Μετακινήσεις στο Παρίσι- navigo ή Paris visite?

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Μόνο για το μετρό
Δηλαδή δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την paris visite
Μόνο για το μετρό
Δηλαδή με την visite paris 1 - 3 zone εκτός απο το μετρό που διευκρινίστηκε οτι μπορώ να το χρησιμοποιώ τα άλλα μέσα μεταφοράς (λεωφορεία, τραμ, rer) μπορώ;
Γράφει ακόμη στην σελίδα τους ότι μπορώ χρησιμοποιήσω τα εισητήρια για Βερσαλίες και Ντίσνευλαντ. Πως θα αποδείξω οτι παω π.χ. Ντίσνευλαντ αφού είναι εκτός ζώνης 3;
 

Michalis.85

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπερα & από εμένα με τη σειρά μου, εγώ ταξιδεύω τον Απρίλη για Παρισι, συγκεκριμένα 23 Απρίλη (πέφτει Κυριακή) & επιστροφή 3 Μαΐου (Τετάρτη).
Διαβάζοντας εδώ το thread για τα περί μετακίνησης με τα ΜΜΜ , εμπεδώσα ότι συμφέρουσα πρόταση είναι η κάρτα της Navigo..

Το πρόγραμμα μου αυτές τις 10ημερες θα είναι, από την Κυριακή που φτάνω (23 Απριλη πρωί) μέχρι την επόμενη Κυριακή (30 Απριλη) θα είναι διαμονή στο κέντρο του Παρισίου & την Δευτέρα 1η Μάη αναχωρώ από Παρισι για Ντίσνεϊλαντ όπου θα παραμείνω για αλλά 2 βραδια & θα έχω αναχώρηση στις 3 του μήνα ημέρα Τετάρτη.

Και η άφιξη και η αναχώρηση να σημειώσω ότι θα γίνει στο αεροδρόμιο Charles de Gaulle με πτήση της Aegean.

Εκτός απροόπτου και αν δεν αλλάξει κάτι, έχουμε σκοπό την εβδομάδα που θα είμαστε στο Παρισι να επισκεφτούμε Βερσαλλίες & Πάρκο Αστερίξ, άρα από ότι εχω καταλάβει η κάρτα που μας ταιριάζει είναι η navigo για τις ζώνες 1 έως 5. Το θέμα μου είναι ότι Κυριακή που φτάνω θα μπορέσω να βγάλω την κάρτα από το αεροδρόμιο για να την έχω από την επόμενη ημέρα; Να φανταστώ ομως ότι έχει γκισέ για εκδοση της σε ολους τους σταθμους Του μέτρο σωστα; (Φαντάζομαι δλδ) ,Να μην ψαχτώ αν είναι δλδ να την εκδοσω στο αεροδρόμιο με το που φτάσω..
Τώρα την Κυριακή που φτάνω , παίζει κάτι απεριόριστο σε ημερήσιο που να περιέχει κ rer & metro? Να το χρησιμοποιήσω δλδ για την μεταφορά από το CDG στην πόλη και 1;2;3; Δρομολόγια του μέτρο π πιθανών να χρειαστώ την πρώτη μέρα..

Και τέλος, μένουν οι ημέρες 1Μαιου όπου θα αναχωρήσω από το Παρισι για την Ντίσνεϊλαντ , και η 3 του μήνα όπου θα φύγω από τη Ντίσνεϊλαντ για το CDG.. εκεί στο τελευταίο 3ημερο τι συμφέρει; Λογικά από ότι καταλαβαίνω θα χρειαστούμε αυτές τις δυο διαδρομές από 1η έως 3 Μαΐου..
Παρισι Ντίσνεϊ & Ντίσνεϊ CDG και ίσως χρειαστώ κ μετρό την πρώτη του μήνα για να πάω στον σταθμό του τραινου να με πάει Ντίσνεϊλαντ (αυτό δεν είναι σίγουρο ακόμα γιατί δεν έχω οριστικοποιήσει την διαμονή σε ποιο ακριβώς ξενοδοχείο θα είναι αλλά κατά 95% θα χρειαστώ κ μετρό για την ανταπόκριση).

Και το άλλο που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς , επειδή η μετάβαση μου από Παρισι για Ντίσνεϊλαντ την 1η του Μαη , πέφτει σε μια μέρα γενικής αργίας , αν θα μου κάνει θέμα , αν κάνουν στάση εργασιών τα ΜΜΜ, αν πχ δεν έχει καθόλου, αν αν αν..Μήπως συμφέρει δλδ να πάω με το λεωφορείο που κάνει τα δρομολόγια για Ντίσνεϊλαντ να έχω το κεφάλι μ ήσυχο..

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί στο φόρουμ ότι οι τιμές των εισιτηρίων έχουν αυξηθεί. Η εβδομαδιαία navigo για όλες τις ζώνες κοστίζει πλέον 30ε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπερα & από εμένα με τη σειρά μου, εγώ ταξιδεύω τον Απρίλη για Παρισι, συγκεκριμένα 23 Απρίλη (πέφτει Κυριακή) & επιστροφή 3 Μαΐου (Τετάρτη).
Διαβάζοντας εδώ το thread για τα περί μετακίνησης με τα ΜΜΜ , εμπεδώσα ότι συμφέρουσα πρόταση είναι η κάρτα της Navigo..

Το πρόγραμμα μου αυτές τις 10ημερες θα είναι, από την Κυριακή που φτάνω (23 Απριλη πρωί) μέχρι την επόμενη Κυριακή (30 Απριλη) θα είναι διαμονή στο κέντρο του Παρισίου & την Δευτέρα 1η Μάη αναχωρώ από Παρισι για Ντίσνεϊλαντ όπου θα παραμείνω για αλλά 2 βραδια & θα έχω αναχώρηση στις 3 του μήνα ημέρα Τετάρτη.

Και η άφιξη και η αναχώρηση να σημειώσω ότι θα γίνει στο αεροδρόμιο Charles de Gaulle με πτήση της Aegean.

Εκτός απροόπτου και αν δεν αλλάξει κάτι, έχουμε σκοπό την εβδομάδα που θα είμαστε στο Παρισι να επισκεφτούμε Βερσαλλίες & Πάρκο Αστερίξ, άρα από ότι εχω καταλάβει η κάρτα που μας ταιριάζει είναι η navigo για τις ζώνες 1 έως 5. Το θέμα μου είναι ότι Κυριακή που φτάνω θα μπορέσω να βγάλω την κάρτα από το αεροδρόμιο για να την έχω από την επόμενη ημέρα; Να φανταστώ ομως ότι έχει γκισέ για εκδοση της σε ολους τους σταθμους Του μέτρο σωστα; (Φαντάζομαι δλδ) ,Να μην ψαχτώ αν είναι δλδ να την εκδοσω στο αεροδρόμιο με το που φτάσω..
Τώρα την Κυριακή που φτάνω , παίζει κάτι απεριόριστο σε ημερήσιο που να περιέχει κ rer & metro? Να το χρησιμοποιήσω δλδ για την μεταφορά από το CDG στην πόλη και 1;2;3; Δρομολόγια του μέτρο π πιθανών να χρειαστώ την πρώτη μέρα..

Και τέλος, μένουν οι ημέρες 1Μαιου όπου θα αναχωρήσω από το Παρισι για την Ντίσνεϊλαντ , και η 3 του μήνα όπου θα φύγω από τη Ντίσνεϊλαντ για το CDG.. εκεί στο τελευταίο 3ημερο τι συμφέρει; Λογικά από ότι καταλαβαίνω θα χρειαστούμε αυτές τις δυο διαδρομές από 1η έως 3 Μαΐου..
Παρισι Ντίσνεϊ & Ντίσνεϊ CDG και ίσως χρειαστώ κ μετρό την πρώτη του μήνα για να πάω στον σταθμό του τραινου να με πάει Ντίσνεϊλαντ (αυτό δεν είναι σίγουρο ακόμα γιατί δεν έχω οριστικοποιήσει την διαμονή σε ποιο ακριβώς ξενοδοχείο θα είναι αλλά κατά 95% θα χρειαστώ κ μετρό για την ανταπόκριση).

Και το άλλο που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς , επειδή η μετάβαση μου από Παρισι για Ντίσνεϊλαντ την 1η του Μαη , πέφτει σε μια μέρα γενικής αργίας , αν θα μου κάνει θέμα , αν κάνουν στάση εργασιών τα ΜΜΜ, αν πχ δεν έχει καθόλου, αν αν αν..Μήπως συμφέρει δλδ να πάω με το λεωφορείο που κάνει τα δρομολόγια για Ντίσνεϊλαντ να έχω το κεφάλι μ ήσυχο..

ευχαριστώ εκ των προτέρων
Για την Κυριακή που φτάνετε θα βγάλετε ένα εισιτήριο για το Παρίσι και t+ για τις υπόλοιπες διαδρομές μέσα στη μέρα ή μια ημερήσια Navigo ή mobilis αν θα κάνετε πάνω από 4 διαδρομές. Για τη βδομάδα μέχρι και 30 Απριλίου μια Navigo για όλες τις ζώνες. Καλύτερα από αεροδρόμιο γιατί σε μικρούς σταθμούς ίσως να μην έχουν κάρτες. Από 1-3 Μάη θα βγάλετε εισιτήρια για τις διαδρομές που θέλετε να κάνετε από Παρίσι προς Disney και από Disney προς CDG.

1η Μάη δεν λειτουργεί σχεδόν τίποτα στο Παρίσι αλλά τα ΜΜΜ είναι σε κίνηση με πιο αραιά δρομολόγια όμως και με υπερβολικό κόσμο. Οπλιστείτε με υπομονή. Ειδικά αν δεν έχε βρεθεί λύση με το θέμα της αύξησης του ορίου συνταξιοδότησης από τα 62 στα 64 το 2030 που επιδιώκει ο Μακρόν η Πρωτομαγιά φέτος θα είναι μία από τις μεγαλύτερες διαδηλώσεις που έχουν γίνει ποτέ στη Γαλλία, για να μην πω στην Ευρώπη. Κατά τα άλλα όλο το ταξίδι σας πέφτει σε σχολικές διακοπές οπότε να αναμένετε πολύ κόσμο παντού.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί στο φόρουμ ότι οι τιμές των εισιτηρίων έχουν αυξηθεί. Η εβδομαδιαία navigo για όλες τις ζώνες κοστίζει πλέον 30ε.

Να πω εδώ πως σε έλεγχο εισιτηρίων πήγαν να μας βάλουν να πληρώσουμε πρόστιμο γιατί δεν είχαμε βάλει φωτογραφία πάνω στην εβδομαδιαία navigo!

Οπότε, όσοι μπορείτε ας έχετε μια φωτογραφία μαζί σας.

Αααα στην αρχή ενώ είπαμε πως δεν έχουμε φωτογραφία, μας ζήτησαν την απόδειξη αγοράς του εισιτηρίου, όχι αυτήν της τράπεζας αλλά την κανονική απόδειξη!

Όσοι πάντως έχετε κινητό με nfc μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή και να την έχετε στο κινητό σας, οπότε δεν χρειάζεται φυσικά φωτογραφία.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να πω εδώ πως σε έλεγχο εισιτηρίων πήγαν να μας βάλουν να πληρώσουμε πρόστιμο γιατί δεν είχαμε βάλει φωτογραφία πάνω στην εβδομαδιαία navigo!

Οπότε, όσοι μπορείτε ας έχετε μια φωτογραφία μαζί σας.

Αααα στην αρχή ενώ είπαμε πως δεν έχουμε φωτογραφία, μας ζήτησαν την απόδειξη αγοράς του εισιτηρίου, όχι αυτήν της τράπεζας αλλά την κανονική απόδειξη!

Όσοι πάντως έχετε κινητό με nfc μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή και να την έχετε στο κινητό σας, οπότε δεν χρειάζεται φυσικά φωτογραφία.
Σε πέρασαν για κλέφτη
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σε πέρασαν για κλέφτη
Εν τω μεταξύ αριστερά και δεξιά περνούσαν πάνω από τις μπάρες, εμείς άνετοι να περπατάμε και σταμάτησαν εμάς!

Κάτι Αμερικάνους μπροστά μας για τον ίδιο λόγο τους έδωσαν πρόστιμο!! Γιατί δεν είχαν φωτογραφία!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εν τω μεταξύ αριστερά και δεξιά περνούσαν πάνω από τις μπάρες, εμείς άνετοι να περπατάμε και σταμάτησαν εμάς!

Κάτι Αμερικάνους μπροστά μας για τον ίδιο λόγο τους έδωσαν πρόστιμο!! Γιατί δεν είχαν φωτογραφία!!
Πιθανότατα πέσατε σε οπαδούς του RN
 

gkate

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

Φτάνουμε Παρίσι Παρασκευή πρωί και Τρίτη απόγευμα φεύγουμε. Η εβδομαδιαία της Navigo προφανώς δε μας κάνει, αφού εκδίδεται μέχρι τη Πέμπτη. Τι θα προτείνατε ως λύση για τις μεταφορές; Καρνέ των 10; Υπάρχει κάποιο ημερήσιο πχ. για τα ΣΚ με απεριόριστα; Να σημειωθεί ότι είμαστε κάτω των 26. Επίσης θα χρειαστούμε και τα εισιτήρια για από/προς αεροδρόμιο.

Για να σας βοηθήσω σχετικά με τις αποστάσεις που θα κάνουμε ανά μέρα για να δούμε και τις περιπτώσεις που βολεύει το περπάτημα, το πρόγραμμα μας έχει οριστεί στο περίπου κάπως έτσι:
1η ημέρα - Παναγία των Παρισίων, Παλέ Ρουαγιάλ, Λούβρο
2η ημέρα - Βερσαλλίες και Πύργος του Άιφελ
3η ημέρα - Μουσείο Ορσέ, Πικάσο και Πλατεία της Βαστίλης
4η ημέρα - Μονμάρτρη, Όπερα, Αψίδα του θριάμβου, Γκραν Παλαί, Κήποι του Τροκαντερό, Μέγαρο των Απομάχων
5η ημέρα - Κήπος του Λουξεμβούργου
 

Jimmy4

Member
Μηνύματα
66
Likes
5
Καλησπερα, Δευτερα με Πεμπτη Μάρτιο Παρισι με τη συζυγο και παιδι 9 ετών. Αν έχει χρόνο κάποιος να μας καθοδηγήσει στο θέμα της μετακίνησης, μετρό, αν είναι ακριβά τα ταξί, λεωφορείο hop on hop off, ντίσνειλαντ.
Μένουμε 1o διαμέρισμα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom