Μετάβαση στο Skagen

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Παιδιά καλησπέρα
Έχει πάει κάποιος απο σας στο Skagen;
Συγκεκριμένα θέλω να πάω από το Skagen στο Grenen.
Βλέπω στο χάρτη ότι είναι μια ώρα απόσταση με τα πόδια και σχεδόν ίδια με λεωφορείο που δε ξέρω καν αν υπάρχουν δρομολογια επειδή είναι χειμώνας.
Σχεδιάζω να παω απο το Γκέτεμποργκ στο Skagen με φερι μποτ.
Πάλι έχει αρκετό περπάτημα από το λιμάνι Frederikshavn ως το σταθμό του τραίνου για το Skagen.
Αν έχει πάει κάποιος θα εκτιμούσα μερικές πληροφορίες.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Με μια σύντομη ματιά που έριξα, ο μόνος τρόπος είναι με τα πόδια, όπως έγραψες. Αλλιώς με ταξί (δεν νομίζω να ενδείκνυται το ποδήλατο) ως το οχυρό-μουσείο, που είναι κλειστό χειμώνα. Αν υπάρχει λεωφορείο, θα υπάρχει μόνο καλοκαίρι. Επίσης, δεν νομίζω ότι αξίζει χειμώνα, με κρύο και αέρα και πουθενά να προφυλαχτείς. Θα το έψαχνα περισσότερο...
 

pettakos

Member
Μηνύματα
43
Likes
16
Στο Skagen και συγκεκριμένα στη μύτη της αμμουδιάς έχω πάει προ 30ετίας με αυτοκίνητο. Ολη αυτή η ιστορία του περπατήματος μπρός-πίσω, είναι <<κάπως>>. Δεν έχει πάντως κάτι να δείτε, και φυσικά εξαρτάται εν πολλοίς και από τον καιρό, ειδικά το χειμώνα.
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Στο Skagen και συγκεκριμένα στη μύτη της αμμουδιάς έχω πάει προ 30ετίας με αυτοκίνητο. Ολη αυτή η ιστορία του περπατήματος μπρός-πίσω, είναι <<κάπως>>. Δεν έχει πάντως κάτι να δείτε, και φυσικά εξαρτάται εν πολλοίς και από τον καιρό, ειδικά το χειμώνα.
Ευχαριστώ 😊
Η αλήθεια είναι πως θέλω πολύ να πάω.
Και δεν υπάρχει περίπτωση να παω αλλη εποχή. Το ταξίδι είναι σε μερικές μέρες.
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Με μια σύντομη ματιά που έριξα, ο μόνος τρόπος είναι με τα πόδια, όπως έγραψες. Αλλιώς με ταξί (δεν νομίζω να ενδείκνυται το ποδήλατο) ως το οχυρό-μουσείο, που είναι κλειστό χειμώνα. Αν υπάρχει λεωφορείο, θα υπάρχει μόνο καλοκαίρι. Επίσης, δεν νομίζω ότι αξίζει χειμώνα, με κρύο και αέρα και πουθενά να προφυλαχτείς. Θα το έψαχνα περισσότερο...
Ευχαριστώ 😊
Θα το ψάξω λίγο ακόμα...
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Τελικά πηγα σήμερα το πρωί.
Μια ώρα περπάτημα ως εκεί και άλλη μια να γυρίσουμε πίσω.
Το χρώμα εννοείται δε φαινόταν. Μουντή μέρα με βροχή. Όμως ήταν μαγικό το τοπίο. Λίγο απόκοσμο.
Τα νερά από τη μία ήρεμα, απο την αλλη ανταριασμενα.
IMG_20240302_143119_155.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom