Ηνωμένο Βασίλειο Μετανάστευση/ταξίδι με σκύλο/κατοικίδιο

Paris_jackRussell

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας παιδια, με λένε Αλεξάνδρα κ ειμαι νεο μέλος στην ομάδα σας, εχω κ εγω με την σειρα μου ενα θέμα που με απασχολεί. Το Σ/Κ θα φύγω με το μικρο μου τετράποδο για Αγγλια μόνιμα, αλλα μέσω Βρυξελλών θα γίνει το ταξίδι γιατι οι χρεώσεις στην αεροπορική ειναι εξωφρενικές. Έπειτα θα ταξιδεύουμε με το τραινο απο το Καλαί στο Ντοβερ. Εχει ταξιδέψει ποτε κάποιος ετσι; Υπάρχει κάποιο pet politic κατα την είσοδο στη χώρα;
Η μικρή ειναι τσιπάρισμενη, εμβολιασμενη και κλινικά εξετασμενη για το ταξίδι, λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα η χρειάζεται κατι αλλο τελευταίο που πρεπει να κανουμε;
Ευχαριστω εκ των προτέρων!! :)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλώς ήρθες καλή μου!
Το είχα ψάξει αρκετά πριν μετακομίσω μόνιμα Αγγλία για να πάρω και εγώ μαζί μου τον σκυλάκο μου αλλά λόγο της προχωρημένης του ηλικίας θα ήταν μεγάλη ταλαιπωρία για αυτόν (δεν ζει πια :( )
Εδώ θα βρεις ότι πρέπει να γνωρίζεις.https://www.gov.uk/take-pet-abroad/overview
Σε ποια πόλη με το καλό, μετακομίζεις αν επιτρέπεται; Για οποιαδήποτε άλλη βοήθεια μη διστάσεις :)
 

Paris_jackRussell

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλώς ήρθες καλή μου!
Το είχα ψάξει αρκετά πριν μετακομίσω μόνιμα Αγγλία για να πάρω και εγώ μαζί μου τον σκυλάκο μου αλλά λόγο της προχωρημένης του ηλικίας θα ήταν μεγάλη ταλαιπωρία για αυτόν (δεν ζει πια :( )
Εδώ θα βρεις ότι πρέπει να γνωρίζεις.https://www.gov.uk/take-pet-abroad/overview
Σε ποια πόλη με το καλό, μετακομίζεις αν επιτρέπεται; Για οποιαδήποτε άλλη βοήθεια μη διστάσεις :)
Καλημέρα ευχαριστω πολυ :) , μένουν οι γονείς μου μόνιμα τα τελευταία 2 χρόνια Ashford ... Αλλα έχουμε βλέψεις για Λονδίνο.
 

katerinaaria

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Παιδια καλησπερα.Ειμαι νεο μελος εδω και δεν ξερω ακριβως πως μπορω να δημιουργησω ενα δικο μου θεμα στο forum για να ρωτησω κατι που με απασχολει,οποτε θα το ρωτησω εδω.Σκοπευω να φυγω για Αγγλια,οριστικα σε 3-4 μηνες και θελω να παρω και το σκυλακι μου μαζι.Ειναι yorskhire terrier 2,5 κιλα.Θα ηθελα να μου πειτε εαν ξερετε αν ισχυει οντως αυτο για την Αγγλια,πως οσα κιλα και να ειναι το σκυλι μπαινει παντα ως cargo.Ξερει καποιος να με διαφωτίσει με αυτο?Ευχαριστω και συγγνωμη για την εντελως ασχετη με το θεμα σας ερωτηση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Παιδια καλησπερα.Ειμαι νεο μελος εδω και δεν ξερω ακριβως πως μπορω να δημιουργησω ενα δικο μου θεμα στο forum για να ρωτησω κατι που με απασχολει,οποτε θα το ρωτησω εδω.Σκοπευω να φυγω για Αγγλια,οριστικα σε 3-4 μηνες και θελω να παρω και το σκυλακι μου μαζι.Ειναι yorskhire terrier 2,5 κιλα.Θα ηθελα να μου πειτε εαν ξερετε αν ισχυει οντως αυτο για την Αγγλια,πως οσα κιλα και να ειναι το σκυλι μπαινει παντα ως cargo.Ξερει καποιος να με διαφωτίσει με αυτο?Ευχαριστω και συγγνωμη για την εντελως ασχετη με το θεμα σας ερωτηση.
Καλώς ήρθες! Η ερώτηση δεν είναι άσχετη και είσαι στο σωστό θέμα.Δεν χρειαζόταν να ανοίξεις δικό σου θέμα.Διάβασες τον σύνδεσμο που έβαλε η @Kanel28 στο πόστ Νο.6;Και επίσης τους κανονισμούς της Aegean;
 

katerinaaria

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
@fotast με πρόλαβες. Το μήνυμα της @katerinaaria μεταφέρθηκε εδώ από άλλο θέμα.
Καλώς ήρθες! Η ερώτηση δεν είναι άσχετη και είσαι στο σωστό θέμα.Δεν χρειαζόταν να ανοίξεις δικό σου θέμα.Διάβασες τον σύνδεσμο που έβαλε η @Kanel28 στο πόστ Νο.6;Και επίσης τους κανονισμούς της Aegean;
Τωρα θα τα ριξω μια ματια!Σας ευχαριστω πολυ παιδια!
 

Argyroulaev

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι νεο μελος παρακολουθω εδω και λιγες μερες τις συζητησεις σας για κατοικιδια στο Ηνωμενο Βασιλειο και πραγματικα θα ηθελα αμεσα τη βοηθεια καποιου (ιδικα αν το εχει κανει). Επειδη το cargo της aegean ζηταει πολλα χρηματα,σκεφτομαι την περιπτωση που ειχε γραψει μια κοπελα αν δεν κανω λαθος,να φυγω απο Ελευθεριος Βενιζελος,να παω Παρισι και απο εκει να ερθει ο αντρας μου να με παρει για Αγγλια. Το βασικο μου ερωτημα ειναι στα συνορα θα υπαρξει προβλημα με το κατοικιδιο μου? Τι θα μας ζητησουν εκτος απο διαβατηριο? Ευχαριστω πολυ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι νεο μελος παρακολουθω εδω και λιγες μερες τις συζητησεις σας για κατοικιδια στο Ηνωμενο Βασιλειο και πραγματικα θα ηθελα αμεσα τη βοηθεια καποιου (ιδικα αν το εχει κανει). Επειδη το cargo της aegean ζηταει πολλα χρηματα,σκεφτομαι την περιπτωση που ειχε γραψει μια κοπελα αν δεν κανω λαθος,να φυγω απο Ελευθεριος Βενιζελος,να παω Παρισι και απο εκει να ερθει ο αντρας μου να με παρει για Αγγλια. Το βασικο μου ερωτημα ειναι στα συνορα θα υπαρξει προβλημα με το κατοικιδιο μου? Τι θα μας ζητησουν εκτος απο διαβατηριο? Ευχαριστω πολυ!
Καλησπέρα. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό θέμα. Μπες στον σύνδεσμο που έβαλε η Kanel πιο πριν https://www.travelstories.gr/community/threads/Μετανάστευση-ταξίδι-με-σκύλο.49537/#post-587379
 

Argyroulaev

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Καλησπέρα. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό θέμα. Μπες στον σύνδεσμο που έβαλε η Kanel πιο πριν https://www.travelstories.gr/community/threads/Μετανάστευση-ταξίδι-με-σκύλο.49537/#post-587379
Σε ευχαριστω πολυ που με εβαλες σε αυτο το θεμα,θα μπω να διαβασω τη σελιδα!! Να εισαι καλα!!
 

Argyroulaev

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Καλησπερα σας και παλι!! Αποφασισα τελικα να παω Παρισι με aegean και το σκυλακι μου μαζι στο χωρο αποθηκευσης του αεροπλανου και απο εκει να ερθει ο αντρας μου να μας παραλαβει απο το αεροδρομιο με αμαξι για να γυρισουμε Αγγλια... Ξερει μηπως καποιος ποσο κοστιζει να περασουμε το Eurotunel? Επισης ψιλοασχετη ερωτηση αλλα αν ξερει καποιος πολυ θα ηθελα να το μαθω... Οι αεροπορικες εταιριες που μεταφερουν μονο με cargo στο Ηνωμενο Βασιλειο,το cargo ειναι καποιος ειδικος χωρος κατω στο ιδιο αεροπλανο οπου θα ταξιδεψω η ειναι αλλο αεροπλανο μονο για φορτια? Γιατι ρωτησα καποια ξαδερφη του πατερα μου παλια αεροσυνοδο και μου ειπε οτι λογω του οτι τα κατοικιδια πρεπει να μεταφερονται με σωστη θερμοκρασια και πιεση οπως η καμπινα των επιβατων,ειναι ενας χωρος στο ιδιο αεροπλανο με το οποιο θα ταξιδεψω και ονομαζεται cargo... Ευχαριστω για το χρονο σας και τη βοηθεια σας!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Οι αεροπορικες εταιριες που μεταφερουν μονο με cargo στο Ηνωμενο Βασιλειο,το cargo ειναι καποιος ειδικος χωρος κατω στο ιδιο αεροπλανο οπου θα ταξιδεψω η ειναι αλλο αεροπλανο μονο για φορτια?
Οι υπηρεσίες cargo μιας αεροπορικής είναι οι υπηρεσίες μεταφοράς εμπορευμάτων που παρέχει η εκάστοτε αεροπορική. Το "cargo" δεν προσδιορίζει χώρο, αλλά υπηρεσία μεταφοράς. Κάποιες αεροπορικές δεν έχουν τέτοιες υπηρεσίες, άλλες έχουν και τέτοιες υπηρεσίες και άλλες αεροπορικές έχουν μόνο τέτοιες υπηρεσίες. Τα κατοικίδια δεν είναι εμπόρευμα...
Το τι υπηρεσίες μεταφαράς κατοικιδίων διαθέτει η κάθε αεροπορική, μπορεί να στο πεί η ίδια η αεροπορική! Άλλες επιτρέπουν ορισμένα κατοικίδια μέσα στη καμπίνα και άλλες όχι κ.ο.κ.
Θα πάρεις ένα τηλέφωνο την αεροπορική με την οποία θα ταξιδέψεις και αυτή θα σε ενημερώσει για το κατοικίδιο σου!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom