Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.881
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Nothing astral!:cool: Καλό ταξίδι να έχεις και να περάσεις και δοκίμαστε για πάρτι μας και ενα Currywurst!:cool:

πάντως δεν φταίει 100% η βαφή σου:haha:
οι χάρτες που εχουν στην αγγλικη βερζιον δεν ειναι ακριβώς οι ιδιοι με την γερμανική βερζιόν απο οπου και τα λινκς.

Επισης πρόσεξα οτι οι στάσεις για την εκθεση, η μία -Messe Nord ειναι στην ζώνη Α και η άλλη-Messe Süd στην ζώνη Β.

Υ.Γ.: τελικά εισαι ein Berliner ή eine Berlinerin?:shock::roll::haha:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
πάντως δεν φταίει 100% η βαφή σου:haha: οι χάρτες που εχουν στην αγγλικη βερζιον δεν ειναι ακριβώς οι ιδιοι με την γερμανική βερζιόν απο οπου και τα λινκς.
Ουφ! Ευτυχώς κι ανησύχησα..:haha:

Υ.Γ.: τελικά εισαι ein Berliner ή eine Berlinerin?:shock::roll::haha:
Ντεν έκω αυτοκίνητο καρντιά μου! :haha: Δεν έχω ιδέα! Θα μας το πει η tita αυτό. Εγώ απλά έβαλα τη γνωστή φράση του Kennedy :D
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ο thanosth τα κάλυψε ολα νομίζω. Πιστεύω ότι οι ζώνες ΑΒ σε καλύπτουν πλήρως.
και ναι, προσπάθησε να αποφύγεις τα s-bahn αυτή την περίοδο!Κάθε φορά που λες "αντε επιτέλους ξαναμπήκαν στο πρόγραμμα", κάτι γίνεται και σου λένε "πριτς!Βρήκαμε άλλο πρόβλημα για να σας ταλαιπωρήσουμε!"
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
H Berlin welcome card δεν περιλαμβάνει το αεροδρόμιο Tegel. Το site για πληροφορίες είναι: www.berlin-welcomecard.de.
Καλά να περάσεις, όπως και να 'χει το Βερολίνο είναι άπαιχτο...
γιατί αυτό;:roll: κανονικά ανήκει στην B ζώνη και αν η κάρτα ισχύει για AB, κανονικά το περιλαμβάνει. Λέει κάπου η κάρτα ξεκάθαρα ότι δεν το περιλαμβάνει; περίεργο μου φαίνεται;)
Εκτός αν εννοείς το Schoenefeld airport.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Σε καμιά 10αριά ημέρες πάω Βερολίνο κι απ' όσο βλέπω στο site του BVG το S-Bahn συνεχίζει να έχει πρόβλημα. Επειδή όμως δεν ξέρω κατά πόσο ενημερώνουν το site τους, υπάρχει κανείς να με πληροφορήσει αν όντως αυτό ισχύει? Ξέρει κανείς αν εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα με τα δρομολόγια του S-Bahn?
Titaaaaaa....τα φώτα σου please.... :D
 

elena_koun

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αν σκοπεύεις να επιδοθείς σε βόλτες μέσα στην πόλη -καιρού επιτρέποντος- γιατί δεν κατα φεύγεις στη λύση του ποδηλάτου; μη βγάλεις κάρτα, παρά μόνο εισιτήρια από και για αεροδρόμιο.νοικιάζονται ποδήλατα σε όλες τις γωνιές της πόλης (αν θέλεις μπορώ να βρω τηλ και τιμές από την τελευταία φορά που πήγα και να στα δώσω). Έτσι έκανα πέρισυ το Πάσχα και το καταευχαριστήθηκα! Οι δρόμοι είναι άνετοι και οι διαδρομές -ειδικά μέσα από πάρκα- απολαυστικές!;)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Χμμ...καταρχήν δεν ξέρω ποδήλατο, οπότε θα έχω μία μικρή δυσκολία! :haha:
Επιπλέον, πάω για ένα συνέδριο οπότε με ενδιαφέρουν οι συγκοινωνίες. Τις βόλτες μου θα τις κάνω με το πεζό το δύο :D
Thanks anyway!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε καμιά 10αριά ημέρες πάω Βερολίνο κι απ' όσο βλέπω στο site του BVG το S-Bahn συνεχίζει να έχει πρόβλημα. Επειδή όμως δεν ξέρω κατά πόσο ενημερώνουν το site τους, υπάρχει κανείς να με πληροφορήσει αν όντως αυτό ισχύει? Ξέρει κανείς αν εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα με τα δρομολόγια του S-Bahn?
Titaaaaaa....τα φώτα σου please.... :D
Καλησπέρα astral! Δυστυχώς δεν είμαι στο Βερολίνο για να σου απαντήσω με απόλυτη σιγουριά, οπότε έστειλα ένα mail στα παιδιά εκεί για να μου πουν. Ιδού οι απαντήσεις που πήρα:
Errr late at night some of the trains don't run everywhere. The central lines are still a bit strange.
Cheers,
G
και
And there could be problems in the weekend also, specially around the central areas.....

Από όσο ξέρω όμως, ενημερώνουν συνέχεια τη σελίδα. Κάθε φορά που υπάρχει πρόβλημα, λένε στο κοινό με ηχητική ανακοίνωση να ενημερώνεται για τα δρομολόγια από το ίντερνετ.
Σου εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις σοβαρά προβλήματα στις μετακινήσεις σου, και το ίδιο εύχομαι και για μένα όταν θα πάω κατά τις 13/11:D
Από όσο ξέρω όμως δεν υπάρχει πλέον το μεγάάάαλο πρόβλημα που υπήρχε και ταλαιπωρούσε τον κόσμο. Τώρα είναι αρκετά πιο περιορισμένο:)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Tita μου να 'σαι καλά, σ' ευχαριστώ πολύ! :D
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα!η welcome card ισχυει κ απο τεγκελ!για ποδηλατο αν αντεχεις το κρυο οκ..παντως τα 100,200 σε πανε σε ολα τα κεντρικασημεια...η abc ισχυει και για ποτσδαμ...αξιζει τον κοπο να πας...εγω εφυγα πρωι με τρενο,εξω απο το σταθμο στο ποτσδαμ σε περιμενει λεωφοριακι(με την abc εχεις κ εκπτωση) και σε κανει το γυρω στα ανακτορα με 3-4 στασεις...μεσημερι επιστροφη στο βερολινο,ελευθερο απογευμα να κανεις οτι θες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom