Ηνωμένο Βασίλειο Μετακινήσεις στο Λονδίνο

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Κάποιος που να γνωρίζει πως λειτουργεί ακριβώς η Oyster card;θα μας ήταν χρήσιμο πως την αγοράζεις.απο που την φορτώνεις.ποσο κοστίζει ;;όλα
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν χρειάζεσαι oyster. Με οποιαδήποτε contactless κάρτα κάνεις την δουλειά σου.
 

conathanaso

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επίσης! Έχω μπερδευτεί αρκετά με τα μμμ! Δεν ξέρω τι αξιζει να βγάλω για την μετακίνηση μου! Έχω δει την Oyster Card. Αξιζει;
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Επίσης! Έχω μπερδευτεί αρκετά με τα μμμ! Δεν ξέρω τι αξιζει να βγάλω για την μετακίνηση μου! Έχω δει την Oyster Card. Αξιζει;
Είναι πολύ απλό.. χτυπάς την ψηφιακή ή φυσική σου κάρτα σου , και αυτόματα σε χρεώνει.. όσες φορές και να χρησιμοποιήσεις τα ΜΜΜ την ίδια μέρα, θα σε χρεώσει μαξιμουμ κάπου στα 10 ευρώ.η μια διαδρομή είναι στα 3 περίπου.. Oyster μην μπεις σε διαδικασία να βγάλεις για 3 μέρες.. η 7 day card είναι στα 50 ευρώ περίπου, οπότε δεν σε συμφέρει..
 

kokobloko

Member
Μηνύματα
12
Likes
121
Ταξίδι-Όνειρο
Argentina
Επίσης! Έχω μπερδευτεί αρκετά με τα μμμ! Δεν ξέρω τι αξιζει να βγάλω για την μετακίνηση μου! Έχω δει την Oyster Card. Αξιζει;
OYSTER CARD αξιζει φουλ! Εχει ειδικα πακετα συγκεκριμενων ημερων. Θα πας σε ενα μηχανημα στο μετρο και θα δεις τι σε συμφερει να παρεις.Βοηθανε και οι security. Αν βαλεις μονο λεωφορεια ειναι πιο φθηνη. Αλλα και με μετρο μεσα παλι αξιζει γιατι αν πληρωνεις μια μια διαδρομη ειναι πανακριβα.
 

conathanaso

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
OYSTER CARD αξιζει φουλ! Εχει ειδικα πακετα συγκεκριμενων ημερων. Θα πας σε ενα μηχανημα στο μετρο και θα δεις τι σε συμφερει να παρεις.Βοηθανε και οι security. Αν βαλεις μονο λεωφορεια ειναι πιο φθηνη. Αλλα και με μετρο μεσα παλι αξιζει γιατι αν πληρωνεις μια μια διαδρομη ειναι πανακριβα.
Μα και με κάρτα αν πληρώνω στα περίπου 10€ σταματάει να σου κρατάει χρήματα! Λάθος έχω καταλαβει;
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Μα και με κάρτα αν πληρώνω στα περίπου 10€ σταματάει να σου κρατάει χρήματα! Λάθος έχω καταλαβει;
Όχι πολύ σωστά έχεις καταλάβει! Έχει daily cap κάπου στα 10 ευρώ..
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Για 4 ημέρες αξίζει η oyster? Κυρίως με λεωφορεια θέλω να κινούμε….είδα πλεον μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή και να κανεις χρήση ανέπαφα από το κινητο. Να την κατεβάσω ή να να παραγγείλω την oyster visitors card? Τι με συμφέρει καλύτερα ? ιδιες δεν θα είναι οι χρεώσεις και το daily cap ? Επίσης η oyster visitors card έχει κ ένα κόστος 5λιρες το οποίο δεν επιστρέφεται…
 

kokobloko

Member
Μηνύματα
12
Likes
121
Ταξίδι-Όνειρο
Argentina
Για 4 ημέρες αξίζει η oyster? Κυρίως με λεωφορεια θέλω να κινούμε….είδα πλεον μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή και να κανεις χρήση ανέπαφα από το κινητο. Να την κατεβάσω ή να να παραγγείλω την oyster visitors card? Τι με συμφέρει καλύτερα ? ιδιες δεν θα είναι οι χρεώσεις και το daily cap ? Επίσης η oyster visitors card έχει κ ένα κόστος 5λιρες το οποίο δεν επιστρέφεται…
Visitor Oyster card
Μπες εδώ στο σαητ και δες τι σε συμφέρει. Εγώ για ένα μήνα μόνο λεωφορεία πλήρωσα 93 ευρώ μαζί με το 5 εύρω της κάρτας.
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Για οικογένεια με παιδιά 12 και 9 ετών,τι προτεινεται για τρόπο πληρωμής στα μέσα για 5 μερες;;;
Οι μεγάλοι έχουμε revolut ανέπαφα….
στα παιδιά τι ισχύει ακριβως;;;
έχω μπερδευτεί….
επισης από gatwick για st pancras έχει τρένο ειδα ανα μισαωρο
να το βγάλω online από τώρα η είναι το ίδιο και εκει;;;;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Για οικογένεια με παιδιά 12 και 9 ετών,τι προτεινεται για τρόπο πληρωμής στα μέσα για 5 μερες;;;
Οι μεγάλοι έχουμε revolut ανέπαφα….
στα παιδιά τι ισχύει ακριβως;;;
έχω μπερδευτεί….
επισης από gatwick για st pancras έχει τρένο ειδα ανα μισαωρο
να το βγάλω online από τώρα η είναι το ίδιο και εκει;;;;
Φυσικη καρτα ρεβολουτ για τα παιδια,ανεπαφα εσεις...φετος το Μαρτη σε μας ετσι δουλεψε παντως τωρα αν εχει αλλαξει κατι μη σας παρω στο λαιμο μου
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Για οικογένεια με παιδιά 12 και 9 ετών,τι προτεινεται για τρόπο πληρωμής στα μέσα για 5 μερες;;;
Οι μεγάλοι έχουμε revolut ανέπαφα….
στα παιδιά τι ισχύει ακριβως;;;
έχω μπερδευτεί….
επισης από gatwick για st pancras έχει τρένο ειδα ανα μισαωρο
να το βγάλω online από τώρα η είναι το ίδιο και εκει;;;;
Για τα παιδιά ισχύουν τα εξής:
Παιδιά 5-10 ετών ταξιδεύουν δωρεάν χωρίς εισιτήριο σε λεωφορεία, υπόγειο, τραμ, DLR και London overground αρκεί να συνοδεύονται από έναν ενήλικο που έχει πληρώσει εισιτήριο.
11-15 ετών μπορούν να βγάλουν μια Oyster που θα ζητήσετε από κάποιον υπάλληλο του σταθμού να ενεργοποιήσει τη Young Visitor Discount. Αυτή ισχύει για 14 ημέρες και δίνει 50% έκπτωση σε όλα τα εισιτήρια. Τη φορτίζετε κανονικά όπως μια Oyster μόνο που κάθε μέρα χρεώνει το μισό. Θεωρητικά μπορεί να γίνει και στο γραφείο ταξιδιωτικών πληροφοριών του Gatwick. Εμείς το κάναμε σε σταθμό του υπόγειου.
Child Fares on London’s Underground, Buses & Transport 2023

Εισιτήρια από αεροδρόμιο για την πόλη μπορείτε να βγάλετε επιτόπου. Υπάρχουν και οικογενειακά με μεγάλη έκπτωση. Μπορείτε να ρωτήσετε πάλι κάποιον υπάλληλο πριν πάτε στα μηχανήματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.475
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom