Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αν φτάσει κανείς με την Easy Jet στο Βερολίνο γύρω στα μεσάνυχτα υπάρχει τρόπος να φτάσει στην πόλη με μέσο μαζικής μεταφοράς;
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η easyjet πετάει στο schoenefeld. Εκεί υπάρχει σταθμός τρένου. Παίρνεις το S-bahn και είσαι στην πόλη. Βέβαια ίσως χρειαστεί να πάρεις και κάποιο λεωφορείο. Τί ώρα και μέρα φτάνεις και που θες να πας;
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ευχαριστώ πολύ παιδια! Το ταξίδι αφορά την κόρη μου που θα ταξιδέψει στις 23 Ιουλίου. Ακόμα δεν έχουν κλείσει ξενώνα. Κάπου κέντρο πάντως. Τουλάχιστον να ξέρει οτι υπάρχει κάποιο τρένο για την πόλη και αφού κλείσουν και τη διαμονή θα δει και τη στάση.
Και πάλι ευχαριστώ:clap:
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
άσχετο με το θέμα σου!

απλά χάρηκα τόσο πολύ που σε είδα στο σαϊτ!!:clap::clap:
Sorry για την παρέμβαση!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ευχαριστώ πολύ παιδια! Το ταξίδι αφορά την κόρη μου που θα ταξιδέψει στις 23 Ιουλίου. Ακόμα δεν έχουν κλείσει ξενώνα. Κάπου κέντρο πάντως. Τουλάχιστον να ξέρει οτι υπάρχει κάποιο τρένο για την πόλη και αφού κλείσουν και τη διαμονή θα δει και τη στάση.
Και πάλι ευχαριστώ:clap:
Αφού δεν έχει κλείσει ακόμα ξενώνα, πες της να ρίξει μια ματιά στη σελίδα των Meininger Hostels (http://www.meininger-hostels.com). Πρόκειται για νέα γενιά hostels και αν είναι και μεγάλη παρέα μπορούν να κλείσουν δικό τους δωμάτιο (έως 6 άτομα, διακόσμηση εξ' ολοκλήρου ΙΚΕΑ). Στο Βερολίνο έχει 4- 5 σε διάφορα σημεία της πόλης. Μείναμε την προηγούμενη εβδομάδα στο αντίστοιχο της Βιέννης και το δωμάτιο ήταν μια χαρά. Μόνο που όπως και σε όλα τα hostels δεν παρείχε πετσέτες.

Όσον αφορά τώρα την μετάβαση από το αεροδρόμιο στην πόλη, αν τύχει και δεν προλάβει το τρένο υπάρχει και νυχτερινό λεωφορείο το Ν7. Απλά θα χρειαστεί ν' αλλάξει άλλο λεωφορείο για να φτάσει κάπου πιο κεντρικά.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Και πάλι ευχαριστώ!
Τα τύπωσα να της τα δώσω απόψε. Νάσια καλά!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν φτάσει κανείς με την Easy Jet στο Βερολίνο γύρω στα μεσάνυχτα υπάρχει τρόπος να φτάσει στην πόλη με μέσο μαζικής μεταφοράς;
Ναι.

Βάλε ώρα και σταθμούς αφετηρίας / προορισμού στο BVG.de - Es lebe Berlin. - Startseite και θα σου δείξει τι και πως. Τη μέρα, είτε θα πρέπει να πάρεις το τρένο (DB ή S-bahn), είτε το λεοφωρείο X7 ακριβώς έξω από το terminal που θα σε πάει στο σταθμό Rudow όπου υπάρχει ανταπόκριση με τη γραμμή U7. Δεν είμαι σίγουρος τι ώρα σταματάνε τα δρομολόγια, αλλά έχω την αίσθηση ότι κάποια συνεχίζουν και πιο αργά. Πάντως υπάρχουν και τακτικότατα νυκτερινά λεοφωρεία (π.χ. το N7 εξυπηρετεί πάνω κάτω τη διαδρομή των X7 και U7).
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
βλέπω φτάνει καθημερινή. Το τρένο σταματάει στη 1παρά και ξαναρχίζει κατά τις 4.
Πάντως αν πάρει σχετικά γρήγορα βαλίτσες(που λογικά θα τις πάρει), κάλλιστα προλαβαίνει το τελευταίο των 1παρά2'. Γνώμη μου είναι ότι το τρένο είναι το πιο πρακτικό. Από το αεροδρόμιο μέχρι την στάση του τρένου είναι περίπου 6' περπάτημα (εντός στοάς, δεν ειναι τπτ τρομερό. Μπαίνει από το αεροδρόμιο και βγαίνει στο σταθμό)

Δεν ξέρω αν θα σου φανεί χρήσιμο, αλλά εγώ για τις μετακινήσεις μου χρησιμοποιώ αυτό:
http://www.s-bahn-berlin.de/fahrpla...p?ID=54&SBahnhof=Flughafen%20Bln-Sch%F6nefeldS-Bahn Berlin GmbH - Fahrplanauskunft f

και εδώ μπορείς να κατεβάσεις το πρόγραμμα των τρένων με αφετερία το αεροδρόμιο, για καθημερινές και σαββατοκύριακα

http://www.s-bahn-berlin.de/fahrpla...p?ID=54&SBahnhof=Flughafen%20Bln-Sch%F6nefeld
S-Bahn Berlin GmbH - Bahnhofsinformationen zum Bahnhof Flughafen Bln-Sch
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
I need help!! Θα πάω μία εβδομάδα Βερολίνο (από Κυριακή έως Σάββατο) και σκέφτομαι να βγάλω μία κάρτα για τις συγκοινωνίες. Είδα ότι υπάρχει μία κάρτα 7 ημερών και κάποιες άλλες (η Berlin CityTourCard και η Berlin WelcomeCard) για 5 ημέρες. Έχω μπλέξει λίγο τα μπούτια μου με τις ζώνες τους όμως...AB, BC, ABC...έλεος!! :shock:
Ξέρει κανείς να μου πει τι περιλαμβάνουν αυτές οι ζώνες?

Ποια ζώνη να επιλέξω? Με την AB που σκέφτομαι θα είμαι οκ? Στο Potsdam δε νομίζω ότι θα προλάβω να πάω. Εγώ χρειάζομαι να μετακινούμαι στην πόλη και προς/από το Messe Berlin (στάση Messe sud). Αυτό είναι εντός ή εκτός πόλης?? Περιλαμβάνεται στην AB?

Επίσης η AB περιλαμβάνει και τη διαδρομή από και προς το αεροδρόμιο (Tegel) ή όχι?

Όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη να με πληροφορήσει για τα παραπάνω, θα του ήμουν υπόχρεη..:D
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αν και υπάρχει to μέλος tita που μένει και θα ξέρει πολύ καλά να σε πληροφορήσει...

ετσι γρηγορα και τηλεγραφικά:
---ναι η BerlinWelcomeCard περιλαμβάνει το αεροδρόμιο Τέγκελ
Berlin
(fare zones Berlin AB including Tegel Aiport)
valid for one person
• 48 hours only ? 16.50
• 72 hours only ? 22.00
• 5 days only ? 29.50
---το ΑΒ νομίζω οτι αρκει για την επίσκεψή σου ανάλογα πόσο έξω απο το Βερολίνο θέλεις να κινηθείς.
Εδώ ολες οι πληροφορίες που πρεπει να ξερεις για τις ζώνες στο Βερολίνο
http://www.bvg.de/index.php/en/Bvg/Index/folder/706/name/Tickets+&+Fares
Μπορεις εδώ να κατεβάσεις τον χάρτη των συγκοινωνιών τους και να δεις σε ποια ζωνη ειναι ποιο μέρος της αρεσκείας σου!
εδώ ειναι ο χάρτης για τις ζώνες ΑΒ http://www.bvg.de/index.php/de/Common/Document/field/file/id/68/filename/S+UAusschnitt_3108_2009.PDF
και για ABC
http://www.bvg.de/index.php/de/Common/Document/field/file/id/2597/filename/S+U-Bahn_3108_2009.PDF

---απέφυγε να χρησιμοποιείς το S-Bahn,κάτι σαν προαστιακός. Υπάρχει σχετική ανακοίνωση:
Information for customers of S-Bahn (suburban train)
Due to urgent security checks the S-Bahn services are limited. However, as Berlin provides an extensive public transport network all touristic attractions continue to be reachable easily: Underground trains and trams, busses, as well regional trains are another reliable option.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Απίστευτο! Αυτό το site (BVG.de - Es lebe Berlin. - Startseite) το έχω ξεσκονίσει και έχω κατεβάσει όλους τους χάρτες (ακόμα και αυτούς που μου έδωσες). Όταν άνοιξα τα δικά σου links πρόσεξα ότι έχει τις ζώνες ξεχωριστά!! :shock:
Εμ, βέβαια, τόση βαφή στο κεφάλι κάπου θα έβγαινε τελικά... :haha:
Thanks Thanosth! Problem solved. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom