Αυστρία Μετακίνηση στη Βιέννη - Κάρτες ΜΜΜ και αξιοθέατων

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Παιδια καλησπερα σε ολους!! Εχω κλεισει ταξιδι Βιεννη 6-9 Δεκεμβρη.. δυστυχως το μπατζετ για δωματιο κυμαινεται στα 60-70 ευρω.. εχω βρει ορισμενα ελαχιστα εξω απο την πολη.. η συγκοινωνια ειναι καλη στην Βιεννη?? Εχει μεχρι αργα δρομολογια (22.00-23.00) ??
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους λίγο θα ήθελα μια βοήθεια αν κάποιος ξέρει να μας πει. Το Vienna pass μπορείς να το αγοράσεις μόνο ιντερνετικά και απο τα γραφεία τους μέσα στη Βιέννη? Στο αεροδρόμιο μπορώ να το αγοράσω ή γινεται μόνο παραλαβή αυτης που έχω παραγγείλει μέσω ιντερνετ?
Και αν ξέρει κάποιος να μας πεί αν στο Schonbrunn έχει πάρα πολύ κόσμο και πρέπει να πάω πολύ νωρίς.. ??
Ευχαριστώ παίδια εκ των προτέρων και πάλι
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σε όλους λίγο θα ήθελα μια βοήθεια αν κάποιος ξέρει να μας πει. Το Vienna pass μπορείς να το αγοράσεις μόνο ιντερνετικά και απο τα γραφεία τους μέσα στη Βιέννη? Στο αεροδρόμιο μπορώ να το αγοράσω ή γινεται μόνο παραλαβή αυτης που έχω παραγγείλει μέσω ιντερνετ?
Και αν ξέρει κάποιος να μας πεί αν στο Schonbrunn έχει πάρα πολύ κόσμο και πρέπει να πάω πολύ νωρίς.. ??
Ευχαριστώ παίδια εκ των προτέρων και πάλι
Για το Vienna pass δεν γνωρίζω, αλλά όσον αφορά το Schönbrunn Νοέμβριο-Δεκέμβριο που είναι φουλ σεζόν για Βιέννη και ειδικά ΣΚ, παίζει να έχει πολύ κόσμο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους λίγο θα ήθελα μια βοήθεια αν κάποιος ξέρει να μας πει. Το Vienna pass μπορείς να το αγοράσεις μόνο ιντερνετικά και απο τα γραφεία τους μέσα στη Βιέννη? Στο αεροδρόμιο μπορώ να το αγοράσω ή γινεται μόνο παραλαβή αυτης που έχω παραγγείλει μέσω ιντερνετ?
Και αν ξέρει κάποιος να μας πεί αν στο Schonbrunn έχει πάρα πολύ κόσμο και πρέπει να πάω πολύ νωρίς.. ??
Ευχαριστώ παίδια εκ των προτέρων και πάλι
Την κάρτα "Vienna Pass" μπορείς να την αγοράσεις και διαδικτυακά από την ιστοσελίδα τους, από το αεροδρόμιο αλλά και από τα γραφεία τους στο κέντρο της Βιέννης.
Μπορείς να επισκεφτείς την ιστοσελίδα τους και να παρακολουθείς τυχόν προσφορές.
https://www.viennapass.com/
Εμείς την αγοράσαμε διαδικτυακά με έκπτωση 10 % και την παραλάβαμε στο αεροδρόμιο.
Πρόσεξε να μην την ενεργοποιησεις την πρώτη μέρα που φτάνεις γιατί μετράει η έναρξη ισχύος της από την μέρα ενεργοποίησης και όχι την ώρα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι εάν πάρεις τριήμερη αυτή ισχύει για 3 μέρες και όχι για 3 24ωρα.
Στο Schonbrunn έχει πολύ κόσμο, ανάλογα με την εποχή και την ώρα που θα το επισκεφτείς. Πάντως τον Ιούνιο το μεσημέρι στις 2 μμ δεν υπήρχε καθόλου αναμονή! Μπήκαμε απευθείας.
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Ευχαριστω πολυ για τις διευκρινισεις φιλοι μου καλοι....Και καλο μας ταξιδι λοιπον !!! Παντα βοηθητικες ολες οι απαντησεις !!!
 

GiorgosK79

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Παιδιά καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να κάνω μια συγκεκριμένη ερώτηση σχετικά με τις συγκοινωνίες στη Βιέννη...
Υπάρχει πιθανότητα η πτήση αναχώρησης (απο Βιέννη) να είναι πρωί στις 7. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν συγκοινωνίες όλο το 24ωρο; Διαβάζοντας στο αυστριακό site γράφουν ότι κάποιες είναι 20h.. Αν υποθέσουμε ότι εγώ θέλω να φύγω απο το ξενοδοχείο 5 παρα το πρωι για ναμαι γύρω στις 6 παρα στο αεροδρόμιο, υπάρχει μετρό τόσο νωρίς;
Ευχαριστώ!!!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Παιδιά καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να κάνω μια συγκεκριμένη ερώτηση σχετικά με τις συγκοινωνίες στη Βιέννη...
Υπάρχει πιθανότητα η πτήση αναχώρησης (απο Βιέννη) να είναι πρωί στις 7. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν συγκοινωνίες όλο το 24ωρο; Διαβάζοντας στο αυστριακό site γράφουν ότι κάποιες είναι 20h.. Αν υποθέσουμε ότι εγώ θέλω να φύγω απο το ξενοδοχείο 5 παρα το πρωι για ναμαι γύρω στις 6 παρα στο αεροδρόμιο, υπάρχει μετρό τόσο νωρίς;
Ευχαριστώ!!!
Το μετρο την Παρασκευή και το Σάββατο είναι 24ωρο και επίσης υπάρχουν και νυχτερινά λεωφορεία. Το τρένο s7 που πάει αεροδρόμιο, ξεκινάει γύρω στις 4.30
 

GiorgosK79

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Λοιπόν, ψάχνω τι με συμφέρει καλύτερα τις 6 μέρες που θα είμαι Βιέννη. Αρχικά σκέφτηκα να πάρω (ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ 1) μια Vienna City Card για 72h (29€) που μαζί με τα attractions έχει μέσα και δωρεάν συγκοινωνίες για 72h. Τα attractions πες οκ, αλλά οι συγκοινωνίες που θέλω να μετακινούμαι για 6 μέρες; Οπότε σκέφτηκα μήπως να βγάλω καλύτερα (ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ 2) ενα weekly ticket για τις συγκοινωνίες (17€) και να πάρω ξεχωριστά ενα Vienna Pass (μόνο για attractions χωρίς συγκοινωνίες) αλλά αυτό για 3 μέρες είναι 112€! Έχετε αν ξέρετε, να μου προτίνετε κάτι καλύτερο; Ίσως να καταλήξω σε εναν συνδυασμό Vienna City Card για 72h που ανέφερα στην αρχή, που είναι και για συγκοινωνίες για 3 μέρες και μετά για τις υπολοιπόμενες 3 να πάρω ενα weekly ticket (17€)για τις συγκοινωνίες;

Βασικά απότι είδα στην Βιέννη προσφέρονται δυο κάρτες για τους τουρίστες α) η Vienna City Card 24h 48h ή 72h που προσφέρει αξιοθέατα και δωρεάν συγκοινωνίες και β) η Vienna Pass 24h 48h ή 72h που σου δίνει την δυνατότητα να την αγοράσεις μόνο για αξιοθέατα και εαν το θες και για συγκοινωνίες αλλά κοστίζει παρα πολύ περισσότερο επειδή έχει δωρεάν εισόδους σε μεγάλα αξιοθέατα.
Τώρα, άσχετα και πέρα απο αυτές τις κάρτες μπορεί να βγάλει κανείς μια κάρτα 1 ημέρας μέχρι και μιας εβδομάδας (weekly ticket) ή 8 ημερών για δωρεάν συγκοινωνίες απο κάποιο κισέ σε σταθμό.
 
Last edited:

GiorgosK79

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Μην σας ζαλίζω, νομίζω πως μόνο με το weekly ticket για τις αστικές συγκοινωνίες θα είμαι εντάξει. Άλλωστε για τον μαραθώνιο θα πάω οπότε με δυο ανάκτορα, ενα δυο μουσεία (τέχνης ή leopold ή και τα δύο), κάστρο Λιχτενσταιν, ίσως μου είναι αρκετά. Σκοπεύω να κάνω τις γύρες μου γενικά στην πόλη να δω την υπαίθρια αγορά και τα πάρκα της, μια ημερήσια Μπρατισλάβα, καμιά βόλτα στα περίχωρα όπως στο Grinzing και Κahlenberg για καφεδάκι, αντε κι ένα Seegrotte. Είδωμεν μέχρι τον Απρίλη!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μην σας ζαλίζω, νομίζω πως μόνο με το weekly ticket για τις αστικές συγκοινωνίες θα είμαι εντάξει. Άλλωστε για τον μαραθώνιο θα πάω οπότε με δυο ανάκτορα, ενα δυο μουσεία (τέχνης ή leopold ή και τα δύο), κάστρο Λιχτενσταιν, ίσως μου είναι αρκετά. Σκοπεύω να κάνω τις γύρες μου γενικά στην πόλη να δω την υπαίθρια αγορά και τα πάρκα της, μια ημερήσια Μπρατισλάβα, καμιά βόλτα στα περίχωρα όπως στο Grinzing και Κahlenberg για καφεδάκι, αντε κι ένα Seegrotte. Είδωμεν μέχρι τον Απρίλη!
Πάντως, το κάστρο Λιχτενσταιν δεν ειναι μέσα στην πόλη κι είναι λίγο περίπλοκο να πας με συγκοινωνία. Επίσης, αν δεν έχεις ξαναπάει Βιέννη, θεωρώ αρκετά φιλόδοξο να δεις και τα 2 παλάτια και 2 μουσεία (το Ιστορίας Τέχνης είναι μεγάλο και θέλει κανά 3ωρο τουλ..) και το Λιχτενσταιν, και τα περίχωρα και Μπρατισλάβα. Ίσως πρέπει να βγαλεις κατι από το πρόγραμμα. Παντως το Kahlenberg για τη θεα και το Grinzing για τους αμπελώνες και τα παραδοσιακα εστιατορια, τα προτείνω ανεπιφύλακτα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom