Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

Eva.

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Κοιτα δυο θα ειστε; Για ενα καρνε των 10 θα δωσετε 14,10€ και θα κανετε απο 5 διαδρομες ο καθενας. Για δυο καρτες mobilis jeunes θα δωσετε 15,40€ και θα εχετε απεριοριστες διαδρομες στις ζωνες 1-3. Απο Δευτερα θα βγαλετε Navigo. Versailles να πατε την Τριτη 10 Νοεμβριου (αν καταλαβα καλα ποια βδομαδα θα ερθετε στο Παρισι) γιατι την Τεταρτη ειναι αργια και θα εχει πολυ κοσμο.
Οχι είμαστε 3 αλλά όπως και να'χει ο καθένας θα έχει το δικό του καρνέ των 10...Για το αεροδρόμιο ισχύει το mobilis ή το navigo ? Νομίζω η φτηνότερη λύση για το αεροδρόμιο είναι 2 λεωφορεία (το 350 και το 351) ισχύει ?
Ευχαριστώ και για το tip με τις Βερσαλλίες, δεν το ήξερα για την αργία τους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Οχι είμαστε 3 αλλά όπως και να'χει ο καθένας θα έχει το δικό του καρνέ των 10...Για το αεροδρόμιο ισχύει το mobilis ή το navigo ? Νομίζω η φτηνότερη λύση για το αεροδρόμιο είναι 2 λεωφορεία (το 350 και το 351) ισχύει ?
Ευχαριστώ και για το tip με τις Βερσαλλίες, δεν το ήξερα για την αργία τους.
Αν ειναι να παρετε λεωφορειο 350 ή 351 μπορειτε να χρησιμοποιησετε το mobilis jeune για ζωνες 1-5 που στοιχιζει 8,35 ευρω και ισχυει για μεταφορα απο το αεροδρομιο και θα μπορεσετε αν θελετε να βγειτε πιο εξω και εκεινη τη μερα (αν και δεν το νομιζω. Αυτο για το Σαββατο. Την Κυριακη βγαζετε το ιδιο για ζωνες 1-3 και απο Δευτερα εβδομαδιαια navigo. Συνολικο κοστος 38,70€/ ατομο. Δεν ξερω ομως ποσο αξιζει να ταλαιπωρηθειτε με το λεωφορειο το Σαββατο, οταν με 5,50€ παραπανω θα μπορουσατε να ειστε σε μιση ωρα στο Gare du Nord. Αυτο εξαρταται εν πολλοις και απο την ωρα αφιξης στο Παρισι.
 

Eva.

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Αν ειναι να παρετε λεωφορειο 350 ή 351 μπορειτε να χρησιμοποιησετε το mobilis jeune για ζωνες 1-5 που στοιχιζει 8,35 ευρω και ισχυει για μεταφορα απο το αεροδρομιο και θα μπορεσετε αν θελετε να βγειτε πιο εξω και εκεινη τη μερα (αν και δεν το νομιζω. Αυτο για το Σαββατο. Την Κυριακη βγαζετε το ιδιο για ζωνες 1-3 και απο Δευτερα εβδομαδιαια navigo. Συνολικο κοστος 38,70€/ ατομο. Δεν ξερω ομως ποσο αξιζει να ταλαιπωρηθειτε με το λεωφορειο το Σαββατο, οταν με 5,50€ παραπανω θα μπορουσατε να ειστε σε μιση ωρα στο Gare du Nord. Αυτο εξαρταται εν πολλοις και απο την ωρα αφιξης στο Παρισι.
Σ'ευχαριστώ πολύ ! Αυτό θα κάνουμε...
 

Χρύσα_Φ.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα!!! Θελω και εγω τη βοήθειας σας!!! Θα βρίσκομαι στο παρισι 19-24 Νοεμβρίου...(Πέμπτη-τριτη).. Κατέληξα στην Paris visite για τις μετακινήσεις μου... Αλλα θελω να μάθω αν όντως ισχύει 20% έκπτωση στο εισιτήριο εισόδου της eurodisney και αν εχει κάποιο αλλο προνόμιο.....
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση για να δω αν τα έχω υπολογίσει όλα σωστά!
Θα είμαι στο Παρίσι Τετάρτη 30/12 με Δευτέρα 4/1. Με συμφέρει να πάρω την Navigo με 21,25euros για 5 ζώνες + 5euros η κάρτα, δηλαδή 26euros και απλά για την τελευταία μέρα αν χρειαστεί να βγάζω εισιτήρια και να βγάλω και το εισιτήριο για το CDG (+10euro);
Να σημειώσω ότι κατά 90% δεν θα πάω Βερσαλίες αλλά μόνο Disneyland.

H Paris Visite για τις 5 ζώνες κοστίζει πάνω από 60euros.
 

nek

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παιδιά καλησπέρα ταξιδεύω στο Παρίσι 21 Δεκεμβρίου, ημέρα Δευτέρα με 27 Δεκεμβρίου και θέλω να προμηθευτώ την navigo αλλά από οτι διαβάζω μπορώ μόνο να την προμηθευτώ μόνο έως Πέμπτη της προηγούμενης εβδομαδας ! Τι πρέπει να κανω;;; Χρειάζεται και φωτό;;3-2,5 εκατοστά;;; Υ.Γ Ένας φίλος μ θα ειναι Παρίσι την προηγούμενη εβδομάδα αν του δώσω τις φωτογραφίες θα μπορέσει να μου τις βγάλει τις κάρτες navigo??
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Παιδιά καλησπέρα ταξιδεύω στο Παρίσι 21 Δεκεμβρίου, ημέρα Δευτέρα με 27 Δεκεμβρίου και θέλω να προμηθευτώ την navigo αλλά από οτι διαβάζω μπορώ μόνο να την προμηθευτώ μόνο έως Πέμπτη της προηγούμενης εβδομαδας ! Τι πρέπει να κανω;;; Χρειάζεται και φωτό;;3-2,5 εκατοστά;;;
Δεν διαβασες καλα μπορεις να την προμηθευτεις απο την Παρασκευη της προηγουμενης εβδομαδας εως και την Πεμπτη της εβδομαδας που τη χρησιμοποιεις.
 

nek

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δεν διαβασες καλα μπορεις να την προμηθευτεις απο την Παρασκευη της προηγουμενης εβδομαδας εως και την Πεμπτη της εβδομαδας που τη χρησιμοποιεις.
Επομένως δεν θα έχω πρόβλημα θα μπορώ μόνος μ να την βγαλω την Δευτερα που θα φτάσω ;;;;;;! Σε ευχαριστώ πολυυυ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom