Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε καμιά 10αριά ημέρες πάω Βερολίνο
με ποια εταιρεία πας Βερολινο? και απο που.
κι εγω ενδιαφερομαι για Βερολινο αρχες Δεκεμβρη απο Θεσ/νικη αλλα μονο easyjet υπαρχει αν και παρατηρώ τισ τιμες να αυξάνουν καθημερινα, μηπως εχω αργήσει για εισητηρια?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
easyjet από Θεσσαλονίκη. Ναι, όσο πάνε αυξανονται, οπότε κλείσε όσο πιο νωρίς μπορείς! Τώρα δηλαδή!
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
easyjet apo Thessaloniki. nai, oso pane auxanontai, opote kleise oso pio nwris mporeis! twra diladi!

syggnwmi gia ta greeklish-linux se germaniko laptop. molis mporesw tha ta allaxw!
οι τιμεσ εχουν διαφορα απο το πρωι μεχρι το βραδυ, μηπως υπαρχει ζητηση για αυτο? θα μου πεισ απο θεσ/νικη δεν εχεισ και παρα πολεσ επιλογες.
Εγω βασικά πηγαίνω σε προορισμους όπου εχει σηνηθωσ απευθιας πτηση.
αληθεια ποτε ταξιδευεις για Βερολινο?
 
Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Σελήνη
Λοιπόν...


το Βερολίνο είναι μια πόλη με πληθυσμό γύρω στα 3 εκατομμύρια κόσμο αλλά με έκταση 2-3 φορές μεγαλύτερο από την Aθήνα...


το δίκτυο του u bahn και s bahn σε πάει παντού και πάρα πολύ εύκολα!
Μια πρόταση που ακούστηκε για ποδήλατο δεν θα σου τι συνιστούσα αυτή την εποχή, λόγω του ότι το Βερολίνο είναι γνωστό σαν την πόλη που δεν βρέχει σχεδόν ποτέ... κατευθείαν χιονίζει...


για να έχεις λοιπόν το κεφάλι σου ήσυχο θα σου έλεγα να βγάλεις μια κάρτα απεριορίστων που σε καλύπτει για όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς, ακόμα και τραμ και λεοφορια..


από αεροδρόμια, μόνο το schonefeld έχει σταθμό του s bahn, αλλά σε περίπτωση που φτάνεις στο tegel μην σε τρομάζει αφού υπάρχει λεωφορείο που σε κατεβάζει απευθείας μέχρι και την alexanderplatz και το εισιτήριο είναι το ίδιο!


Επιπλέον και τα δύο αεροδρόμια είναι στη β ζώνη οπότε είσαι καλυμμένη, πρακτικά στη ζώνη c δεν πρόκειται να χρειαστεί να πας εκτός και αν σκοπεύεις να επισκεφτείς το potsdam..
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
οι τιμεσ εχουν διαφορα απο το πρωι μεχρι το βραδυ, μηπως υπαρχει ζητηση για αυτο? θα μου πεισ απο θεσ/νικη δεν εχεισ και παρα πολεσ επιλογες.
Εγω βασικά πηγαίνω σε προορισμους όπου εχει σηνηθωσ απευθιας πτηση.
αληθεια ποτε ταξιδευεις για Βερολινο?
13/11 πετάω
ναι, κι εγώ έβλεπα ότι αλλάζουν συνέχεια οι τιμές για Νοέμβριο-Δεκέμβριο, οπότε φρόντισα να τα κλείσω όσο νωρίτερα γινόταν. π.χ αρχές Σεπτεμβρίου το εισητήριο για μέσ Νοεμβρίοτ πήγαινε-έλα κόστιζε 44 ευρώ!
Giorgio: το Schönefeld ανήκει στη C ζώνη, οπότε χρειάζεται κάποιος για την πρώτη μετακίνηση εισητήριο για BC ή ABC ανάλογα πού μένει
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
13/11petaw
nai ,ki egw evlepa oti allazoun synexeia oi times gia noemvrio-dekemvrio, opote frontisa na ta kleisw oso nwritera ginotan. px arxes septemvriou to eisitirio gia mesa Noemvriou pigaine-ela kostize 44Euro!
παρα πολυ καλή τιμή τώρα μου βγαινουν δυο εισητηρια 350.
μια που εισε απο οτι καταλαβα γνωστης του θεματος πτηση με easyjet αλλα και Βερολινο θελω λιγη βοηθεια για κανενα καλο οικονομικο ξενοδοχειο...καθώς και με τι κανουμε με το speedy boarding και την ασφαλεια...οσο αφορά και την τελικη τιμη
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
gia xenodoxeio den mporw na boithisw, emena ekei ws katoikos, se diko mou spiti (ennow noikiaza kanonika). Exw dokimasei ena hostel kai twra pou tha paw tha meinw 2meres se ena xenodoxeio-hostel giati me enoiaze kati ftino. paw gia douleia... Alla apo to forum mporoun na boithisoun polloi pisteuw.

Twra gia easyjet: asfaleia egw prosthesa mono otan taxideua gia na paw na meinw ekei, pou simaine oti efyga me valitsa 20kg me o,ti simantiko eixa afou pigaina na meinw to ligotero 3mhnes. Thn asfaleia thn ekana gia na min pesw 1 stis 1000000 periptwseis pou mporei na xathei kati simantiko. Alla ektos apo ekeini ti fora, tin asfaleia den tin vazw kai glitwnw auta ta xrimata.
Twra pou tha paw den tha parw aposkeui, mono mia mesa stin kampina, opote den plirwnw kai ta 11+11=22 eurw

Speedy boarding pali den ekana pote, apla pigaina poly nwris sto check in kai panta hmoun mesa stous protous 5. Fysika me tin athanati elliniki nootropia auto simainei oti an eisai stous 30 prwtous mpaineis me to prwto group (lewforeiaki an feugeis apo thessaloniki) kai exeis perissoteres epiloges sth thesi. Alla PROSWPIKH apopsi, den tha edina ta extra lefta gia to speedy boarding, eidika apo Thessaloniki (giati apo Berolino ontws pas ligo pio grigora apo tous ypoloipous 30 prwtous). Pisteuw oti axizei mono an exeis oikogeneia h kapoion idiaitero logo.

Auta, o,ti allo thes kai mporw na boithisw, pes...
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ακουω την συμβουλή σου και τα κλεινω τωρα γιατι ποιος ξερει τι θα ξημερωσει αυριο γιατι για να μειωθουν οι τιμεσ δεν το βλεπω.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Νομίζω ότι είναι το πιο σωστό. Τουλάχιστον για easyjet και για την περιοδο που το θέλεις. Ελπίζω να μη σε κάψω και να βρεθεί προσφορά από άλλους αργότερα. Αλλά δεν το νομίζω...
Όταν λες 2 εισητήρια ελπίζω να εννοείς για 2 άτομα(4 εισητήρια) κοστος 350. Ειδάλλως για ένα άτομο πήγαινε έλα μου φαίνονται πολλά. Αλλά και πάλι..τι να κάνεις..:-(
Καλή επιτυχία και καλά να περάσετε σου εύχομαι!
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
για ενα ζευγαρι μιλαω
το αποφασισα πριν καμια βδομαδα αν το ειχα κλεισει τοτε θα κερδιζα 50 ευρω
 

leotour

New Member
Μηνύματα
3
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΛΕΤΤΟΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΤΙΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΣΙΑ
Καλημέρα Astral
Οτι πληροφορίαι θέλεις μπορείς να την πάρεις από το τοπικό γραφείο τουρισμού. Σου απαντάνε με προσωπικό email ! καλά να περάσεις
 
Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Σελήνη
Giorgio: to Schönefeld anikei dystyxws sth C zwni, opote xreiazetai kapoios gia tin prwti metakinisi eisitirio gia BC h ABC analoga pou menei (egw eutuxws exw karta apo to ekei panepistimio mexri to fevrouario, opote tha thn ekmetalleutw:D)
και εγώ με semesterticket ήμουν, αλλά όλοι όσοι με είχαν επισκεφτεί αγόραζαν κατευθείαν την κάρτα απεριορίστων AB από το schönefeld. εξάλου είναι ακριβός πάνω στα όρια Β και C και επί 2,5 χρόνια που έμενα κανένας από τα 32 άτομα που φιλοξένησα δεν είχε πρόβλημα με ελεγκτές σε αυτή τη διαδρομή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.151
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom