Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
για τον πυργο του αιφελ τι παιζει με τα εισιτηρια?σε αλλα σαιτ βρισκω θεσεις σε αλλα οχι αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι παρεχει το ενα με το αλλο.καποια βοηθεια?
Μπορείς να αοράσεις εισιτήριο εκεινη την ώρα έξω από τον Πύργο του Άιφελ. Είχα ψαχτεί και εγω μέσα απο τα σαιτ αλλα δεν έβγαλα ακρή. Δεν ξέρω τι εποχή θα πάς, αλλά εγω τον Δεκέμβριο δεν είχα συναντήσει ουρά στα γκισέ.

Παιδιά καλημέρα. Τρεις απορίες έχω αν μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ.
1. Στην Paris Museun pass αναφέρει στα αξιοθέατα που μπορείς να επισκεφτείς Châteaux de Versailles et de Trianon. Αυτό προφανώς είναι οι Βερσαλίες έτσι δεν είναι;
2. Επίσης τι τιμές παίζουν στα ταξί από CDG για Monparnasse γιατί έχω ακούσει για κάτι 150άρια.
3. Τέλος ποια στάση μετρό είναι βολικότερη Olympiades ή Convention;
1) Για την Paris Museum δεν μπορώ να σε βοηθήσω.....είχα πάρει την Paris visit (δεν είμαι φαν των μουσείων). Μέσα στην σελίδα δεν αναφέρεται για το ποιά μουσεία εξυπηρετεί??

2) Όντως από όσο γνωρίζω τα ταξί είναι ακριβά στο Παρίσι. Θυμάμαι είχαμε ρωτήσει από Πύργο Άιφελ να μας πάει στο 13ο διαμέρισμα που ήταν το ξενοδοχείο μας και μας είχαν ζητήσει 40ευρω....εννοείτε πως προτιμήσαμε το μετρό. Γιατί δεν χρησιμοποιείτε το τρένο από αεροδρόμιο και μετά μετρό για το ξενοδοχείο σας?? Είναι πάρα πολύ βολικό και εξυπηρετικό.

3) Για την στάση που αναφέρεις γίνε λίγο ποιο κατανοητός....το ξενοδοχείο σου που βρίσκεται???
 
Last edited by a moderator:

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
1) Για την Paris Museum δεν μπορώ να σε βοηθήσω.....είχα πάρει την Paris visit (δεν είμαι φαν των μουσείων). Μέσα στην σελίδα δεν αναφέρεται για το ποιά μουσεία εξυπηρετεί??

2) Όντως από όσο γνωρίζω τα ταξί είναι ακριβά στο Παρίσι. Θυμάμαι είχαμε ρωτήσει από Πύργο Άιφελ να μας πάει στο 13ο διαμέρισμα που ήταν το ξενοδοχείο μας και μας είχαν ζητήσει 40ευρω....εννοείτε πως προτιμήσαμε το μετρό. Γιατί δεν χρησιμοποιείτε το τρένο από αεροδρόμιο και μετά μετρό για το ξενοδοχείο σας?? Είναι πάρα πολύ βολικό και εξυπηρετικό.

3) Για την στάση που αναφέρεις γίνε λίγο ποιο κατανοητός....το ξενοδοχείο σου που βρίσκεται???
1. Αναφέρει ακριβώς αυτό που γράφω παραπάνω Châteaux de Versailles et de Trianon. Ούτε εγώ είμαι φαν των μουσείων άλλωστε την πρώτη φορά είχα πάει Λούβρο, Πάνθεον, Πομπιντού και Σεν Σαπέλ γιατί ήταν δωρεάν. Αλλά τώρα θέλω να πάω Βερσαλίες γιατί λόγω Disneyland την είχα αφήσει. Επίσης σε κάποια θα ξαναπάω γιατί η παρέα που θα πάω τώρα δεν έχει πάει οπότε θα βγάλω την διήμερη κάρτα.
2. Τελικά το ταξί το διευθέτησα είναι 46 ευρώ.
3. Είναι στις στάσεις ακριβώς που αναφέρω και με ενδιεφέρει ποια γραμμή είναι πιο βολική για κέντρο (Όπου κέντρο η Παναγία)
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδιά καλημέρα. Τρεις απορίες έχω αν μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ.
1. Στην Paris Museun pass αναφέρει στα αξιοθέατα που μπορείς να επισκεφτείς Châteaux de Versailles et de Trianon. Αυτό προφανώς είναι οι Βερσαλίες έτσι δεν είναι;
2. Επίσης τι τιμές παίζουν στα ταξί από CDG για Monparnasse γιατί έχω ακούσει για κάτι 150άρια.
3. Τέλος ποια στάση μετρό είναι βολικότερη Olympiades ή Convention;
1. Ναι
2. Γυρω στα 50€ + 1€ για καθε αποσκευη + 3€ για τεταρτο και πεμπτο επιβατη. Εξαρταται επισης και η μερα, η ωρα και η κινηση οπου μπορει να ανεβασουν το κοστος αρκετα. Παντα υπαρχει η εναλλακτικη ενος shuttle (αν ειστε μεχρι 2 ατομα), της Uber και φυσικα του τραινου.
3. Olympiades για Notre Dame και ισως για τα περισσοτερα αξιοθεατα. Αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα καλη περιοχη για διαμονη. Δες και αλλου.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
3. Olympiades για Notre Dame και ισως για τα περισσοτερα αξιοθεατα. Αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα καλη περιοχη για διαμονη. Δες και αλλου.
Εννοείς από άποψη ασφάλειας φαντάζομαι; Δε κλείσαμε ακριβώς εκεί αλλά 15 λεπτά με τα πόδια νοτιότερα στην οδο Regnault. Είναι το ίδιο;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εννοείς από άποψη ασφάλειας φαντάζομαι; Δε κλείσαμε ακριβώς εκεί αλλά 15 λεπτά με τα πόδια νοτιότερα στην οδο Regnault. Είναι το ίδιο;
Σε γενικες γραμμες ειναι μια αρκετα αδεια περιοχη, τουλαχιστον μιση ωρα απο το κεντρο. Θεμα ασφαλειας τη μερα δεν τιθεται αλλα και το βραδι ειναι ΟΚ, παρολο που οι ερημοι σχεδον δρομοι δημιουργουν ισως αισθημα ανασφαλειας σε καποιους.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Σε γενικες γραμμες ειναι μια αρκετα αδεια περιοχη, τουλαχιστον μιση ωρα απο το κεντρο. Θεμα ασφαλειας τη μερα δεν τιθεται αλλα και το βραδι ειναι ΟΚ, παρολο που οι ερημοι σχεδον δρομοι δημιουργουν ισως αισθημα ανασφαλειας σε καποιους.
Ευχαριστώ πάρα πολύ με έχεις κατατοπίσει σε πολλά θέματα του Παρισιού κι ελπίζω να μου δοθεί κάποια στιγμή η ευκαιρία να στο ανταποδώσω. Θα το σκεφτώ σοβαρά να αλλάξω ξενοδοχείο αν και το έχω κλείσει από Δεκέμβρη σε πολύ καλή τιμή. Ίσως επιστρέφουμε τα βράδια με ταξί. Ξέρεις τι τιμές παίζουν από κέντρο μέχρι εκεί με ταξί;
 

theodore27

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Καλησπέρα

Το Σάββατο ταξιδεύουμε για Παρίσι 2 άτομα άνω των 26 μέχρι την Τρίτη. Θα μείνουμε στο 9ο διαμέρισμα. Έχω εκδόσει τα εισιτήρια για τη μεταφορά μας από το Μπωβε προς το Port Malliot και μας μένει η κάρτα για τις μετακινήσεις.
Ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει να βγάλουμε για τις μετακινήσεις μας mobilis ή καρνέ των 10 εισιτηρίων και από που μπορώ να αγοράσω online.
Επίσης σκοπεύουμε να πάμε Disneyland(ξέρω, είναι πολύ λίγες οι μέρες για να πάμε Disneyland αλλά...).
Τέλος για τις μέρες που θα μείνουμε αξίζει να βγάλουμε κάρτα για τα μουσεία?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Καλησπέρα

Το Σάββατο ταξιδεύουμε για Παρίσι 2 άτομα άνω των 26 μέχρι την Τρίτη. Θα μείνουμε στο 9ο διαμέρισμα. Έχω εκδόσει τα εισιτήρια για τη μεταφορά μας από το Μπωβε προς το Port Malliot και μας μένει η κάρτα για τις μετακινήσεις.
Ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει να βγάλουμε για τις μετακινήσεις μας mobilis ή καρνέ των 10 εισιτηρίων και από που μπορώ να αγοράσω online.
Επίσης σκοπεύουμε να πάμε Disneyland(ξέρω, είναι πολύ λίγες οι μέρες για να πάμε Disneyland αλλά...).
Τέλος για τις μέρες που θα μείνουμε αξίζει να βγάλουμε κάρτα για τα μουσεία?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κοίτα η Disneyland είναι μία μέρα σίγουρα. Τώρα να βγάλεις την διήμερη με 48 ευρώ πιστεύω δεν συμφέρει γιατί πρέπει να πας σε 5 και πάνω μουσεία σε 2 μέρες. Και ειδικά αν συμπεριλάβεις Λούβρο και Βερσαλίες που από μόνα τους θέλουν σχεδόν μία μέρα το καθένα.
Είχα την ίδια απορία αναφορικά με τα εισιτήρια και μου προτάθηκε να πάρω καρνέ (αυτό είχα κάνει και την πρώτη φορά) οπότε αυτό θα κάνω.
 

litsa-aris

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Καλησπέρα

Το Σάββατο ταξιδεύουμε για Παρίσι 2 άτομα άνω των 26 μέχρι την Τρίτη. Θα μείνουμε στο 9ο διαμέρισμα. Έχω εκδόσει τα εισιτήρια για τη μεταφορά μας από το Μπωβε προς το Port Malliot και μας μένει η κάρτα για τις μετακινήσεις.
Ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει να βγάλουμε για τις μετακινήσεις μας mobilis ή καρνέ των 10 εισιτηρίων και από που μπορώ να αγοράσω online.
Επίσης σκοπεύουμε να πάμε Disneyland(ξέρω, είναι πολύ λίγες οι μέρες για να πάμε Disneyland αλλά...).
Τέλος για τις μέρες που θα μείνουμε αξίζει να βγάλουμε κάρτα για τα μουσεία?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Την προηγουμενη εβδομαδα που πηγα εγω, εβγαλα τη διημερη καρτα μουσειων 48€.
Επισκεφθηκα Βερσαλλιες, Λουβρο κ Beaubourg. Κοστος εισοδου στα παραπανω περιπου 38€. Αλλα κ μονο που γλιτωσα τις ουρες στα εκδοτηρια φτανει!
Τωρα για τις μετακινησεις πηγαμε παντου με τα ποδια μιας κ μειναμε πολυ κεντρο, στο Λουβρο. Μιλαμε για 25 με 30χλμ. περπατημα τη μερα, αλλα ετσι το ειδαμε καλα το Παρισι.
Μονο μια μερα εβγαλα τη Mobillis για τις ζωνες 1-5 κ πηγαμε πρωι Βερσαλλιες κ μεσημερι Disneyland.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Τις ουρές μπορείς να τις αποφύγεις και διαφορετικά. Αγοράζεις από κάποιο πολυκατάστημα Fnac (έχει στην champs elysees) τα εισιτήρια για Λούβρο, Ντίσνεϊλαντ, Βερσαλίες και για όποιο άλλο αξιοθέατο και μπαίνεις κατευθείαν. Ακόμα και οι κάτω των 26 παίρνουν ένα μηδενικό εισιτήριο για να αποφύγουν την ουρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom