Με ποιο λαο μοιάζουμε,αν μοιάζουμε με κάποιον..

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Όπως προείπατε με τους Τούρκους και τους Ιταλούς τους νότου.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Μετα το ιστορικο πλεον,ρητο του Κων.Καραμανλη "ανηκομεν εις την δυση" ...
Τα βλέπω και δίνω τα ρέστα μου... :D
εἴμεθα «῎Εθνος ἀνάδελφον»

υγ. "σχεδόν ίδιες ράτσες" με τους συμπαθέστατους γείτονες; Μεγάλο φάουλ. Δεν το περίμενα απο εσένα.
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
Πιο κοντα στη νονοτροπια του Ελληνα ειναι σιγουρα οι Ισπανοι,μετα οι νοτιοι Ιταλοι και φυσικα οι Σερβοι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα ήθελα πολύ να μοιάζαμε με τους Ισπανούς, αλλά ειλικρινά δεν το βλέπω. Είναι πολύ πιο εργατικοί, μεθοδικοί, αξιοκρατικοί, αντι0κάγκουρες, χαρωποί, ηθικοί, ευγενείς, διάφανοι, πολιτισμένοι.

Για μένα ο Έλληνας είναι κλασικός Βαλκάνιος. Σαφώς πιο δυτικοποιημένος από κάποιους, αλλά καρα-βαλκάνιος με όλα τα καλά και τα κακά του. Είναι φωνακλάς, κουραδόμαγκας, απατεωνίσκος, επικοινωνιακός, γκρινιάρης, ευρηματικός, ανοιχτοχέρης, φυγόπονος, πανούργος, ταλαντούχος, προσαρμοστικός, αναξιόπιστος, ευκολατζής, κακομαθημένος, κλαψιάρης, διεφθαρμένος, συμπλεγματικά επαρχιώτης (ακόμη, αλλά λιγότερο από πριν).

Από τους λατίνους μοιάζουμε περισσότερο στους Αργεντίνους στο καραγκιοζιλίκι, την φυγοπονία, την ανωριμότητα και το πόσο παρτάκηδες/εαυτούληδες είμαστε, αλλά και στο "έξω καρδιά" και το χαβαλέ.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Νομίζω η Αργεντινή είναι μια άλλη χώρα που έχει ψηφιστεί ο νόμος για το κάπνισμα στους κλειστούς χώρους και δεν εφαρμόστηκε πουθενά στην πράξη, σωστά; Οι άλλες χώρες που ξέρω εφαρμόστηκε από απόλυτα μέχρι σε μεγάλο βαθμό.
Συμφωνώ για τους Βαλκάνιους. Όχι τόσο για τους Τουρκους, εχουμε και σημαντικές διαφορές στην νοοτροπία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξέχασα να πω ότι στο θέμα "παρανοϊκότητας/ολοι ασχολούνται μαζί μας/ μας ζηλεεύουν γιατί δεν έχουν Λευκό Πύργο/μανίας καταδίωξης/μας ψεκάζουν/οι Εβραίοι τα κάνουν όλα/ο Τζένγκις Χαν ήταν Έλληνας", ο μόνος λαός που μας συναγωνίζεται είναι οι Αιγύπτιοι. Μαζική παράκρουση σαν του Έλληνα δεν έχει κανείς άλλος λαός που να γνωρίζω.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Απορώ που κανείς δεν ανέφερε τους Ισραηλινούς. Αν και δεν έχω γνωρίσει πολλούς θα στοιχημάτιζα ότι μοιάζουμε πολύ σε τομείς όπως η προσαμοστικότητα και η ευρηματικότητα, αλλά και την παρελθολαγνεία και τον σωβινισμό/κλικαδορισμό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Νομίζω η Αργεντινή είναι μια άλλη χώρα που έχει ψηφιστεί ο νόμος για το κάπνισμα στους κλειστούς χώρους και δεν εφαρμόστηκε πουθενά στην πράξη, σωστά; Οι άλλες χώρες που ξέρω εφαρμόστηκε από απόλυτα μέχρι σε μεγάλο βαθμό.
Τι;;; Σου φέρνουν και στην Αργεντινή οι ταβερνιάρηδες τασάκι ή έστω πλαστικό ποτηράκι με νερό για τη στάχτη και σου λένε "κρύψ' το, μη φάω πρόστιμο"; Πάω να βγάλω εισιτήριο τώρα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Επίσης πολύ μεγάλο ποσοστό των κατοίκων αυτής της χώρας μοιάζουν ή είναι UFO.
:)))Εγώ αναρωτιέμαι αν υπάρχουν πολλοί άλλοι λαοί που κατηγορούν τόσο πολύ την πλειοψηφία του υπόλοιπου λαού(και εγώ μέσα σε αυτούς)
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
:)))Εγώ αναρωτιέμαι αν υπάρχουν πολλοί άλλοι λαοί που κατηγορούν τόσο πολύ την πλειοψηφία του υπόλοιπου λαού(και εγώ μέσα σε αυτούς)
Νομίζω όλοι, εκτός από τους πορτένιος που είναι σε 'ολα φανταστικοί, πανέμοφροι πανέξυπνοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.753
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom