Γενικά Με ποσες αεροπορικες εταιρειες εχουμε πεταξει και ποια ηταν η καλυτερη??

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νιάτα. Συγκεκριμένα, δε θυμάμαι καλά τις πτήσεις μου πριν το 2001 γιατί ήμουν πολύ νέος για να κρατάω αρχείο :)
Το 1998+ που ξεκινησε η macedonian πρεπει να πηγαινες στην 1η δημοτικου, δεν θυμασαι καν που πηγατε?..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αθήνα-Ηράκλειο πήγα και το ανάποδο. Αλλά πόσες φορές;
Την ειχα παρει κι εγω, Μοναχο τσαρτερ. Εκανε μονο τσαρτερ. Αν το αεροσκαφος με τα χρωματα της εκανε πτηση της ΟΑ δεν θα επρεπε να τη μετρησεις για πτηση της macedonian. Οπως δεν μετρησα για πτηση της χψ ανατολικης εταιρειας, ουτε που θυμαμαι ποια, πτηση που εκτελουσε για την ΟΑ λογω ελλειψης μεταλλου εκεινη την εποχη. Γνωμη μου παντα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Update κι εγω. 70 εταιρειες, βαζω μονο την 1η δεκαδα σε αριθμο πτησεων κ η καλυτερη ειναι η 1η στη λιστα βεβαια.
Screenshot_20210409-183128_Chrome.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.733
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Την ειχα παρει κι εγω, Μοναχο τσαρτερ. Εκανε μονο τσαρτερ. Αν το αεροσκαφος με τα χρωματα της εκανε πτηση της ΟΑ δεν θα επρεπε να τη μετρησεις για πτηση της macedonian. Οπως δεν μετρησα για πτηση της χψ ανατολικης εταιρειας, ουτε που θυμαμαι ποια, πτηση που εκτελουσε για την ΟΑ λογω ελλειψης μεταλλου εκεινη την εποχη. Γνωμη μου παντα.
Εγώ πάντως βάζω την εταιρία με την οποία ταξίδεψα, όχι αυτή που μου πούλησε το εισιτήριο. Operating Carrier δηλαδή, όχι Marketing Carrier.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ πάντως βάζω την εταιρία με την οποία ταξίδεψα, όχι αυτή που μου πούλησε το εισιτήριο. Operating Carrier δηλαδή, όχι Marketing Carrier.
Πλακα κανεις? Η ειναι δικοι σου οι ορισμοι? Δεν υπηρχε πουθενα στα χαρτια η macedonian σε εσωτερικες πτησεις,ουτε ειχε σλοτς κλπ. Κ με τον επισημο ορισμο δεν θα εβαζα ποτε τη θρυλικη aviogenex. Που για να βρεις με τι πεταγες τοτε με την ΟΑ επρεπε να ησουν μαντης.

Under a code sharing agreement, the airline that administers the flight (the one holding the operational permissions, airport slots and planning/controlling the flight and responsible for the ground handling services) is commonly called the operating carrier,
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.733
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πλακα κανεις? Η ειναι δικοι σου οι ορισμοι? Δεν υπηρχε πουθενα στα χαρτια η macedonian σε εσωτερικες πτησεις,ουτε ειχε σλοτς κλπ. Κ με τον επισημο ορισμο δεν θα εβαζα ποτε τη θρυλικη aviogenex. Που για να βρεις με τι πεταγες τοτε με την ΟΑ επρεπε να ησουν μαντης.

Under a code sharing agreement, the airline that administers the flight (the one holding the operational permissions, airport slots and planning/controlling the flight and responsible for the ground handling services) is commonly called the operating carrier,
Δεν ξέρω που βρίσκεις κείμενα για Code Sharing, δεν έχει σχέση με την περίπτωση. Ψάξε για wet leasing,.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
26.605
Εγώ πάντως βάζω την εταιρία με την οποία ταξίδεψα, όχι αυτή που μου πούλησε το εισιτήριο. Operating Carrier δηλαδή, όχι Marketing Carrier.
Είχα ταξιδέψει καναδυό φορές με την Macedonian για Γερμανία και το εισιτήριο ήταν από ΟΑ.
Μάλιστα θυμάμαι ένα παρακμιακό 727 , μέσα στην βρώμα.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.159
Likes
5.041
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Δε γραφουμε και με τι τυπους αεροσκαφους - μονο περιεργοι - εχουμε πεταξει ;
Ειδικα οι πιο παλιοι ταξιδιωτες , θα εχει ενδιαφερον.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.763
Likes
1.084
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
αν και μου είναι αδύνατο να τις θυμηθώ όλες: aegean, olympic, ellinair, astra, aeroflot, airfrance, lufthansa, alitalia, malev, ryan, easyjet, turkish, singapore, airasia,flydubai.
οι ελληνικές εταιρίες πλην της παλιάς ολυμπιακής πάντα είχα εξαιρετικες εντυπώσεις ειδικά από aegean, οι Σιγκαπουριανές αερογραμμές τοπ, οι γαλλικές φινετσάτες, οι γερμανικές υπεροπτικές και πολύ τουπέ χωρίς λόγο γενικώς το παίζουν οι καλύτεροι, οι τούρκικες πολύ εξυπηρετικές, οι ιταλικές μπαίνεις στο αεροδρόμιο νέος και φεύγεις μεσήλικας στην καλύτερη... αν και εχω χρόνια να πεταξω... αν κάποιος διαφωνεί με τα σχόλια μου θα τον διαβάσω με προσοχή.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.204
Likes
5.653
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Update δέκα χρόνια μετά:
TAP
Tunisair
Iberia
SWISS
Alitalia
Futura (δεν υπάρχει πια)
easyJet
Aegean
Gulf Air
Air Asia
Bulgaria Air
Olympic Airlines
Vueling
Pegasus
Ryanair
SAS
Norwegian Air
Turkish Airlines
Flightlink
Precision Air
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom