Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

elenikar

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Ονειρεμένο Ταξίδι
NEA YOPKH
καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά! θα πάμε παρισι τον φεβρουαριο (τεταρτη με τριτη) 2 οικογένειες, 4 ενήλικες, 3 παιδιά 6-9 και 13 ετων. θα μένουμε στο 7ο διαμέρισμα, θα κινηθούμε στα γνωστά αξιοθέατα,θα πάμε disneyland και Βερσαλλίες και αναχώρηση και άφιξη θα είναι στο cdg. τι μας προτείνετε για μετακινηση; υπάρχει κάποια κάρτα ομαδικη;
 

Chrysa249

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Καλησπέρα! εγώ ταξιδευω για Παρίσι την ερχόμενη Παρασκευή! Από Porte maillot τι μέτρο να πάρουμε για το hotel de l´alma?
 
Last edited by a moderator:

Thanoulis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας.Έχω κλείσει για Παρίσι στις 22/2 με 27/2.Έχω πάει σχεδόν παντού στην Ευρωπή,αλλά Παρίσι θα είναι η πρώτη μου φορά.Επείδη άνοιξαν οι Κινεζοί(μετά covid) και επειδή έχω διαβάσει διάφορα για τεράστιες ουρές αναμονής και για γκρουπ,στα βασικά must see του Παρισιού,θα ήθελα να ρωτησώ αν πρέπει να βγάλω απο τώρα τα εισιτήρια ηλεκτρονικά και απο ποιό site ή δεν υπάρχει θέμα,τα βρίσκω και εκεί στα γκισε μια μέρα πριν?Θα παώ να δω 3 μουσεία που είναι δωρεάν(ουγκώ κτλ κτλ) καθως και Λούβρο,Αϊφελ(μέχρι τον δεύτερο όροφο) και Βερσαλίες.Τπτ άλλο,ουτε Ορσέ,ουτε Disneyland,ούτε κατακόμβες,Παναγία των Παρισίων κλειστή.Τις υπόλοιπες ώρες θα είναι βόλτα.Επίσης για αυτά που έχω σκοπό να πάω,με βολεύει κάποια κάρτα ή να τα βγάλω μεμονωμένα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.
 

Jimmy4

Member
Μηνύματα
59
Likes
5
καλησπερα
κατεβαινουμε απο ελλαδα αυριο CDG
ισχυει το παρακατω; νοβοτελ les halles 1 μενουμε. με μετρο θα παμε;
The easiest way to get from the CDG airport is to take the local train RER B to the station Chatelet (it is a direct one). Then you’ll have to take exit 1: place Marguerite de Navarre which is in few metres from the hotel.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Εδώ και αρκετό καιρό οι απεργίες είναι καθημερινότητα, ειδικά τα rer κινούνται με συχνότητα 2 στα 3 ή 1 στα 2. Αν είναι να ταξιδέψετε σύντομα να ρίχνετε μια ματιά στο επίσημο site μην εκπλαγείτε δυσάρεστα (μπορεί να έχει μισάωρες καθυστερήσεις για πλάκα): RATP: Public transport in Paris and île-de-France: metro, RER, bus, tramway

Και κάτι ακόμα που δεν έχει τουριστικό ενδιαφέρον αλλά νομίζω αξίζει να αναφερθεί σαν γεγονός για το τι συμβαίνει παραέξω. Λόγω των πολύ συχνών ακυρώσεων και καθυστερήσεων του rer από Σεπτέμβρη μέχρι και Δεκέμβρη δίνουν χρηματική αποζημίωση σε όλους τους κατόχους μηνιαίας κάρτας. Μάλιστα όσοι χρησιμοποιούσαν τις γραμμές rer b και rer d που είχαν τα περισσότερα προβλήματα, δικαιούνται επιπλέον αποζημίωση. Η αποζημίωση μπορεί να ξεπεράσει τα 100ε. Κουφάθηκα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Και κάτι ακόμα που δεν έχει τουριστικό ενδιαφέρον αλλά νομίζω αξίζει να αναφερθεί σαν γεγονός για το τι συμβαίνει παραέξω. Λόγω των πολύ συχνών ακυρώσεων και καθυστερήσεων του rer από Σεπτέμβρη μέχρι και Δεκέμβρη δίνουν χρηματική αποζημίωση σε όλους τους κατόχους μηνιαίας κάρτας. Μάλιστα όσοι χρησιμοποιούσαν τις γραμμές rer b και rer d που είχαν τα περισσότερα προβλήματα, δικαιούνται επιπλέον αποζημίωση. Η αποζημίωση μπορεί να ξεπεράσει τα 100ε. Κουφάθηκα!
Αφορά όσους είχαν Navigo για τουλάχιστον 3 μήνες μεταξύ των 4 τελευταίων μηνών του 2022 και η αποζημίωση είναι το 50% του της μηνιαίας κάρτας. Σε χρήστες των γραμμών Β και D (σε συγκεκριμένα τμήματα, αλλά είναι πολλά) η αποζημίωση φτάνει το 80% της μηνιαίας κάρτας. Θεωρώ πως δεν δύσκολο να υπάρχει τουρίστας αλλά αν υπάρχει κάποιος πρέπει να κάνει αίτηση στην παρακάτω σελίδα https://www.iledefrance-mobilites.fr/dedommagement μέχρι τις 14 Απριλίου και να αγνοήσει οποιαδήποτε άλλο μήνυμα λάβει σε κινητό ή email καθώς κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για phishing και μάλλον θα χάσει χρήματα παρά θα πάρει.
 

SKARLET

Member
Μηνύματα
15
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα,
προσπαθώ να βγάλω άκρη με την κάρτα navigo και έχω μπερδευτεί. Λοιπόν, φτάνουμε CDG Τετάρτη βράδυ κατά τις 20:30. Υπολογίζω ότι συμφέρει να βγάλουμε την εβδομαδιαία navigo με 30€+5€ για την έκδοση, η οποία θα μας καλύψει μέχρι την Κυριακή το βράδυ, μιας και θα πάμε Disneyland και Βερσαλλίες. Ερωτήσεις:
1. Υπάρχει γκισέ για την έκδοση της navigo στο αεροδρόμιο CDG και αν ναι μέχρι τι ώρα λειτουργεί;
2. Η εβδομαδιαία navigo ισχύει για τουρίστες ή είναι μόνο για μόνιμους κατοίκους;
3. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για τις μετακινήσεις;
Προσπαθώ να βγάλω άκρη από το site της ratp, αλλά δεν τα καταφέρνω! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλημέρα,
προσπαθώ να βγάλω άκρη με την κάρτα navigo και έχω μπερδευτεί. Λοιπόν, φτάνουμε CDG Τετάρτη βράδυ κατά τις 20:30. Υπολογίζω ότι συμφέρει να βγάλουμε την εβδομαδιαία navigo με 30€+5€ για την έκδοση, η οποία θα μας καλύψει μέχρι την Κυριακή το βράδυ, μιας και θα πάμε Disneyland και Βερσαλλίες. Ερωτήσεις:
1. Υπάρχει γκισέ για την έκδοση της navigo στο αεροδρόμιο CDG και αν ναι μέχρι τι ώρα λειτουργεί;
2. Η εβδομαδιαία navigo ισχύει για τουρίστες ή είναι μόνο για μόνιμους κατοίκους;
3. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για τις μετακινήσεις;
Προσπαθώ να βγάλω άκρη από το site της ratp, αλλά δεν τα καταφέρνω! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!
1. Υπάρχει και είναι ανοιχτό μέχρι να φύγει το τελευταίο τρένο της ημέρας.
2. Ισχύει
3. Όχι
 

KonTiki

Member
Μηνύματα
19
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία (Τιρόλο)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα,
προσπαθώ να βγάλω άκρη με την κάρτα navigo και έχω μπερδευτεί. Λοιπόν, φτάνουμε CDG Τετάρτη βράδυ κατά τις 20:30. Υπολογίζω ότι συμφέρει να βγάλουμε την εβδομαδιαία navigo με 30€+5€ για την έκδοση, η οποία θα μας καλύψει μέχρι την Κυριακή το βράδυ, μιας και θα πάμε Disneyland και Βερσαλλίες. Ερωτήσεις:
1. Υπάρχει γκισέ για την έκδοση της navigo στο αεροδρόμιο CDG και αν ναι μέχρι τι ώρα λειτουργεί;
2. Η εβδομαδιαία navigo ισχύει για τουρίστες ή είναι μόνο για μόνιμους κατοίκους;
3. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για τις μετακινήσεις;
Προσπαθώ να βγάλω άκρη από το site της ratp, αλλά δεν τα καταφέρνω! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!
Εδώ το πιο σαφές Link για την navigo που έχω βρει :
Paris Navigo Decouverte Pass - What You Need to Know - Paris by Train

Για το αν σε συμφέρει πρέπει να δεις πόσο κοστίζει με ξεχωριστά εισητήρια το πηγαιν-έλα στο CDG (άφιξη αναχώρηση), στην Disneyland και στις Βερσαλλίες. Επίσης, πόσο θα κινηθείς στο διάστημα Τετάρτη βράδυ μέχρι την Κυριακή που φεύγεις. (είμαι σε παρόμοιο planning με το δικό σου)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καλημέρα,
προσπαθώ να βγάλω άκρη με την κάρτα navigo και έχω μπερδευτεί. Λοιπόν, φτάνουμε CDG Τετάρτη βράδυ κατά τις 20:30. Υπολογίζω ότι συμφέρει να βγάλουμε την εβδομαδιαία navigo με 30€+5€ για την έκδοση, η οποία θα μας καλύψει μέχρι την Κυριακή το βράδυ, μιας και θα πάμε Disneyland και Βερσαλλίες. Ερωτήσεις:
1. Υπάρχει γκισέ για την έκδοση της navigo στο αεροδρόμιο CDG και αν ναι μέχρι τι ώρα λειτουργεί;
2. Η εβδομαδιαία navigo ισχύει για τουρίστες ή είναι μόνο για μόνιμους κατοίκους;
3. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για τις μετακινήσεις;
Προσπαθώ να βγάλω άκρη από το site της ratp, αλλά δεν τα καταφέρνω! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!
Να προσθέσω ότι την Πέμπτη έχει μεγάλη γενική απεργία σε όλη τη χώρα. Οι μετακινήσεις δεν θα είναι καθόλου εύκολες. Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα πως θα επηρεαστούν μετρό και rer. Να κοιτάτε το site της ratp.

Εδώ φαίνεται η διαδρομή της πορείας που ξεκινά από τη Bastille: CARTE. Manifestation du 23 mars contre la réforme des retraites : le parcours à Paris
 

SKARLET

Member
Μηνύματα
15
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
1. Υπάρχει και είναι ανοιχτό μέχρι να φύγει το τελευταίο τρένο της ημέρας.
2. Ισχύει
3. Όχι
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Είδα ότι η εβδομαδιαία navigo κοστίζει 30€, οπότε συμφέρει πάρα πολύ καθώς μόνο οι διαδρομές για Disneyland και Βερσαλλίες και η μετάβαση από το αεροδρόμιο φτάνουν ήδη τα 30€. Εμείς θα είμαστε Παρίσι από Τετάρτη βράδυ μέχρι Τρίτη πρωί, οπότε θα βγάλουμε τη navigo μέχρι Κυριακή και Δευτέρα-Τρίτη θα πάρουμε μεμονωμένα εισιτήρια. Μπορούμε να τα φορτώσουμε στην ίδια κάρτα; Επίσης, για τη navigo εξακολουθεί να είναι απαραίτητη φωτογραφία, σωστά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom