Αιθιοπία Με τη βοήθεια του Θεού... στη Κόλαση!

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Καλησπέρα, θα ήταν εύκολο να μ ενημερώσετε με ποιό τοπικό γραφείο κλείσατε τις συγκεκριμένες εκδρομές και εάν μείνατε ευχαριστημένοι;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Καλησπέρα, θα ήταν εύκολο να μ ενημερώσετε με ποιό τοπικό γραφείο κλείσατε τις συγκεκριμένες εκδρομές και εάν μείνατε ευχαριστημένοι;
Βoήθεια τοπικού "γραφείου" χρειαστήκαμε στην περίπτωση των Simien και του Danakil/Erta Ale. Σχετικές παραπομπές για το ποιά ήταν αυτά τα γραφεία υπάρχουν στα αντίστοιχα κεφάλαια. Όλα τα υπόλοιπα τα κανονίσαμε μόνοι μας από πριν (διαμονές) ή επί τόπου (κάποιες μετακινήσεις)
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Καλησπέρα!!! Θα ήθελα την βοήθειά σας διότι είμαι λίγο μπερδεμένη....Ετοιμάζω το ταξίδι μου και έχω κάπου μπερδευτεί. Όλα τα γραφεία από Αιθιοπία μου λένε ότι πρέπει να ταξιδέψω με τις αιθιοπικές πτήσεις διότι θα έχω έκπτωση γύρω στο 50% στις εσωτερικές πτήσεις. Με τις ethiopian airlines που επικοινώνησα εδώ στην Ελλάδα μου είπαν ότι η έκπτωση δεν ξεπερνάει το 10 με 20%. Έχω βρει εισιτήριο με την egypt air γύρω στα 420 ευρώ ενώ με ethiopian airlines το εισιτήριο στην international flight ειναι 630 ευρώ. Μεγάλη διαφορά.....Οι τιμές που βλέπω στο skyscanner για τις domestic flights είναι της τάξεως από 120 - 160 ευρώ. Τελικά τι ισχύει, θυμάσαι να είναι ακριβές οι εσωτερικές πτήσεις? Τις είχες κλείσει από εδώ ή επιτόπου από εκεί?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Καλησπέρα!!! Θα ήθελα την βοήθειά σας διότι είμαι λίγο μπερδεμένη....Ετοιμάζω το ταξίδι μου και έχω κάπου μπερδευτεί. Όλα τα γραφεία από Αιθιοπία μου λένε ότι πρέπει να ταξιδέψω με τις αιθιοπικές πτήσεις διότι θα έχω έκπτωση γύρω στο 50% στις εσωτερικές πτήσεις. Με τις ethiopian airlines που επικοινώνησα εδώ στην Ελλάδα μου είπαν ότι η έκπτωση δεν ξεπερνάει το 10 με 20%. Έχω βρει εισιτήριο με την egypt air γύρω στα 420 ευρώ ενώ με ethiopian airlines το εισιτήριο στην international flight ειναι 630 ευρώ. Μεγάλη διαφορά.....Οι τιμές που βλέπω στο skyscanner για τις domestic flights είναι της τάξεως από 120 - 160 ευρώ. Τελικά τι ισχύει, θυμάσαι να είναι ακριβές οι εσωτερικές πτήσεις? Τις είχες κλείσει από εδώ ή επιτόπου από εκεί?
Eμείς τα κλείσαμε μέσω του πρακτορείου που μας κανόνισε το τουρ στο Danakil (αν δεν απατώμαι) κάνοντας παζάρια :) (το γράφω στην αρχή του δεύτερου κεφαλαίου). Μας τα παρέδωσαν όταν φτάσαμε στις Addis και ήταν φθηνότερα από ότι αν τα αγοράζαμε online που όντως είναι πανάκριβα. Πόση ήταν η έκπτωση δεν θυμάμαι δυστυχώς
 

althoreiya

Member
Μηνύματα
19
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Ντιγιαρμπακίρ, Τουρκία
Ευχαριστουμε πολύ Hydronetta για την άψογη παρουσίαση του προγράμματος. Το χρησιμοποιώ για την οργάνωση του ταξιδιού που θα κάνω τα Χριστούγεννα του 2018. Ήθελα να πω ότι έχει πολύ μεγάλη διαφορά τιμής αν κλείσει κανείς τις πτήσεις εσωτερικού, έχοντας τη διεθνή πτήση με Ethiopian. Οργανώνουμε ένα ταξίδι 11 ημερών στην Αιθιοπία μόνες μας, αλλά χρησιμοποιώ το ethiotravelandtours για διήμερη εκδρομή στο Danakil. To κόστος είναι 200$ το άτομο για Dallol (χωρίς το ηφαίστειο), ενώ το τριήμερο με Dallol και το ηφαίστειο είναι 300$.

Υπάρχει μεγάλη δυσκολία με το site της Ethiopian για τα εισιτήρια, και με το αντίστοιχο App. Ενώ βγάζει τις πτήσεις κανονικά, όταν πάει κανείς να τις κλείσει, κολλάει. Τελικά κλείσαμε τις πτήσεις μέσω skyscanner και του πρακτορείου airshop στη Θεσσαλονίκη. Καλή τιμή, για εξι πτήσεις (2 διεθνείς και 4 εσωτερικού) 632 ευρώ το άτομο. Εμείς ξεκινάμε από Κάιρο, όμως.
Ρώτησα και σε πρακτορείο στην Addis Ababa για να κλείσω τις πτήσεις εσωτερικού, αλλά η τιμή ήταν η ίδια με αυτή που τα βρήκα στο internet, ενώ είχαμε και επιπλέον έκπτωση στη διεθνή πτήση, εφόσον το εισιτήριο αγοράστηκε ως multi city.

Και μια ενημέρωση για τις πιο πρόσφατες τιμές, μια κι όλα ακριβαίνουν ταχύτατα στην Αιθιοπία:
  • Η βίζα εισόδου βγαίνει στο αεροδρόμιο της Addis Ababa και κοστίζει 60 $.
  • Τα πλοιάρια για τη λίμνη Τάνα είναι 3 ειδών και η διάρκεια του ταξιδιού από Bahar Dar για το νησί Dek καθώς και το συνολικό κόστος του πλοιάριου για την μονοήμερη εκδρομή (περίπου 9 ώρες) διαμορφώνονται ως εξής:
ταχύπλοο 60HP: 2 ώρες, 3000 μπιρ =94 ευρώ
μεσαίο 40ΗΡ: 2,5 ώρες, 2600 μπιρ=81 ευρώ
αργό 15ΗΡ: 3,5 ώρες, 2200 μπιρ=69 ευρώ.
Τις τιμές αυτές μου τις έδωσε τοπικός ξεναγός.​
  • Το εισιτήριο εισόδου για τις 11 λαξευτές εκκλησίες στη Λαλιμπέλα έχει πάει στα 60$ το άτομο.
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.553
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
To κόστος είναι 200$ το άτομο (χωρίς το ηφαίστειο), ενώ το τριήμερο με Dallol και το ηφαίστειο είναι 300$.
Ντανακίλ χωρίς Ηφαίστειο και Νταλόλ δε λέει. Οι τιμές είναι τέλειες (300$).
Από που όμως αρχίζει το τριήμερο;
Καλό ταξίδι.
 

althoreiya

Member
Μηνύματα
19
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Ντιγιαρμπακίρ, Τουρκία
Ντανακίλ χωρίς Ηφαίστειο και Νταλόλ δε λέει. Οι τιμές είναι τέλειες (300$).
Από που όμως αρχίζει το τριήμερο;
Καλό ταξίδι.
Ευχαριστούμε για τις ευχές και για όλη τη βοήθεια που πήραμε από τις περιγραφές σου.
Ίσως δεν ήμουν σαφής, το διήμερο είναι από Mekele στο Dallol και επιστροφή στο Mekele, σύμφωνα με το πρόγραμμα option 1, ενώ το τριήμερο από Mekele προς ηφαίστειο Erta Ale, μετά Dallol και επιστροφή Mekele, σύμφωνα με το πρόγραμμα.
Αν έχεις τραυματισμένο πόδι δεν μπορείς να κάνεις ανάβαση στο ηφαίστειο και μάλιστα βράδυ, κι εμείς πάσχουμε... Γι αυτό αρκούμαστε στην άνεση της επίσκεψης στην έρημο και τη λίμνη του αλατιού.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καταπληκτική ιστορία, τη διάβασα και την ''είδα'' μέσα από τις καταπληκτικές εικόνες.
Ακόμα ενας προορισμός στα υπόψιν, έστω και μακροπρόθεσμα.
Ευχαριστούμε για την αφήγηση @hydronetta
Πάντα τέτοια :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom