Γαλλία Μετακινήσεις στη Γαλλία

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Γεια χαρά,

Έχω βγάλει αεροπορικό εισιτήριο για τη Μασσαλία (8 μέρες) μέσα Σεπτεμβρίου και ήθελα να επισκεφθώ και κάποιες γειτονικές πόλεις (Avignon, Nimes, Arles και Aix-en-Provence). Οι τιμές των τρένων μου φαίνονται ακριβές (μάλλον έχω καλομάθει στις τιμές των Ιταλικών τρένων) και δεν βρήκα κάποια λύση με λεωφορείο (το flixbus πχ στην Avignon δεν μπαίνει στο κέντρο της πόλης).

Βρήκα κάποιο λεωφορείο που λέγεται Zou! και φαίνεται να εξυπηρετεί όλη την ευρύτερη περιοχή αλλά δεν έχω βγάλει άκρη με τα δρομολόγια.

https://zou.maregionsud.fren/

Έχει μήπως κάποιος ασχοληθεί;

Ευχαριστώ ;)
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.092
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Γεια χαρά,

Έχω βγάλει αεροπορικό εισιτήριο για τη Μασσαλία (8 μέρες) μέσα Σεπτεμβρίου και ήθελα να επισκεφθώ και κάποιες γειτονικές πόλεις (Avignon, Nimes, Arles και Aix-en-Provence). Οι τιμές των τρένων μου φαίνονται ακριβές (μάλλον έχω καλομάθει στις τιμές των Ιταλικών τρένων) και δεν βρήκα κάποια λύση με λεωφορείο (το flixbus πχ στην Avignon δεν μπαίνει στο κέντρο της πόλης).

Βρήκα κάποιο λεωφορείο που λέγεται Zou! και φαίνεται να εξυπηρετεί όλη την ευρύτερη περιοχή αλλά δεν έχω βγάλει άκρη με τα δρομολόγια.

https://zou.maregionsud.fren/

Έχει μήπως κάποιος ασχοληθεί;

Ευχαριστώ ;)
Εδώ η @paefstra είναι ειδική(και αρκετοί εννοείται από το forum),εγώ που θα πάω Οκτώβριο,έχω κλείσει blablabus αρκετά οικονομικότερα από τρένα σε κάποιες περιπτώσεις..
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Εδώ η @paefstra είναι ειδική(και αρκετοί εννοείται από το forum),εγώ που θα πάω Οκτώβριο,έχω κλείσει blablabus αρκετά οικονομικότερα από τρένα σε κάποιες περιπτώσεις..
Ασχολήθηκα και με το blabla bus το οποίο είναι φθηνό, αλλά τα δρομολόγια του είναι περίεργα, πχ Μασσαλία - Αβινιόν κάποιες μέρες έχει μόνο το βράδυ και τις μέρες που έχει πρωί δεν έχει θέσεις. Εσύ λειτούργησες πιο οργανωμένα και πρόλαβες και έκλεισες.

Ευχαριστώ για την απάντηση :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.041
Likes
41.048
Γεια χαρά,

Έχω βγάλει αεροπορικό εισιτήριο για τη Μασσαλία (8 μέρες) μέσα Σεπτεμβρίου και ήθελα να επισκεφθώ και κάποιες γειτονικές πόλεις (Avignon, Nimes, Arles και Aix-en-Provence). Οι τιμές των τρένων μου φαίνονται ακριβές (μάλλον έχω καλομάθει στις τιμές των Ιταλικών τρένων) και δεν βρήκα κάποια λύση με λεωφορείο (το flixbus πχ στην Avignon δεν μπαίνει στο κέντρο της πόλης).

Βρήκα κάποιο λεωφορείο που λέγεται Zou! και φαίνεται να εξυπηρετεί όλη την ευρύτερη περιοχή αλλά δεν έχω βγάλει άκρη με τα δρομολόγια.

https://zou.maregionsud.fren/

Έχει μήπως κάποιος ασχοληθεί;

Ευχαριστώ ;)
Βαλε στο omio τη διαδρομη και τσεκαρε λιγο τα τρενα. Παιζουν πολυ καλες τιμες καποιες ωρες λιγες μερες πριν,, πιο φθηνα κι απο λεωφορεια.
Υπαρχει η σουπερ δνατοτητα να κλεινεις το φθηνο τρενο SNCF και να μπεις στο ακριβοτερο που προηγειται η επεται δωρεαν.
Το καναμε 3 φορες πριν λιγες μερες αφου το μαθαμε!

Επισης πριν κλεισεις λεωφορειο να δεις με προσοχη που ειναι η σταση. Αν ειναι στις παρυφες της πολης μπορει να μη βολευει σε σχεση με το τρενο. Η και το αντιθετο, αν το τρενο ειναι εκτος πολης. Για λιγα ευρω διαφορα αυτο δεν αξιζει, αλλα να διαλεξεις τις πιο βολικες στασεις.
Αυτο που λες οτι δεν βρισκεις τα δρομολογια των τοπικων λεωφορειων ον λαιν, ισχυε και στη Νορμανδια που ημουν. Τα βρηκαμε σε φυλλαδια στον σταθμο λεωφορειων. Σου εγγυωμαι οτι ειναι πολυ βολικα για τουριστες, φθηνα, αλλα πραγματικα ηταν αδυνατο να τα βρω σε σελιδα.
Εγω μετα απο αυτη την εμπειρια στη Γαλλια δεν θα αγχωθω ξανα να κλεισω απο νωρις κατι αλλο εκτος απο τις μεγαλες ακριβες διαδρομες.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Γεια χαρά,

Έχω βγάλει αεροπορικό εισιτήριο για τη Μασσαλία (8 μέρες) μέσα Σεπτεμβρίου και ήθελα να επισκεφθώ και κάποιες γειτονικές πόλεις (Avignon, Nimes, Arles και Aix-en-Provence). Οι τιμές των τρένων μου φαίνονται ακριβές (μάλλον έχω καλομάθει στις τιμές των Ιταλικών τρένων) και δεν βρήκα κάποια λύση με λεωφορείο (το flixbus πχ στην Avignon δεν μπαίνει στο κέντρο της πόλης).

Βρήκα κάποιο λεωφορείο που λέγεται Zou! και φαίνεται να εξυπηρετεί όλη την ευρύτερη περιοχή αλλά δεν έχω βγάλει άκρη με τα δρομολόγια.

https://zou.maregionsud.fren/

Έχει μήπως κάποιος ασχοληθεί;

Ευχαριστώ ;)
Δες την περίπτωση των low cost τρένων ouigo αν δεν το έχεις δει ήδη: Ouigo.com : Billets de train à petit prix. Trains pas chers en France
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Βαλε στο omio τη διαδρομη και τσεκαρε λιγο τα τρενα. Παιζουν πολυ καλες τιμες καποιες ωρες λιγες μερες πριν,, πιο φθηνα κι απο λεωφορεια.
Επισης πριν κλεισεις λεωφορειο να δεις με προσοχη που ειναι η σταση. Αν ειναι στις παρυφες της πολης μπορει να μη βολευει σε σχεση με το τρενο. Η και το αντιθετο, αν το τρενο ειναι εκτος πολης. Για λιγα ευρω διαφορα αυτο δεν αξιζει, αλλα να διαλεξεις τις πιο βολικες στασεις.
Αυτο που λες οτι δεν βρισκεις τα δρομολογια των τοπικων λεωφορειων ον λαιν, ισχυε και στη Νορμανδια που ημουν. Τα βρηκαμε σε φυλλαδια στον σταθμο λεωφορειων. Σου εγγυωμαι οτι ειναι πολυ βολικα για τουριστες, φθηνα, αλλα πραγματικα ηταν αδυνατο να τα βρω σε σελιδα.
Εγω μετα απο αυτη την εμπειρια στη Γαλλια δεν θα αγχωθω ξανα να κλεισω απο νωρις κατι αλλο εκτος απο τις μεγαλες ακριβες διαδρομες.
Το omio κοιτάω και εγώ αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο. Τις περισσότερες φορές εξαιτίας αυτού που αναφέρεις, οι στάσεις δηλαδή είναι μακριά από το κέντρο των πόλεων και ουσιαστικά δεν με εξυπηρετούσαν. Μάλλον θα πρέπει να ακολουθήσω τη συμβουλή σου και να το δω χαλαρά :) Ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.041
Likes
41.048
Το omio κοιτάω και εγώ αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο. Τις περισσότερες φορές εξαιτίας αυτού που αναφέρεις, οι στάσεις δηλαδή είναι μακριά από το κέντρο των πόλεων και ουσιαστικά δεν με εξυπηρετούσαν. Μάλλον θα πρέπει να ακολουθήσω τη συμβουλή σου και να το δω χαλαρά :) Ευχαριστώ
Οταν φτασεις, το Google maps σου βγαζει πολυ περισσοτερες δυνατοτητες απο εδω.

Εφοσον μιλαμε για τουριστικες διαδρομες, θα βρεις ακρη.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Δες την περίπτωση των low cost τρένων ouigo αν δεν το έχεις δει ήδη: Ouigo.com : Billets de train à petit prix. Trains pas chers en France
Αν μπορέσω να βγάλω άκρη με αυτό θα ήταν τέλεια. Μπορώ να βρω δρομολόγιο από Αβινιόν για Μασσαλία αλλά δεν υπάρχει το αντίστροφο. Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου :)
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ouigo.com : Billets de train à petit prix. Trains pas chers en France
Έκλεισα από εδώ για τον Οκτώβρη, μισή τιμή απ αυτές που βρίσκω σε μια απλή αναζήτηση. Με βοήθεια απ το τηλέφωνο μην πατήσω κάνα άσχετο γιατί γαλλικά δεν ξέρω καθόλου.

*βοήθεια απ το τηλέφωνο=η φίλη που μένει Γαλλία , δεν πήρα το ouigo τηλέφωνο!
** βλέπω γράφτηκε και από πάνω!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλό είναι να λέμε τα καλά αλλά ακόμα καλύτερο να λέμε τα κακά. Μέσα στο Νοέμβρη η ouigo μου έκανε δύο ωραίες εκπληξουλες.

Μου έστειλε ότι ακυρώνεται μεσημεριανό τρένο που θα έπαιρνα το αμέσως προηγούμενο βράδυ. Λιγότερο από 24 ώρες δηλαδή. Έδινε την δυνατότητα για επιστροφή χρημάτων ή αλλαγή του εισιτηρίου με το επόμενο διαθέσιμο τρένο ouigo να είναι 2 μέρες μετά.

Έθεσε ψηλά τον πήχη η αλήθεια είναι και παρόλα αυτά κατάφερε να τον ξεπεράσει! Αξιοι! Σε απογευματινό τρένο μου έστειλαν το ίδιο πρωί ότι δεν θα ξεκινήσει από την πόλη που ήμουν αλλά από την αμέσως επόμενη στάση. Το πως θα πας και τι ώρα θα φτάσεις το άφηνε πάνω σου. Είχες την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις τοπικό τρένο δωρεάν για να πας αλλά ποιο τρένο κλπ τα έβρισκες μόνος σου.

Προσοχή λοιπόν αν έχετε αγοράσει εισιτήρια με αυτή την πολυ σοβαρή εταιρεία.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Kαλησπέρα. Τα λεωφορεία των μεγάλων αποστάσεων π.χ. 9 ώρες κάνουν στάσεις για ξεκούραση?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.780
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom