Μεσσηνία

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.082
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Εάν είχα μια διανυκτέρευση στον Ν. Μεσσηνίας θα εκανα το εξης:
Πρωί στο Πολυλιμνιο, μετά Κορώνη, Μεθωνη και αργά το απόγευμα θα έφτανα στην Πύλο για να δω το ηλιοβασίλεμα.
Δεν θα πήγαινα στην Βοϊδοκοιλιά για μπανιο με τίποτα!! Σκέτη ταλαιπωρία για μπάνιο σε ρηχά και θολά νερά...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Η Βοιδοκοιλια δεν ειναι μονο για μπανιο,η παραλια και ο υγροβιοτοπος γυρω ειναι τοπια μοναδικα..για μπανιο και φαγητο,διπλα ειναι η γιαλοβα!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.082
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Η Βοιδοκοιλια δεν ειναι μονο για μπανιο,η παραλια και ο υγροβιοτοπος γυρω ειναι τοπια μοναδικα..για μπανιο και φαγητο,διπλα ειναι η γιαλοβα!
Συγνώμη... Δεν έχω τίποτα με τη Βοιδοκοιλιά... Απλά ειναι το μονο υπερτιμημένο μέρος που ειδα στη Μεσσηνία. Μπορεί να ειναι προστατευόμενη περιοχή Natura αλλα η παραλία ειναι ωραία όταν την φωτογραφίζεις με drone απο ψηλά... Κατά τα άλλα, εγώ βρηκα θολά αβαθή νερα με γλίτσα...
Το μονο που βρήκα ενδιαφέρον ήταν η χαμηλη βλάστηση της περιοχής...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Δεν εχω παει ποτε καλοκαιρι και δεν εχω κανει μπανιο εκει,απλα τις εποχες που παω ειναι πολυ ομορφα και μια βολτα εκει πολυ ευχαριστη.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν εχω παει ποτε καλοκαιρι και δεν εχω κανει μπανιο εκει,απλα τις εποχες που παω ειναι πολυ ομορφα και μια βολτα εκει πολυ ευχαριστη.
Άμα πας ίσως αλλάξεις γνώμη:haha:
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
H αλήθεια ειναι ότι μεταξύ 2005 που είχα πάει πρώτη φορά και 2017 που πήγα τελευταία εξεπλάγην. Την πρώτη φορά ήμασταν 4-5 παρεες (ήταν και Ιουνης) και το 2017 έψαχνα να βρω χωρο να κατσουμε..Παρόλα αυτά νομίζω ότι αξίζει μία επισκεψη μια και θεωρείται από τις ωραιότερες παραλίες ή έστω όπως αναφέρθηκε πριν να τη δεις από το κάστρο. Δεν παίρνει πολύ χρόνο και για μπανιο δίπλα στο Πετροχωρι ή στο Ρωμανό.
 

Anthoula Soulintz

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας. Ενδιαφέρομαι να πάω με την παρέα μου σε κάποια περιοχή στη Μεσσηνία.Εχουμε ακουστά για Φοινικούντα, Καλαμάτα, γιαλοβα, Πύλο. Ψάχνουμε κάτι παρεΐστικο με νυχτερινή ζωή ωραιες παραλίες κλπ.Θα ήθελα καποιες Πληροφορίες αν κάποιος γνωρίζει κάτι για τα παραπάνω μέρη
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια σας. Ενδιαφέρομαι να πάω με την παρέα μου σε κάποια περιοχή στη Μεσσηνία.Εχουμε ακουστά για Φοινικούντα, Καλαμάτα, γιαλοβα, Πύλο. Ψάχνουμε κάτι παρεΐστικο με νυχτερινή ζωή ωραιες παραλίες κλπ.Θα ήθελα καποιες Πληροφορίες αν κάποιος γνωρίζει κάτι για τα παραπάνω μέρη
Καλημέρα. Το μόνο που θα βρεις σίγουρα είναι ωραίες παραλίες. Για τα υπόλοιπα ίσως η Καλαμάτα και μετά η Φοινικούντα. Ιδίως για το "παρεΐστικο" πολύ δύσκολα τα πράγματα. Όμως αν είστε παρέα πιθανόν να μην σας κακοφανεί.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Γεια σας. Ενδιαφέρομαι να πάω με την παρέα μου σε κάποια περιοχή στη Μεσσηνία.Εχουμε ακουστά για Φοινικούντα, Καλαμάτα, γιαλοβα, Πύλο. Ψάχνουμε κάτι παρεΐστικο με νυχτερινή ζωή ωραιες παραλίες κλπ.Θα ήθελα καποιες Πληροφορίες αν κάποιος γνωρίζει κάτι για τα παραπάνω μέρη
Η Καλαμάτα έχει παρεΐστικα σημεία με νυχτερινή ζωή και αρκετά καλές παραλίες σε κοντινή απόσταση. Παρ' όλα αυτά λίγες εβδομάδες πριν που πήγα ήταν αρκετά ήσυχα τις καθημερινές, καθώς ο τουρισμός ήταν πολύ πολύ περιορισμένος λόγω κορονοϊού και οι ντόπιοι βγαίνουν περισσότερο ΠΣ όπως παντού. Φαντάζομαι αργότερα μες στο καλοκαίρι και ιδιαίτερα στα μέσα Αυγούστου θα έχει περισσότερη νυχτερινή ζωή.
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Μενεις Πυλο,πας βολτα Βοιδοκοιλια,Βλεπεις Γιαλοβα.Πολυλιμνιο Ιουλιο μηνα ειναι δυσκολο.Το εχω ξαναπει.Τρως αφοβα παντου!Αλλου πιο καλα και αλλου λιγοτερο.Ομως απο ποιοτητα και τιμες δεν θα εχεις προβλημα.Αγαπω ιδιαιτερα τη Μεθωνη,το καστρο,την αυρα και τις ταβερνες της.Αξιζει σιγουρα μια επισκεψη.Το ιδιο και η Κορωνη που εχει διαφορετικο στυλ,πιο νησιωτικο και κοσμικο.Να περασεις ομορφα!
Εάν είχα μια διανυκτέρευση στον Ν. Μεσσηνίας θα εκανα το εξης:
Πρωί στο Πολυλιμνιο, μετά Κορώνη, Μεθωνη και αργά το απόγευμα θα έφτανα στην Πύλο για να δω το ηλιοβασίλεμα.
Δεν θα πήγαινα στην Βοϊδοκοιλιά για μπανιο με τίποτα!! Σκέτη ταλαιπωρία για μπάνιο σε ρηχά και θολά νερά...
Για διακοπές Αύγουστο μήνα, οικογενεια με 1 8χρονο έχοντας σας βάση την Καλαμάτα (8 διανυκτερευσεις) προς τα που θα με συμβουλεύατε να χρησιμοποιησω το χρονο μου για μονοημερες εκδρομές? Προς Μεθωνη, Κορωνη, Πολυλιμνιο βγαινει για 2 ή 3 μονοημερεις? Η να παω προς την αλλη πλευρα, Καρδαμύλη, Σαντοβα? Γενικοτερα τι με συμβουλευεται? προσπαθω να κανω ενα πλανο και βλεπω οτι δε χωρανε ολα....!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.082
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Για διακοπές Αύγουστο μήνα, οικογενεια με 1 8χρονο έχοντας σας βάση την Καλαμάτα (8 διανυκτερευσεις) προς τα που θα με συμβουλεύατε να χρησιμοποιησω το χρονο μου για μονοημερες εκδρομές? Προς Μεθωνη, Κορωνη, Πολυλιμνιο βγαινει για 2 ή 3 μονοημερεις? Η να παω προς την αλλη πλευρα, Καρδαμύλη, Σαντοβα? Γενικοτερα τι με συμβουλευεται? προσπαθω να κανω ενα πλανο και βλεπω οτι δε χωρανε ολα....!
Νομίζω ότι είναι πολλές και οι 8 διανυκτερεύσεις στην Καλαμάτα. Εάν δεν έχεις πάει προς Λακωνική Μάνη, θα μπορούσες να βάλεις τις 3 διανυκτερεύσεις στην Αερόπολη ή στο Γύθειο για να είσαι πιο κεντρικά στο νομό Λακωνίας και να δεις υπέροχα τοπία και εκεί.

Με δεδομένο ότι θα πας καλοκαίρι, όπως πήγα και εγώ στη Μεσσηνία (πριν από 11 χρόνια), με ένα 8 χρονο κοριτσάκι και ένα 14χρονο έφηβο αγόρι, θα σου προτείνω 3 ημερήσιες εκδρομές με αφετηρία την Καλαμάτα:
1. Καλαμάτα – Κορώνη (επίσκεψη στον οικισμό εσωτερικά του κάστρου οπωσδήποτε!) - Φοινικούντα (για μπάνιο, εάν βρείτε χώρο) - Μεθώνη (για φαγητό δίπλα στο κύμα και επίσκεψη στο κάστρο, εάν θέλετε).

2. Καλαμάτα -Πολυλίμνιο (πεζοπορία και μπάνιο στη λιμνούλα, εάν είστε θαρραλέοι) - Παραλία Βοϊδοκοιλιάς (προστατευόμενη περιοχή Natura, με θολά αβαθή νερά, η οποία είναι διάσημη για το σχήμα της και το υγροβιότοπό της, αλλά εμένα δεν με εντυπωσίασε…) – Πύλος (για περιήγηση στα γραφικά δρομάκια της, φαγητό και ένα υπέροχο δειλινό!).

3. Καλαμάτα – Καρδαμύλη (περιήγηση στον παλιό μισογκρεμισμένο οικισμό με την ωραία εκκλησία του Αγίου Σπυρίδωνα) και καφεδάκι δίπλα στη θάλασσα – Παραλία του «Φονέα» (γραφική, βοτσαλωτή παραλία, την οποία είδα μόνο από ψηλά αλλά δεν έκανα μπάνιο, οπότε δεν ξέρω…) - Ακτή Καλογριάς (οργανωμένη αμμουδερή παραλία με πολύ ωραία νερά, που είναι γνωστή και ως παραλία του Ζορμπά, καθώς εκεί έζησαν ο Νίκος Καζαντζάκης και ο Αλέξης Ζορμπάς) –

Επιστροφή αργά το απόγευμα, μετά το μπάνιο σας, στην Καρδαμύλη για φαγητό σε ένα από τα ωραία παραλιακά εστιατόρια. Εμείς είχαμε φάει πολύ καλά σε ένα εστιατόριο που σίγουρα θα έχει αλλάξει όνομα μετά από τόσα χρόνια. Πρωινό καφεδάκι είχαμε πιει στο καφέ «Αύρα» που τώρα δεν υπάρχει και βρισκόταν στην ίδια τοποθεσία με το τωρινό «Aquarella» που έχει πολύ ωραία θέα!
 
Last edited:

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Η αληθεια ειναι οτι ακομη δεν εχω αποφασισει αν θα μεινω ολες τις μερες στη Καλαματα, η αν θα παω και καποιες μερες καπου αλλου. Αναφορικα με τις ημερησιες εκδρομες που μου προτεινες, τις σημειωσα ηδη για τις βαλω στο προγραμμα μου. Εχεις να μου προτεινεις καποιο καλο μαγαζι για μπανιο, φαγητο, καφε σε αυτες τις εκδρομες?
Εχουμε και λεμε εκδρομη σε :
1. Κορωνη Μεθωνη Φοινηκούντα
2. Πολιλημνιο Καταρρακτες και Πυλος
3. Καρδαμυλη Ακτη Καλογριας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom