Μετακόμιση στην Πελοπόννησο. Επιλογή πόλης

KATHERINE

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη και πάλι !
Εδώ και λίγο καιρό μου ανακοίνωσαν στην δουλειά ότι εγώ και ο σύζυγος μου θα προαχθούμε με αποτέλεσμα να πρέπει να εγκαταλείψουμε από το Σεπτέμβριο τη Θεσσαλονίκη και να εργαστούμε για 2 έτη στην Πελοπόννησο. Στο μέτρο που δεν έχουμε παιδιά και πρόκειται για μία εξαιρετική επαγγελματική εξέλιξη και για τους δυό μας, αποφασίσαμε να δεχθούμε.
Κατά τη διάρκεια των διαπραγματεύσεων μας έδωσαν το δικαίωμα να επιλέξουμε ανάμεσα σε Πάτρα και Καλαμάτα, χωρίς ασφαλώς η επιλογή μας να είναι δεσμευτική. Δεν έχουμε καταλήξει, όμως, σε ποια από τις δύο πόλεις θέλουμε να μείνουμε. Ο σύζυγος μου δεν έχει επισκεφτεί καμία ενώ εγώ και τις δύο. Μου άρεσαν αλλά τις παρατηρούσα ωσ ταξιδιώτης και δεν έχω καμία εικόνα από την καθημερινότητα και την ποιότητα ζωήσ που προσφέρει κάθε πόλη.
ΑΝ έχετε χρόνο και διάθεση σας παρακαλώ να με διαφωτίσετε για την καθημερινή ζωή στις δύο αυτές πόλεις και αν μπορείτε να μου προτείνετε περιοχές σε κάθε πόλη που είναι ιδανικές για κατοικία.
Σας ευχαριστώ πολύ
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
καλή τύχη στη ζωή σας, όποια επιλογή και να κάνετε
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
και οι 2 πολεις ειναι ομορφες, αλλα η καλαματα πιστευω θα ειναι πιο οικονομικη απο αποψη ενοικιων ,( παρε και μια ιδεα απο δω Σπίτια και διαμερίσματα για Πώληση, Αγορά, ή Ενοικίαση.Βρείτε τα καλύτερα μεσιτικά γραφεία στην Ελλάδα. Spiti24.gr : Ο διαδικτυακός τόπος για να βρείτε ακίνητο.)

πιο απλη και ανθρωπινη απο αποψη ζωης ( εχει το 1/3 πληθυσμο σε σχεση με πατρα, χωρις να ειναι ομως τοσο μικρη που θα σε κουρασει, μπορεις να μετακινηθεις πιο ευκολα μες στη πολη καθως δεν εχει τοσες ανηφορες, εχει καλο φαι, , εχει αξιοποιημενη και ομορφη παραλια)

και θα ειναι πολυ καλη βαση για ενδιαφερουσες εκδρομες προς μανη, πυλο, λακωνια κ.τ.λ μερη πανεμορφα , ιδιαιτερα και ευκαιρια ζωης να τα γυρισετε καθως ειστε απο μακρια
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
KATHERINE για 2 χρόνια (εάν σίγουρα θα είναι τόσα και δεν θα εφαρμοστεί το ρητό "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού"), όπου και να πας καλά θα είναι. Προσωπικά μένω στην Πάτρα από πάντα και μου αρέσει αρκετά. Αλλά για τόσο λίγο στην θέση σου θα διάλεγα Καλαμάτα εάν είναι να μου εξοικονομήσει λεφτά (όχι ότι η Πάτρα είναι πολύ ακριβή, πρέπει να το ψάξεις εάν όντως είναι φτηνότερη η Καλαμάτα).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Νομιζω οτι μονο εσυ ξερεις αν ειστε των μικρων πολεων η αν χρειαζεστε απο καποιο μεγεθος και πανω για να νοιωσετε καλα. Ευτυχως που εχουν και οι δυο θαλασσα, οποτε και εσεις οι δυο ως Θεσσαλονικεις δε θα σας λειψει απο τον οριζοντα. Η Καλαματα μαλιστα εχει και μια μεγαλη και ομορφη παραλια που μια χαρα κανει κανεις το μπανιο του.
Κλιματολογικα θα ελεγα οτι η Πατρα θυμιζει πολυ Θεσσαλονικη: δυτικη Ελλαδα = αρκετες βροχες. Η Καλαματα βλεποντας νοτια εχει περισσοτερη ηλιοφανεια και αυτο μπορει να ειναι σημαντικος παραγοντας.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εχω σπιτι 6 χλμ απο Κεντρο Καλαματας,στην περιοχη Αλμυρος.Περναω εκει καλοκαρια και οποτε μπορω.Δεν εχω ζησει στην Πατρα,ετσι μονο για Καλαματα εχω γνωμη.Η πολη ειναι ομορφη και εχει τα παντα.Η παραλια της και για μπανιο και βολτα.Αυτο που ειναι σιγουρο,η πολη εχει ζωη και το χειμωνα.Οι κατοικοι καλοπερασακηδες και γλεντζεδες.Το φαγητο ακομα και στα ταχυφαγεια καθαρο και γνησιο.Εχει κατι μαγειρια για εργενηδες που το φαγητο τους ειναι κανονικα σπιτικο και νοστιμο.Στην κεντρικη αγορα Τεταρτη και Σαββατο εχει παζαρι με τοπικα προιοντα.Οι τιμες πολυ καλες.Υπαρχει καλη πολιτιστικη κινηση και ευκολη προσβαση παντου.Οι περιοχες γυρω πολυ ομορφες,Στουπα.Πολυλιμνιο.Αρχαια Μεθωνη ,χωρια του Ταυγετου..Δεν πληττεις ευκολα εκει.Τα ενοικια ειναι ακομα φτηνα και σε καλες περιοχες της πολης.
Επιτελους για Αθηνα με το νεο δρομο ειναι 3 ωρες σκαρτες.
Ακομα,ο κοσμος ειναι αρκετα φιλικος και ανοιχτος.Μονο μειονεκτημα?Κουτσομπολιο..
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλαμάτα εννοείται... Τι να κάνεις στην Πάτρα...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εχω σπιτι 6 χλμ απο Κεντρο Καλαματας,στην περιοχη Αλμυρος.Περναω εκει καλοκαρια και οποτε μπορω.Δεν εχω ζησει στην Πατρα,ετσι μονο για Καλαματα εχω γνωμη.Η πολη ειναι ομορφη και εχει τα παντα.Η παραλια της και για μπανιο και βολτα.Αυτο που ειναι σιγουρο,η πολη εχει ζωη και το χειμωνα.Οι κατοικοι καλοπερασακηδες και γλεντζεδες.Το φαγητο ακομα και στα ταχυφαγεια καθαρο και γνησιο.Εχει κατι μαγειρια για εργενηδες που το φαγητο τους ειναι κανονικα σπιτικο και νοστιμο.Στην κεντρικη αγορα Τεταρτη και Σαββατο εχει παζαρι με τοπικα προιοντα.Οι τιμες πολυ καλες.Υπαρχει καλη πολιτιστικη κινηση και ευκολη προσβαση παντου.Οι περιοχες γυρω πολυ ομορφες,Στουπα.Πολυλιμνιο.Αρχαια Μεθωνη ,χωρια του Ταυγετου..Δεν πληττεις ευκολα εκει.Τα ενοικια ειναι ακομα φτηνα και σε καλες περιοχες της πολης.
Επιτελους για Αθηνα με το νεο δρομο ειναι 3 ωρες σκαρτες.
Ακομα,ο κοσμος ειναι αρκετα φιλικος και ανοιχτος.Μονο μειονεκτημα?Κουτσομπολιο..
μενω Γυθειο και παω τακτικά Καλαμάτα .
+ 1 σε αυτα που γραφει η coco
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
+1 για Καλαμάτα, σε 2 χρόνια θα γυρίσετε όλη τη περιοχή
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
μενω Γυθειο και παω τακτικά Καλαμάτα .
+ 1 σε αυτα που γραφει η coco
Εχω ξαδελφη απο Γυθειο και επειδη φοβαμαι το δρομο Ταυγετου δεν εχω παει ποτε..
Και κατι αλλο,νυχτερινη ζωη στην Καλαματα απαιχτη.
Ιδιαιτερα στη Βεργα εχει απιθανα μαγαζια,αν δεν εχεις ανεβει ,χανεις.
 

KATHERINE

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη και πάλι !
και οι 2 πολεις ειναι ομορφες, αλλα η καλαματα πιστευω θα ειναι πιο οικονομικη απο αποψη ενοικιων ,( παρε και μια ιδεα απο δω Σπίτια και διαμερίσματα για Πώληση, Αγορά, ή Ενοικίαση.Βρείτε τα καλύτερα μεσιτικά γραφεία στην Ελλάδα. Spiti24.gr : Ο διαδικτυακός τόπος για να βρείτε ακίνητο.)

πιο απλη και ανθρωπινη απο αποψη ζωης ( εχει το 1/3 πληθυσμο σε σχεση με πατρα, χωρις να ειναι ομως τοσο μικρη που θα σε κουρασει, μπορεις να μετακινηθεις πιο ευκολα μες στη πολη καθως δεν εχει τοσες ανηφορες, εχει καλο φαι, , εχει αξιοποιημενη και ομορφη παραλια)

και θα ειναι πολυ καλη βαση για ενδιαφερουσες εκδρομες προς μανη, πυλο, λακωνια κ.τ.λ μερη πανεμορφα , ιδιαιτερα και ευκαιρια ζωης να τα γυρισετε καθως ειστε απο μακρια
KATHERINE για 2 χρόνια (εάν σίγουρα θα είναι τόσα και δεν θα εφαρμοστεί το ρητό "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού"), όπου και να πας καλά θα είναι. Προσωπικά μένω στην Πάτρα από πάντα και μου αρέσει αρκετά. Αλλά για τόσο λίγο στην θέση σου θα διάλεγα Καλαμάτα εάν είναι να μου εξοικονομήσει λεφτά (όχι ότι η Πάτρα είναι πολύ ακριβή, πρέπει να το ψάξεις εάν όντως είναι φτηνότερη η Καλαμάτα).
Νομιζω οτι μονο εσυ ξερεις αν ειστε των μικρων πολεων η αν χρειαζεστε απο καποιο μεγεθος και πανω για να νοιωσετε καλα. Ευτυχως που εχουν και οι δυο θαλασσα, οποτε και εσεις οι δυο ως Θεσσαλονικεις δε θα σας λειψει απο τον οριζοντα. Η Καλαματα μαλιστα εχει και μια μεγαλη και ομορφη παραλια που μια χαρα κανει κανεις το μπανιο του.
Κλιματολογικα θα ελεγα οτι η Πατρα θυμιζει πολυ Θεσσαλονικη: δυτικη Ελλαδα = αρκετες βροχες. Η Καλαματα βλεποντας νοτια εχει περισσοτερη ηλιοφανεια και αυτο μπορει να ειναι σημαντικος παραγοντας.
Εχω σπιτι 6 χλμ απο Κεντρο Καλαματας,στην περιοχη Αλμυρος.Περναω εκει καλοκαρια και οποτε μπορω.Δεν εχω ζησει στην Πατρα,ετσι μονο για Καλαματα εχω γνωμη.Η πολη ειναι ομορφη και εχει τα παντα.Η παραλια της και για μπανιο και βολτα.Αυτο που ειναι σιγουρο,η πολη εχει ζωη και το χειμωνα.Οι κατοικοι καλοπερασακηδες και γλεντζεδες.Το φαγητο ακομα και στα ταχυφαγεια καθαρο και γνησιο.Εχει κατι μαγειρια για εργενηδες που το φαγητο τους ειναι κανονικα σπιτικο και νοστιμο.Στην κεντρικη αγορα Τεταρτη και Σαββατο εχει παζαρι με τοπικα προιοντα.Οι τιμες πολυ καλες.Υπαρχει καλη πολιτιστικη κινηση και ευκολη προσβαση παντου.Οι περιοχες γυρω πολυ ομορφες,Στουπα.Πολυλιμνιο.Αρχαια Μεθωνη ,χωρια του Ταυγετου..Δεν πληττεις ευκολα εκει.Τα ενοικια ειναι ακομα φτηνα και σε καλες περιοχες της πολης.
Επιτελους για Αθηνα με το νεο δρομο ειναι 3 ωρες σκαρτες.
Ακομα,ο κοσμος ειναι αρκετα φιλικος και ανοιχτος.Μονο μειονεκτημα?Κουτσομπολιο..
+1 για Καλαμάτα, σε 2 χρόνια θα γυρίσετε όλη τη περιοχή
Εχω ξαδελφη απο Γυθειο και επειδη φοβαμαι το δρομο Ταυγετου δεν εχω παει ποτε..
Και κατι αλλο,νυχτερινη ζωη στην Καλαματα απαιχτη.
Ιδιαιτερα στη Βεργα εχει απιθανα μαγαζια,αν δεν εχεις ανεβει ,χανεις.

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

Το γεγονός ότι και οι δύο πόλεις είναι παραθαλάσσιες αποτελεί μεγάλη ανακούφιση. Στη Θεσσαλονίκη μένω τα τελευταία χρόνια στη Νέα Παραλία και έχω συνηθίσει να αγναντεύω τη Θάλασσα καθημερινά. Θα μου λείψει πάρα πολύ η καθημερινή βόλτα ή ποδηλατάδα στην Παραλία και γι΄ αυτό θεωρώ σημαντικό να μην αλλάξει η ρουτίνα μου στο μέρος που θα βρεθώ. Από τις επισημάνσεις σας κρατώ ότι η Καλαμάτα προσφέρεται για παραθαλάσσια βόλτα και ότι αποτελεί σημείο εκκίνησης για ταξιδιωτικές αποδράσεις.
Αν είναι δυνατό θα ήθελα να με πληροφορήσετε για την Καλαμάτα ( ή και την Πάτρα, για να μην την αποκλείσουμε πρόωρα) 1) αν είναι πόλη με κοινωνική ζωή, δηλαδή αν υπάρχει μία σχετική νυχτερινή κίνηση τις καθημερινές, 2) αν έχει επαρκή νοσοκομειακή περίθαλψη στην περιοχή ή θα αναγκαστώ να διαμετακομιστώ σε περίπτωση ανάγκης σε μεγαλύτερο αστικό κέντρο. Το Θέτω αυτό δυστυχώσ διότι σε πολλές επαρχιακές πόλεις παρατηρείται το φαινόμενο της αποδυνάμωσης των νοσοκομειακών μονάδων, 3) αν είναι φιλική προς τους ποδηλάτες, όσο είναι δυνατό για ελληνική πόλη, και 4)ποιες περιοχές είναι καλές για κατοικία (κατά προτίμηση με θέα στη Θάλασσα), τονίζοντας ότι το οικονομικό δεν είναι πρωτεύον ζήτημα, διότι ενοίκιο μέχρι 800? μηνιαίως θα μας το καλύπτει η εταιρεία (θεωρώ ότι αυτό το ποσό ή και με μικρή προσαύξηση από εμάς θα είναι αρκετό για ενοίκιο καλής κατοικίας).

Σας ευχαριστώ Θερμά
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
2) αν έχει επαρκή νοσοκομειακή περίθαλψη στην περιοχή ή θα αναγκαστώ να διαμετακομιστώ σε περίπτωση ανάγκης σε μεγαλύτερο αστικό κέντρο. Το Θέτω αυτό δυστυχώσ διότι σε πολλές επαρχιακές πόλεις παρατηρείται το φαινόμενο της αποδυνάμωσης των νοσοκομειακών μονάδων

Σκεπτόμουν να σου θέσω αυτό το θέμα νωρίτερα, αλλά θεώρησα ότι μπορεί να φανεί λίγο "κάπως".

Δεν έχω προσωπική εμπειρία διαμονής σε καμία από τις δύο πόλεις, αλλά ως εργαζόμενη στο χώρο της υγείας και με συχνότατη επαφή με τα Νοσοκομεία της χώρας, από την πλευρά μου έχω να δηλώσω ότι το Νοσοκομείο της Πάτρας δεν έχει απολύτως καμία σχέση με αυτό της Καλαμάτας. Φυσικά εννοώ ότι το Παν/κό Νοσοκομείο Πατρών είναι κλάσεις ανώτερο και από αυτό της Καλαμάτας και από αυτό της Σπάρτης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom