Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Πριν 3 χρόνια είχα επισκεφτεί το Παρίσι και θυμάμαι ότι με την 10άδα εισιτηρίων κάναμε την δουλειά μας. Τώρα θα ξανά πάω για 4 μέρες και αναρωτιέμαι τι να κάνω!Απλά να αναφέρω ότι πέρα από το αεροδρόμιο και τις Βερσαλίες δεν θα βγω από το κέντρο καθόλου!Πόσο κοστίζει το καρνέ δέκα εισιτηρίων και πόσο η Parisvisite για 3 μέρες σε όλες τις ζώνες:Επίσης με την δεύτερη ισχύει ότι έχεις εκπτώσεις και σε μουσεία;
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Ναι η Parisvisite έχει κάποιος εκπτώσεις από ότι θυμάμαι , πάντως εμείς για τις μεταφορές είχαμε χρησιμοποιήσει την Navigo. Αρκετά πιο οικονομική και λογικα για 4 μέρες που θα είστε θα σας βολεύει εκτός αν θα είστε στο Παρίσι ΠΣΚ - Δευτέρα.
Paris Visit (Pass Transport) (zones 1 to 5) - 3 Days / Adult 55,10 €

Paris Visit (Pass Transport) (zones 1 to 5) - 5 Days / Adult 67,40 €

βέβαια ανάλογα και την χρήση που θα την κάνετε όσων αφορά τα μουσεία . Εμείς που είμασταν κάτω από 26 είχαμε δωρεάν είσοδο σχεδόν σε όλα , οπότε μας βόλεψε πάρα πολύ η navigo!
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Και για όποιον κάνει εφτά διανυκτερεύσεις στο Παρίσι (Τετάρτη - Τετάρτη) τι προτείνετε για δύο άτομα, ενήλικες άνω των 26;
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Αρκετά πιο οικονομική και λογικα για 4 μέρες που θα είστε θα σας βολεύει εκτός αν θα είστε στο Παρίσι ΠΣΚ - Δευτέρα.
Ακριβώς Παρασκευή με Δευτέρα θα είμαστε γι αυτό και δεν ρώτησα για την Navigo.
Κοίτα στα αξιοθέατα (Λούβρο, αψίδα, Πάνθεον, Σαιν Σαπέλ κ.α.) πήγα την προηγούμενη φορά που ήμουν κάτω των 24!Τώρα μόνο αν θέλει η κοπέλα μου (πηγαίνει πρώτη φορά) θα ξαναμπώ σε κάποιο από αυτά που ήδη είχα πάει!Δεν είχα πάει όμως Βερσαλίες για να πάω Ντυσνευλαντ (απορώ πως επέτρεψα στον εαυτό μου αυτό το λάθος) και σε κάποια μουσεία γιατί δεν είμαι του μουσείου!
Τέλος να ρωτήσω η Paris Visite περιλαμβάνει διαδρομές από κ προς αεροδρόμιο;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πριν 3 χρόνια είχα επισκεφτεί το Παρίσι και θυμάμαι ότι με την 10άδα εισιτηρίων κάναμε την δουλειά μας. Τώρα θα ξανά πάω για 4 μέρες και αναρωτιέμαι τι να κάνω!Απλά να αναφέρω ότι πέρα από το αεροδρόμιο και τις Βερσαλίες δεν θα βγω από το κέντρο καθόλου!Πόσο κοστίζει το καρνέ δέκα εισιτηρίων και πόσο η Parisvisite για 3 μέρες σε όλες τις ζώνες:Επίσης με την δεύτερη ισχύει ότι έχεις εκπτώσεις και σε μουσεία;
Πηγαινε με το καρνεδακι παλι. Αν μια μερα θες να ξεσκιστεις στα δρομολογια ή αν συνδυασεις την ιδια μερα με αεροδρομιο τις Βερσαλλιες τοτε βγαζεις ενα mobilis. Ή αν ειστε κατω των 26 τοτε βγαλτε mobilis jeune για το ΣΚ κι αν πεσετε σε καμια αργια.
Και για όποιον κάνει εφτά διανυκτερεύσεις στο Παρίσι (Τετάρτη - Τετάρτη) τι προτείνετε για δύο άτομα, ενήλικες άνω των 26;
Μια Navigo που θα την ανανεωσεις τη Δευτερα εκτος κι αν δεν εχεις μεταφορα σε αεροδρομιο οποτε βγαλε Navigo και μετα ενα καρνε ή ξεχωρα εισιτηρια.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Έχω μεταφορά από/προς αεροδρόμιο Σαρλ Ντε Γκωλ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Έχω μεταφορά από/προς αεροδρόμιο Σαρλ Ντε Γκωλ.
Ε τοτε βγαλε την Τεταρτη μια Navigo και ανανεωσε την απο Δευτερα (αν σου δοθει η ευκαιρια καν'το απο ΣΚ). Με 48€ θα εισαι ανετη και θα πηγαινεις παντου. Εκτος κι αν θεωρησεις πως θα κανεις το πολυ 6 μετακινησεις απο Δευτερα εως και Τεταρτη στις ζωνες 1-2 (χωρις να υπολογιζεις το δρομολογιο του αεροδρομιου). Ή το πολυ 11 μετακινησεις αν εισαι αποφασισμενη να πας στο CDG με αστικο.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Αυτό που είπε ο tripakias με την Navigo είναι το καλύτερο . Εμείς αυτό που είχαμε κάνει ήταν να βγάλουμε για τις πρώτες μέρες μία navigo για τις ζώνες 1-5 (φτίαξαμε το πρόγραμμά μας , έτσι ώστε να κάνουμε όλες τις μακρινές διαδρομές εκείνες τις μέρες) και μετά από δευτέρα για τις υπόλοιπες μέρες ανανεώσαμε την navigo για τις ζώνες 1-2.
Δλδ ακριβώς το ίδιο και μας είχε λύσει τα χέρια. Πέρνεις όσες φορές θέλεις το μετρό τσακ μπαμ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Απλα τωρα επειδη η τιμη για 1-2 ειναι ιδια με αυτη για 1-5 δεν ειναι αναγκη να μαζεψετε το προγραμμα των εκτος Δημου Παρισιου μεχρι την Κυριακη.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Πηγαινε με το καρνεδακι παλι. Αν μια μερα θες να ξεσκιστεις στα δρομολογια ή αν συνδυασεις την ιδια μερα με αεροδρομιο τις Βερσαλλιες τοτε βγαζεις ενα mobilis. Ή αν ειστε κατω των 26 τοτε βγαλτε mobilis jeune για το ΣΚ κι αν πεσετε σε καμια αργια.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!Πάμε 27-30 Μαΐου (ξέρω είναι νωρίς ακόμα αλλά οργανώνω 3 ταξίδια παράλληλα μέχρι το Καλοκαίρι) και οι μέρες είναι Παρασκευή πρωί με Δευτέρα. Αναχώρηση 19.30 από CDG airport!Κι αναρωτιέμαι τι είναι αυτή η mobilis που ανέφερες (εγώ είμαι 28 η κοπέλα μου 23) και πόσο κοστίζει και σαν έξτρα ιδέα που μου έριξες μόλις αν Δευτέρα προλαβαίνω Βερσαλίες και μετά αεροδρόμιο!
 

Eva.

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Καλησπέρα,
φεύγω και γω την άλλη εβδομάδα για Παρίσι και διαβάζοντας τις απαντήσεις σας για το θέμα ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί και δεν μπορώ να αποφασίσω τι είναι καλύτερο να κάνουμε όσον αφορά τα ΜΜΜ. Το θέμα είναι ότι φτάνουμε Σάββατο και γυρνάμε Πέμπτη ( 6 μέρες) και είμαστε κάτω των 26. Πιστεύετε αξίζει να βγάλουμε μία κάρτα για νέους και μετά από Δευτέρα κάποια από τις άλλες κάρτες ή απλά να πάρουμε το καρνέ των 10 ?
Θα έχουμε σίγουρα ένα πήγαινε- έλα στο αεροδρόμιο Charles de Gaulle και επειδή θα μένουμε στα όρια της ζώνης 3 θα έχουμε (υποθέτω) ένα πήγαινε- έλα καθημερινό με το μετρό για κέντρο. Επίσης θέλουμε να πάμε και μία μέρα στις Βερσαλλίες που από ότι έχω δει στον χάρτη είναι αντιδιαμετρικά από εκεί που θα μένουμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!Πάμε 27-30 Μαΐου (ξέρω είναι νωρίς ακόμα αλλά οργανώνω 3 ταξίδια παράλληλα μέχρι το Καλοκαίρι) και οι μέρες είναι Παρασκευή πρωί με Δευτέρα. Αναχώρηση 19.30 από CDG airport!Κι αναρωτιέμαι τι είναι αυτή η mobilis που ανέφερες (εγώ είμαι 28 η κοπέλα μου 23) και πόσο κοστίζει και σαν έξτρα ιδέα που μου έριξες μόλις αν Δευτέρα προλαβαίνω Βερσαλίες και μετά αεροδρόμιο!
Βγαλε καρνε για σενα και για Δευτερα και Παρασκευη. Η κοπελα σου ας βγαλει mobilis jeune (ημερησιο) για το ΣΚ (ειδικα τη μερα που θα πατε Versailles) εκτος κι αν πιστευετε πως δεν θα κανει πανω απο 2 δρομολογια τη μερα. Για το mobilis ξεχνα το. Και ιδια μερα δυσκολα προλαβαινετε Βερσαλιες και αεροδρομιο αλλα και θυμηθηκα πως δεν ισχυει για το αεροδρομιο.

Καλησπέρα,
φεύγω και γω την άλλη εβδομάδα για Παρίσι και διαβάζοντας τις απαντήσεις σας για το θέμα ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί και δεν μπορώ να αποφασίσω τι είναι καλύτερο να κάνουμε όσον αφορά τα ΜΜΜ. Το θέμα είναι ότι φτάνουμε Σάββατο και γυρνάμε Πέμπτη ( 6 μέρες) και είμαστε κάτω των 26. Πιστεύετε αξίζει να βγάλουμε μία κάρτα για νέους και μετά από Δευτέρα κάποια από τις άλλες κάρτες ή απλά να πάρουμε το καρνέ των 10 ?
Θα έχουμε σίγουρα ένα πήγαινε- έλα στο αεροδρόμιο Charles de Gaulle και επειδή θα μένουμε στα όρια της ζώνης 3 θα έχουμε (υποθέτω) ένα πήγαινε- έλα καθημερινό με το μετρό για κέντρο. Επίσης θέλουμε να πάμε και μία μέρα στις Βερσαλλίες που από ότι έχω δει στον χάρτη είναι αντιδιαμετρικά από εκεί που θα μένουμε.
Κοιτα δυο θα ειστε; Για ενα καρνε των 10 θα δωσετε 14,10€ και θα κανετε απο 5 διαδρομες ο καθενας. Για δυο καρτες mobilis jeunes θα δωσετε 15,40€ και θα εχετε απεριοριστες διαδρομες στις ζωνες 1-3. Απο Δευτερα θα βγαλετε Navigo. Versailles να πατε την Τριτη 10 Νοεμβριου (αν καταλαβα καλα ποια βδομαδα θα ερθετε στο Παρισι) γιατι την Τεταρτη ειναι αργια και θα εχει πολυ κοσμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom