγω ειδα τη ιστορια σημερα και ρουφηξα τα γραφομενα σου..ευχαριστω .. τα περι γλωσσης δεν με αφορουν σε βαθμο τετοιο που να γινεται θεμα αντιπαραθεσης ασε που γνωριζω ελαχιστα, οσο καιρο ημουν Μαυροβουνιο και Κοσοβο τα αγγλικα ειχα για γλωσσα συνενοησης....:xmas_rolleyes:,αν καμμια φορα μπορεσω να γραψω για τις σχεσεις και τη συνεργασια τοσο των Σερβων, Κοσσοβαρων και λοιπων που ειχα εκει φοβαμαι πως ο Μαρτιν θα με χαρακτηριζε σαν γυναικα Ναζι και δεν εχω την ικανοτητα που απαιτειται για να αμβλυνω καταστασεις.:xmas_sad::xmas_lol:..καλη χρονια σε ολους...:xmas_razz:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
επισης μου φαινεται απιστευτο που ο αστυνομικος η και τελωνειακος της ΠΓΔΜ ρωταει τι εθνικοτητας εισαι?πρωτα απο ολα βλεπει διαβατηριο ειναι περριτη ερωτηση.δεν ξερω στα τρενα μηπως αυτο να ρωτανε παντως εγω που περναω χρονια τα συνορα τα οδικα δεν μου εκαναν ποτε προβλημα ουτε ποιος ειμαι ουτε απο που ειμαι ουτε που παω(που θα ηταν και φυσικο αφου μπαινω στη χωρα τους.απεναντιας με ρωρησαν ουκ ολιγες φορες στα ελληνικα συνορα που παω που δεν ειναι νορμαλ .τι τον νοιαζει που παω.παω αμερικη μεσω πγδμ και γερμανιας .δουλεια του ειναι.?ασε που ανοιγουμε και αλλο θεμα.αυτο του κατα ποσον αυτοι που ειναι στα συνορα αστυνομικοι και οχι μονο ειναι ευγενεις.εχω γινει θεατης πολλες φορες να υβριζονται χυδαια αλλοδαποι επισκεπτες της ελλαδας.οξω .τι φταιω να χαρακτηριζεται ολη Η ΕΛΛΑΔΑ απο μερικους δημοσιους υπαλληλους που δεν ξερουν ουτε γεια σου να πουν στα αγγλικα.

Εμένα όμως με λήστεψαν αστυνομικοί της Μακεδονίας, παρέα με τον ελεγκτή του τρένου και έναν γύφτο.
Και όχι μόνο εμένα, αλλά όλους τους ξένους μέσα στο βαγόνι.
Ένα μάλιστα παιδί, που δεν έδινε το διαβατήριο του (γιατί ήξερε ότι δεν θα του τόδιναν πίσω αν δεν πλήρωνε αυτά που ζητούσαν), τον πήραν στις τουαλέτες και τον σάπισαν στο ξύλο. Και έτρεξαν κάτι Τούρκοι γκασταρμπάιτερ και τον γλύτωσαν.
Αυτό στα τόσα χρόνια που ταξιδεύω - και σε επικίνδυνα μέρη - δεν μου έχει ξανασυμβεί...
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Νομίζω ότι τό ηλεκτρονικό "ευχαριστώ" πατώντας τό κουμπί, είναι πολύ λίγο γιά νά εκφράσει τήν ικανοποίηση πού μού πρόσφερε η ιστορία σου.
Τόσες πληροφορίες,τόσο ταξιδιωτικές, όσο κυρίως τού χαρακτήρα τών ανθρώπων της, δέν θά μπορούσα νά βρώ αλλού. Συμπυκνωμένες, μέ χιούμορ καί μέ σωστά Ελληνικά δοσμένες
Νά είσαι καλά Dva Srca καί νά ταξιδεύεις πάντα όπου σέ καθοδηγεί η ταξιδιάρα ψυχή σου, καί νά μάς διηγείσαι μέ τόν μοναδικό τρόπο σου,τίς ομορφιές (καί τίς ασχήμιες) πού είδες.
Σέ 20 ημέρες θά πάω οδικώς στή Σερβία μέσω Σκοπίων γιά 7 ημέρες. Οι πληροφορίες σου γιά τόν τόπο, τά φαγητά καί τούς ανθρώπους της, θά ειναι μαζί μου.

Σέ ευχαριστώ από καρδιάς.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Dva Srca, Martin, Babaduma.. σας ευχαριστώ πολύ που αναδεύσατε σε τέτοιο επίπεδο τα περί μιας περιοχής όπου έζησα ταξιδεύοντας μισό χρόνο, το '84 και γνώρισα ανθρώπους, φιλίες, έρωτες και καταστάσεις, από αυτές που αποτυπώνονται μέσα σου σαν σφραγίδες. Λίγο Βελιγράδι, πολύ Σεράγιεβο, λίγο Λιουμπλιάνα, λίγο Ντουμπρόβνικ, λίγο Μακεδονία (έτσι έγραφαν οι ταμπέλες)... χρειάζεται ειδικές προδιαγραφές νάχει ο επισκέπτης τους για να αντιληφθεί ψυχές και φιλοσοφία. Το πρώτο χρονικά αγαπημένο κομμάτι της ζωής μου.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.661
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Dva Srca, πάρα πολύ ωραίες οι ιστορίες σου, με πολλές εγκυκλοπαιδικές πληροφορίες.
 

snow

Member
Μηνύματα
48
Likes
51
(VI)
Ευχαριστώ όλους εσάς που μπήκατε στον κόπο και διαθέσατε το χρόνο σας, για να διαβάσετε τις ιστορίες μου. Τα σχόλιά σας και το ενδιαφέρον σας μου έδωσαν ώθηση να συνεχίσω και να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό, ώστε να έχουν οι ιστορίες αυτές λίγο πιο "λογοτεχνική" χροιά, ώστε να είναι πιο ευχάριστες (ελπίζω) στην ανάγνωση. Σε αυτό το σημείο, οι "Ιστορίες από τις χώρες της πρώην Γιουγκοσλαβίας", μπορούν να θεωρηθούν ολοκληρωμένες. Ο καθένας σας μπορεί να τις ερμήνευσε με το δικό του τρόπο, άλλοι να πήραν ταξιδιωτικές πληροφορίες, άλλοι να επομόνωσαν τα ιστορικά/κοινωνικά στοιχεία, άλλοι να τις είδαν απλώς σαν ένα ευχάριστο διάλειμμα από την καθημερινότητά τους. Ο δικός μου απώτερος στόχος, πέρα από όλα τα παραπάνω, ήταν να δείτε έστω και λίγο την περιοχή αυτή του κόσμου μέσα από τα δικά μου μάτια και τα μάτια των κατοίκων της. Ελπίζω να το πέτυχα έστω και στον ελάχιστο βαθμό - Dva Srca.
Έχω γράψει και εγώ κάποιες ιστορίες από ταξίδια, έχω διαβάσει και αρκετές εδώ κάθε φορά που προγραμματίζω κάποιο νέο...
Όμως η δική σου ιστορία είναι αυτή που διάβασα περισσότερο ανάμεσα στις 24 για Σερβία και με έκανε να αρχίζω να ψάχνω φωτογραφίες, την ιστορία και μέρη που θα μπορούσα να επισκεφτώ στο μέλλον σε όλη την Πρώην Γιουγκοσλαβία(Σε λίγες μέρες θα πάω Βελιγράδι και Νόβι Σαντ).

Το ευχαριστώ μπορεί να είναι μόνο από εμάς προς εσένα από όλες τις πλευρές....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom