Ιταλία Μετακινήσεις στη Βενετία

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.403
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Έχει κάνει κάποιος ιδιωτική μεταφορά από αεροδρόμιο Βενετίας προς κάποιο μέρος της Βενετίας (πχ. Πιάτσα Σαν Μάρκο ή Ριάλτο) ή έχει ρωτήσει περίπου το κόστος??
 
Μηνύματα
421
Likes
1.376
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Έχει κάνει κάποιος ιδιωτική μεταφορά από αεροδρόμιο Βενετίας προς κάποιο μέρος της Βενετίας (πχ. Πιάτσα Σαν Μάρκο ή Ριάλτο) ή έχει ρωτήσει περίπου το κόστος??
Ιδιωτικη μεταφορα υπαρχει με θαλασσιο ταξι υπαρχει νομιζω ειναι τσιμπημενο κανα 100 € περιπου ισως και παραπανω.Διαφορετικα τα vaporetti της aliguna που ξεκινανε απο το λιμανακι του αεροδρομιου,αναλογα με το που μενεις περνεις και την αναλογη γραμμη κοκκινο ,μπλε,πορτοκαλι κλπ δεν εισαι πριβε αλλα ειναι πιο οικονομικη επιλογη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.403
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ιδιωτικη μεταφορα υπαρχει με θαλασσιο ταξι υπαρχει νομιζω ειναι τσιμπημενο κανα 100 € περιπου ισως και παραπανω.Διαφορετικα τα vaporetti της aliguna που ξεκινανε απο το λιμανακι του αεροδρομιου,αναλογα με το που μενεις περνεις και την αναλογη γραμμη κοκκινο ,μπλε,πορτοκαλι κλπ δεν εισαι πριβε αλλα ειναι πιο οικονομικη επιλογη.
Ναι, για θαλάσσιο ταξί μιλάω. Το ξενοδοχείο μου είπε ότι κάνει 35 λεπτά, ενώ τα vaporetti κάνουν περίπου μίαμιση ώρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.395
Ναι, για θαλάσσιο ταξί μιλάω. Το ξενοδοχείο μου είπε ότι κάνει 35 λεπτά, ενώ τα vaporetti κάνουν περίπου μίαμιση ώρα.
Κατι δεν λεει καλα. Δεν κανουν μιαμιση ωρα τα βαπορετι σε καμια περιπτωση. Το πολυ 15 λεπτα παραπανω.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.403
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Κατι δεν λεει καλα. Δεν κανουν μιαμιση ωρα τα βαπορετι σε καμια περιπτωση. Το πολυ 15 λεπτα παραπανω.

Θα βρω τα δρομολόγια και θα το δω. Εγώ θέλω να πάω στην στάση San Zaccaria B.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα βρω τα δρομολόγια και θα το δω. Εγώ θέλω να πάω στην στάση San Zaccaria B.
Είχα πάρει το βαπορετο αργά το βράδυ από το αεροδρόμιο κι εκανε αρκετά λιγότερο από τον αναγραφόμενο χρόνο. Εξαρτάται από ποσό κόσμο θα έχει και τις στάσεις που θα κάνει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.403
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Κι εγω εκει ειχα παει. Ειναι η πρωτη σταση μεσα στη Βενετια. Σιγουρα τα λεει λαθος το ξενοδοχειο.

Είχα πάρει το βαπορετο αργά το βράδυ από το αεροδρόμιο κι εκανε αρκετά λιγότερο από τον αναγραφόμενο χρόνο. Εξαρτάται από ποσό κόσμο θα έχει και τις στάσεις που θα κάνει.
Βλέπω στο σάιτ της Alilaguna στην γραμμή Blu ότι το φέρρυ που φεύγει 18:20 φτάνει 19:35 . Άρα κάνει 1 ώρα και ένα τέταρτο.
Νομίζω ότι όποια άλλη επιλογή ( για πιο γρήγορη άφιξη) ή θα είναι πολύ ακριβή ή θα έχει μεγαλύτερη ταλαιπωρία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.395
Βλέπω στο σάιτ της Alilaguna στην γραμμή Blu ότι το φέρρυ που φεύγει 18:20 φτάνει 19:35 . Άρα κάνει 1 ώρα και ένα τέταρτο.
Νομίζω ότι όποια άλλη επιλογή ( για πιο γρήγορη άφιξη) ή θα είναι πολύ ακριβή ή θα έχει μεγαλύτερη ταλαιπωρία.
Βρηκα λιγοτερο ταλαιπωρη την χρηση λεωφορειου ακριβως εξω απο το αεροδρομιο και μετα βαπορετο απο το τερμα για οποια σταση. Δεν ειναι τυχαιο οτι αυτο προτιμουν οι περισσοτεροι, παροτι αθροιστικα το κοστος ειναι ιδιο.
Η προκυμαια των Alilaguna μου φανηκε μακρια απο το αεροδρομιο και ειναι ιδια με των θαλασσιων ταξι. Να το δειτε με πολλη προσοχη στο Google maps.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.376
Likes
3.459
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Βλέπω στο σάιτ της Alilaguna στην γραμμή Blu ότι το φέρρυ που φεύγει 18:20 φτάνει 19:35 . Άρα κάνει 1 ώρα και ένα τέταρτο.
Νομίζω ότι όποια άλλη επιλογή ( για πιο γρήγορη άφιξη) ή θα είναι πολύ ακριβή ή θα έχει μεγαλύτερη ταλαιπωρία.
Προσωπικά βρήκα το Alilaguna αρκετά εξυπηρετικο, ιδιαίτερα αν το κατάλυμα είναι είτε κοντά στο Canale Grande, είτε περιμετρικά στη λιμνοθάλασσα (π.χ Giudecca κλπ). Νομίζω πως είτε με Alilaguna, είτε με συνδυασμό λεωφορείο- βαπορετο περίπου ίδιος χρόνος θα σου βγει μέχρι τη στάση που θες. Απλά το Alilaguna είναι πιο ανετο, ενώ στα βαπορετο (ειδικά στις γραμμές του Canale Grande) και στο λεωφορείο θα εισαι "παστωμενος" με πολύ κόσμο. Το μόνο αρνητικό που βρήκα στο Alilaguna είναι ότι η τιμολόγηση του είναι ανεξάρτητη και δεν περιλαμβάνεται π.χ στις κάρτες για τα βαπορετο (π.χ 72 ωρών) που συμφερουν γενικά. Επομένως είναι ένα έξτρα κόστος
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.403
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Βρηκα λιγοτερο ταλαιπωρη την χρηση λεωφορειου ακριβως εξω απο το αεροδρομιο και μετα βαπορετο απο το τερμα για οποια σταση. Δεν ειναι τυχαιο οτι αυτο προτιμουν οι περισσοτεροι, παροτι αθροιστικα το κοστος ειναι ιδιο.
Η προκυμαια των Alilaguna μου φανηκε μακρια απο το αεροδρομιο και ειναι ιδια με των θαλασσιων ταξι. Να το δειτε με πολλη προσοχη στο Google maps.

Θυμάσαι τι έκανες και πως??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom