Ηνωμένο Βασίλειο Μετακινήσεις στο Λονδίνο

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Και εγώ μπερδεύτηκα.

Μα Δε σκοπεύω να είμαι συνέχεια πάνω κάτω αλλιώς δε θα το σκεφτόμουν και θα έβγαζα απευθείας oyster. Το αντίθετο έχω γράψει ότι περπατάω πάρα πολύ. Δλδ για απόσταση που είναι κάτω των 4-5χλμ δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω μέσο εκτός και αν βιάζομαι γιατί πρέπει να πάω συγκεκριμένη ώρα να δω πχ ένα μουσειο.
Ποτέ έρχεσαι Λονδίνο φίλε ;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και εγώ μπερδεύτηκα.

Μα Δε σκοπεύω να είμαι συνέχεια πάνω κάτω αλλιώς δε θα το σκεφτόμουν και θα έβγαζα απευθείας oyster. Το αντίθετο έχω γράψει ότι περπατάω πάρα πολύ. Δλδ για απόσταση που είναι κάτω των 4-5χλμ δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω μέσο εκτός και αν βιάζομαι γιατί πρέπει να πάω συγκεκριμένη ώρα να δω πχ ένα μουσειο.
Πάντως μπορείς να παίρνεις και λεωφορείο και να συνδυάσεις ξεκούραση μαζί με την μεταφορά αλλά και θα βλέπεις διάφορα έξω.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
υπόψιν αν έχεις χρεωστική Ελληνικής τράπεζας θα πρέπει στον υπολογισμό του κόστους να υπολογίσεις και τη προμήθεια συναλλάγματος. Εγώ προτείνω ανέπαφη χρεωστική τύπου revolut (κάθε άτομο απο μια κάρτα, δεν περνάει άμεσα για δεύτερη φορά η ίδια κάρτα!)
 

panosch1979

Member
Μηνύματα
7
Likes
8
Πως γίνετε να συμφέρει η χρεωστική όταν με ένα ποσό συγκεκριμένο ανεβαίνεις και κατέβαινεις απεριόριστα ;επίσης αμα την βαράς συνέχεια ανέπαφα κάποια στιγμή δεν λειτουργεί το ανέπαφο δεν είναι για παρά πολύ της χρεωστικής
Πιστευω οτι εξαρταται απο τις μερες που θα μεινει καποιος στο Λονδινο και οχι απο το ποσες φορες θα χρησιμοποιησει το μετρο. Γιατι καταλαβα οτι μεσ´ την ημερα οσες φορες και να το χρησιμοποιησεις, το μαξιμουμ που μπορει να χρεωθεις ειναι γυρω στα 12€. Οποτε αν καποιος ενδιαφερεται για 2-3 μερες, τοτε μαλλον συμφερει αυτο και οχι η oyster.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ναι λεβέντη μου ο άνθρωπος είπε έχει σκοπό να είναι συνέχεια πάνω κάτω επίσης μην ξεχνάς ένα πολύ σημαντικό για ΜΜΜ Λονδίνου,χρεώνουν ανάλογα με το αν είσαι off peak on peak time,όποτε θα χρεωθεί άλλιως.τωρα φυσικά αδίκως μιλαμε γιατί όλη η διαφορά θα είναι βαριά 10-15 pounds όποτε ας κάνει ότι πιστεύει αυτός
Υπάρχει ημερήσια κάρτα με κόστος άνω των 9€;
Η μέγιστη ημερήσια χρέωση των 9€ είναι ανάλογα με τον μήνα ή τι ώρες που κινείσαι και μπορεί να φτάσει τα 12€;
Επειδή και εγώ μπερδεύτηκα με αυτά που διαβάζω...
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Υπάρχει ημερήσια κάρτα με κόστος άνω των 9€;
Η μέγιστη ημερήσια χρέωση των 9€ είναι ανάλογα με τον μήνα ή τι ώρες που κινείσαι και μπορεί να φτάσει τα 12€;
Επειδή και εγώ μπερδεύτηκα με αυτά που διαβάζω...
Η χρέωση γίνετε ανάλογα με τις ώρες που μπαινεις και μιλαμε για trains,δεν υπαρχει κάρτα που να χρεώνει.υπαρχει μια που την αγοράζεις για την φορτίζεις ανάλογα με τις ζώνες που θες να μετακινείσαι.δηλαδη δέν βγάζω μια κάρτα και γυρίζω αμέριμνος σε όλο το Λονδίνο
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Και εγώ μπερδεύτηκα.

Μα Δε σκοπεύω να είμαι συνέχεια πάνω κάτω αλλιώς δε θα το σκεφτόμουν και θα έβγαζα απευθείας oyster. Το αντίθετο έχω γράψει ότι περπατάω πάρα πολύ. Δλδ για απόσταση που είναι κάτω των 4-5χλμ δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω μέσο εκτός και αν βιάζομαι γιατί πρέπει να πάω συγκεκριμένη ώρα να δω πχ ένα μουσειο.
Revolut και τη χτυπας και ηρεμει το κεφαλι σου!αν μενεις κεντρικα κ αν περπατας πολυ δε χρειαζεται να μπλεξεις με οποιαδηποτε αλλη καρτα!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πιστευω οτι εξαρταται απο τις μερες που θα μεινει καποιος στο Λονδινο και οχι απο το ποσες φορες θα χρησιμοποιησει το μετρο. Γιατι καταλαβα οτι μεσ´ την ημερα οσες φορες και να το χρησιμοποιησεις, το μαξιμουμ που μπορει να χρεωθεις ειναι γυρω στα 12€. Οποτε αν καποιος ενδιαφερεται για 2-3 μερες, τοτε μαλλον συμφερει αυτο και οχι η oyster.
Όταν λέμε ότι κάτι δε συμφέρε έναντι κάτι άλλου, σημαίνει ότι χάνουμε χρήματα. Πώς χάνουμε χρήματα αν βγάλουμε την Oyster έστω και για τρεις μέρες;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.738
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Όταν λέμε ότι κάτι δε συμφέρε έναντι κάτι άλλου, σημαίνει ότι χάνουμε χρήματα. Πώς χάνουμε χρήματα αν βγάλουμε την Oyster έστω και για τρεις μέρες;
Η Oyster κοστίζει 7 λίρες για να την αγοράσεις και έξτρα τα χρήματα που θα βάλεις για να τη φορτίσεις. Αυτές οι 7 λίρες λοιπόν χάνονται. Αν πληρώνεις παντού με την ίδια κάρτα που θα χρησιμοποιούσες για να τη φορτίσεις τότε κερδίζεις 7 λίρες. Αυτή είναι όλη κι όλη η χασούρα και ο χρόνος που θα κάνεις για να τη βγάλεις.
Αν όμως θέλεις να ενεργοποιήσεις εκπτώσεις (πχ young visitor discount) τότε χρειάζεσαι oyster.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Η Oyster κοστίζει 7 λίρες για να την αγοράσεις και έξτρα τα χρήματα που θα βάλεις για να τη φορτίσεις. Αυτές οι 7 λίρες λοιπόν χάνονται. Αν πληρώνεις παντού με την ίδια κάρτα που θα χρησιμοποιούσες για να τη φορτίσεις τότε κερδίζεις 7 λίρες. Αυτή είναι όλη κι όλη η χασούρα και ο χρόνος που θα κάνεις για να τη βγάλεις.
Αν όμως θέλεις να ενεργοποιήσεις εκπτώσεις (πχ young visitor discount) τότε χρειάζεσαι oyster.
Καλημέρα, έχω μια ερώτηση, έχω oyster από παλιά με αγορά πέντε λίρες. Θα έχω πρόβλημα να τη φορτίσω το Σεπτέμβριο που θα είμαι Λονδίνο ή θα χρειαστεί να βγάλω νέα oyster;
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Καλημέρα, έχω μια ερώτηση, έχω oyster από παλιά με αγορά πέντε λίρες. Θα έχω πρόβλημα να τη φορτίσω το Σεπτέμβριο που θα είμαι Λονδίνο ή θα χρειαστεί να βγάλω νέα oyster;
Πιθανώς όχι το μόνο που άλλαξε είναι το κόστος της αγοράς μπορείς να την τσεκάρεις ανέπαφα σε ένα μηχάνημα μέσα στο μέτρο
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Μήπως γνωρίζει κανένας εάν η χρήση των πλωτών μέσων στον Τάμεση περιλαμβάνεται σε αυτό το ημερήσιο cap που συζητήθηκε παραπάνω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.484
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom