Μετανάστευση Αγγλία

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Μια χαρά είναι ο Νότος και μάλιστα είμαι "γείτονας" καθώς πηγαινοέρχομαι για δουλειές(πιο Ανατολικά βέβαια στο Kent).Αλλά τά πάντα εξαρτώνται από την δουλειά.Για διαμονή φαντάζομαι ότι το πιο οικονομικό είναι επιπλωμένο διαμέρισμα με την εβδομάδα.Αλλά να είσαι έτοιμη να αντιμετωπίσεις παλαιά και κακο-συντηρημένα σπίτια.
Κοίτα, για μόνιμη διαμονή μεσω μεσιτικών γραφείων έχουμε βρει πολλά και οικονομικά και σε πολύ καλή κατασταση (παντα μεσα απο φωτό οι οποίες δεν είναι και πάντα αξιόπιστες)
Αλλά ναι ,το εχουμε κατα νου το θέμα "κατάστασης σπιτιού"
Από την στιγμή που παίρνεις την απόφαση να φύγεις απο την χώρα σου οτιδήποτε άλλο δεν θα πρέπει να σε σοκάρει!!! :) :)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κοίτα, για μόνιμη διαμονή μεσω μεσιτικών γραφείων έχουμε βρει πολλά και οικονομικά και σε πολύ καλή κατασταση (παντα μεσα απο φωτό οι οποίες δεν είναι και πάντα αξιόπιστες)
Αλλά ναι ,το εχουμε κατα νου το θέμα "κατάστασης σπιτιού"
Από την στιγμή που παίρνεις την απόφαση να φύγεις απο την χώρα σου οτιδήποτε άλλο δεν θα πρέπει να σε σοκάρει!!! :) :)
Επίσης να ξέρετε ότι το να νοικιάσετε σπίτι δικό σας χωρίς κάποιος από τους 2 να εργάζεται ή χωρίς εγγυητή στην Αγγλία, δε θα είναι και η πιο εύκολη υπόθεση, και μπορεί να σας ζητήσουν να πληρώσετε τα ενοίκια προκαταβολικά.
 

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Επίσης να ξέρετε ότι το να νοικιάσετε σπίτι δικό σας χωρίς κάποιος από τους 2 να εργάζεται ή χωρίς εγγυητή στην Αγγλία, δε θα είναι και η πιο εύκολη υπόθεση, και μπορεί να σας ζητήσουν να πληρώσετε τα ενοίκια προκαταβολικά.
Ναι, το γνωρίζουμε αυτό και είμαστε προετοιμασμένοι!!
Ξέρουμε ότι δεν θα είναι εύκολα και ρόδινα όλα τα πράγματα στην αρχή αλλά σίγουρα παμε για κατι καλύτερο εστω και μετα από λίγο ή αρκετό καιρό!
Υπομονή θέλει και πολύ πολύ ψαξιμο και οργάνωση!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Κοίτα, για μόνιμη διαμονή μεσω μεσιτικών γραφείων έχουμε βρει πολλά και οικονομικά και σε πολύ καλή κατασταση (παντα μεσα απο φωτό οι οποίες δεν είναι και πάντα αξιόπιστες)
Αλλά ναι ,το εχουμε κατα νου το θέμα "κατάστασης σπιτιού"
Από την στιγμή που παίρνεις την απόφαση να φύγεις απο την χώρα σου οτιδήποτε άλλο δεν θα πρέπει να σε σοκάρει!!! :) :)
Για την προσωρινή διαμονή 1500 για σπίτι(με τα υπόλοιπα έξοδα μέσα φαντάζομαι) είναι καλά και πιστεύω ότι θα βρείτε κάτι πολύ αξιοπρεπές.Και οι 1000 λίρες που υπολογίζεις για τα υπόλοιπα είναι αρκετά άνετα.Δεν μιλάμε βέβαια και τα αεροπορικά μέσα σε αυτά.
 

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Για την προσωρινή διαμονή 1500 για σπίτι(με τα υπόλοιπα έξοδα μέσα φαντάζομαι) είναι καλά και πιστεύω ότι θα βρείτε κάτι πολύ αξιοπρεπές.Και οι 1000 λίρες που υπολογίζεις για τα υπόλοιπα είναι αρκετά άνετα.Δεν μιλάμε βέβαια και τα αεροπορικά μέσα σε αυτά.
Όχι...τα αεροπορικά δυστυχως τα εχουμε βγαλει στην ακρη!!
Το πρόβλημα είναι ότι εδω και 3 ωρες προσπαθω να βρω πως θα μετακινηθούμε από Λονδίνο-Μπορνμουθ ή από Λονδίνο-Waterloo και από κει για Μπορνμουθ...χαμός γίνεται..
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει?
Ετσι μου ερχεται να παρουμε και το αμαξι μαζι να ξεμπερδεύουμε αλλα μαλλον θα "ξεμπερδευουμε" μια και καλη μου φαίνεται!! (black το χιούμορ βεβαια...)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Όχι...τα αεροπορικά δυστυχως τα εχουμε βγαλει στην ακρη!!
Το πρόβλημα είναι ότι εδω και 3 ωρες προσπαθω να βρω πως θα μετακινηθούμε από Λονδίνο-Μπορνμουθ ή από Λονδίνο-Waterloo και από κει για Μπορνμουθ...χαμός γίνεται..
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει?
Ετσι μου ερχεται να παρουμε και το αμαξι μαζι να ξεμπερδεύουμε αλλα μαλλον θα "ξεμπερδευουμε" μια και καλη μου φαίνεται!! (black το χιούμορ βεβαια...)
Αν προσγειώνεστε Heathrow τότε υπάρχει απευθείας λεωφορείο της National Express. Όχι και το πιο άνετο, αλλά με λιγότερη ταλαιπωρία.
http://www.nationalexpress.com/home...UnDw.1&utm_referrer=https://www.google.co.uk/
 

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Αν προσγειώνεστε Heathrow τότε υπάρχει απευθείας λεωφορείο της National Express. Όχι και το πιο άνετο, αλλά με λιγότερη ταλαιπωρία.
http://www.nationalexpress.com/home1.aspx?utm_expid=46858713-73.7WwqmyxgSP2UiymY86UnDw.1&utm_referrer=https://www.google.co.uk/
Ευχαριστώ πολύ.
Μπήκα και είδα και εχει σχετικά καλές τιμές για μεταφορά.
Επίσης βρήκα και το site αυτό για μετακίνηση με αμάξι που κάνεις τον μισό χρόνο βέβαια αλλά πληρώνεις κατιτίς παραπανω:
http://www.expressairporttransport.co.uk
Μιλάμε από Catwick για Bornemouth (μας ερχεται πολύ οικονομική η πτήση με easyjet για Catwick)
Το θέμα είναι πως με την δεύτερη επιλογή εχεις την ανεση σου σε λιγότερο χρόνο!

Σας χιλιοευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας!!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Όχι...τα αεροπορικά δυστυχως τα εχουμε βγαλει στην ακρη!!
Το πρόβλημα είναι ότι εδω και 3 ωρες προσπαθω να βρω πως θα μετακινηθούμε από Λονδίνο-Μπορνμουθ ή από Λονδίνο-Waterloo και από κει για Μπορνμουθ...χαμός γίνεται..
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει?
Ετσι μου ερχεται να παρουμε και το αμαξι μαζι να ξεμπερδεύουμε αλλα μαλλον θα "ξεμπερδευουμε" μια και καλη μου φαίνεται!! (black το χιούμορ βεβαια...)
http://www.nationalrail.co.uk

Μπαίνεις, βάζεις london (γενικά ή waterloo) και bournemouth και θα σου βγάλει.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αυτο το να σχεδιαζεις μεταναστευση με μικρο παιδι και εγκυος και να μην ξερεις σχεδον τιποτα για τις δουλειες και το μερος και να ψαχνεσαι μονο πως θα πας απο Λονδινο στο μερος που διαλαξες...τι να πω,χαρα στο κουραγιο και την ανεμελια σου..Καλη τυχη.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα κι από μένα, δε θα σου γράψω για τη διαδικασία του ταξιδιού ή για την περιοχή αφού ούτε καν που είναι δεν ξέρω αλλά επειδή πάντα με στενοχωρεί όταν βλέπω νέους ανθρώπους να συνεχίζουν να εγκαταλείπουν τη χώρα, εάν μου επιτρέπεις θα σου πω να το ξανασκεφτείτε...έχεις μια σοβαρή δουλειά αφού σου δίνει 1 χρόνο άδεια εγκυμοσύνης όταν στις πιο πολλές εγκυμοσύνη = απόλυση, κάποιες οικονομίες στην άκρη, εκεί τίποτα σίγουρο ή κανονισμένο, αν κάτι δεν πάει καλά - σου εύχομαι το αντίθετο - θα έχετε εισπράξει μια μεγάλη απογοήτευση και θα έχετε ξοδέψει και τις οικονομίες σας...εγώ θα προσπαθούσα εδώ. Φυσικά δε ζήτησες τη γνώμη του φόρουμ πάνω σ' αυτό, λέω τι θα έκανα εγώ.
 

Λώρα

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλημέρα κι από μένα, δε θα σου γράψω για τη διαδικασία του ταξιδιού ή για την περιοχή αφού ούτε καν που είναι δεν ξέρω αλλά επειδή πάντα με στενοχωρεί όταν βλέπω νέους ανθρώπους να συνεχίζουν να εγκαταλείπουν τη χώρα, εάν μου επιτρέπεις θα σου πω να το ξανασκεφτείτε...έχεις μια σοβαρή δουλειά αφού σου δίνει 1 χρόνο άδεια εγκυμοσύνης όταν στις πιο πολλές εγκυμοσύνη = απόλυση, κάποιες οικονομίες στην άκρη, εκεί τίποτα σίγουρο ή κανονισμένο, αν κάτι δεν πάει καλά - σου εύχομαι το αντίθετο - θα έχετε εισπράξει μια μεγάλη απογοήτευση και θα έχετε ξοδέψει και τις οικονομίες σας...εγώ θα προσπαθούσα εδώ. Φυσικά δε ζήτησες τη γνώμη του φόρουμ πάνω σ' αυτό, λέω τι θα έκανα εγώ.
καλησπερα κ απο εμενα.
ηθελα να σε ρωτησω παιδακια εχεις;οικογενεια;Μενεις αγγλια ή Ελλαδα;
Ρωταω γιατι παντα ενας γονιος κατα την δικη μου ταπεινη γνωμη πρεπει να ρισκαρει με ηπιο παντα κ συνετο τροπο για το μελλον των παιδιων του.
επισης μια ακομη ερωτηση που ηθελα να κανω οποιος γνωριζει:Ο βασικος μισθος στην Αγγλια ειναι βαση εμπειριας ή πτυχιων-σπουδων;ή υπαρχει καποιο στανταρ ποσο οπως εδω Ελλαδα;Γνωριζει καποιος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.841
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom