Πολωνία Μετακινήσεις στην Πολωνία

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα και από εμένα!
Πρώτη φορά ταξιδεύω σε λίγες μέρες Βαρσοβία-Κρακοβία. Φτάνω στο Modlin και έχω βρεί οτι μπορώ να πάω στο κέντρο της Βαρσοβίας με τα Modlin Bus και με το τραίνο(όπως αναφέρθηκε και στις προηγούμενες σελίδες). Διαβάζω γενικά στο internet οτι ο προτεινόμενος τρόπος είναι ο πρώτος και οτι αν κλείσω εισιτήρια on line οι τιμές ξεκινάνε απο 2 ευρω, όμως στην επίσημη σελίδα των Modlin Bus βρίσκω τα είσιτήρια για τη μέρα που με ενδιαφέρει απο 33 ζλου δηλαδή αρκετά πιο ακριβά. Κάνω κάτι λάθος ή απλά άργησα πολύ να τα κλείσω;
Πόσα άτομα θα είστε?Αν είστε απο 3-4 και πάνω συμφέρει να πάτε στο κέντρο με http://shuttle24.pl/en/
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!
Το πάρκο τον βασιλικών λουτρών είναι πολύ μεγάλο; θέλει να διαθέσουμε αρκετή ώρα;
Είναι τεράστιο, 76 εκτάρια και το μεγαλύτερο πάρκο της Βαρσοβίας. Χρειάζεται 3-4 ώρες τουλάχιστον περπάτημα. Έχει παλάτια, αγάλματα, ρωμαικό αμφιθέατρο, άγαλμα Σοπέν, παλιό και νέο θερμοκήπιο, κινέζικο κήπο, λίμνη με κύκνους, σκιουράκια, παγόνια κ.α. μην το χάσετε!!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Σχετικά με τα εισιτήρια των τρένων... Πρέπει να είναι απαραιτήτως κλεισμένα ηλεκτρονικά; Αν πχ ενώ είσαι Πολωνία αποφασίσεις ότι θες να πας την τάδε μέρα στην τάδε πόλη, υπάρχει περίπτωση να μην βρεις; ή απλά δεν θα είναι τόσο φθηνά;
 
Μηνύματα
172
Likes
807
Σχετικά με τα εισιτήρια των τρένων... Πρέπει να είναι απαραιτήτως κλεισμένα ηλεκτρονικά; Αν πχ ενώ είσαι Πολωνία αποφασίσεις ότι θες να πας την τάδε μέρα στην τάδε πόλη, υπάρχει περίπτωση να μην βρεις; ή απλά δεν θα είναι τόσο φθηνά;
Εμένα μου είχε τύχει να μη βρίσκω μια φορά για το δρομολόγιο που ήθελα από Γκντανσκ προς Βροτσλαβ αλλά μάλλον ήταν η εξαίρεση στον κανόνα. Γενικά βρίσκεις εισιτήρια απλά αν κλείσεις από πριν έχεις καλύτερες πιθανότητες να βρεις πιο φτηνά
 

Periergos

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Για να πας από το αεροδρόμιο του Μόντλιν (Modlin Lotnisko) στη Βαρσοβία (κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό Warszawa Centralna), εκτός από το Modlin bus μπορείς να πάρεις πρώτα το λεωφορείο μέχρι το σταθμό του Μόντλιν (διάρκεια 10 λεπτά) και στη συνέχεια το τρένο για περίπου μισή ώρα. Βγάζεις ενιαίο εισιτήριο 19,80 Ζλότι. Έχει εκδοτήριο στο αεροδρόμιο αλλά και μηχάνημα αυτόματο πωλητή να το βγάλεις μόνος το εισιτήριο. Αν θέλεις το αγοράζεις διαδικτυακά. http://www.mazowieckie.com.pl/en
Καλημέρα Escursione, μπορείς να με βοηθήσεις επειδή θέλω να πάρω το τρένο απο το αεροδρόμιο Modlin, το ενιαίο εισητήριο των 19,80 είναι και για άλλα μέσα ? Είναι 24ωρο?
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Σχετικά με τα εισιτήρια των τρένων... Πρέπει να είναι απαραιτήτως κλεισμένα ηλεκτρονικά; Αν πχ ενώ είσαι Πολωνία αποφασίσεις ότι θες να πας την τάδε μέρα στην τάδε πόλη, υπάρχει περίπτωση να μην βρεις; ή απλά δεν θα είναι τόσο φθηνά;
Λογικά θα βρεις εισιτήριο γιατί έχει αρκετά δρομολόγια σε μία ημέρα ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Απλά γλυτώνεις την ταλαιπωρία αν τα έχεις έτοιμα τυπωμένα και φυσικά εξασφαλίζεις πολύ καλή τιμή, διότι οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες! Για παραδειγμα από Γκντάνσκ για Βαρσοβία το εισιτήριο αν το αγοράσεις τελευταία στιγμή ανάλογα με το δρομολόγιο και τη διάρκεια μπορεί να στοιχίσει από 60 μέχρι 150 Ζλότι. Αν το κλείσεις 15 ημέρες έως 1 μήνα πριν θα εξασφαλίσεις πολύ καλή τιμή με 30% έκπτωση και μπορείς να επιλέξεις ένα οικονομικό δρομολόγιο που να σε βολεύει. Επίσης σε πολλές περιπτώσεις συμφέρει το αεροπορικό. πχ από Βαρσοβία για Βρότσλαβ εγώ ταξίδεψα με 8 ευρώ με ryanair.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Καλημέρα Escursione, μπορείς να με βοηθήσεις επειδή θέλω να πάρω το τρένο απο το αεροδρόμιο Modlin, το ενιαίο εισητήριο των 19,80 είναι και για άλλα μέσα ? Είναι 24ωρο?
Το εισιτήριο περιλαμβάνει (σίγουρα το λεωφορείο μέχρι το σταθμό του Μόντλιν , το τρένο μέχρι τη Βαρσοβία) και (με επιφύλαξη τσέκαρε το στο αεροδρόμιο - 1 διαδρομή Τραμ-μετρό-λεωφορείο για να πας στο ξενοδοχείο).
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
καλησπερα σε ολους! Θελω να παω απο Modlin airport στη Βαρσαβια και βρισκω δρομολογια με polskibus (στο site) τα οποια γινονται απο την modlinbus (carrier) και οντως ειναι τα ιδια συμφωνα με το site της modlinbus. εχει κλεισει κανεις αυτο το δρομολογιo απο polskibus ? θα εχω κανα προβλημα με την modlinbus στο αεροδρομιο? λεω μηπως το παιζουν κινεζοι
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Είναι τεράστιο, 76 εκτάρια και το μεγαλύτερο πάρκο της Βαρσοβίας. Χρειάζεται 3-4 ώρες τουλάχιστον περπάτημα. Έχει παλάτια, αγάλματα, ρωμαικό αμφιθέατρο, άγαλμα Σοπέν, παλιό και νέο θερμοκήπιο, κινέζικο κήπο, λίμνη με κύκνους, σκιουράκια, παγόνια κ.α. μην το χάσετε!!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! ☺
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
καλησπερα σε ολους! Θελω να παω απο Modlin airport στη Βαρσαβια και βρισκω δρομολογια με polskibus (στο site) τα οποια γινονται απο την modlinbus (carrier) και οντως ειναι τα ιδια συμφωνα με το site της modlinbus. εχει κλεισει κανεις αυτο το δρομολογιo απο polskibus ? θα εχω κανα προβλημα με την modlinbus στο αεροδρομιο? λεω μηπως το παιζουν κινεζοι
Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα αφού είναι τα ίδια δρομολόγια. Μόλις το αγοράσεις τύπωσε και το χαρτί και είσαι ΟΚ. Σου λέει από που θα ξεκινήσεις και που θα σταματήσεις στη Βαρσοβία.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα και από μένα! Θα ζητήσω λίγο βοήθεια προφανώς στα πράγατα που ίσως υπάρχουν και ζητάω προκαταβολικά συγνώμη.

Έχουμε άφιξη το Σάββατο 18/11 στο Modlin στις 19:10. 3 άτομα και το δωμάτιο είναι κοντά Saxon Garden.

*Βρίσκω με modlin bus και για συνολική τελική τιμή 100zl (Μεταφορά κοιτάω from Modlin to Palace of Culture λογικά είναι η σωστή)

*Επίσης polskibus.com στα 73 zl τα 3 άτομα (και απ ότι βλέπω είναι η διαδρομή με διάφορες εταιρίες, όπως ειπώθηκε παραπάνω)

*Τσεκάρω την επιλογή http://shuttle24.pl/en/ που είναι door to door για να μην έχουμε θέμα και με το check in που λήγει στις 21:00 κάτι τέτοιο. Μου βγάζει μια τιμή 25€ -28€ ανάλογα την ζώνη. Δεν καταλαβαίνω αν είναι η τελική τιμή για όλους ή κατά άτομο.

*Πείτε μου σας παρακαλώ και την fix ταρίφα από Modlin με ταξί γιατί έχει γίνει το κεφάλι μου καζανι και δεν μπορώ να το βρω!

Το τρένο δεν το σκέφτομαι θέλω την πιο εύκολη λύση αυτή την στιγμή και προσπαθώ να συγκρίνω και με βάση το που μένουμε και που αφήνουν περίπου οι εταιρίες αν δεν πάρουμε ταξάκι τελικά!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Φτάνοντας στο αεροδρόμιο είχα κάνει μία ερώτηση για ταξί, αλλά έβγαινε αρκετά πιο ακριβό από τα 19PLN του τρένου. Ωστόσο, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς ήταν το ποσό. Πάντως ο χρόνος σας είναι επαρκής για το τσεκ ιν δεδομένου ότι είστε κοντά στο Παλάτι του Πολιτισμού και βεβαίως δεν έχετε καθυστέρηση στη πτήση σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom