Ιταλία Μετακινήσεις στη Βενετία

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
a) Βλέπω ότι είναι 1km από Piazalle Roma. Περπατητό το βλέπω αλλιώς water taxi μέχρι Ponte Delle Guglie. Αλήθεια water taxi οικογενεια 4 ατομων πόσο θα παρει 01:00 βράδι? Τα παίρνω επιτόπου ή έχουν και καμιά εφαρμογή και γι' αυτά μήπως γλυτώσουμε κάτι?
β) Αρα προτείνετε να πάρω το πακέτο που έχει και shared βολτα γονδολα (εάν θέλω να επιλέξω γόνδολα, έτσι?
Θα μείνετε σε ξενοδοχείο/ξενώνα με ρεσεψιόν ή σε διαμέρισμα? Γιατί αν υπάρχει ρεσεψιόν θα μπορούσατε να κανονίσετε μ αυτούς τη μεταφορά σας. Υποψιάζομαι ότι θα κοστίζει αρκετά όμως
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Θα μείνετε σε ξενοδοχείο/ξενώνα με ρεσεψιόν ή σε διαμέρισμα? Γιατί αν υπάρχει ρεσεψιόν θα μπορούσατε να κανονίσετε μ αυτούς τη μεταφορά σας. Υποψιάζομαι ότι θα κοστίζει αρκετά όμως
Booking διαμερισμα. Αλλα την ωρα που φτανουμε δεν εχω πολλες επιλογες φανταζομαι. taxi μεχρι Roma και περπατημα ή water taxi το οποιο δεν ξερω ποσο κοστιζει
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.032
Booking διαμερισμα. Αλλα την ωρα που φτανουμε δεν εχω πολλες επιλογες φανταζομαι. taxi μεχρι Roma και περπατημα ή water taxi το οποιο δεν ξερω ποσο κοστιζει
Οχι βαλιτσα με ροδες στο πλακοστρωτο και τις γεφυρες. Θα βλαστημισετε την ωρα και τη στιγμη.
Μονο σακιδια πλατης.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.427
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
a)) Και από την Piazzale Roma στο Canarregio πως ακριβώς θα πάς? Και μάλιστα τόσο αργά που φτάνετε?
b) Πολύ δύσκολο να βρεις κάτι οικονομικό και non-shared. Και μάλιστα απόγευμα, που ούτως ή άλλως αυξάνουν τις τιμές τους
c) Οι κάρτες συγκοινωνιών ξεκινάνε να; ισχύουν από τη στιγμή που τις χτυπάς.
a) Βλέπω ότι είναι 1km από Piazalle Roma. Περπατητό το βλέπω αλλιώς water taxi μέχρι Ponte Delle Guglie. Αλήθεια water taxi οικογενεια 4 ατομων πόσο θα παρει 01:00 βράδι? Τα παίρνω επιτόπου ή έχουν και καμιά εφαρμογή και γι' αυτά μήπως γλυτώσουμε κάτι?
β) Αρα προτείνετε να πάρω το πακέτο που έχει και shared βολτα γονδολα (εάν θέλω να επιλέξω γόνδολα, έτσι?
[/QUOTE]
a) 01.30 το βράδυ με αποσκευές να περπατάς στη Βενετία και να προσπαθείς να βρεις το κατάλυμα σου (πίστεψέ με δεν είναι διόλου δύσκολο να χαθείς) κουράστηκα και ταλαιπωρηθηκα και μόνο στη σκέψη😌. Προσωπικά λόγω ώρας θα σκεφτόμουν έντονα και το ενδεχόμενο του water taxi κατευθείαν από το Marco Polo. Μιλήστε και με τον ιδιοκτήτη του καταλύματος για τα κόστη (δεν μου είχε τύχει να χρησιμοποιήσω προσωπικά), ξέρω ότι δεν είναι φθηνο, αλλά πρεπει να είναι και ωραία εμπειρία και μάλλον η πιο βολική λόγω ώρας
b) Θα έλεγα ναι εάν δεν σας πειράζει να είστε και με άλλους στη γόνδολα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.427
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και κάτι ακόμα: Η μπλε γραμμή του Alilaguna (βαπορετο από το αεροδρόμιο ας πούμε) λειτουργεί νομίζω μέχρι τουλάχιστον τις 01.30. Δείτε με τον ιδιοκτήτη του καταλύματος μήπως σας βολεύει και αυτή η λύση ίσως
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Και κάτι ακόμα: Η μπλε γραμμή του Alilaguna (βαπορετο από το αεροδρόμιο ας πούμε) λειτουργεί νομίζω μέχρι τουλάχιστον τις 01.30. Δείτε με τον ιδιοκτήτη του καταλύματος μήπως σας βολεύει και αυτή η λύση ίσως
Ευχαριστώ πολύ αλλά τα Alilaguna το τελευταίο είναι 00:20 και εγώ μόλις φτάνω (00:20). Αντί να πάρω κανονικό ταξί βρήκα ότι υπάρχει το τελευταίο λεωφορείο 01:10 ATVO αλλά και ACTV. Το θέμα είναι:
α) Θα προλάβω, περιμένοντας και μια βαλίτσα να είμαι 01:10 στην στάση?
β) Εάν κάνω κράτηση εισιτηρίου μέσω internet βλέπω ότι μπορώ να κάνω κράτηση μόνο για την ημέρα και όχι για το συγκεκριμένο δρομολόγιο san-marco airport-> Piazella Roma (01:10). Κάνω κάτι λάθος?
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Μπες στον παρακάτω σύνδεσμο και αγοράσετα επίσημα και χωρίς φουσκωμενες τιμές.

HOW IT WORKS

Είναι η επίσημη τουριστική κάρτα της Βενετίας όπου φορτώνεις μέσα ότι πακέτο θες από αξιοθέατα μετακινήσεις κτλ.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι είναι κυρίως για vaporetto, σωστά? Για αεροδρόμιο-Βενετία (01:10) με λεωφορείο δεν μπορείς να κλείσεις θέση στο συγκεκριμένο λεωφορείο απλά κάνεις book την ημέρα μόνο που θέλεις και, φαντάζομαι, πηγαίνεις κάπου εκεί και παίρνεις την κάρτα?
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
β) Εάν κάνω κράτηση εισιτηρίου μέσω internet βλέπω ότι μπορώ να κάνω κράτηση μόνο για την ημέρα και όχι για το συγκεκριμένο δρομολόγιο san-marco airport-> Piazella Roma (01:10). Κάνω κάτι λάθος?
Το εισιτήριο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για τη συγκεκριμένη μέρα μόνο, αλλά όποια ώρα θες, είναι ελεύθερο το θέμα της ώρας... Το γνωρίζουν ότι υπάρχει πιθανότητα καθυστέρησης
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Και μια τελευταία ερώτηση. Σας ευχαριστώ όλους και όλες για την βοήθειά σας :)
Προσπαθώ να βρω σε διάφορα site όπως getyourguide, tiqets εισιτήρια για βασιλική αγίου Μάρκου αλλά δεν υπάρχει τίποτα για 27 και 28 Απριλίου (είναι όλα γκριζαρισμένα). Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να βρω έστω μόνο εισιτήρια για να μπω (έστω χωρίς guided tour εννοώ)? (υπάρχει κάποιο άλλο site ή εάν κάποιος τοπικά προσπαθήσει να πάρει εισιτήρια)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Και μια τελευταία ερώτηση. Σας ευχαριστώ όλους και όλες για την βοήθειά σας :)
Προσπαθώ να βρω σε διάφορα site όπως getyourguide, tiqets εισιτήρια για βασιλική αγίου Μάρκου αλλά δεν υπάρχει τίποτα για 27 και 28 Απριλίου (είναι όλα γκριζαρισμένα). Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να βρω έστω μόνο εισιτήρια για να μπω (έστω χωρίς guided tour εννοώ)? (υπάρχει κάποιο άλλο site ή εάν κάποιος τοπικά προσπαθήσει να πάρει εισιτήρια)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δε ξέρω αν έχει σχέση με το ότι δε βρίσκεις εισιτήριο αλλά στο σαιτ λέει αυτό

Due to present Covid-19 regulations, on Saturday and Sunday, you can buy tickets only at the San Basso Ticket Office (Piazzetta dei Leoncini)

Μάλλον πρέπει να στηθειτε στην ουρά

Πάντως ενημερωτικά στις 25/4 είναι η γιορτή του Αγίου Μάρκου κ γίνεται μεγάλη γιορτή στη Βενετία..ίσως γι αυτό εκείνες τις μέρες να έχει κόσμο που έχει κλείσει κ τις ξεναγήσεις
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Δε ξέρω αν έχει σχέση με το ότι δε βρίσκεις εισιτήριο αλλά στο σαιτ λέει αυτό

Due to present Covid-19 regulations, on Saturday and Sunday, you can buy tickets only at the San Basso Ticket Office (Piazzetta dei Leoncini)

Μάλλον πρέπει να στηθειτε στην ουρά

Πάντως ενημερωτικά στις 25/4 είναι η γιορτή του Αγίου Μάρκου κ γίνεται μεγάλη γιορτή στη Βενετία..ίσως γι αυτό εκείνες τις μέρες να έχει κόσμο που έχει κλείσει κ τις ξεναγήσεις
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Μου φαίνεται θα ξυπνήσω νωρίς το Σάββατο να κατέβω μόνος μου Piazzetta dei Leoncini να ρωτήσω/αγοράσω εάν μπορέσω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.655
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom