Ιταλία Μετακινήσεις στη Βενετία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ωραία! Και από και προς αεροδρόμιο καλύτερα express + vaporeto ή alilaguna? ευχαριστώ για την βοήθεια
Εξαρταται απο ποια μερια θα μεινετε. Αν μεινετε κοντα στην αφετηρια των λεωφορειων, δεν θα χρειαστει καν βαπορετο.
Αποφυγετε δια ροπαλου βαλιτσα με ροδες, εχω βλαστημισει δυο φορες που πηγα με βαλιτσα. Προτιμηστε σακιδια.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλημέρα σε όλους!! Σε λίγες μέρες θα ταξιδέψω με τον σύζυγο μου και την 10χρονη κόρη μου με προορισμό τη Βενετία. Το ταξίδι μας ξεκινά Παρασκευή πρωί προς το αεροδρόμιο Marco Polo και τελειώνει την Δευτέρα το πρωί. Τι θα ήταν καλύτερο όσο αφορά τις μετακινήσεις μας; Εξπρές λεωφορείο και βαπορέτο για να φτάσω στην πιάτσα και τριήμερη κάρτα ; Και την Δευτέρα ξανά αγοράζω εισητηρια που έχει λήξει η τριήμερη κάρτα; Ή να μετακινηθούμε με alilaguna και τριήμερη κάρτα;; Έχω μπερδευτεί! Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;;😵💫
Να ξέρεις πάντως ότι ακόμα και αν πάρεις τριήμερη κάρτα ισχύει για φουλ εικοσιτετράωρο δηλαδή εξαρτάται τι ώρα θα τη χτυπήσεις πρώτη φορα την Παρασκευή μπορεί να σου κρατήσει μέχρι και τη Δευτέρα γιατί είναι γεμάτες τρεις μέρες. Αρκεί τη Δευτέρα να φύγετε πριν την ωρα που τη χτυπήσατε πρωτη φορα τη Παρασκευή. Το εχω κάνει. Δηλαδή όταν αλλάζει η μέρα μετά τα μεσάνυχτα δεν λήγει και η κάρτα ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Πχ τη χτυπάς Παρασκευή στις 11.00πμ ισχύει μέχρι τη Δευτέρα πριν τις 11.00πμ
 

xenita

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Εξαρταται απο ποια μερια θα μεινετε. Αν μεινετε κοντα στην αφετηρια των λεωφορειων, δεν θα χρειαστει καν βαπορετο.
Αποφυγετε δια ροπαλου βαλιτσα με ροδες, εχω βλαστημισει δυο φορες που πηγα με βαλιτσα. Προτιμηστε σακιδια.
Θα μείνουμε 300 m από τη στάση Fondamenta Nove. Οπότε απ’ότι καταλαβαίνω μόνο με alilaguna από το αεροδρόμιο θα είμαστε εντάξει, δεν θα χρειαστούμε να πάρουμε κάτι άλλο. Καλά κατάλαβα;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα μείνουμε 300 m από τη στάση Fondamenta Nove. Οπότε απ’ότι καταλαβαίνω μόνο με alilaguna από το αεροδρόμιο θα είμαστε εντάξει, δεν θα χρειαστούμε να πάρουμε κάτι άλλο. Καλά κατάλαβα;
Ουσιαστικά εκεί που είστε μόνο με Alilaguna μπορείτε να πάτε άνετα αεροδρόμιο. Και νομίζω μάλιστα ότι βολεύει για εκεί και η μπλε και η κόκκινη γραμμή του. Ο,τιδηποτε άλλο θα είναι μπλέξιμο. Το σημείο πάντως που θα μεινετε, πέρα από ωραιο, βολεύει εξαιρετικά για εξόρμηση σε Μουρανο κ Μπουρανο
 

karatasos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Η Βενετία πραγματικά είναι μια πόλη που αξίζει να αφεθείς και να μην σκεφθείς τί είναι και τί δεν είναι must. Χώρια που το τί είναι και τί δεν είναι must έχει να κάνει και με τα προσωπικά ενδιαφέροντα του καθενός. Εάν ανήκεις στην κατηγορία του "φιλότεχνου", μπορώ από τώρα να σου πω πως ίσως το τετραήμερο να σου φανεί και πολύ λίγο με τόσες πινακοθήκες, galleries & μουσεία που έχει, τα οποία κρύβουν αληθινούς θησαυρούς (πάλι καλά που δεν είναι και χρονιά biennale το 2023). Σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως τη βασιλική Αγίου Μάρκου και το Palazzo Ducale, αξίζει και πρέπει να τα επισκεφθείς. (Btw, να αγοράσεις skip the line εισιτήρια από tiqets ή άλλο site γιατί πραγματικά οι ουρές είναι μεγάλες- Οκ ίσως το Δεκέμβριο να είναι λίιιγο καλύτερα, αλλά και πάλι....). Προσωπικά, εάν αγαπάς την κλασσική (και ειδικά την αναγεννησιακή) ζωγραφική θα σου έλεγα να επισκεφθείς τη Gallerie dell'Academia με έργα πολλών Βενετσιάνων ζωγράφων, εάν είσαι της μοντέρνας τέχνης μην χάσεις τη συλλογή Peggy Guggenhelm, στο ομώνυμο μουσείο. Πάντως, στο τέλος αυτό που θα σου μείνει περισσότερο είναι η ατμόσφαιρα της πόλης, το περπάτημα στα στενάκια πλάι στα κανάλια, και οι γειτονιές της ειδικά οι απόκεντρες.
Για την περιοχή του Αγίου Μάρκου που με ρώτησες (φαντάζομαι για διαμονή ρώτησες) θα σου έλεγα ότι δεν είναι και η ιδανικότερη, αλλά όπως σου είπα και σε άλλο post, εάν αποφασίσεις να πας, λόγω του μωρού και του καροτσιού, κλείσε κοντά στο μεγάλο κανάλι, ανεξαρτήτως γειτονιάς και περιοχής. Να κοιτάς πάντα καλά το χάρτη στα υποψήφια καταλύματα που θα βλέπεις.
Εάν πάντως πας το Δεκέμβριο στη Βενετία θα σε ζηλεύω για ένα πράγμα: η πόλη πρέπει να είναι μια μαγεία με τις χριστουγεννιάτικα στολισμένες γέφυρες και τα φώτα που καθρεφτίζονται στα κανάλια. Εβλεπα πέρσι τα Χριστούγεννα στο netflix μια ιταλική σειρά, ρομαντική κομεντί, με τίτλο "I hate Christmas". Πραγματικά μου έφευγαν αναστεναγμοί σε κάθε εξωτερικό πλάνο της σειράς. Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ
Je déteste Noël (TV Series 2022– ) ⭐ 6.4 | Comedy, Romance
Η Βενετία βέβαια είναι κούκλα κάθε εποχή
Γειά σας, είμαι νέος στο forum, θέλω να μάθω το εξής, πρόκειται να παω στην Βενετία και δεν ξέρω αν αξίζει πριν παμε να κλείσω κάποιο πασο και ποιο για τα αξιοθέατα και για μεταφορές. Ευχαριστώ πολύ
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Γειά σας, είμαι νέος στο forum, θέλω να μάθω το εξής, πρόκειται να παω στην Βενετία και δεν ξέρω αν αξίζει πριν παμε να κλείσω κάποιο πασο και ποιο για τα αξιοθέατα και για μεταφορές. Ευχαριστώ πολύ
Οπωσδήποτε θα αγοράσεις την Venezia Unica για της μεταφορες με τα vaporetto για να κανεις την ζωη σου ευκολη μιας και το εισητηριο ειναι πανακριβο. 65 ευρω στοιχιζει για μια εβδομαδα. Υπαρχει και για λιγοτερες μερες. Τωρα υπαρχουν και pass για μουσεια. Αλλα δεν ασχοληθηκα. κανε την ερευνα σου και δες, εγω δεν ειχα παρει παντως.
| VeneziaUnica City Pass
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Καλημέρα σας,
πετάω με Volotea 26 Απριλίου και φτάνω 12:30 βράδυ (ξημερώματα Σαββάτου). Φεύγω από Βενετία την Δευτέρα 29 Απριλίου για γύρο Τοσκάνης με νοικιασμένο αμάξι από Μάρκο Πόλο (συνεπώς έχω 2 'καθαρές' ημέρες στην Βενετία). Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα παρακάτω
α) το τελευταίο λεωφορείο από Μάρκο Πόλο για Βενετία είναι στις 01:10 συνεπώς δεν είναι σίγουρο ότι θα προλάβω. Μου είπαν ότι το πιο φθηνό ταξί είναι από εφαρμογή AppTaxi (νομίζω έρχεται από maestre). Γνωρίζετε εάν όντως είναι η πιο οικονομική επιλογή για την συγκεκριμένη ώρα? Επίσης, η τιμή 10 ευρώ ACTV είναι ίδια είτε το κλείσεις μέσω web είτε εκείνη την στιγμή (εάν έχει θέσεις?)
β) Την μια ημέρα (Σάββατο) σκέφτομαι να πάρω εισιτηριο από το getmyguide για Παλάτι γόγηδων και Βασιλική Αγίου Μάρκου (χωρίς γόνδολα) και την Κυριακή να πάρω ημερήσιο εισιτήριο vaporetto για να το χρησιμοποιήσω για να πάω και Μπουράνο. Ελπίζω το getmyguide να είναι το ποιο οικονομικό, νομίζετε? Εάν πάρω venice pass θα πρέπει στο 24ωρο να χρησιμοποιήσω για όλα γι' αυτό σκέφτομαι να τα σπάσω.
γ) ημερήσιο εισιτήριο για vaporetto μπορώ να βγάλω από οποιαδήποτε στάση? Είναι ίδια τιμή με το online?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλημέρα σας,
πετάω με Volotea 26 Απριλίου και φτάνω 12:30 βράδυ (ξημερώματα Σαββάτου). Φεύγω από Βενετία την Δευτέρα 29 Απριλίου για γύρο Τοσκάνης με νοικιασμένο αμάξι από Μάρκο Πόλο (συνεπώς έχω 2 'καθαρές' ημέρες στην Βενετία). Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα παρακάτω
α) το τελευταίο λεωφορείο από Μάρκο Πόλο για Βενετία είναι στις 01:10 συνεπώς δεν είναι σίγουρο ότι θα προλάβω. Μου είπαν ότι το πιο φθηνό ταξί είναι από εφαρμογή AppTaxi (νομίζω έρχεται από maestre). Γνωρίζετε εάν όντως είναι η πιο οικονομική επιλογή για την συγκεκριμένη ώρα? Επίσης, η τιμή 10 ευρώ ACTV είναι ίδια είτε το κλείσεις μέσω web είτε εκείνη την στιγμή (εάν έχει θέσεις?)
β) Την μια ημέρα (Σάββατο) σκέφτομαι να πάρω εισιτηριο από το getmyguide για Παλάτι γόγηδων και Βασιλική Αγίου Μάρκου (χωρίς γόνδολα) και την Κυριακή να πάρω ημερήσιο εισιτήριο vaporetto για να το χρησιμοποιήσω για να πάω και Μπουράνο. Ελπίζω το getmyguide να είναι το ποιο οικονομικό, νομίζετε? Εάν πάρω venice pass θα πρέπει στο 24ωρο να χρησιμοποιήσω για όλα γι' αυτό σκέφτομαι να τα σπάσω.
γ) ημερήσιο εισιτήριο για vaporetto μπορώ να βγάλω από οποιαδήποτε στάση? Είναι ίδια τιμή με το online?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
α) Εάν εννοείς την τιμή του λεωφορείου από το αεροδρόμιο για την Piazzale Roma ναι είναι fixed η τιμή στα 10 ευρώ. Για ταξί δεν γνωρίζω από πρώτο χέρι - πιθανότατα όμως όντως να είναι πιο οικονομικά από App Taxi. Τσέκαρε πάντως εάν όντως σε βολεύει το ταξί για το κατάλυμα που θα μένεις στη Βενετία (εννοείται πως εάν μένεις Maestre ή έστω κάπου κοντά στην Piazzale Roma βολεύει).
β) Ναι ναι και ναι! Σπεύσε να κλείσεις από το getmyguide ή ακόμα καλύτερα από το tiqets (συνήθως είναι λίγο πιο οικονομικό γιατί όχι και πιο tailor made επιλογές), γιατί Σάββατο θα έχει πιθανότατα πολύ μεγάλες ουρές. Εκτός εάν τα 5 ευρώ είσοδος στην πόλη που θα εφαρμοστούν από 25 Απριλίου κάνουν το θαύμα τους- τί να πω....!
γ) Ναι από τις περισσότερες στάσεις μπορείς να βγάλεις ημερήσιο για τα βαπορέττο. Προσωπικά θυμάμαι και νωρίτερα που το κοιτούσα online δεν είχε διαφορά στην τιμή.
Στο παρακάτω link τσέκαρε το Combo (την τρίτη δηλαδή επιλογή). Εχω την αίσθηση ότι θα σε εξυπηρετήσει
Venice Public Transport Tickets
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μπες στον παρακάτω σύνδεσμο και αγοράσετα επίσημα και χωρίς φουσκωμενες τιμές.

HOW IT WORKS

Είναι η επίσημη τουριστική κάρτα της Βενετίας όπου φορτώνεις μέσα ότι πακέτο θες από αξιοθέατα μετακινήσεις κτλ.
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
α) Εάν εννοείς την τιμή του λεωφορείου από το αεροδρόμιο για την Piazzale Roma ναι είναι fixed η τιμή στα 10 ευρώ. Για ταξί δεν γνωρίζω από πρώτο χέρι - πιθανότατα όμως όντως να είναι πιο οικονομικά από App Taxi. Τσέκαρε πάντως εάν όντως σε βολεύει το ταξί για το κατάλυμα που θα μένεις στη Βενετία (εννοείται πως εάν μένεις Maestre ή έστω κάπου κοντά στην Piazzale Roma βολεύει).
β) Ναι ναι και ναι! Σπεύσε να κλείσεις από το getmyguide ή ακόμα καλύτερα από το tiqets (συνήθως είναι λίγο πιο οικονομικό γιατί όχι και πιο tailor made επιλογές), γιατί Σάββατο θα έχει πιθανότατα πολύ μεγάλες ουρές. Εκτός εάν τα 5 ευρώ είσοδος στην πόλη που θα εφαρμοστούν από 25 Απριλίου κάνουν το θαύμα τους- τί να πω....!
γ) Ναι από τις περισσότερες στάσεις μπορείς να βγάλεις ημερήσιο για τα βαπορέττο. Προσωπικά θυμάμαι και νωρίτερα που το κοιτούσα online δεν είχε διαφορά στην τιμή.
Στο παρακάτω link τσέκαρε το Combo (την τρίτη δηλαδή επιλογή). Εχω την αίσθηση ότι θα σε εξυπηρετήσει
Venice Public Transport Tickets
a) Μένω Canarregio. Ο host μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω radiotaxivenezia.com (ίδιο με Apptaxi) από αεροδρόμιο. Fare calculator για Piazalle Roma 4 άτομα με 4 bags ~ 40-50 euro
b) ok θα κλείσω όπως φαίνεται. Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι η γόνδολα. Είμαστε 4 άτομα (οικογενεια) και στα πακέτα βλέπω 'shared'. Ξέρεις εάν μπορώ να βρω κάτι πιο οικονομικό πηγαίνοντας εκεί αλλά όχι shared? Μάλλον για απογευματινή ώρα, 5-6
c) Ευχαριστώ πολύ. Σκέφτομαι να πάρω μόνο για 24 ώρες για να 'λιώσουμε' στο περπάτημα την πρώτη ημέρα (που θα πάμε περπατώντας στα αξιοθέατα). Αλήθεια, το 24-ώρο ξεκινάει από την ώρα που θα την χτυπήσεις πρώτη φορά? Την 2η ημέρα θα χρησιμοποήσω μόνο για να πάμε και στο Μπουράνο (μόνο και να γυρίσουμε και σε άλλες περιοχές που δεν πήγαμε με τα πόδια την πρώτη ημέρα)[/QUOTE]
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
a) Μένω Canarregio. Ο host μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω radiotaxivenezia.com (ίδιο με Apptaxi) από αεροδρόμιο. Fare calculator για Piazalle Roma 4 άτομα με 4 bags ~ 40-50 euro
b) ok θα κλείσω όπως φαίνεται. Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι η γόνδολα. Είμαστε 4 άτομα (οικογενεια) και στα πακέτα βλέπω 'shared'. Ξέρεις εάν μπορώ να βρω κάτι πιο οικονομικό πηγαίνοντας εκεί αλλά όχι shared? Μάλλον για απογευματινή ώρα, 5-6
c) Ευχαριστώ πολύ. Σκέφτομαι να πάρω μόνο για 24 ώρες για να 'λιώσουμε' στο περπάτημα την πρώτη ημέρα (που θα πάμε περπατώντας στα αξιοθέατα). Αλήθεια, το 24-ώρο ξεκινάει από την ώρα που θα την χτυπήσεις πρώτη φορά? Την 2η ημέρα θα χρησιμοποήσω μόνο για να πάμε και στο Μπουράνο (μόνο και να γυρίσουμε και σε άλλες περιοχές που δεν πήγαμε με τα πόδια την πρώτη ημέρα)
[/QUOTE]
a)) Και από την Piazzale Roma στο Canarregio πως ακριβώς θα πάς? Και μάλιστα τόσο αργά που φτάνετε?
b) Πολύ δύσκολο να βρεις κάτι οικονομικό και non-shared. Και μάλιστα απόγευμα, που ούτως ή άλλως αυξάνουν τις τιμές τους
c) Οι κάρτες συγκοινωνιών ξεκινάνε να; ισχύουν από τη στιγμή που τις χτυπάς.
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
a)) Και από την Piazzale Roma στο Canarregio πως ακριβώς θα πάς? Και μάλιστα τόσο αργά που φτάνετε?
b) Πολύ δύσκολο να βρεις κάτι οικονομικό και non-shared. Και μάλιστα απόγευμα, που ούτως ή άλλως αυξάνουν τις τιμές τους
c) Οι κάρτες συγκοινωνιών ξεκινάνε να; ισχύουν από τη στιγμή που τις χτυπάς.
[/QUOTE]
a) Βλέπω ότι είναι 1km από Piazalle Roma. Περπατητό το βλέπω αλλιώς water taxi μέχρι Ponte Delle Guglie. Αλήθεια water taxi οικογενεια 4 ατομων πόσο θα παρει 01:00 βράδι? Τα παίρνω επιτόπου ή έχουν και καμιά εφαρμογή και γι' αυτά μήπως γλυτώσουμε κάτι?
β) Αρα προτείνετε να πάρω το πακέτο που έχει και shared βολτα γονδολα (εάν θέλω να επιλέξω γόνδολα, έτσι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom