Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
θα πάρω το λεωφορείο Orlybus ( χρειάζεται κράτηση θέσης ή βρίσκεις εύκολα
Όπως κάθε λεωφορείο αεροδρομίο, έχει πολύ συχνά δρομολόγια το συγκεκριμένο.
κατεβαίνω στο τέρμα του στο Denfert-Rochereau και από κει παίρνω τη γραμμή μέτρο 4
Ναι ή το λεωφορείο 38 απ' ότι βλέπω, εξυπηρετούν και τα δύο.
Θα μείνω στο ξενοδοχείο Saint Pierre.
Ιδανική περιοχή για όλα, δε θα μπορούσες καλύτερα.
 

Tomvrs

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα έχω διαβάσει αρκετά τα προηγούμενα ποστ αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω χάσει λίγο την μπάλα😋.

Πρόκειται να επισκεφτώ το Παρίσι την Κυριακή 9 Οκτωβρίου έως Σάββατο 15 Οκτωβρίου.
Θα μείνω στο 2ο διαμέρισμα.

Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι εάν συμφέρει η navigo η το καρνέ των 10 εισιτηρίων για τις μετακινήσεις. Απ ότι είδα τα πιο πολλά αξιοθέατα είναι στο κέντρο όποτε σκέφτηκα ( αφού μου αρέσει το περπάτημα) να μην χρησιμοποιήσω πολύ το μέτρο.
Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη και ειλικρινά θα με βοηθούσε 😁
 

colin

Member
Μηνύματα
22
Likes
12
Η Navigo weekly κοστίζει 27€ (22€+5€ έκδοση) και καλύπτει και την μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο καθώς και για Βερσαλλίες και Ντίσνει νομίζω.
Αλλά ισχύει από Δευτέρα ως Κυριακή και δε σε βολεύει για όλες τις ημέρες.

Χωρίς navigo θες 20€ για Aεροδρόμιο-Παρίσι και πίσω (με RER) καθώς και 15€ για καρνέ 10 εισιτηρίων.
Σύνολο 35€.
Με navigo θες 10€ για Aεροδρόμιο-Παρίσι (09/10) και άλλα 27€ για έκδοση κάρτας που καλύπτει και το Παρίσι-Αεροδρόμιο (15/10) .
Σύνολο 37€. + κόστος για τις όποιες μετακινήσεις της Κυριακής 9/10.

Προσωπικά έβγαλα Navigo weekly μιας και δεν είχα τον χρόνο (Πέμπτη - Κυριακή) να πηγαίνω με τα πόδια ενώ και οι αποστάσεις ακόμα και στο κέντρο μου φάνηκαν πολύ μεγάλες για περπάτημα.
 
Last edited:

Tomvrs

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ευχαριστώ οι
Η Navigo weekly κοστίζει 27€ (22€+5€ έκδοση) και καλύπτει και την μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο καθώς και για Βερσαλλίες και Ντίσνει νομίζω.
Αλλά ισχύει από Δευτέρα ως Κυριακή και δε σε βολεύει για όλες τις ημέρες.

Χωρίς navigo θες 20€ για Aεροδρόμιο-Παρίσι και πίσω (με RER) καθώς και 15€ για καρνέ 10 εισιτηρίων.
Σύνολο 35€.
Με navigo θες 10€ για Aεροδρόμιο-Παρίσι (09/10) και άλλα 27€ για έκδοση κάρτας που καλύπτει και το Παρίσι-Αεροδρόμιο (15/10) .
Σύνολο 37€. + κόστος για τις όποιες μετακινήσεις της Κυριακής 9/10.

Προσωπικά έβγαλα Navigo weekly μιας και δεν είχα τον χρόνο (Πέμπτη - Κυριακή) να πηγαίνω με τα πόδια ενώ και οι αποστάσεις ακόμα και στο κέντρο μου φάνηκαν πολύ μεγάλες για περπάτημα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση νομίζω ότι θα βγάλω την navigo μιας η διαφορά είναι μηδαμινή. Μηπως γνωρίζεις την Δευτέρα που μπορώ να την βγάλω;
 

colin

Member
Μηνύματα
22
Likes
12
Ευχαριστώ οι


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση νομίζω ότι θα βγάλω την navigo μιας η διαφορά είναι μηδαμινή. Μηπως γνωρίζεις την Δευτέρα που μπορώ να την βγάλω;
Εγώ είχα βγάλει στο CDG.
Φαντάζομαι θα έχει σε κάθε σταθμό του μετρό.
Δες στο χάρτη και σε αυτό το λινκ αν μπορείς να βγάλεις άκρη.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι εάν συμφέρει η navigo η το καρνέ των 10 εισιτηρίων για τις μετακινήσεις.
Το καρνέ των 10 εισιτηρίων δεν υπάρχει πια, το έχουν καταργήσει, γιατί προωθούν τις κάρτες.

Εμείς που φτάσαμε Κυριακή, βγάλαμε όλα τα απαραίτητα εισιτήρια για την Κυριακή (3) για εμένα και επίσης κάρτα navigo
και κάρτα navigo για την κόρη που είναι 16 και μέσα έβαλε η υπάλληλος μια ημερήσια κάρτα για νέους που στοίχιζε λιγότερο από τα 3 εισιτήρια που χρειαζόταν για την Κυριακή.

Αυτό μας το πρότεινε η υπάλληλος που μας έβγαλε τις κάρτες. Όλα αυτά στο σταθμό του μετρό Denfert-Rochereau που μας άφησε το Orlybus.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.115
Το καρνέ των 10 εισιτηρίων δεν υπάρχει πια, το έχουν καταργήσει, γιατί προωθούν τις κάρτες.

Εμείς που φτάσαμε Κυριακή, βγάλαμε όλα τα απαραίτητα εισιτήρια για την Κυριακή (3) για εμένα και επίσης κάρτα navigo
και κάρτα navigo για την κόρη που είναι 16 και μέσα έβαλε η υπάλληλος μια ημερήσια κάρτα για νέους που στοίχιζε λιγότερο από τα 3 εισιτήρια που χρειαζόταν για την Κυριακή.

Αυτό μας το πρότεινε η υπάλληλος που μας έβγαλε τις κάρτες. Όλα αυτά στο σταθμό του μετρό Denfert-Rochereau που μας άφησε το Orlybus.
Είχατε μαζί σας φωτογραφίες? Ή βγάλατε εκεί? Πες μας σε παρακαλώ τι ακριβώς χρειάζεται για την έκδοση των καρτών?
 

colin

Member
Μηνύματα
22
Likes
12
Είχατε μαζί σας φωτογραφίες? Ή βγάλατε εκεί? Πες μας σε παρακαλώ τι ακριβώς χρειάζεται για την έκδοση των καρτών?
Χρειάζεται φωτογραφία και διαβατήριο.
Μπορείς να βγάλεις και εκεί αλλά καλό είναι να έχεις μαζί σου για να μην ψάχνεσαι περισσότερο.
Η φωτογραφία θεωρητικά πρέπει να είναι σε συγκεκριμένες διαστάσεις αλλά εγώ που είχα μαζί μου μια μεγαλύτερη, την έκοψε η υπάλληλος και ήταν οκ.
 

simossif

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου-μαγια
Καλησπερα παιδιά θα επισκεφθω τοα Παρίσι με την γυναίκα μου και τον 8 ετων γιο μας, θελω να βγάλω την navigo καθώς φτάνω Δευτέρα και θα φύγουμε Σάββατο και θα χρησιμοποιουμε το τραίνο καθώς θα μένουμε λίγο έξω από το Παρίσι.. Ρώτησα κάτι Γάλλους τουρίστες που συνάντησα στο νησί και μου είπαν να χρησιμοποιουμε το κινητό μας που έχει nfc για να γλυτώσω τα 5χ3 =15 ευρώ της έκδοσης των καρτών μας.. Ξέρετε εάν γίνεται αυτό? Επίσης μου είπε ότι μια κάρτα φυσική μπορεί να έχει έως και 2 άτομα μέσα δηλαδή μια για εμένα και την γυναίκα μου πχ και μια μόνο για το παιδί.. Επίσης κάτι μου είπε για το κινητό μου που είναι oneplus αλλά δεν κατάλαβα τι εννοούσε.. Το αεροδρόμιο άφιξης μας είναι το Orly.. Να φανταστώ υπάρχει εκεί εκδοτήριο για την ναβιγκο..? Ευχαριστώ πολύ!
 

VAGOS3

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημέρα παιδιά, ξέρουμε εάν στο αεροδρόμιο Orly μπορώ να βγάλω την κάρτα navigo? Ευχαριστώ πολύ. Μ
Καλημέρα σε όλους. Δεν είμαι σίγουρος για την navigo. Να έχεις όμως μαζί σου μικρές πρόχειρες φώτο ταυτότητας να μην τρέχεις να βγάλεις. Κάνουν μια πλαστικοποιηση και την τοποθετούν στην κάρτα διαδρομών
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom