Μεταναστευση στις ΗΠΑ

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
θα σου δωσω μια συμβουλη και εγω ως νεομεταναστης....(αν και εκλεισα μια 10ετια πλεον και δεν ειμαι στις ΗπΑ )

Αν πας με την νοοτροπια (εσυ η οι αντηρωποι σου) οτι παμε εκει αναγκαστικα, και σαν την ελλαδα πουθενα, αχ ελλαδα σε αγαπω κλπ, και απο την στιγμη που θα μπεις στο αεροπλανο σου λειπουν τα νησια η δεν ξερω τι, τοτε σκεψου του πΑΡΑ πΟΛΥ ΚΑΛΑ
γιατι αν πας ετσι το πιο πιθανο ειναι να εισαι δυστυχισμενος.
Ειδικα οταν μιλαμε για ΗπΑ που το ολο θεμα θελει χρονο, κοπο και λεφτα σκεψου το καλα.
Αν παρεις την αποφαση θα πρεπει να πεις / πειτε ok, παμε εκει για μια καινουργια αρχη, θα ειναι (ισως) δυσκολα, αλλα θα ειναι εξισου ωραια....και θα πρεπει να προσαρμοστουμε και να ΧΑΡΟYΜΕ την ζωη μας και εκει

μην πας με την νοοτροπια που βλεπω σε ελληνες του εξωτερικου (ακομα και σημερα) λες και ζουμε στο 60... δηλαδη "ολο τον χρονο δουλεια, δεν κανουμε τιποτα αλλο εκτος απο αυτο, και περιμενουμε το καλοκαιρι να παμε ελλαδα"

αυτη η σταση ειναι εγγυηση για μια δυστυχισμενη ζωη...
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
μην πας με την νοοτροπια που βλεπω σε ελληνες του εξωτερικου (ακομα και σημερα) λες και ζουμε στο 60... δηλαδη "ολο τον χρονο δουλεια, δεν κανουμε τιποτα αλλο εκτος απο αυτο, και περιμενουμε το καλοκαιρι να παμε ελλαδα"
αυτη η σταση ειναι εγγυηση για μια δυστυχισμενη ζωη...
Από τις πιο σωστές συμβουλές/διαπιστώσεις που έχω διαβάσει ποτέ για τη μετανάστευση. Απόλυτα εύστοχη και πραγματικά έγκυρη. Έχω βαρεθεί να βλέπω τέτοιους Έλληνες που πλέον έχουν μεγαλώσει ( μιας και εδώ η μετανάστευση έγινε στα 70ς ) και η ζωή τους είναι μια μόνιμη αναμονή πινοντας καφενειακό καφε, σε ένα mall , κραζοντας / σχολιάζοντας την επικαιρότητα του Αντ1( με όλο το σεβασμό στο σταθμο), μέχρι να έρθει καλοκαίρι να πάνε στην Ελλάδα. Να αναφέρω το γεγονός ότι οι 95 στους 100 είναι και αρκετά εύποροι.... Άβυσσος η ψυχή των ανθρώπων
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Οι περισσότεροι επικεντρώνονται στο "πως θα τρυπώσουν", δηλ πως θα πάρουν την παραμονή, το οποίο είναι απαραίτητο μεν, αλλά λεπτομέρεια μπροστά στη ζωή τους εκεί.
Η άποψη μου είναι, ότι κάποιος χωρίς όραμα, φιλοδοξίες, όρεξη για εξέλιξη και πρόοδο, χωρίς ανάληψη ρίσκου, καλύτερα να μείνει εδώ. Μόνο αν θέλει να ανέβει οικονομικά, κοινωνικά, να καλλιεργηθεί σαν άνθρωπος, να χαρεί τις ευκαιρίες της ζωής, να βοηθήσει την οικογένεια και τους συγγενείς του, αξίζει να μπει σ΄ αυτή την συγκλονιστική περιπέτεια ζωής.
Αν αντί για τα 800 στην Ελλάδα, πάει για 2000 έξω, δεν αξίζει.
Πχ. μπήκε ανιψιός μου στον κλάδο των κατασκευών (κουφώματα αλουμινίου) σαν τεχνίτης, ανέχτηκε το (αξιοπρεπές αλλά οριακό) μεροκάματο 2,5 χρόνια κι άρχισε σιγά σιγά δική του δουλειά. Πλέον δεν προλαβαίνει να δει Αντ1, που λέει παραπάνω κι ο φίλος, αλλά αρχίζει και βλέπει προοπτικές...
 

Vmr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
3
Γεια σας.
Όνειρο μου είναι να πάω να ζησω μόνιμα στην Αμερική στην αρχή σκεφτικά Καναδά που έχω συγγενείς εκεί, όμως λατρεύω της ΗΠΑ.
Έχω βρει τρόπο να πάρω βίζα για να γίνω μόνιμος πολίτης στον Καναδά, ψάχνω να βρω και για της ΗΠΑ αλλα δεν βρίσκω, είμαι ακόμα σε δίλλημα σε ποια από της δυο χώρες είναι καλά να ζήσω;.Έχω απορίες που προσπαθώ να λύσω ψάχνοντας στο διαδίκτυο αλλά δεν βρίσκω μάλλον τα σωστά Site.
Ποια χώρα είναι επαγγελματικά ποιο καλή; Ποια από της δυο θα μπορέσω να με συντηρήσω μέχρι να βρω μια σταθερή με και καλα λεφτά δουλειά; Γνωρίζω σχετικά με τις δουλειές και τα λεφτά στον Καναδά αλλά δε γνωρίζω κάποιον που να μένει ΗΠΑ για να τις συγκρίνω. Επίσης αν μείνω κάναδα θα χρειάζεστε να βγάζω βίζα αν θέλω να επισκεφτώ τις ΗΠΑ; Υπάρχει βίζα που να με κάνει μόνιμο κρατικό στις ΗΠΑ;
Επιπρόσθετα εγώ σπουδάζω στο ΙΕΚ ακμή, φέτος κάνω την τελευταία χρόνια θέλω να κανω πρακτική και μετά θα παρω το πτυχίο.
Αυτό το πτυχίο υπάρχουν πιθανότητες να το μετρήσουν ή τζαμά το περνώ; Είναι πολλές απορίες το ξέρω ψάχνω όπως προανέφερα αλλά δεν μπορώ να βρω απαντήσεις (όσο για το πτυχίο θα ρωτήσω και την γραμματεία της σχολής)
 

domino

Member
Μηνύματα
294
Likes
274
Γεια σας.
Όνειρο μου είναι να πάω να ζησω μόνιμα στην Αμερική στην αρχή σκεφτικά Καναδά που έχω συγγενείς εκεί, όμως λατρεύω της ΗΠΑ.
Έχω βρει τρόπο να πάρω βίζα για να γίνω μόνιμος πολίτης στον Καναδά, ψάχνω να βρω και για της ΗΠΑ αλλα δεν βρίσκω, είμαι ακόμα σε δίλλημα σε ποια από της δυο χώρες είναι καλά να ζήσω;.Έχω απορίες που προσπαθώ να λύσω ψάχνοντας στο διαδίκτυο αλλά δεν βρίσκω μάλλον τα σωστά Site.
Ποια χώρα είναι επαγγελματικά ποιο καλή; Ποια από της δυο θα μπορέσω να με συντηρήσω μέχρι να βρω μια σταθερή με και καλα λεφτά δουλειά; Γνωρίζω σχετικά με τις δουλειές και τα λεφτά στον Καναδά αλλά δε γνωρίζω κάποιον που να μένει ΗΠΑ για να τις συγκρίνω. Επίσης αν μείνω κάναδα θα χρειάζεστε να βγάζω βίζα αν θέλω να επισκεφτώ τις ΗΠΑ; Υπάρχει βίζα που να με κάνει μόνιμο κρατικό στις ΗΠΑ;
Επιπρόσθετα εγώ σπουδάζω στο ΙΕΚ ακμή, φέτος κάνω την τελευταία χρόνια θέλω να κανω πρακτική και μετά θα παρω το πτυχίο.
Αυτό το πτυχίο υπάρχουν πιθανότητες να το μετρήσουν ή τζαμά το περνώ; Είναι πολλές απορίες το ξέρω ψάχνω όπως προανέφερα αλλά δεν μπορώ να βρω απαντήσεις (όσο για το πτυχίο θα ρωτήσω και την γραμματεία της σχολής)

Αχ, τα νιάτα
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
5.232
Γεια σας.
Όνειρο μου είναι να πάω να ζησω μόνιμα στην Αμερική στην αρχή σκεφτικά Καναδά που έχω συγγενείς εκεί, όμως λατρεύω της ΗΠΑ.
Έχω βρει τρόπο να πάρω βίζα για να γίνω μόνιμος πολίτης στον Καναδά, ψάχνω να βρω και για της ΗΠΑ αλλα δεν βρίσκω, είμαι ακόμα σε δίλλημα σε ποια από της δυο χώρες είναι καλά να ζήσω;.Έχω απορίες που προσπαθώ να λύσω ψάχνοντας στο διαδίκτυο αλλά δεν βρίσκω μάλλον τα σωστά Site.
Ποια χώρα είναι επαγγελματικά ποιο καλή; Ποια από της δυο θα μπορέσω να με συντηρήσω μέχρι να βρω μια σταθερή με και καλα λεφτά δουλειά; Γνωρίζω σχετικά με τις δουλειές και τα λεφτά στον Καναδά αλλά δε γνωρίζω κάποιον που να μένει ΗΠΑ για να τις συγκρίνω. Επίσης αν μείνω κάναδα θα χρειάζεστε να βγάζω βίζα αν θέλω να επισκεφτώ τις ΗΠΑ; Υπάρχει βίζα που να με κάνει μόνιμο κρατικό στις ΗΠΑ;
Επιπρόσθετα εγώ σπουδάζω στο ΙΕΚ ακμή, φέτος κάνω την τελευταία χρόνια θέλω να κανω πρακτική και μετά θα παρω το πτυχίο.
Αυτό το πτυχίο υπάρχουν πιθανότητες να το μετρήσουν ή τζαμά το περνώ; Είναι πολλές απορίες το ξέρω ψάχνω όπως προανέφερα αλλά δεν μπορώ να βρω απαντήσεις (όσο για το πτυχίο θα ρωτήσω και την γραμματεία της σχολής)

Κανένας εδώ μέσα αλλά και οπουδήποτε άλλου δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει πάνω σε τόσο λεπτό θέμα, που άφορα μονό εσένα. Κάθε άτομο είναι ιδιαίτερο.
Λέγοντας αυτό, σε παροτρύνω να βρεις κάποιον δικηγόρο που ειδικεύετε στην μετανάστευση για την Αμερική για να σε καθοδηγήσει.
Έχεις πιο πολλές πιθανότητες να κερδίσεις στην κλήρωση μια πράσινη κάρτα πάρα να σου δώσουν μεταναστευτική βίζα για εργασία χωρίς κάποιον πολύ εξαιρετικό λόγο.
Και ότι κάνεις, πρέπει να το κάνεις νόμιμα.
Θα έλεγα ότι αν μπορείς να εργαστείς νόμιμα στον Καναδά και νομίζεις ότι είναι κάλο για σένα, είναι μια καλή αρχή.
 

Vmr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
3
Κανένας εδώ μέσα αλλά και οπουδήποτε άλλου δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει πάνω σε τόσο λεπτό θέμα, που άφορα μονό εσένα. Κάθε άτομο είναι ιδιαίτερο.
Λέγοντας αυτό, σε παροτρύνω να βρεις κάποιον δικηγόρο που ειδικεύετε στην μετανάστευση για την Αμερική για να σε καθοδηγήσει.
Έχεις πιο πολλές πιθανότητες να κερδίσεις στην κλήρωση μια πράσινη κάρτα πάρα να σου δώσουν μεταναστευτική βίζα για εργασία χωρίς κάποιον πολύ εξαιρετικό λόγο.
Και ότι κάνεις, πρέπει να το κάνεις νόμιμα.
Θα έλεγα ότι αν μπορείς να εργαστείς νόμιμα στον Καναδά και νομίζεις ότι είναι κάλο για σένα, είναι μια καλή αρχή.
Κανένας εδώ μέσα αλλά και οπουδήποτε άλλου δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει πάνω σε τόσο λεπτό θέμα, που άφορα μονό εσένα. Κάθε άτομο είναι ιδιαίτερο.
Λέγοντας αυτό, σε παροτρύνω να βρεις κάποιον δικηγόρο που ειδικεύετε στην μετανάστευση για την Αμερική για να σε καθοδηγήσει.
Έχεις πιο πολλές πιθανότητες να κερδίσεις στην κλήρωση μια πράσινη κάρτα πάρα να σου δώσουν μεταναστευτική βίζα για εργασία χωρίς κάποιον πολύ εξαιρετικό λόγο.
Και ότι κάνεις, πρέπει να το κάνεις νόμιμα.
Θα έλεγα ότι αν μπορείς να εργαστείς νόμιμα στον Καναδά και νομίζεις ότι είναι κάλο για σένα, είναι μια καλή αρχή.
Ευχαριστω πολύ
Δεν γνώριζα για την κλήρωση πράσινης κάρτας θα του ψάξω όντως φαίνεται ποιο εύκολο να πάρω πράσινη κάρτα και πάλι ευχαριστώ
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
5.232
Ευχαριστω πολύ
Δεν γνώριζα για την κλήρωση πράσινης κάρτας θα του ψάξω όντως φαίνεται ποιο εύκολο να πάρω πράσινη κάρτα και πάλι ευχαριστώ
Είναι εξαιρετικά δύσκολο να κερδίσεις την κλήρωση επίσης.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Γεια σας.
Όνειρο μου είναι να πάω να ζησω μόνιμα στην Αμερική στην αρχή σκεφτικά Καναδά που έχω συγγενείς εκεί, όμως λατρεύω της ΗΠΑ.
Έχω βρει τρόπο να πάρω βίζα για να γίνω μόνιμος πολίτης στον Καναδά, ψάχνω να βρω και για της ΗΠΑ αλλα δεν βρίσκω, είμαι ακόμα σε δίλλημα σε ποια από της δυο χώρες είναι καλά να ζήσω;.Έχω απορίες που προσπαθώ να λύσω ψάχνοντας στο διαδίκτυο αλλά δεν βρίσκω μάλλον τα σωστά Site.
Ποια χώρα είναι επαγγελματικά ποιο καλή; Ποια από της δυο θα μπορέσω να με συντηρήσω μέχρι να βρω μια σταθερή με και καλα λεφτά δουλειά; Γνωρίζω σχετικά με τις δουλειές και τα λεφτά στον Καναδά αλλά δε γνωρίζω κάποιον που να μένει ΗΠΑ για να τις συγκρίνω. Επίσης αν μείνω κάναδα θα χρειάζεστε να βγάζω βίζα αν θέλω να επισκεφτώ τις ΗΠΑ; Υπάρχει βίζα που να με κάνει μόνιμο κρατικό στις ΗΠΑ;
Επιπρόσθετα εγώ σπουδάζω στο ΙΕΚ ακμή, φέτος κάνω την τελευταία χρόνια θέλω να κανω πρακτική και μετά θα παρω το πτυχίο.
Αυτό το πτυχίο υπάρχουν πιθανότητες να το μετρήσουν ή τζαμά το περνώ; Είναι πολλές απορίες το ξέρω ψάχνω όπως προανέφερα αλλά δεν μπορώ να βρω απαντήσεις (όσο για το πτυχίο θα ρωτήσω και την γραμματεία της σχολής)
Καλησπέρα,

Όπως είπαν και οι προλαλήσασες, κάθε υπόθεση μετανάστευσης είναι μοναδική και είναι δύσκολο να σου δώσεις κάποιος τη λύση που ψάχνεις εκτός αν είναι δικηγόρος που ασχολείται με αυτά τα θέματα. Γενικά μιλώντας, σίγουρα το πτυχίο σου μετράει τουλάχιστον μέχρι ένα βαθμό και για εταιρίες/οργανισμούς που δεν δίνουν τόση σημασία στο ακαδημαικό κομμάτι (πχ, ένα πανεπιστήμιο ίσως να ξύνιζε, μία εταιρεία που προσλαμβάνει μόνο από ivy leauge στην Αμερική δε θα το δεχόταν κλπ αλλά αυτές είναι συγκεκριμένες περιπτώσεις. Πολλές entry level δουλειές θέλουν απλά ένα πτυχίο και στην Αμερική υπάρχουν επίσης μικρά ιδιωτικά κολλέγια, community colleges κλπ). Το πρόβλημα δεν είναι ότι θα θεωρήσουν το πτυχίο σου "άκυρο", αλλά ότι πολλές εταιρίες δε θα μπουν στον κόπο να προσλάβουν κάποιον που χρειάζεται βίζα, ενώ έχουν 100 Αμερικανούς υποψήφιους για την ίδια δουλειά, εκτός φυσικά αν διαθέτεις εξαιρετικά προσόντα/εμπειρία. Σίγουρα αν εχεις εμπειρία εργασίας σε Καναδά στον ίδιο τομέα μετράει θετικά πάντως. Όσον αφορά τη ζωή στις ΗΠΑ, εξαρτάται πάρα πολύ από την πολιτεία που μένεις οπότε και πάλι δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση. Όπως σίγουρα θα ξέρεις, δεν υπάρχει δωρεάν υγεία οπότε η ευρεση εργασίας που παρέχει ασφάλεια είναι πολύ σημαντική. Ξέρω΄οτι για τους πολίτες του ΚΑναδά οι κανόνες για ΗΠΑ είναι πιο χαλαροί αλλά δεν ξέρω τι ισχύει για κατόχους βίζας. Πάντως απλή επίσκεψη στις ΗΠΑ είναι εύκολη και με το ελληνικό διαβατήριο
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom