Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.370
Εχω φαει σε πολλα της αλυσιδας και σε Γερμανια και σε Αυστρια κι ηταν μια χαρα εκτος απο αυτο που ειναι στο Βερολινο στην Alexanderplatz!
Το οποίο πρίν από κανένα οκτάμηνο ήταν κλειστό για ανακαίνιση.Ισως άνοιξε με καλύτερες προϋποθέσεις.
 
Μηνύματα
31
Likes
7
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ακόμα κάτι στο Βερολίνο στα ΜΜΜ τα εισιτήρια είναι όπως εδώ που τα επικυρώνουμε πριν μπούμε μέσα και ακόμη οταν αγοράσω day ticket ειναι για την ημέρα που το αγόρασα ή για 24 ώρες απο την ώρα που το αγόρασα.

Ευχαριστώ
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.816
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ακόμα κάτι στο Βερολίνο στα ΜΜΜ τα εισιτήρια είναι όπως εδώ που τα επικυρώνουμε πριν μπούμε μέσα και ακόμη οταν αγοράσω day ticket ειναι για την ημέρα που το αγόρασα ή για 24 ώρες απο την ώρα που το αγόρασα.

Ευχαριστώ
Αγοράζοντας ''A day ticket'' ισχύει για την ημέρα της επικύρωσης (ανεξάρτητα από την ώρα που θα το επικυρώσεις) μέχρι τις 3 το πρωί της επομένης.
Την κάρτα την επικυρώνεις την πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσεις κάποιο ΜΜΜ (δεν χρειάζεται κάθε φορά) και ισχύει μέχρι την ώρα της λήξης.
https://www.berlin.de/en/public-transportation/1772016-2913840-tickets-fares-and-route-maps.en.html
 

8avos

Member
Μηνύματα
667
Likes
6.733
Γεια σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορώ να φάω στην Γερμανία που είναι οικονομικό δηλαδή να μην ξεπερνάει τα 10ε. πως εμεις εδώ έχουμε π.χ τα σουβλάκια που μπορείς να φάς άνετα με κάτω απο 10ε στην Γερμανία υπάρχει κάτι αντίστοιχο κυρίως σε Βερολίνο, Φρανκφούρτη και Βρέμη;
Θα είμαι 40 ημέρες και θα έχω κάποιο συγκεκριμένο ημερήσιο budget και θέλω τις ημέρες που που θα πηγαίνω σε μουσεία κτλ να κατεβάζω το budget στο φαγητό, δεν μπορώ καθημερινά να πηγαίνω σε οικονομικά εστιατόρια που θες τουλάχιστον 20ε το άτομο. Προσοχή δεν εννοώ να πάω σε καφε και να πάρα τυρόπιτα εστω και street food.
Σε ποιά περιοχή θα κινείσαι;Στο τυπικό κέντρο τα πράγματα είναι τουριστικά.Εδώ έχει διάφορα εστιατόρια που τα βρίσκω οικονομικά για το μπάτζετ μου,παράδειγμα εμένα με τρελαίνει "krustenbraten mit bratkartoffeln" με λίγη σαλάτα και το χρεώνουν 5.2 ευρώ.Εχει και άλλες κουζίνες εκτός της τυπικής Γερμανικής που δύσκολα θα υπερβούν τα 7 ευρώ.
 

billgalinos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γειά σας! Καλώς με βρήκατε :)

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τα τρένα στην Γερμανία.
Έκλεισα ένα εισιτήριο Αμβούργο --> Βερολίνο και παρατήρησα οτι το DB Bahn τρένο στο χαρτί που εκτύπωσα λεει να έχω μαζι μου την κάρτα που πλήρωσα το εισιτήριο, εγω θα την έχω έτσι κι αλλιώς αλλα μήπως κάνω κάτι λάθος; δεν θέλουν ταυτότητα ή διαβατήριο;

Επίσης στα τρένα πώς γίνεται επικύρωση; εγω θα μπω μεσα με το χαρτί που εκτυπωσα το online ticket ή θα παρέλαβα καμιά "καρτα" πιο πρίν; και θα γίνεται σε κάθε σταση έλεγχος ;

μια περιγραφή της διαδικασίας θα με ξε-άγχωνε
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.370
Γειά σας! Καλώς με βρήκατε :)

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τα τρένα στην Γερμανία.
Έκλεισα ένα εισιτήριο Αμβούργο --> Βερολίνο και παρατήρησα οτι το DB Bahn τρένο στο χαρτί που εκτύπωσα λεει να έχω μαζι μου την κάρτα που πλήρωσα το εισιτήριο, εγω θα την έχω έτσι κι αλλιώς αλλα μήπως κάνω κάτι λάθος; δεν θέλουν ταυτότητα ή διαβατήριο;

Επίσης στα τρένα πώς γίνεται επικύρωση; εγω θα μπω μεσα με το χαρτί που εκτυπωσα το online ticket ή θα παρέλαβα καμιά "καρτα" πιο πρίν; και θα γίνεται σε κάθε σταση έλεγχος ;

μια περιγραφή της διαδικασίας θα με ξε-άγχωνε
Πολύ εύκολα αγχώνεστε...:)

Και διάφορες αεροπορικές ζητούν να έχεις μαζί σου την κάρτα με την οποία αγόρασες το εισιτήριο.Είναι κάτι τυπικό.Μπορεί να την ζητήσουν και μπορεί όχι.Ταυτότητα ή διαβατήριο θα έχεις ούτως ή άλλως μαζί σου.Η κάρτα είναι επιπλέον.

Δεν νομίζω να χρειάζεται να παραλάβεις κάποια κάρτα πρίν.Τουλάχιστον έτσι ήταν πρίν από δύο χρόνια.Μια ερώτηση στον σταθμό δεν βλάπτει.

1-2 έλεγχοι γίνονται στην συγκεκριμένη διαδρομή.Τι σε πειράζει πόσοι θα είναι;
 

billgalinos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Πολύ εύκολα αγχώνεστε...:)

Και διάφορες αεροπορικές ζητούν να έχεις μαζί σου την κάρτα με την οποία αγόρασες το εισιτήριο.Είναι κάτι τυπικό.Μπορεί να την ζητήσουν και μπορεί όχι.Ταυτότητα ή διαβατήριο θα έχεις ούτως ή άλλως μαζί σου.Η κάρτα είναι επιπλέον.

Δεν νομίζω να χρειάζεται να παραλάβεις κάποια κάρτα πρίν.Τουλάχιστον έτσι ήταν πρίν από δύο χρόνια.Μια ερώτηση στον σταθμό δεν βλάπτει.

1-2 έλεγχοι γίνονται στην συγκεκριμένη διαδρομή.Τι σε πειράζει πόσοι θα είναι;
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Διότι με την ώρα και το πρόγραμμα που θα εχω θα θελω να κοιμηθώ :p
Απλά το χαρτί μου λέει οτι το διαβατήριο και η ταυτότητα μου δεν μετράνε σαν ταυτοποίηση αλλά μόνο η κάρτα και μου φάνηκε παράξενο δεν το εχω ξανασυναντήσει :p
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Γειά σας! Καλώς με βρήκατε :)

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τα τρένα στην Γερμανία.
Έκλεισα ένα εισιτήριο Αμβούργο --> Βερολίνο και παρατήρησα οτι το DB Bahn τρένο στο χαρτί που εκτύπωσα λεει να έχω μαζι μου την κάρτα που πλήρωσα το εισιτήριο, εγω θα την έχω έτσι κι αλλιώς αλλα μήπως κάνω κάτι λάθος; δεν θέλουν ταυτότητα ή διαβατήριο;

Επίσης στα τρένα πώς γίνεται επικύρωση; εγω θα μπω μεσα με το χαρτί που εκτυπωσα το online ticket ή θα παρέλαβα καμιά "καρτα" πιο πρίν; και θα γίνεται σε κάθε σταση έλεγχος ;

μια περιγραφή της διαδικασίας θα με ξε-άγχωνε
Το ''χαρτί'' που εκτύπωσες θα πρέπει να έχει σταθμό, ώρα αναχώρησης, πλατφόρμα, βαγόνι, θέση και μπαρκοντ. Αν δεν τα έχει αυτά καλύτερα να περάσεις από το ταμείο.
 

billgalinos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Το χαρτί που εκτύπωσα έχει μπαρκοντ, ώρα αναχώρησης & άφιξης, τα στοχειά μου και της κάρτας, τον κωδικό της αμαξοστοιχίας, κωδικό εισιτηρίου και τα τελευταια 4 στοιχειά της visa μου.
δεν έχει όμως gleis (πύλη) αναχώρησης ενώ εχει της άφιξης!

Κάτι ακόμα Berlin Hbf είναι ο σταθμός το tief τι είναι; δεν εχω ιδεα απο Γερμανικα
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το χαρτί που εκτύπωσα έχει μπαρκοντ, ώρα αναχώρησης & άφιξης, τα στοχειά μου και της κάρτας, τον κωδικό της αμαξοστοιχίας, κωδικό εισιτηρίου και τα τελευταια 4 στοιχειά της visa μου.
δεν έχει όμως gleis (πύλη) αναχώρησης ενώ εχει της άφιξης!
πλατφόρμα παίζει να μην έχει γιατί μπορεί να αλλάξει, αυτό που φαίνεται παράξενο είναι που δεν έχει βαγόνι και αριθμό θέσης. Νομίζω ότι ακόμη και τα τοπικά τρένα πρέπει να σου δώσουν θέση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.370
Το χαρτί που εκτύπωσα έχει μπαρκοντ, ώρα αναχώρησης & άφιξης, τα στοχειά μου και της κάρτας, τον κωδικό της αμαξοστοιχίας, κωδικό εισιτηρίου και τα τελευταια 4 στοιχειά της visa μου.
δεν έχει όμως gleis (πύλη) αναχώρησης ενώ εχει της άφιξης!

Κάτι ακόμα Berlin Hbf είναι ο σταθμός το tief τι είναι; δεν εχω ιδεα απο Γερμανικα
Την πλατφόρμα θα την βρείς στον σταθμό από τις οθόνες.Στην πλατφόρμα έχει αριθμούς που αντιστοιχούν που θα είναι το κάθε βαγόνι.

Ναι είναι ο κεντρικός σταθμός του Βερολίνου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.040
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom