Μετά τις 13/11, να πάω ή να μην πάω;

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Αληθεια μιας και το διαβασα μου ειχε κανει παρα πολυ μεγαλη εντυπωση στην Ρωμη, ακουσα στις 2-3 ημερες παρα πολλες σειρηνες ασθενοφορων. Μιλαμε για κεντρο και τουριστικα αξιοθεατα.
Σε σημειο που λεγαμε οτι οι Ιταλοι βαρανε μπιελα απο τα μακαρονια και τις πιτσες πιο συχνα απο εμας ή οτι εκει δουλευει το πραγμα καλυτερα απο οτι εδω.
 

geoodas

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γεια σας βασικά.. Η πρώτη φορά που γράφω κάτι δημόσια. Λοιπόν ας μπω στο θέμα.

Γύρω στο Σεπτέμβριο έκλεισα αεροπορικά εισιτήρια για τις ημερομηνίες 15 με 20 Ιανουαρίου (ryanair προσφορά χωρίς δικαίωμα ακύρωσης) για Ρώμη σχεδιάζοντας ενα ονειρεμένο ταξίδι! Πρώτη φορά για εξωτερικό. Ψάξαμε ξενοδοχείο βρήκαμε κάτι που μας άρεσε και κάναμε κράτηση εκεί βάλαμε επιλογη ακύρωσης με μία μικρή χρέωση.

Μετά από λίγο καιρό έγινε το τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι και μας έκοψε τα φτερά σταματήσαμε μιλάμε για το ταξίδι και είπαμε ότι δεν θα πάμε γιατί φοβόμαστε.

Θα ήθελα τη γνώμη σας! Να πάμε ή όχι
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αληθεια μιας και το διαβασα μου ειχε κανει παρα πολυ μεγαλη εντυπωση στην Ρωμη, ακουσα στις 2-3 ημερες παρα πολλες σειρηνες ασθενοφορων. Μιλαμε για κεντρο και τουριστικα αξιοθεατα.
Σε σημειο που λεγαμε οτι οι Ιταλοι βαρανε μπιελα απο τα μακαρονια και τις πιτσες πιο συχνα απο εμας ή οτι εκει δουλευει το πραγμα καλυτερα απο οτι εδω.
Πραγματικά κι εμείς το ίδιο προσέξαμε! Ακούγαμε πολύ συχνά σειρήνες ασθενοφόρων ή πυροσβεστικής σε κεντρικά σημεία! Ήταν όμως πολύ ωραία και δεν αισθανθήκαμε καθόλου φόβο. Σε κάθε στάση μετρό υπήρχαν στρατιώτες και σε διάφορα άλλα σημεία και αστυνομία αλλά με πολύ διακριτικές κινήσεις. Αφού με έναν πιάσαμε και συζήτηση και είχε και χιούμορ, αλλά με τα μάτια του 14 συγχρόνως!
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Φίλε geoodas καλώς ήρθες στο κλαμπ κατ' αρχάς!

Δυστυχώς οι καιροί είναι χαλεποί και η ασφάλεια στον προηγμένο κόσμο για πολλούς λόγους είναι αμφίβολη. Προσωπικά, δεν περιμένω βελτίωση των πραγμάτων μεσοπρόθεσμα, οπότε είναι μια κατάσταση που εμείς οι Ευρωπαίοι μάλλον πρέπει να μάθουμε να ζούμε. Από εκεί και πέρα, η δική μου συμβουλή είναι να ΠΑΤΕ διότι πρώτον, αυτός είναι ο στόχος των τρομοκρατών και δεν πρέπει να αφήσουμε τον τρόμο να διέπει τις επιλογές μας, δεύτερον, διότι ένας μικρός κίνδυνος ελλοχεύει όλο το 24ωρο όπου και να είσαι, ακόμα και στο σπίτι σου οπότε δεν είσαι πουθενά ασφαλής πρακτικά και τρίτον γιατί η Ρώμη είναι μία υπέροχη πόλη με δεκάδες σημεία ενδιαφέροντος.

Και για να μη νομίζεις ότι μιλάω εκ του ασφαλούς, θα πραγματοποιήσω κανονικότατα το ταξίδι που έχω κλείσει από τον Ιούλιο για Λονδίνο στο διάστημα 30/12-6/1 και θα πάω σε όλα τα μέρη που σχεδίαζα να επισκεφτώ.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Γεια σας βασικά.. Η πρώτη φορά που γράφω κάτι δημόσια. Λοιπόν ας μπω στο θέμα.

Γύρω στο Σεπτέμβριο έκλεισα αεροπορικά εισιτήρια για τις ημερομηνίες 15 με 20 Ιανουαρίου (ryanair προσφορά χωρίς δικαίωμα ακύρωσης) για Ρώμη σχεδιάζοντας ενα ονειρεμένο ταξίδι! Πρώτη φορά για εξωτερικό. Ψάξαμε ξενοδοχείο βρήκαμε κάτι που μας άρεσε και κάναμε κράτηση εκεί βάλαμε επιλογη ακύρωσης με μία μικρή χρέωση.

Μετά από λίγο καιρό έγινε το τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι και μας έκοψε τα φτερά σταματήσαμε μιλάμε για το ταξίδι και είπαμε ότι δεν θα πάμε γιατί φοβόμαστε.

Θα ήθελα τη γνώμη σας! Να πάμε ή όχι
εννοείτε !!! οπωσδηποτε να πατε!!..ημουν Ρωμη οταν εγινε το τρομοκρατικο κτυπημα στο Παρισι...ολοι οι αλλοι ανησυχούσαν εκτος απο εμας που ειμασταν εκει. Οταν πας θα δεις οτι αλλιως αισθάνεσαι οταν εισαι εκει και αλλιως οταν τα βλεπεις στη τηλεόραση..και μεις σε ταξιδι θα ειμαστε 27Δεκ εως 3Ιαν.
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Γεια σας βασικά.. Η πρώτη φορά που γράφω κάτι δημόσια. Λοιπόν ας μπω στο θέμα.

Γύρω στο Σεπτέμβριο έκλεισα αεροπορικά εισιτήρια για τις ημερομηνίες 15 με 20 Ιανουαρίου (ryanair προσφορά χωρίς δικαίωμα ακύρωσης) για Ρώμη σχεδιάζοντας ενα ονειρεμένο ταξίδι! Πρώτη φορά για εξωτερικό. Ψάξαμε ξενοδοχείο βρήκαμε κάτι που μας άρεσε και κάναμε κράτηση εκεί βάλαμε επιλογη ακύρωσης με μία μικρή χρέωση.

Μετά από λίγο καιρό έγινε το τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι και μας έκοψε τα φτερά σταματήσαμε μιλάμε για το ταξίδι και είπαμε ότι δεν θα πάμε γιατί φοβόμαστε.

Θα ήθελα τη γνώμη σας! Να πάμε ή όχι
Και εγώ συμφωνώ με το να πάτε..... Δεν μπορείτε να ζείτε με τον φόβο.... Αν πάμε το πάμε έτσι όλη σχεδόν η Ευρώπη είναι στόχος ακόμα και η Ελλάδα, τι θα γίνει θα κλειστούμε μέσα στο σπίτι?? Εγώ είχα κλείσει για Παρίσι και είχα τις ίδιες φοβίες με εσένα....Πήγα την περασμένη εβδομάδα και δεν το μετάνιωσα καθόλου... Αν το ακύρωνα θα το μετάνιωνα σίγουρα. ΟΚ πες ότι δεν πάτε τώρα, ποίος μας εγγυάται ότι του χρόνου, ή σε 3-6 μήνες δεν θα γίνει κάτι παρόμοιο κάπου αλλού???
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα κι από μένα. Γυρίσαμε την Κυριακή από Γερμανία (Μόναχο-Νυρεμβέργη και μια ημερήσια Σάλτσμπουργκ). Ο κόσμος ήταν άπειρος, δεν υπήρχε πουθενά καμία ένδειξη ότι ο κόσμος φοβάται, όλα δούλευαν κανονικά ούτε είδα παραπάνω αστυνομία ή στρατό απ' ότι έχει συνήθως σε ευρωπαϊκές πόλεις. Το μόνο που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι και στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης και στου Μονάχου με έβαλαν να βγάλω τις μπότες, κάτι που τα τελευταία χρόνια δε θυμάμαι να μου είχε συμβεί (θυμάμαι πιο παλιά το έκαναν). Και μια φορά στο τρένο για Νυρεβέργη μας ζήτησαν ταυτότητα πριν μπούμε, χωρίς όμως κάποιον επιπλέον έλεγχο (π.χ. τσάντες, βαλίτσες κλπ).
Καλά ταξίδια σε όλους και καλές γιορτές.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
είπαμε ότι δεν θα πάμε γιατί φοβόμαστε.
Θα ήθελα τη γνώμη σας! Να πάμε ή όχι
τρολ εν οψει? ελεος για μια πολη πολλων εκατομμυριων. οι κατοικοι τι να πουν? να μεταναστευσουν στην Αθηνα μηπως? αν και στο αβ της γειτονιας μου ειδα μελαχρινους. να ανησυχω?
.
με έβαλαν να βγάλω τις μπότες, κάτι που τα τελευταία χρόνια δε θυμάμαι να μου είχε συμβεί
συνεχως το κανουν.
Ο κόσμος ήταν άπειρος,
ε ναι, δεν εχουν όλοι την εμπειρια μας... θα μαθουν σιγα σιγα οτι τις καλυτερες γιορτες τις περνας στην Ιταλία.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Στο Μόναχο μου έχουν ζητήσει και εμένα να βγάλω τα μποτάκια. Τότε πίστεψα ότι τους φάνηκε περίεργο τα ορειβατικά μποτάκια. Εάν το ήξερα θα είχα πάει προετοιμασμένος με τις πιο βρωμικες κάλτσες μου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.155
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στο Μόναχο μου έχουν ζητήσει και εμένα να βγάλω τα μποτάκια. Τότε πίστεψα ότι τους φάνηκε περίεργο τα ορειβατικά μποτάκια. Εάν το ήξερα θα είχα πάει προετοιμασμένος με τις πιο βρωμικες κάλτσες μου.
Οντως, στο Μοναχο δεν εχουν ξαναδει ορειβατικα μποτακια και τους φανηκε περιεργο. Και η ιδεα σου για τις πιο βρωμικες καλτσες φανταστικη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.708
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom