Μετανάστευση Αγγλία

katia-jo

New Member
Μηνύματα
0
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
αγγλια
Ταξίδι-Όνειρο
πραγα
καλησπερα σε ολους!
ειμαι νεο μελος,ειμαι καθηγητρια ιταλικων και αγγλικων και αποφασισα με τον συζυγο μου να μεταναστευσω στην αγγλια.εχω διαβασει πολλα μυνηματα και εχω να πω ενα μεγαλο μπραβο σε ολους οσους προσφερουν τις γνωσεις και τη βοηθεια τους μεσω αυτου του φορουμ.να ειστε καλα,παιδια!
ειχε ο αντρας μου μια προταση για νοτιγχαμ αλλα ψαχνοντας πολυ ειδα οτι πασχει απο μεγαλη εγκληματικοτητα.ξερει κανεις αν οντως ισχυει αυτο? αν ναι,ξερει καποιος ποιες περιοχες ειναι πιο ηρεμες?μηπως οντως πρεπει να ψαξω σε αλλη πολη?
επισης,αν ξερει καποιος,ας μου πει μεσα στις τιμες των ενοικιων που βλεπω στο ιντερνετ συμπεριλαμβανονται και θερμανση,ρευμα,κλπ?
η ελληνικη κοινοτητα που υπαρχει βοηθαει στην ευρεση εργασιας?αξιζει να απευθυνθω εκει?
τελικα,η ζωη στην αγγλια ειναι οντως ικανοποιητικη απο θεμα προνοιας,παιδειας,υγειας,κλπ?καποιοι μου ειπαν οτι τα ιατρικα εξοδα ειναι ολα σχεδον κρατικα.εδω διαβασα οτι για οδοντιατρο ερχονται ελλαδα?τι συμβαινει πραγματικα?
σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων για την υπομονη σας.θα περιμενω εναγωνιως καποιον καλο ανθρωπο να μου δωσει πληροφοριες.να ειστε καλα,οπου κι αν ειστε!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1. καλησπερα σε ολους!
ειμαι νεο μελος,ειμαι καθηγητρια ιταλικων και αγγλικων και αποφασισα με τον συζυγο μου να μεταναστευσω στην αγγλια.εχω διαβασει πολλα μυνηματα και εχω να πω ενα μεγαλο μπραβο σε ολους οσους προσφερουν τις γνωσεις και τη βοηθεια τους μεσω αυτου του φορουμ.να ειστε καλα,παιδια!
2. ειχε ο αντρας μου μια προταση για νοτιγχαμ αλλα ψαχνοντας πολυ ειδα οτι πασχει απο μεγαλη εγκληματικοτητα.ξερει κανεις αν οντως ισχυει αυτο? αν ναι,ξερει καποιος ποιες περιοχες ειναι πιο ηρεμες?μηπως οντως πρεπει να ψαξω σε αλλη πολη?
3. επισης,αν ξερει καποιος,ας μου πει μεσα στις τιμες των ενοικιων που βλεπω στο ιντερνετ συμπεριλαμβανονται και θερμανση,ρευμα,κλπ?
4. η ελληνικη κοινοτητα που υπαρχει βοηθαει στην ευρεση εργασιας?αξιζει να απευθυνθω εκει?
5. τελικα,η ζωη στην αγγλια ειναι οντως ικανοποιητικη απο θεμα προνοιας,παιδειας,υγειας,κλπ?καποιοι μου ειπαν οτι τα ιατρικα εξοδα ειναι ολα σχεδον κρατικα.εδω διαβασα οτι για οδοντιατρο ερχονται ελλαδα?τι συμβαινει πραγματικα?
6. σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων για την υπομονη σας.θα περιμενω εναγωνιως καποιον καλο ανθρωπο να μου δωσει πληροφοριες.να ειστε καλα,οπου κι αν ειστε!
1. Καλησπερα και σε σενα!
2. Δυστυχως δεν γνωριζω
3. Αναλογα τι λεει στην αγγελια. Αν τα οι λογαριασμοι ειναι μεσα στην τιμη το λεει.
4. Εχει ελληνικη κοινοτητα στο νοτιγχαμ; Δεν χανεις κατι να τους πλησιασεις, καπου θα φανουν χρησιμοι
5.Αν την συγκρινεις με την Ελλαδα σε καποιους τομεις ειναι ιδια σε καποιους αρκετα και σε αλλους δεκαετιες μπροστα. Οι εργασιακες σχεσεις ειναι πανω κατω τα ιδια σκατα μονο που εκει δουλειες υπαρχουν.
Τα αγγλικα σχολεια δεν ξερω πως ειναι παντως τα ελληνικα του Λονδινου (κυριως κυπριακα) ειναι επιεικως απαραδεκτα κι αυτο εχει να κανει με την αδιαφορια των παιδιων.
Η τριτοβαθμια εκπαιδευση ειναι σαφως ανωτερη απο την ελληνικη αλλα παντα εχει να κανει με το ιδρυμα.
Στην υγεια χωρις υπερβολη εχουν αν οχι το πιο καλο ενα παο τα καλυτερα συστηματα στον κοσμο. Περα απο τις πολυ καλες μοναδες που διαθετουν, τα ασφαλιστικα ταμεια δεν δισταζουν να συναπτουν συμβασεις με τα καλυτερα νοσοκομεια και ιατρικα κεντρα του κοσμου προκειμενου να εξυπηρετηθουν οι ασφαλισμενοι τους.
Ασφαλισμενος να ερθει στην Ελλαδα για οδοντιατρο μου ακουγεται πολυ αστειο. Ανασφαλιστος ναι, το δεχομαι γιατι οι ιδιωτες ειναι πανακριβοι.
6. Ο,τι κι αν κανετε ευχομαι καλη επιτυχια!
 

katia-jo

New Member
Μηνύματα
0
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
αγγλια
Ταξίδι-Όνειρο
πραγα
αγαπητε τριπακια,
σ'ευχαριστω παρα παρα πολυ για τον χρονο που διεθεσες να απαντησεις μια μια ολες τις ερωτησεις μου.:roll: εισαι συγκεκριμενος και κατατοπιστικος. ηθελα να σου στειλω προσωπικα το ευχαριστω αλλα δεν εχω δικαιωμα για προσωπικα μυνηματα ακομα.να εισαι καλα,να περνας καλα! καλα ταξιδια ;)
 

katia-jo

New Member
Μηνύματα
0
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
αγγλια
Ταξίδι-Όνειρο
πραγα
1. Καλησπερα και σε σενα!
2. Δυστυχως δεν γνωριζω
3. Αναλογα τι λεει στην αγγελια. Αν τα οι λογαριασμοι ειναι μεσα στην τιμη το λεει.
4. Εχει ελληνικη κοινοτητα στο νοτιγχαμ; Δεν χανεις κατι να τους πλησιασεις, καπου θα φανουν χρησιμοι
5.Αν την συγκρινεις με την Ελλαδα σε καποιους τομεις ειναι ιδια σε καποιους αρκετα και σε αλλους δεκαετιες μπροστα. Οι εργασιακες σχεσεις ειναι πανω κατω τα ιδια σκατα μονο που εκει δουλειες υπαρχουν.
Τα αγγλικα σχολεια δεν ξερω πως ειναι παντως τα ελληνικα του Λονδινου (κυριως κυπριακα) ειναι επιεικως απαραδεκτα κι αυτο εχει να κανει με την αδιαφορια των παιδιων.
Η τριτοβαθμια εκπαιδευση ειναι σαφως ανωτερη απο την ελληνικη αλλα παντα εχει να κανει με το ιδρυμα.
Στην υγεια χωρις υπερβολη εχουν αν οχι το πιο καλο ενα παο τα καλυτερα συστηματα στον κοσμο. Περα απο τις πολυ καλες μοναδες που διαθετουν, τα ασφαλιστικα ταμεια δεν δισταζουν να συναπτουν συμβασεις με τα καλυτερα νοσοκομεια και ιατρικα κεντρα του κοσμου προκειμενου να εξυπηρετηθουν οι ασφαλισμενοι τους.
Ασφαλισμενος να ερθει στην Ελλαδα για οδοντιατρο μου ακουγεται πολυ αστειο. Ανασφαλιστος ναι, το δεχομαι γιατι οι ιδιωτες ειναι πανακριβοι.
6. Ο,τι κι αν κανετε ευχομαι καλη επιτυχια!
αγαπητε τριπακια,
σ'ευχαριστω παρα παρα πολυ για τον χρονο που διεθεσες να απαντησεις μια μια ολες τις ερωτησεις μου.:roll: εισαι συγκεκριμενος και κατατοπιστικος. ηθελα να σου στειλω προσωπικα το ευχαριστω αλλα δεν εχω δικαιωμα για προσωπικα μυνηματα ακομα.να εισαι καλα,να περνας καλα! καλα ταξιδια ;)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ax katia jo να'σαι καλά, μου χάρισες χαμόγελο :) Καλή προσαρμογή όταν με το καλό πάτε. Από τα λίγα που ξέρω από δικούς μου ανθρώπους που ζούσαν Αγγλία, ισχύει ακριβώς ό,τι γράφει ο τριπάκιας. Σε μικρότερες πόλεις συνήθως στην τιμή της αγγελίας περιλαμβάνεται η θέρμανση, δημοτικά τέλη, τέλη για τηλεόραση (κάπως το λένε αλλά δε θυμάμαι) και ίντερνετ κάποιες φορές. Φυσικά πρέπει να το ρωτήσεις όπως και να χει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Άσε που είναι και φθηνότερο από τις υπόλοιπες μεθόδους για να τα βλέπεις όλα τετραπλά.
 

katia-jo

New Member
Μηνύματα
0
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
αγγλια
Ταξίδι-Όνειρο
πραγα
Ax katia jo να'σαι καλά, μου χάρισες χαμόγελο :) Καλή προσαρμογή όταν με το καλό πάτε. Από τα λίγα που ξέρω από δικούς μου ανθρώπους που ζούσαν Αγγλία, ισχύει ακριβώς ό,τι γράφει ο τριπάκιας. Σε μικρότερες πόλεις συνήθως στην τιμή της αγγελίας περιλαμβάνεται η θέρμανση, δημοτικά τέλη, τέλη για τηλεόραση (κάπως το λένε αλλά δε θυμάμαι) και ίντερνετ κάποιες φορές. Φυσικά πρέπει να το ρωτήσεις όπως και να χει.
σ'ευχαριστω πολυ,φιλη μου,για τις πληροφοριες! να εισαι καλα και παντα να χαμογελας!:lol: καλα ταξιδια και σε σενα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.384
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom