Αιθιοπία Με τη βοήθεια του Θεού... στη Κόλαση!

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Βιντεοανασκόπηση

Σαν δωράκι για όσους είχαν την υπομονή να ολοκληρώσουν την ανάγνωση της ιστορίας, ένα όμορφο περιεκτικό βίντεο του ταξιδιού που επιμελήθηκε ο συνταξιδιώτης Σ. (τον ευχαριστώ θερμά)

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ βιντεο. Κρίμα που είναι τοσο σύντομο!
 
  • Like
Reactions: tzo

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
ααχ και ωχχχχχχχχχχ τελειοοοοοοοο
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τι σου καναν τα κινεζακια τα καημενούλικα;;;
Θα είμαι off topic, αλλά έχουν μετατρέψει τις πόλεις τους σε τερατουργήματα.
Είδα και τις "παραδοσιακές πόλεις" τύπου Lijiang. Ένα ατέλειωτο Μοναστηράκι.
Άσε που πλήρωνες για να δεις το οτιδήποτε. Η παράδοση έχει πεθάνει ανεπιστρεπτί
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Άψογη παρουσίαση, πλήθος από φωτογραφίες πού πιάνουν τήν καθημερινότητα τών ανθρώπων καί τά εξώκοσμα τοπία τής υπέροχης αυτής χώρας. Τέλος έρχεται τό Video σάν κερασάκι στήν τούρτα! Πολλά πολλά ΜΠΡΑΒΟ !!
Νά είσαι καλά καί νά κάνεις πολλά ακόμα τέτοια δυνατά ταξίδια!

Παράκληση. Επειδή σχεδιάζω παρόμοιο ταξίδι, οικονομικές λεπτομέρειες please, από τό όλο εγχείρημα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Άψογη παρουσίαση, πλήθος από φωτογραφίες πού πιάνουν τήν καθημερινότητα τών ανθρώπων καί τά εξώκοσμα τοπία τής υπέροχης αυτής χώρας. Τέλος έρχεται τό Video σάν κερασάκι στήν τούρτα! Πολλά πολλά ΜΠΡΑΒΟ !!
Νά είσαι καλά καί νά κάνεις πολλά ακόμα τέτοια δυνατά ταξίδια!

Παράκληση. Επειδή σχεδιάζω παρόμοιο ταξίδι, οικονομικές λεπτομέρειες please, από τό όλο εγχείρημα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
σε πμ μήπως;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Από τις καλύτερες ιστορίες σου!! Αν και δεν είμαι φαν των εκκλησιών σου κάνουν το κλικ να πας να τις δεις από κοντά! Ίσως λόγω των φωτογραφιών και της περιγραφής σου. Καλά το video απίστευτο! Υ.Γ. Τελικά ο Γ.τι είχε;; Μάτιασμα;;;
 
  • Like
Reactions: GTS

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Από τις καλύτερες ιστορίες σου!! Αν και δεν είμαι φαν των εκκλησιών σου κάνουν το κλικ να πας να τις δεις από κοντά! Ίσως λόγω των φωτογραφιών και της περιγραφής σου. Καλά το video απίστευτο! Υ.Γ. Τελικά ο Γ.τι είχε;; Μάτιασμα;;;
Εγώ είχα αποφανθεί μετά βεβαιότητος. Μάτι καρφί! Το επιβεβαίωσαν κι οι ξεματιάστρες εξ'Ελλάδος (2 διαφορετικές)
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Αναλόγως που θες να μείνεις και τις δραστηριότητες θες να κάνεις κι αναλόγως του αριθμού της ομάδας κυμαίνεται και το κόστος.
Τα αεροπορικά τα βρήκαμε σε σχετική προσφορά από την Turkish με 350+ ευρώ. Συνήθως παίζουν κανά 100άρι παραπάνω.
Δεν κλείσαμε με ελληνικό πρακτορείο (διότι οργανώνουν ομαδικά και σε συγκεκριμένες ημερομηνίες) και είναι τσιμπημένα.
Το πρόγραμμα το φτιάξαμε εμείς. Με βάση αυτό επικοινωνήσαμε με τοπικούς πράκτορες. Θα μπορούσαμε να το δίναμε και σε αιθιοπικό πρακτορείο να μας το κοστολογήσει αλλά θέλαμε να έχουμε τον έλεγχο και να κινηθούμε όπως γουστάρουμε
Πρακτορα χρησιμοποιήσαμε:
1. Για το 4ήμερο ταξίδι στο Danakil που δεν γίνεται ανεξάρτητα και συνήθως κανένα ελληνικό πρακτορείο δεν το περιλαμβάνει για λόγους άνεσης των ταξιδιωτών. Κόστος 600$/άτομο, όλα μέσα, εμείς το παζαρέψαμε σαν γκρουπ στα 400$.
Από κει πήραμε και τα αεροπορικά των εσωτερικών πτήσεων διότι αν τα αγοράσεις ιντερνετικά σου κοστίζουν υπερδιπλάσια. Οι 4 πτήσεις μας ήρθαν κανά 250άρι ευρώ/άτομο (τσιμπαέι η Ethiopian)
2. Για τα Simien κλείσαμε κι εκεί με πράκτορα διότι δεν γινόταν αλλοιώς. 160 ευρώ/άτομο όλα μέσα.
Τα λοιπά τα κανονίζαμε εκεί και μόνοι μας. Βρίσκαμε μεταφορικά μέσα , ξεναγούς όπου θέλαμε. Καταλύματα κλείσαμε σε μεσαία κατηγορία μέσω booking και δεν ;htan τα πλέον οικονομικά αλλά τουλαχιστον αρκετά αξιοπρεπή: 45-50 ευρώ/δίκλινο. Το φαί με το ζόρι να φτάσεις τα 5-8 ευρώ/άτομο.
Ακριβά ήταν τα εισιτήρια σε εκκλησίες για να μην πω για κείνη τη Lalibela που την χρεώνουν 45 ευρώ!!!! είσοδο.... και μας φύγαν κάμποσα για τους ξεναγούς γιατί κάπου τους χρειάζεσαι. Φωτιά είναι οι ιδιωτικές μετακινήσεις με αμάξι αλλά αν πάρεις ΚΤΕΛ μια χαρά είναι.
Γενικά ένα πολύ ξεκούραστο ταξίδι, χωρίς να κάνουμε ιδιαίτερες εκπτώσεις, χλίδα κοινώς, πρέπει να ήρθε κάπου 1750 για 15 μέρες (χωρίς μπιρμπιτσόλια ή μπυρίτσες εξτρά). Από σουβενίρ μηδέν εκτός αν είσαι πυροβολημένος με τις εικόνες και τους αιθιοπικούς σταυρούς σαν και του λόγου μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom