Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Έχω την εντύπωση βλέποντας το site ότι μόνο των 72 ωρών έχει την επιλογή να συμπεριλάβεις κ τα μουσεία κ ότι η 5μερη δεν περιλαμβάνει το νησί των μουσείων...
Αν μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει...
ναι αυτό βλέπω και εγώ, τελικά η τιμή για 7 μέρες μεταφορά και 3 μέρες Μουσεία είναι 52. 5 ευρώ

Η διαφορά είναι 52.5 με 40.5 όμως θα χρειαστείς εισιτήρια μεταφοράς για δυό έξτρα μέρες, σκέψου μήπως μπορείς να κερδίσεις κάνοντας εκδρομές στα προάστια του βερολίνου που πιθανότατα δεν θα έκανες αν δεν είχες κάρτα.
 
Last edited by a moderator:

ChrisPapas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Αφού ευχαριστήσω τον giannismits για τις εντυπώσεις και εμπειρίες του, θα ήθελα βοήθεια για την Welcome Card. Θα είμαι στο Βερολίνο για 10 ημέρες εκ των οποίων η πρώτη και η τελευταία είναι ψιλοχαμένες λόγω ταξιδιού. Επίσης επειδή φτάνω απόγευμα και φεύγω πρωϊ στην ουσία μιλάμε για 9 ημέρες που θα χρησιμοποιώ τις κάρτες.

Αυτό που σκέφτηκα εγώ είναι το εξής:
______________________________________________
2 πρώτες ημέρες: ABC Welcome Card 21.50
5 επόμενες ημέρες: ΑΒ Welcome Card 34.50
2 τελευταίες ημέρες: ABC Welcome Card 21.50

Museums Free Pass για 3 ημέρες 24.00
(50 μουσεία)

Σύνολο: 101.50
__________________________________________


Μηπώς στην προσπάθεια μου να έχω κάλυψη όλες τις μέρες έχω γίνει λίγο υπερβολικός; Αξίζουν τα 101.50 για μεταφορικά, μουσεία και κάποια discount που έχουν οι κάρτες σε μουσεία, galleries, εστιατορία, cafe, κτλ; Πιστεύεται ότι αν δεν πάρω τις κάρτες για τις 2 πρώτες και 2 τελευταίες μέρες θα ξοδέψω περισσότερα;

Αν βγάλω άκρη με αυτά έχω και άλλες απορίες μετά. Αλλά μία μία..
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
εξαρτάται που θες να πας,υπάρχουν ημερήσιες και εβδομαδιαίες κάρτες για τα ΜΜΜ και μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστά εισιτήρια για τα μουσεία.Μόνο εσύ ξέρεις αν θα σε συμφέρει τελικά.
https://shop.bvg.de/index.php/tickets
 

ChrisPapas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
εξαρτάται που θες να πας,υπάρχουν ημερήσιες και εβδομαδιαίες κάρτες για τα ΜΜΜ και μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστά εισιτήρια για τα μουσεία.Μόνο εσύ ξέρεις αν θα σε συμφέρει τελικά.
https://shop.bvg.de/index.php/tickets
Το εισητήριο για 7 ημέρες (ΑΒ) στα 29.50 μου φαίνεται ΟΚ, απλά δεν ξέρω τι χάνω σε σχέση με μία Welcome Card που έχει κάτι discounts επιπλέον. Ξέρει κανείς εάν αξίζουν;
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Αυτό σου εξηγώ.Το αν αξίζει εξαρτάται από το τι μέρη θα επισκεφθείς ώστε να υπολογίσεις ποιο θα είναι το όφελός σου και αν όντως θα υπάρξει τελικά.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δε νομιζω οτι το εισιτηριο απο Σενεφελντ για Βερολινο ειναι μονο 3,30 ..περισσοτερο ηταν δε θυμαμαι τωρα ποσο ακριβως.Αν εχεις σκοπο να βγαλεις την Berlin Welcome Card ABC ,η ζωνη C,περιλαμβανει σιγουρα και το αεροδρομιο.
Επισης για κατι που ρωτηθηκε παραπανω:
Να βγαλετε οπωσδηποτε την καρτα των μουσειων με τα 24 ευρω ..καλυπτει παρα πολλα αξιοθεατα,ειναι σχεδον ολα μεσα.
δες για εβδομαδιαιες καρτες μεταφορας ..πολλα μου φαινονται τα 105 ευρω με το συνδυασμο που πας να κανεις.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Μπορείς να βγάλεις μία 3ημερη welcome για να εκμεταλλευτείς και κάποια μουσεία και μετά μία 7ημερη μόνο για τα ΜΜΜ.
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Μπορείς να βγάλεις μία 3ημερη welcome για να εκμεταλλευτείς και κάποια μουσεία και μετά μία 7ημερη μόνο για τα ΜΜΜ.
Δε νομιζω οτι το εισιτηριο απο Σενεφελντ για Βερολινο ειναι μονο 3,30 ..περισσοτερο ηταν δε θυμαμαι τωρα ποσο ακριβως.Αν εχεις σκοπο να βγαλεις την Berlin Welcome Card ABC ,η ζωνη C,περιλαμβανει σιγουρα και το αεροδρομιο.
Επισης για κατι που ρωτηθηκε παραπανω:
Να βγαλετε οπωσδηποτε την καρτα των μουσειων με τα 24 ευρω ..καλυπτει παρα πολλα αξιοθεατα,ειναι σχεδον ολα μεσα.
δες για εβδομαδιαιες καρτες μεταφορας ..πολλα μου φαινονται τα 105 ευρω με το συνδυασμο που πας να κανεις.
Σίγουρα ισχύει το 3.30 ήμουν εκεί πριν μια βδομάδα περίπου.
Συμφωνώ ότι η κάρτα για τα μουσεία 24€ είναι ότι πρέπει αν κάποιος θέλει να πάει σε μουσεία εκτός του νησιού των μουσείων. Διαφορετικά η welcome card 3 μέρες συν μουσεία σε καλύπτει.
 

ChrisPapas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας.

Έχω καταλήξει σε 3 επιλογές:

Α. Berlin Welcome Museum Island (3 days) + Berlin Welcome (5 days) = 75
B. Berlin Welcome (3 days) + Berlin Welcome (5 days) + 50 museums card = 85
Γ. Weekly Ticket + 50 museums card = 53.5

Ίσως έχω πέσει στην παγίδα που πουλάνε με τα discounts (πχ στον πύργο τηλεόρασης 25%, bus tour 25%, μουσείο bauhaus 25% κτλ) και να μην αξίζει τελικά.. Δεν ξέρω, πραγματικά έχω μπερδευτεί..
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας.

Έχω καταλήξει σε 3 επιλογές:

Α. Berlin Welcome Museum Island (3 days) + Berlin Welcome (5 days) = 75
B. Berlin Welcome (3 days) + Berlin Welcome (5 days) + 50 museums card = 85
Γ. Weekly Ticket + 50 museums card = 53.5

Ίσως έχω πέσει στην παγίδα που πουλάνε με τα discounts (πχ στον πύργο τηλεόρασης 25%, bus tour 25%, μουσείο bauhaus 25% κτλ) και να μην αξίζει τελικά.. Δεν ξέρω, πραγματικά έχω μπερδευτεί..
Νομίζω η επιλογή Γ είναι η καλύτερη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom