Μεταναστευση στις ΗΠΑ

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Καλο αυτο..δηλαδη χρωστας στη εφορια καποιου κρατους αλλα αυτο δεν σε εμποδιζει να φας τα λεφτα αυτου του κρατους και να πας να δουλεψεις καπου αλλου...δηλαδη αν χρωστας στο αμερικανικο δημοσιο,σου δινουν αδεια να πας καπου αλλου και παραγραφουν τα χρεη σου...μαλιστα.
Νομίζω ότι κάπου δεν κατάλαβα κάτι καλά. Νομ ιζω ότι ανέφερε για χρέη στην ΔΟΥ την Ελληνική και όχι στις ΗΠΑ. Και η ερώτηση του έχει να κάνει με το αν ελλοχεύει κίνδυνος από τα χρέη αυτά στην Ελλάδα, όσον αφορά την διαδικασία μετανάστευσης στις ΗΠΑ.

Μιας και αναφέρθηκε όμως επιγραμματικά το θέμα στις ΗΠΑ έχει ως εξής:

Η εν γένει συμπεριφορά ενός κακοπληρωτη (ή καλοπληρωτη) είναι άμεσα συνδεδεμένη με την δυνατότητα του να πάρει μια πιστωτική κάρτα, ένα στεγαστικό δάνειο με καλό επιτόκιο, ακόμα και να νοικιάσει ένα διαμέρισμα, αφού σε κάθε περίπτωση γίνεται ενδελεχώς έρευνα στο ιστορικό, εισοδήματα κτλ . Ο κάθε φορολογούμενος έχει ένα σκορ το όποιο βάση παραγόντων ( αλλοι επιδρούν σημαντικά και άλλοι λίγο) ανεβοκατεβαίνει και δηλώνει τις δυνατότητες του καθενός. Αν πχ αφήνεις απλήρωτες κάρτες ή Γενικά αρχίζεις και χρωστάς πληρωμές, το σύστημα από μόνο του θα σε υποχρεώσει να διεκπεραιώσεις τις εκκρεμότητες σου αλλιώς μεσομακροπρόθεσμα έχεις πρόβλημα. Αυτό που συμβαίνει, παλιότερα περισσότερο μιας και τώρα οι βρύσες και εδώ στέρεψαν λίγο, είναι ότι πολλοί που είχαν μια πατρίδα εκτος ΗΠΑ χρέωναν τα πάντα σε καρτες και ακαλυπτες επιταγές και έφευγαν με το σκεπτικό ότι δε θα επιστρέψουν ποτέ. Καλώς ή κακώς πολλοί επισης ηθελημένα υποβαλλουν αιτησεις πτώχευσης ώστε να καθαρίσουν μέσα σε 7 χρόνια εφόσον ο δικαστής κρίνει ότι όντως δεν μπορούν να αποπληρώσουν κάποιο υπέρογκο ποσό, πχ φοιτητικά δάνεια, στεγαστικά κτλ . Βέβαια ακόμα και έτσι το στίγμα ακολουθεί και μελλοντικά δημιουργεί προβλήματα αφού πλέον ο δανειολήπτης δεν είναι φερεγγυο πρόσωπο.

Να αναφέρω επίσης ότι υπάρχει διακρατική συμφωνία με την οποία δύναται κάποιος με διπλή υπηκοότητα Ελλάδας και ΗΠΑ να μπορεί να υποβάλει συνολικά δήλωση εισοδηματος σε ένα τόπο οπότε εκεί πιθανότητα να υπάρχει σύνδεση μεταξύ οφειλών. Δεν νομίζω όμως να υφίσταται θέμα στην διαδικασία έκδοσης πράσινης κάρτας
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
επειδη χρωστας στην εφορια γιατι να μην μπορεις να πας σε ενα αλλο κρατος να δουλεψεις μπας και (καποια στιγμη) ξεχρεωσεις την εφορια?
και δεν ειπε κανενας για παραγραφη χρεων...αν ποτε γινει αυτο ειναι ασχετο με το αν θα πας σε αλλη χωρα η οχι

σιγουρα παντως προκυπτει προβλημα αν εχεις καταδικαστει απο ποινικο δικαστηριο για χρεη προς το δημοσιο

το αν παλι θα μπορεσεις να νοικιασεις σπιτι η να βγαλεις καρτες κλπ επειδη χρωστας στην ΔΟΥ αυτο εξαρταται απο πολλα
 

AmandaN

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους υπάρχει κάποιος που να ξέρει την διαδικασίας ( Η κάποια σελίδα με την αναλυτική περιγραφή διαδικασίας η δικαιολογητικών ) Για την λοταρία για ΗΠΑ.?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Kostas10

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλησπέρα!
Έχω μια ερώτηση που είναι λίγο μια στο εκατομμύριο αλλά ποτέ δεν ξέρεις!
Θέλω να κάνω αίτηση για την λοταρία πράσινης κάρτας για το 2021 και είδα ότι δέχονται ακόμα αιτήσεις. Εγώ είμαι 21 ετών αλλά δεν έχω πάει φαντάρος και θα πάω το 2021!
Όποτε αν μια στο εκατομμύριο κερδίσω υην λοταρία , τι γίνεται με τον ελληνικό στρατο;
Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Καλησπέρα!
Έχω μια ερώτηση που είναι λίγο μια στο εκατομμύριο αλλά ποτέ δεν ξέρεις!
Θέλω να κάνω αίτηση για την λοταρία πράσινης κάρτας για το 2021 και είδα ότι δέχονται ακόμα αιτήσεις. Εγώ είμαι 21 ετών αλλά δεν έχω πάει φαντάρος και θα πάω το 2021!
Όποτε αν μια στο εκατομμύριο κερδίσω υην λοταρία , τι γίνεται με τον ελληνικό στρατο;
Ευχαριστώ!
Οι αιτήσεις για φέτος έκλεισαν στις 5 Νοεμβρίου. Θα πρέπει να περιμένεις του χρόνου πάλι. (ναι υπάρχουν πολλά site επιτήδειων που πουλάνε κλήρωση όλο το χρόνο). Όσο για το στρατό, αρκεί να είσαι νόμιμα εκτός στρατεύματος όταν πρόκειται να εκδοθεί η μεταναστευτική βίζα.
 

Kostas10

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Οι αιτήσεις για φέτος έκλεισαν στις 5 Νοεμβρίου. Θα πρέπει να περιμένεις του χρόνου πάλι. (ναι υπάρχουν πολλά site επιτήδειων που πουλάνε κλήρωση όλο το χρόνο). Όσο για το στρατό, αρκεί να είσαι νόμιμα εκτός στρατεύματος όταν πρόκειται να εκδοθεί η μεταναστευτική βίζα.
Καλησπέρα!
Αυτό δεν είναι το site? US Green Card Service Organization:

Αν όχι , μπορείς να μου στείλεις το κανονικό;
*η αναβολή μυ τελειώνει το 2021*
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα!
Αυτό δεν είναι το site? US Green Card Service Organization:

Αν όχι , μπορείς να μου στείλεις το κανονικό;
*η αναβολή μυ τελειώνει το 2021*
Έχουν κλείσει οι αιτήσεις, όπως προαναφέρθηκε. Του χρόνου πάλι και μόνο εδώ: https://dvlottery.state.gov/
 

MikeNikolo

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπέρα στην παρέα,
Είμαι νέος εδώ.
Έχω κάποιες απορρίες τις οποίες ίσως βρεθεί κάποιος να μου πει 2-3 πραγματάκια.

Πριν απο σχεδόν 1+ χρόνο, μετανάστευσε στην Αμερική ένας πολύ καλός μου φίλος με την γυναίκα του (Αμερικανικής υπηκοότητας).

Εγώ μαζί με την σύζυγο μου και το μωρό μας, σκεφτόμαστε να κάνουμε την κίνηση και να προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο εκεί. Ο φίλος εργάζεται σε κατασκευές κτιρίων, και σε συζήτηση που είχαμε με τον εργοδότη του είναι θετικός στο να με καλέσει για εργασία.
Επίσης ο φίλος με τη σύζυγο του μπορούν να μας φιλοξενήσουν το πρώτο διάστημα.

Οι απορρίες που έχω είναι: Γίνεται να πάμε και οι 3 μας; Αν ναί, είναι πολύ χρονοβόρο; Και ποιές είναι γενικά οι διαδικασίες σε μια τέτοια περίπτωση;

Θα χαρώ πολύ αν βρεθεί κάποιος να με ενημερώσει, μέχρι τουλάχιστον να μιλήσουμε και με τον μεταναστευτικό δικηγόρο που μας έχει προτείνει ο φίλος :)
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Μιχαλη καλησπερα, παρε τη γυναικα αγκαλια και μια ταξιδιωτικη ασφαλεια, δεν σου λεω να υποβαλεις το μωρο σε τετοια ταλαιπωρια, εσυ αποφασιζεις, και πας μερικες βδομαδες στην Αμερικη και βλεπεις τι παιζει και τι γινεται. Ρωτας και τη γυναικα αν τσ'αρεσει να μενεις μεχρι τα βαθια γεραματα σου και αποφασιζετε μαζι. Τωρα αερολογιες και συμβουλες τι να τις κανεις; Σκεψου εσυ θα σαι στο μεροκαματο με τον Juan και τον Ramon και θα περναει η ωρα, κ'η γυναικα και το κοπελι τι θα κανουνε; Τα αμερικανικα π$κετ$ καλα ειναι αλλα το κοστος ζωης και η ποιοτητα ζωης δεν συγκρινονται! Αλλο στο Τεξας η στο Νιου Μεξικο ο φιλος σου θα χει κανα ραντσο και αλλο σαν τον ποντικα στην Nueva York. Οι νοτιες ΗΠΑ ειναι ξελογιαστρες, φτηνη βενζινη, φτηνα ακινητα, μεγαλα αμαζια, καλοι μισθοι. Ποσο παιρνει ενας γιατρος για μια επισκεψη; Η παιδιατρος; Ποσο πιανει να παρεις τη γυναικα και αντις να την πας στο ταβερνακι του κυρ. Αντωνη να την πας σε ενα αλλο φαγαδικο να φατε καμμια μεριδα παιδακια και καμμια σαλατα με ενα μπουκαλακι κρασι; Η babysitter ποσο θα χρεωνει; Γιατι δεν ρωτας τον καλο τον φιλο ποσες φορες πηρανε το μωρο τους στο καροτσι και πηγανε πχ μια βολητα να πιουνε ενα καφε! Οχι στο mall στην παραλιακη! Περπατηχτοι, γιατι ναι μεν εχουνε πεζοδρομιαρες χωρις να τις καβαλικευουνε αυτοκινητα, γιατι υπαρχει νομος, αλλα κοσμος περπατηχτος κυκλοφορει λιγος. Και στη τουαλετα πανε με τ΄'αυτοκινητο! Σαν λοιπον αποφασισει η συζυγος τοτε θα κανεις το επομενο βημα με το δικηγορο μαζευοντας προυπηρεσιες/βεβαιωσεις εργοδοτη/ασφ. φορεα κλπ. Α! Και κατι αλλο...δεν θα ναι υποθεση μηνων, θα παει μακρια η βαλιτσα. Παντως τελειωνωντας σαν ακολουθησεις σωστα τι κανανε οι τεως συμπατριωτες μας εκει το παιδι/α σου θα χουν κατι κατι πολυ καλλιτερο, οπως τα περισσοτερα παιδια των εκει Ελληνων. Σε μια μια κοινωνια οπως των ΗΠΑ, ολοι εχουν τα ιδια δικαιωματα και τις ιδιες δυνατοτητες σταδιοδρομιας, και ας λενε καμμια φορα. Οι ΗΠΑ ειναι χωρα μεταναστων και δεχεται τους μεταναστες πολυ πιο ευκολα απο πολλες αλλες χωρες! Καλη σας τυχη.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα στην παρέα,
Είμαι νέος εδώ.
Έχω κάποιες απορρίες τις οποίες ίσως βρεθεί κάποιος να μου πει 2-3 πραγματάκια.

Πριν απο σχεδόν 1+ χρόνο, μετανάστευσε στην Αμερική ένας πολύ καλός μου φίλος με την γυναίκα του (Αμερικανικής υπηκοότητας).

Εγώ μαζί με την σύζυγο μου και το μωρό μας, σκεφτόμαστε να κάνουμε την κίνηση και να προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο εκεί. Ο φίλος εργάζεται σε κατασκευές κτιρίων, και σε συζήτηση που είχαμε με τον εργοδότη του είναι θετικός στο να με καλέσει για εργασία.
Επίσης ο φίλος με τη σύζυγο του μπορούν να μας φιλοξενήσουν το πρώτο διάστημα.

Οι απορρίες που έχω είναι: Γίνεται να πάμε και οι 3 μας; Αν ναί, είναι πολύ χρονοβόρο; Και ποιές είναι γενικά οι διαδικασίες σε μια τέτοια περίπτωση;

Θα χαρώ πολύ αν βρεθεί κάποιος να με ενημερώσει, μέχρι τουλάχιστον να μιλήσουμε και με τον μεταναστευτικό δικηγόρο που μας έχει προτείνει ο φίλος :)
δεν θα πάρεις μια σοβαρή απάντηση εδώ πιστεύω.
και απορώ γιατί μπήκες στον κόπο.
δεν υπάρχει καλύτερο παράδειγμα από τον φίλο σου. αυτός τα πέρασε και μπορεί να σε καθοδηγήσει.
τα καλυτεροτερα.
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Το like για τις 2 πρωτες γραμμες.

Για το 2ο @ToTheMoonAndBack διαφωνω πληρως, ο φιλος του επεσε σε πουπουλα, οπως λεει ο @MikeNikolo ειναι παντρεμενος με πολιτη, πηρε προσωρινη πρασινη καρτα και μετα απο ενα χρον. διαστημα μετατρεπεται σε πρασινη καρτα (δλδ green card/permanent resident status, νμζ ειναι 2ετια για την προσωρινη πρασινη μεχρι να μετατραπει). Ο ορος/ονομασια προσωρινη ειναι ονομασια της πιατσας η κανονικη ονομασια ειναι conditional resident/residence.

O πολιτης επιστρεφοντας στις ΗΠΑ πρεπει να δειξει καποιο means of support για να φερει τον συζυγο μεσα! Δλδ οτι εχει καποια ανεση οικ., μονιμη εργασια φορτωμένους γονεις κλπ. Και η ολη εργασια γραφειοκρατικης πλευρας, affidavit, ιατρικες εξετασεις και και και, σε τεως συναδελφο, παντρεμενη με στρατιωτικο πηρε 1 1/2 χρονο. Πες COVID η οχι , ανεβοκατεβασματα Αθηνα για συνεντευξη/ιατρικες εξετασεις (ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ) ειναι χρονοβορα! Οι ΗΠΑ χωρα προνοιας οπως η Ολλανδια και οι Σκανδιναβικες χωρες δεν ειναι:(.
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Καλησπέρα στην παρέα,
Είμαι νέος εδώ.
Έχω κάποιες απορρίες τις οποίες ίσως βρεθεί κάποιος να μου πει 2-3 πραγματάκια.

Πριν απο σχεδόν 1+ χρόνο, μετανάστευσε στην Αμερική ένας πολύ καλός μου φίλος με την γυναίκα του (Αμερικανικής υπηκοότητας).

Εγώ μαζί με την σύζυγο μου και το μωρό μας, σκεφτόμαστε να κάνουμε την κίνηση και να προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο εκεί. Ο φίλος εργάζεται σε κατασκευές κτιρίων, και σε συζήτηση που είχαμε με τον εργοδότη του είναι θετικός στο να με καλέσει για εργασία.
Επίσης ο φίλος με τη σύζυγο του μπορούν να μας φιλοξενήσουν το πρώτο διάστημα.

Οι απορρίες που έχω είναι: Γίνεται να πάμε και οι 3 μας; Αν ναί, είναι πολύ χρονοβόρο; Και ποιές είναι γενικά οι διαδικασίες σε μια τέτοια περίπτωση;

Θα χαρώ πολύ αν βρεθεί κάποιος να με ενημερώσει, μέχρι τουλάχιστον να μιλήσουμε και με τον μεταναστευτικό δικηγόρο που μας έχει προτείνει ο φίλος :)
Το βασικότερο όλων είναι να εξασφαλίσεις ότι ο εργοδότης του φίλου σου όντως έχει τη δυνατότητα και θέληση, για πρόσκληση. Η αντίληψη μου είναι ότι αυτό είναι το πολύ δύσκολο στη διαδικασία.

Από κει και πέρα το τρόπο ζωής και αν σ αρέσει θα το μάθεις από το φίλο σου αλλά κυρίως αν πας κανένα μήνα σαν τουρίστας να δεις το τρόπο ζωής και το lifestyle.

Σε κάθε περίπτωση η Αμερική έχει γινει πλέον πολύ ακριβή, με ακριβά καύσιμα και ακριβή καθημερινότητα οπότε να προσέξεις πολύ τις οικονομικές αποδοχές και προοπτικές μελλοντικά συγκριτικά με το που θα μένεις. Και οι νότιες πολιτείες έχουν γίνει ακριβές πλέον με τη τηλεργασία αφού πολλοί μετακόμισαν εκεί και η ζήτηση ανέβασε τρομακτικά τις τιμές. Καλη τύχη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom