Μετά τις 13/11, να πάω ή να μην πάω;

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Γεια σας βασικά.. Η πρώτη φορά που γράφω κάτι δημόσια. Λοιπόν ας μπω στο θέμα.

Γύρω στο Σεπτέμβριο έκλεισα αεροπορικά εισιτήρια για τις ημερομηνίες 15 με 20 Ιανουαρίου (ryanair προσφορά χωρίς δικαίωμα ακύρωσης) για Ρώμη σχεδιάζοντας ενα ονειρεμένο ταξίδι! Πρώτη φορά για εξωτερικό. Ψάξαμε ξενοδοχείο βρήκαμε κάτι που μας άρεσε και κάναμε κράτηση εκεί βάλαμε επιλογη ακύρωσης με μία μικρή χρέωση.

Μετά από λίγο καιρό έγινε το τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι και μας έκοψε τα φτερά σταματήσαμε μιλάμε για το ταξίδι και είπαμε ότι δεν θα πάμε γιατί φοβόμαστε.

Θα ήθελα τη γνώμη σας! Να πάμε ή όχι
καλημερα!
εγω θα ελεγα να πατε..χτες γυρισαμε απο την Ρωμη που ημασταν για 3μιση πολυ ομορφες μερες!!!
παντου ειχε αστυνομια κ στρατο..υπηρχαν ελεγχοι οταν εμπαινες σε καποια αξιοθεατα αλλα τπτ που να σε καθυστερουν.. ηταν πολυ ομορφα κ ειναι κριμα να μην πατε ειναι η γνωμη μ.. :)
 
Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά είμαστε Παρίσι φεύγουμε σε δύο μέρες και είμαστε μια χαρά. Υπάρχει στρατός και αστυνομία στα πιο δημοφιλή μέρη κάνουν ελέγχους πριν μπούμε στα μαγαζιά αλλά όλα καλά. Αισθανομαστε μια ασφάλεια
 

lovetravels

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Μετά τις 13/11 και πήγαμε και περάσαμε τέλεια!! Έχω να σχολιάσω ότι το Λονδίνο δεν το βρήκα όσο εντυπωσιακό το περίμενα, δεν το έβαλα ψηλά στη λίστα με τις ωραιότερες πόλεις, αλλά εννοείται το προτείνω για να το επισκεφτεί κάποιος! Η καλύτερη στιγμή για μένα, το φάντασμα της όπερας! Α! και τα σαντουιτσάκια στα harrods! χαχα... Επίσης, πήγα και στο Βερολίνο, πιο ζωντανή πόλη και πιο χριστουγεννιάτικο κλίμα σε σχέση με το Λονδίνο, ακόμα και αν δεν πέτυχα και όλους τους στολισμούς. Τα πάντα πιο προσιτά σε σχέση με το πανάκριβο Λονδίνο και πιο νοστιμα!!! Αλλά τι να λέμε... τα ταξίδια είναι τέλεια, και κάθε προορισμός έχει κάτι να σε μαγέψει!! :) :) :)
 

agg19

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
σχετικα με τις τρομοκρατικες επιθεσεις των ισις θα πρεπει να ανησυχω ; θα παω 15-18 φεβρουαριου και εχω αγχωθει με τοσα που ακουγονται και τις επειλες τους στην ρωμη.. μια σουμβουλη..!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα παω 15-18 φεβρουαριου και εχω αγχωθει.. στην ρωμη.. μια σουμβουλη..!!!
Κλεισε οπωσσδηποτε. Κατι ρομαντικο και σπεσιαλ. Μην το αφησεις τελευταία στιγμη! Προσοχη στο παγωτο! Πηγαονε neve di latte. Απιστευτο...
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
σχετικα με τις τρομοκρατικες επιθεσεις των ισις θα πρεπει να ανησυχω ; θα παω 15-18 φεβρουαριου και εχω αγχωθει με τοσα που ακουγονται και τις επειλες τους στην ρωμη.. μια σουμβουλη..!!!
Συμφωνω με τον απο πανω. Δικια μου συμπληρωματικη προταση ειναι να κλεισεις την τηλεοραση.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
σχετικα με τις τρομοκρατικες επιθεσεις των ισις θα πρεπει να ανησυχω ; θα παω 15-18 φεβρουαριου και εχω αγχωθει με τοσα που ακουγονται και τις επειλες τους στην ρωμη.. μια σουμβουλη..!!!
Πλεον, η ομαδα των Isis εχει μεγαλωσει και ειναι εξαπλωμενοι παντου, ακομη και σε μερη που δεν περιμεναμε κ που δεν ειχαν προειδοποιησει. Για το χτυπημα στην Ινδονησια ανελαβαν την ευθυνη οι Τζιχαντιστες. Αλλο παλι κ αυτο.
Τι θα κανουμε δηλαδη, θα μεινουμε κλεισμενοι στα σπιτια μας? Προσωπικη σκεψη, μην χαλας την μαγεια ετοιμασιας του ταξιδιου σου με τετοιες ανασφαλειες.
 

trompi

Member
Μηνύματα
28
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Εγώ πάλι που γενικά έχω μία αντιπάθεια στο Παρίσι , όχι γιατί έχω πάει και δεν μου άρεσε, αλλά επείδή όλοι μου λένε πρεπει να πας Παρίσι και πρέπει να πας Παρίσι και δεν πάω ούτε που να με πλήρωνεις, αν βρεθεί κάποιος σήμερα και μου πει πάμε τώρα Παρίσι ή αύριο το πρωί τα παρατάω όλα και πάω.. Και θα πάω να δώσω και αίμα.. Όσον αφορά τους υπόπτους γύρω και εδώ στην Αθήνα που είμαι όλοι ύποπτοι μου φαίνονται.. Και όσον αφορά σχεδόν ανπύαρκτες που είπα πριν , εννούσα πως το θεωρώ πιο πιθανό να γίνει κάτι εδώ στη Αθήνα ή στην Ρώμη ή στο Λονδίνο ή στην Μαδρίτη ή ή ή παρά στο Παρίσι , ακριβώς επειδή όλοι θα κοιτάνε τους διπλανούς τους..
Πραγματικά πολύ λάθος συλλογισμός και το λέω καθαρά εμπειρικά! Εγώ έλεγα ακριβώς τα ίδια με σένα για τη Μύκονο. ΄΄Εγώ Μύκονο? Ποτέ! Όλοι εκεί πάνε και κυρίως όλη η απεχθείσα ΄΄γκλαμουριά΄΄!!! Κι αν πάω ποτέ θα πάω Μάϊο ή Σεπτέμβριο, μη με κλέψουνε κιόλας οι νεόπολουτοι...!!!΄΄.
Και Ιούλιος ήταν που πήγα, και δε μας έκλεψε κανένας νεόπλουτος Μυκονιάτης και η γκλαμουριά δε με πείραξε γιατί δεν είχα μάτια να τη δω...!
Πιστεύω να σε κάλυψα...!
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Την προηγούμενη εβδομάδα που επισκέφτηκα τη Ρώμη παρατήρησα πως σε όλα τα τουριστικά αλλά και σε μέρη που μετακινείται ή επισκέπτεται κόσμος , υπήρχε πάντα εκτός της παρουσίας αστυνομικών και ένα τζιπ του στρατού με 2 στρατιώτες προς αποφυγή ανεπιθύμητων καταστάσεων.
Το αναφέρω καθαρά για λόγους καθησυχασμού (όσο μπορεί αυτό να ισχύει) των ταξιδιωτών. Προσωπικά δεν ένιωσα κάποιο φόβο ή κάποια ανησυχία από την παρουσία τους.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Απο Ηρωδειο μεχρι Μοναστηρακι πριν 10 μερες,μετρησα 16 ενστολους διαφορων ειδων και 2 οχηματα δημοτικης αστυνομιας.Παντου εχει αυξηθει η αστυνομευση..
Δεν θα κατσω σπιτι επειδη γεμισε η περιοχη.Με την ιδια λογικη θα ταξιδεψω παλι το καλοκαιρι.Η ασφαλεια ειναι το τελευταιο που με απασχολει,οχι γιατι ειμαι ατρομητη η ριψοκινδυνη,απλα δεν περναει τιποτα απο το χερι μου.Καλη ωρα οπως στις πτησεις...αμα ειναι να πεσει...
 

trompi

Member
Μηνύματα
28
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
29/12 επιστροφή από ένα περιπετειώδες (ως προς την υλοποίησή του ή όχι) ταξίδι από το Λίβερπουλ. Προσωπικά είχα ξεχάσει τρομοκρατίες κ.λ.π. και απόλαυσα τη Χριστουγεννιάτικη Βρετανική ατμόσφαιρα. Αν είχα σκοπό να πάω έχοντας στο μυαλό μου την τρομοκρατία, θα καθόμουν σπιτάκι μου να ζήσω όση τρομοκρατία τραβάει η όρεξή μου από τα δελτία ειδήσεων. Άλλωστε αυτή είναι κι η δουλειά τους...!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.593
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom