Με αυτοκίνητο στη Ρωσία

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Το ότι υπάρχει ένας πόλεμος εκεί;
Μερικές φορές χρειάζεσαι άδεια από την ΑΤΟ;
Δεν είναι όλα τα περάσματα ανοιχτά για τους ξένους;
Ρωσικά; Ταξίδι σε χώρες της πρώην ΕΣΣΔ έχει γίνει;
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Δηλαδή να ταξιδέψεις την ανατολική Ουκρανια, για να περάσεις τα σύνορα;
Έχεις τσεκαρε ότι είναι ανοιχτα;
Ρώτησα στο προξενείο και μου είπαν ότι είναι ανοιχτά.Γιατι να μην είναι;

Το ότι υπάρχει ένας πόλεμος εκεί;
Μερικές φορές χρειάζεσαι άδεια από την ΑΤΟ;
Δεν είναι όλα τα περάσματα ανοιχτά για τους ξένους;
Ρωσικά; Ταξίδι σε χώρες της πρώην ΕΣΣΔ έχει γίνει;
Δεν γνωρίζουμε ρωσικά.Τι εννοείτε ταξίδι σε χώρες της ΕΣΣΔ αν έχει γίνει; Μεταξύ Κιέβου Κιέβου και Μόσχας υπάρχει εθνική αρτηρία γιατί να μην είναι ανοιχτό το πέρασμα;
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ρώτησα στο προξενείο και μου είπαν ότι είναι ανοιχτά.Γιατι να μην είναι;
Αυτό που σου έγραψε ο Θανάσης πιο πανω, ο πόλεμος έχει τελειώσει αλλά δεν έχει τελειώσει, αν με πιάνεις.
Επίσης, δεν τα λέω για να σε αποθαρρύνω, κι εμείς σχεδιάσαμε παρόμοιο οδικό για πρόπερσι, αλλά ακυρώθηκε. Και η γυναίκα μου είναι από εκεί. :)
Προσοχή στο δρόμο, στους άλλους οδηγους, στο πού θα παρκάρεις, στην τροχονομία.

Δεν γνωρίζουμε ρωσικά.Τι εννοείτε ταξίδι σε χώρες της ΕΣΣΔ αν έχει γίνει; Μεταξύ Κιέβου Κιέβου και Μόσχας υπάρχει εθνική αρτηρία γιατί να μην είναι ανοιχτό το πέρασμα;
Δεν είναι τόσο απλό όσο να ταξιδέψεις Ευρώπη, η γλώσσα είναι θεμα. Οι δρόμοι μεγαλύτερο θέμα, οι σχέσεις Ουκρανίας Ρωσίας ακόμη μεγαλύτερο.
Εγώ αν πήγαινα, θα το έκανα χωρίς την Ουκρανία στο προγραμμα.
Αλλά, μακάρι να κάνεις ότι ποθείς, όπως το ποθεις!
 
Last edited by a moderator:

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Αυτό που σου έγραψε ο Θανάσης πιο πανω, ο πόλεμος έχει τελειώσει αλλά δεν έχει τελειώσει, αν με πιάνεις.
Επίσης, δεν τα λέω για να σε αποθαρρύνω, κι εμείς σχεδιάσαμε παρόμοιο οδικό για πρόπερσι, αλλά ακυρώθηκε. Και η γυναίκα μου είναι από εκεί. :)
Προσοχή στο δρόμο, στους άλλους οδηγους, στο πού θα παρκάρεις, στην τροχονομία.
Σίγουρα θα το προσέξω πιο πολύ το θέμα απλώς ήθελα να μάθω εάν χρειαζόταν κάποιο χαρτί όπως εμείς θελουμε τη βίζα για παράδειγμα.θα προσέξουμε γενικά.ευχαριστω για τις πληροφορίες. Τώρα όσων αφορά τις σχέσεις των χωρών δε νομίζω να μας απαγορεύσουν την έξοδο η είσοδο αλλωστε και η Ελλάδα με την Τουρκία δεν έχουν καλες σχέσεις όμως τα σύνορα τα περνάς φαντάζομαι. Θα δούμε πως θα πάει.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Μόνο, που τελευταία φορά που ήμασταν σε πόλεμο με την Τουρκία, ήταν πάνω από 50 χρόνια πριν. Η Ουκρανία εδώ και τα τελευταία χρόνια είναι. Εγώ δε θα σου το συνηστούσα. Αν είναι, να το κάνεις μέσω Τουρκία - Γεωργία το ταξίδι.
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Μόνο, που τελευταία φορά που ήμασταν σε πόλεμο με την Τουρκία, ήταν πάνω από 50 χρόνια πριν. Η Ουκρανία εδώ και τα τελευταία χρόνια είναι. Εγώ δε θα σου το συνηστούσα. Αν είναι, να το κάνεις μέσω Τουρκία - Γεωργία το ταξίδι.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Θα ρωτήσω και στα προξενεία ξανά και θα δω.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.609
Είχα διασχίσει οδικώς την διαδρομή που περιγράφεις το 2011 .Εκτός απ την βίζα στη Ρωσία και τα υπόλοιπα που ήδη γνωρίζεις, εμένα δεν μ χαν ζητήσει τίποτα .Είχα περάσει και την Λευκορωσία βέβαια, πρόβλημα δεν είχα πουθενά ,κάθε άλλο .Επίσης όπως ήδη ξέρεις η πραγματικότητα διαφέρει απ τις φήμες :)
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Είχα διασχίσει οδικώς την διαδρομή που περιγράφεις το 2011 .Εκτός απ την βίζα στη Ρωσία και τα υπόλοιπα που ήδη γνωρίζεις, εμένα δεν μ χαν ζητήσει τίποτα .Είχα περάσει και την Λευκορωσία βέβαια, πρόβλημα δεν είχα πουθενά ,κάθε άλλο .Επίσης όπως ήδη ξέρεις η πραγματικότητα διαφέρει απ τις φήμες :)
Μακάρι να πάνε όλα καλά! Ευχαριστώ για την απάντηση..θα πάω και ελπίζω να μην απογοητευτώ..
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
το ταξίδι έγινε και μάλιστα χωρίς κανένα πρόβλημα αν εξαιρέσουμε την σχετική καθυστέρηση στα σύνορα Ουκρανίας-Ρωσίας λόγω της συμπλήρωσης κάποιων ειδικών χαρτιών. Κατα τ'άλλα όλα κύλησαν ομαλά.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.958
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
το ταξίδι έγινε και μάλιστα χωρίς κανένα πρόβλημα αν εξαιρέσουμε την σχετική καθυστέρηση στα σύνορα Ουκρανίας-Ρωσίας λόγω της συμπλήρωσης κάποιων ειδικών χαρτιών. Κατα τ'άλλα όλα κύλησαν ομαλά.
Πολύ ωραία.
Περμένουμε ταξιδιωτική ιστορία. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom