Μετανάστευση Αγγλία

katia-jo

New Member
Μηνύματα
0
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
αγγλια
Ταξίδι-Όνειρο
πραγα
Άσε που είναι και φθηνότερο από τις υπόλοιπες μεθόδους για να τα βλέπεις όλα τετραπλά.
μμμμμ... μεχρι τα σαραντα το πολυ...μετα αρχιζεις και πληρωνεις γιατι σου τα τρωνε οι γιατροι κι οι εξετασεις...αν τα βλεπεις τετραπλα! :shock:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
τέλη για τηλεόραση (κάπως το λένε αλλά δε θυμάμαι)
TV licence το λενε κι αν δεν συμπεριλαβανεται στο ενοικιο να το υπολογιζεις κατι παραπανω απο 12 λιρες το μηνα μεχρι το 2016.
 

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Ύστερα από μία αποτυχημένη σκέψη για μόνιμη διαμονή στην Δανία (μεγάλο πρόβλημα η γλώσσα και οι μή γνωστοί εκεί για το πρώτο σου ξεκίνημα), σκεφτήκαμε με τον σύζυξ ότι ένας καλός προορισμός θα ήταν η Αγγλία και συγκεκριμένα η Νότια πλευρά της,το Bournmouth.
Aπό ότι έχω διαβάσει, δει σε εικόνες και μου είπαν,είναι ότι πρέπει για οικογένεια...για αρχή τουλάχιστον και σχετικά πιο οικονομική εν συγκρίση με Βορρά ή Κέντρο.
Με εναν σύζυγο ανεργο εδω και εναν χρόνο, ενα παιδί 4 ετων και ενα ακόμα που ερχεται λειαν συντόμως, μια πολυ καλή επιλογή που μπορούμε να κάνουμε για το μέλλον των παιδιών μας τουλάχιστον είναι να φύγουμε εκτός.(Το θέλουμε δηλαδή...δε φεύγουμε από ανάγκη και μόνο)
Το να μπαίνουν στο σπιτι 750€ είναι καλά αλλά όχι για 4 μελή οικογένεια.

Το θεματάκι λοιπόν που έχει προκύψει είναι πως πηγαίνεις Μπορνμουθ.
Αν εξαιρέσεις τα αεροπορικά απο Ελλάδα Μπορνμουθ με 2 ωραιότατες ενδιαμεσες πτησεις των 2 και 15 ωρων αναμονης αντίστοιχα και το ποσό των 1500€ δεν πολυπροβλέπεται.
Υπάρχει κάποιος που να έχει ταξιδέψει εκεί να με ενημερωσει και εμενα την ερημη πως φτάνεις εκει (πχ με τρενο απο Λονδίνο?Με μετρό? κάτι τελος παντων σχετικά οικονομικά!) και να μου πει και δυο λόγια παραπανω για την περιοχή?

Επίσης υπάρχει κάποια άλλη περιοχή που μπορεί κάποιος να μου προτείνει για μεταναστευση?Ίσως κάτι καλύτερο?(το Λονδίνο τρώει Χ κατηγορηματικά!!) :)

Η αναζήτηση δουλειάς, είναι άλλο θέμα το οποίο προς το παρών παλεύεται για εκει για τον πρωτο καιρό....(Αν καταφερουμε και βρούμε τρόπο να φτάσουμε)

Κάθε βοήθεια-απάντηση ευπρόσδεκτη!!
:)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Μήπως να πάει πρώτα ο σύζυγος να βρει δουλειά και να ακολουθήσετε μετά, αφού ήδη εργάζεσαι εδω; Και πάτε μετά εσείς, ανάλογα με το αποτέλεσμα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό που λέει η @paefstra βασικά. Μου φαίνεται πολύ βαβούρα να μετακομίσετε όλοι μαζί με ένα μικρό παιδί και μωρό on the way, χωρίς να υπάρχει δουλειά, χωρίς γνώση της περιοχής, χωρίς τίποτα. Έχοντας κάνει την κίνηση για το εξωτερικό πριν τρία χρόνια, το ότι ήρθα πρώτα εγώ και μετά από 3 μήνες η γυναίκα και τα παιδιά, βοήθησε αφάνταστα στην διαδικασία προσαρμογής (τις πρώτες μέρες που είχα έρθει ούτε το σουπερμάρκετ δεν ήξερα που ήταν, και άλλες τέτοιες καθημερινές δυσκολίες που δε τις αντιμετωπίζεις εύκολα αν έχεις μαζί σου και μωρά παιδιά).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλημερα Λωρα και για αρχη,ευχομαι ολα να πανε καλα!
Συμφωνω με τους προλαλησαντες..πρεπει να κανετε μια ερευνα,πρωτα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Τρένο πρέπει να έχει σίγουρα.

Δες το site Southeastern railways.

Κάτι δεν κατάλαβα όμως,διάλεξες το μέρος χωρίς να έχεις ψάξει για δουλειά ανάλογα με την ειδικότητα σου κτλ.Το ανάποδο δεν έπρεπε να γίνει;
 

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλημέρα παιδιά σε όλους έναν εναν ξεχωριστά!
Αυτή τη στιγμη βρισκομαι σε αδεια εγκυμοσυνης και επιστρεφω στη δουλειά τον Αυγουστο του '16.
Μιλάμε για να φύγουμε μεσα σε αυτόν τον χρόνο που διανύουμε και έχουμε κάνει κάποιες οικονομίες για μπορέσουμε να εγκατασταθούμε εκεί όλοι μαζί δοκιμαστικά για εναν μήνα τουλάχιστον.
Έτσι ώστε κανείς δεν εχει να χασει τίποτα(τουλάχιστον εγω απο θέμα δουλειάς)
Εδω εργαζομαι ως μανικιουριστ ήδη 5 χρόνια αλλα δεν με ενοχλεί να εργαστώ σε οποιοδήποτε αλλο τομέα απο την στιγμή που προσαρμόζομαι πολύ ευκολα σε καινούργιες συνθήκες.
Το να φύγουμε όλοι μαζί οικογενικώς μας είναι πιο εύκολο απο το να φύγει ο ένας και μέτά να ακολουθήσουν οι υπόλοιποι...όχι βεβαια πως αποκλείουμε σαν ενδεχόμενο!

Απο κει και πέρα οποιαδήποτε πληροφορία για Νότια Αγγλια είναι απολύτως ευπρόσδεκτη!!

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας! :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Βέβαια τώρα ξεκαθαρίζεις κάπως τα πράγματα με την δοκιμαστική εκγατάσταση.Φαντάζομαι ότι ο λόγος που "αντιδράσαμε" όλοι ήταν να κάνετε προεργασία για να μην σπαταλάτε άδικα τις οικονομίες σας.Τουλάχιστον εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου.Η επιλογή της πόλης και της περιοχής με ποια κριτήρια έγινε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Μιλάμε για να φύγουμε μεσα σε αυτόν τον χρόνο που διανύουμε και έχουμε κάνει κάποιες οικονομίες για μπορέσουμε να εγκατασταθούμε εκεί όλοι μαζί δοκιμαστικά για εναν μήνα τουλάχιστον.
Έχετε βρει σπίτι εκεί; Θα μείνετε όλοι μαζί σε ξενοδοχείο για ένα μήνα; Πώς το σκέφτεσαι και τι ποσό υπολογίζεις για διαβίωση το μήνα για όλη την οικογένεια;
 

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Ναι, πάνω στην ροή του λόγου αμέλησα να αναφέρω τον δοκιμαστικό παράγοντα! :)
Η επιλογή της πόλης και της περιοχής έγινε σύμφωνα με συζητήσεις γνωστων που έχουν εγκατασταθεί στην Αγγλία (φοιτητές, οικογενιάρχες κλπ) και ύστερα σύμφωνα με αυτά που διαβάζουμε και ψάχνουμε μέσα απο το internet.Συν το ότι προτιμάμε ένα πιο ωραίο -σχετικά-κλίμα με πιο οικονομικά σπιτια.
Βεβαια οι γνώμες είναι πάρα πολλές και στο τέλος σκας γιατι μπερδεύεσαι.
Δεν συμφωνείς με τον Νότο?Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο σαν ενημέρωση?

Έχετε βρει σπίτι εκεί; Θα μείνετε όλοι μαζί σε ξενοδοχείο για ένα μήνα; Πώς το σκέφτεσαι και τι ποσό υπολογίζεις για διαβίωση το μήνα για όλη την οικογένεια;
Υπολογίζουμε να μείνουμε σε σπίτι μεσω της Airbnb για εναν μήνα έτσι ώστε να μπορούμε να κάνουμε τις διαδικασίες για δουλειά, σχολεια και μονιμη διαμονή.
Το ενοίκιο στην Ελλάδα θα τρέχει και μόλις τακτοποιηθούμε (αν τακτοποιηθούμε) ξεκινάμε για την μόνιμη εγκατάσταση στην Αγγλία.
Το budget που υπολογίζουμε για εναν μήνα είναι περίπου μεχρι 1500 λίρες για το σπίτι και ότι άλλα έξοδα μας βγουν.Υπολογίζουμε για εναν μήνα περίπου 2000-2500 λίρες το πολύ.

Βεβαια να ενημερωσω πως εχουμε βρει και Flat με 750 κ 900 λίρες τον μήνα.
Οι τιμές παίζουν.
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Ναι, πάνω στην ροή του λόγου αμέλησα να αναφέρω τον δοκιμαστικό παράγοντα! :)
Η επιλογή της πόλης και της περιοχής έγινε σύμφωνα με συζητήσεις γνωστων που έχουν εγκατασταθεί στην Αγγλία (φοιτητές, οικογενιάρχες κλπ) και ύστερα σύμφωνα με αυτά που διαβάζουμε και ψάχνουμε μέσα απο το internet.Συν το ότι προτιμάμε ένα πιο ωραίο -σχετικά-κλίμα με πιο οικονομικά σπιτια.
Βεβαια οι γνώμες είναι πάρα πολλές και στο τέλος σκας γιατι μπερδεύεσαι.
Δεν συμφωνείς με τον Νότο?Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο σαν ενημέρωση?
Μια χαρά είναι ο Νότος και μάλιστα είμαι "γείτονας" καθώς πηγαινοέρχομαι για δουλειές(πιο Ανατολικά βέβαια στο Kent).Αλλά τά πάντα εξαρτώνται από την δουλειά.Για διαμονή φαντάζομαι ότι το πιο οικονομικό είναι επιπλωμένο διαμέρισμα με την εβδομάδα.Αλλά να είσαι έτοιμη να αντιμετωπίσεις παλαιά και κακο-συντηρημένα σπίτια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom