Ιταλία Μετακινήσεις στη Βενετία

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έχω μπερδευτεί αρκετά με το θέμα μετακίνησης.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για καλύτερο τρόπο μεταφοράς από το αεροδρόμιο έως εδώ:

Χάρτης

View attachment 432563

χωρίς ταλαιπωρία και απρόβλεπτα φειλ, δεδομένου ότι θα υπάρχουν δύο αρκετά μικρά παιδιά και βαλίτσες κ ένας μόνο γονιός.
Δηλαδή το κριτήριο δεν είναι το φθηνότερο όσο το ευκολότερο.


Ποιος είναι ο βέλτιστος τρόπος προς το δωμάτιο και πίσω; Η άφιξη είναι Σάββατο 16:00.
Έτσι όπως το βλέπω στο χάρτη, νομίζω η μπλε γραμμή του Alilaguna από το αεροδρόμιο Marco Polo είναι ο καλύτερος τρόπος για να φτάσεις στο συγκεκριμένο σημείο της πόλης
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
597
Likes
2.411
Έτσι όπως το βλέπω στο χάρτη, νομίζω η μπλε γραμμή του Alilaguna από το αεροδρόμιο Marco Polo είναι ο καλύτερος τρόπος για να φτάσεις στο συγκεκριμένο σημείο της πόλης
Υπάρχει τρόπος skip the line με προκράτηση τικετ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.299
Έχω μπερδευτεί αρκετά με το θέμα μετακίνησης.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για καλύτερο τρόπο μεταφοράς από το αεροδρόμιο έως εδώ:

Χάρτης

View attachment 432563

χωρίς ταλαιπωρία και απρόβλεπτα φειλ, δεδομένου ότι θα υπάρχουν δύο αρκετά μικρά παιδιά και βαλίτσες κ ένας μόνο γονιός.
Δηλαδή το κριτήριο δεν είναι το φθηνότερο όσο το ευκολότερο.


Ποιος είναι ο βέλτιστος τρόπος προς το δωμάτιο και πίσω; Η άφιξη είναι Σάββατο 16:00.
Αλιλαγκουνα ασυζητητι.
Η Βενετια ειναι για backpack, με βαλιτσα θα βογκηξει στις γεφυρες.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Υπάρχει τρόπος skip the line με προκράτηση τικετ;
Έχουν κανονικό ηλεκτρονικό σύστημα αγοράς εισιτηρίων. Τσέκαρε την ιστοσελίδα τους
Line Maps | Alilaguna
Edit: Το skip the line βέβαια σε αυτές τις περιπτώσεις είναι σχετικό. Μια κάποια ουρά στην αποβάθρα πριν επιβιβαστείς στο σκάφος θα υπάρχει. Απλά με προγορά δεν θα χάσεις και χρόνο σε ουρά στο αεροδρόμιο για αγορά εισιτηρίου
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
597
Likes
2.411
Έχουν κανονικό ηλεκτρονικό σύστημα αγοράς εισιτηρίων. Τσέκαρε την ιστοσελίδα τους
Line Maps | Alilaguna
Πατησα για αγορα κ λεει η σελιδα δεν υπαρχει.
Επισης αυτο εχει νοημα αν μπορω να κανω skip the line

ΕDIT: δουλευει το λινκ με την προαγορα αλλα προσπαθω να δω αν μπορω να παρακαμψω την ουρα
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πατησα για αγορα κ λεει η σελιδα δεν υπαρχει.
Επισης αυτο εχει νοημα αν μπορω να κανω skip the line

ΕDIT: δουλευει το λινκ με την προαγορα αλλα προσπαθω να δω αν μπορω να παρακαμψω την ουρα
Πατησα για αγορα κ λεει η σελιδα δεν υπαρχει.
Επισης αυτο εχει νοημα αν μπορω να κανω skip the line

ΕDIT: δουλευει το λινκ με την προαγορα αλλα προσπαθω να δω αν μπορω να παρακαμψω την ουρα
Έκανα και εγώ Edit στο προηγούμενο post μου, τσέκαρε το😉
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.747
Likes
15.343
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εγώ δεν μπόρεσα να καταλάβω την αγορά του εισητιριου ηλεκτρονικά αφού έπρεπε να το παραλάβω έπειτα από εκδοτήριο.
 

xenita

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλημέρα σε όλους!! Σε λίγες μέρες θα ταξιδέψω με τον σύζυγο μου και την 10χρονη κόρη μου με προορισμό τη Βενετία. Το ταξίδι μας ξεκινά Παρασκευή πρωί προς το αεροδρόμιο Marco Polo και τελειώνει την Δευτέρα το πρωί. Τι θα ήταν καλύτερο όσο αφορά τις μετακινήσεις μας; Εξπρές λεωφορείο και βαπορέτο για να φτάσω στην πιάτσα και τριήμερη κάρτα ; Και την Δευτέρα ξανά αγοράζω εισητηρια που έχει λήξει η τριήμερη κάρτα; Ή να μετακινηθούμε με alilaguna και τριήμερη κάρτα;; Έχω μπερδευτεί! Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;;😵💫
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.299
Καλημέρα σε όλους!! Σε λίγες μέρες θα ταξιδέψω με τον σύζυγο μου και την 10χρονη κόρη μου με προορισμό τη Βενετία. Το ταξίδι μας ξεκινά Παρασκευή πρωί προς το αεροδρόμιο Marco Polo και τελειώνει την Δευτέρα το πρωί. Τι θα ήταν καλύτερο όσο αφορά τις μετακινήσεις μας; Εξπρές λεωφορείο και βαπορέτο για να φτάσω στην πιάτσα και τριήμερη κάρτα ; Και την Δευτέρα ξανά αγοράζω εισητηρια που έχει λήξει η τριήμερη κάρτα; Ή να μετακινηθούμε με alilaguna και τριήμερη κάρτα;; Έχω μπερδευτεί! Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;;😵💫
Τα βαπορετα χρειαζονται μεταξυ των νησιων. Αν δεν εχετε σκοπο να πηγαινετε καθε μερα σε αλλα νησακια, δεν χρειαζεστε 3ημερη αλλα μια 24ωρη καρτα για τη μερα που θα περιοδευσετε στα νησακια.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ανεξαρτήτως του εάν πάτε στα νησάκια η όχι, έτσι όπως βλέπω το πρόγραμμα σας νομίζω πως μια 24ωρη για την ημέρα που θα έχετε το πιο "γεμάτο πρόγραμμα" σας αρκεί. Επομένως με Alilaguna για από/προς αεροδρόμιο, μια 24ωρη για τη μια ημέρα, και "περπάτημα"😉😀 για την άλλη, είστε κομπλέ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.299
Αν θελετε να ξεζουμισετε την 24ωρη, βαζετε τα νησακια την Κυριακη το πρωι οχι πολυ νωρις και το πρωι της Δευτερας πατε με βαπορετο δωρεαν στην αφετηρια του λεωφορειου για αεροδρομιο. Το εχω κανει ετσι ακριβως.
Μην ξεχασετε το βραδυ της Κυριακης να κανετε δωρεαν μεγαλη βολτα στο φωτισμενο Γκραν Καναλε.
 

xenita

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Τα βαπορετα χρειαζονται μεταξυ των νησιων. Αν δεν εχετε σκοπο να πηγαινετε καθε μερα σε αλλα νησακια, δεν χρειαζεστε 3ημερη αλλα μια 24ωρη καρτα για τη μερα που θα περιοδευσετε στα νησακια.
Ωραία! Και από και προς αεροδρόμιο καλύτερα express + vaporeto ή alilaguna? ευχαριστώ για την βοήθεια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.603
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom