Αιθιοπία Με τη βοήθεια του Θεού... στη Κόλαση!

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ο βορράς ειναι γεμάτος εικόνες βιβλικής εποχής. Αλλα και ο νότος ειναι ενα σπάνιο "ντοκιμαντέρ". Χαιρομαι που το έζησα και βέβαια εχω απωθημένο το Erta Ale που δεν εχω καταφέρει παρά τα 2 ταξίδια μου στην Αιθιοπια. Η χωρα αξίζει πολλές επισκέψεις. Κανονίστε ταξιδιωτική συνάντηση (με injeera ή Greek κοψίδια)
Κοψιδια παιδια, οχι παλι ιντζερα...ή αλλη εθνικ κουζινα...:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μην ξεχασετε κ μενα στα κοψιδια πλιιιζ. Και τι ειναι αυτη η ιντζερα;Θελω να ρωτησω κ το αλλο: απο τα παιδικα μου χρονια δεν φευγει αυτη η προταση Εισαι αδυνατος σαν τα παιδια της Αιθιοπιας. Τι γινεται με τη φτωχια στη χωρα;Εχουν βελτιωθει τα πραγματα κ συγκριτικα με αλλες χωρες της Αφρικης η ειναι οπως παλια;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μην ξεχασετε κ μενα στα κοψιδια πλιιιζ. Και τι ειναι αυτη η ιντζερα;Θελω να ρωτησω κ το αλλο: απο τα παιδικα μου χρονια δεν φευγει αυτη η προταση Εισαι αδυνατος σαν τα παιδια της Αιθιοπιας. Τι γινεται με τη φτωχια στη χωρα;Εχουν βελτιωθει τα πραγματα κ συγκριτικα με αλλες χωρες της Αφρικης η ειναι οπως παλια;
1. Η ιντζέρα, ή αλλοιώς αποκαλούμενη από τους πολέμιούς της και Βετέξ, είναι μια υπόξινη πολύ αφράτη πίτα που συνοδεύει το φαγητό. Οι αιθίοπες τρώνε με τα χέρια κι έτσι η ιντζέρα υποκαθιστά τα κουταλοπηρούνα


2. Αρκεί να σου πω ότι είναι στο όριο επισιτικής κρίσης σε κάποιες περιοχές γιατί γνωρίζουν την χειρότερη ξηρασία δεκαετιών. Η φτώχεια είναι εκτεταμένη, πολλοί είναι ρακένδυτοι, όμως αν έχεις στο νου εικόνες ανάλογες του Νταρφούρ, θα έλεγα πως όχι. Επαίτες υπάρχουν παντού, κανείς τους δεν μας ενόχλησε. Αυτό που για μένα ήταν γροθιά στο στομάχι ήταν οι επαίτες που ήταν τυφλοί. Τους έφερναν στο διάβα σου σε προσκηνύματα στο πουθενά με την ελπίδα να τους δώσεις ένα birr. Μουρμούραγαν εκλιπαρώντας. Κατέβασα ένοχα τα μάτια. Δεν άντεχα να τους κοιτάω κατάματα. Δεν το ήξερα πως 1,000,000 άτομα είναι τυφλοί λόγω λοιμώξεων ή συγγενούς καταρράκτη.Το ίδιο άτομα με κινητικά προβληματα λόγω πολυομυελίτιδας.

3. Δεν σε ξεχνάμε γιατί για κοψίδια μας βλέπω εν μέσω νηστείας....
 
Last edited:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ας γουρουνιασουμε λοιπον νηστεια ξενηστεια.

Ειναι θλιβερα τα οσα γραφεις ...τα οποια τα γνωριζουμε δυστυχως για την Αφρικη.
This is Africa σε ολα.Αν πιασουμε τη συζητηση για το τι πρεπει να γινει και τι αφηνουν ή θελουν να γινει για την Αφρικη ...θα μιλαμε για μερες.Οι Γιατροι χωρις Συνορα και οσες οργανωσεις προσπαθουν να βοηθησουν ειναι αξιεπαινοι.
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Του πάει γάντι το “fever in the mornin’, fever all through the night” κι ως εκ τούτου κυκλοφορεί με τον μισό ΕΟΦ στη βαλίτσα του.
Μόνιμη επωδός: «Δε νοιώθω καλά, κανά μάτι θα φταίει». Επιστήμων άνθρωπος να σου πετύχει...:bleh:
...πληρης ταυτιση και στα δυο...:lol:
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αν πιασουμε τη συζητηση για το τι πρεπει να γινει και τι αφηνουν ή θελουν να γινει για την Αφρικη ...θα μιλαμε για μερες
Νομίζω οτι υπάρχουν πολλά μέρη στον κόσμο με μεγαλύτερη φτώχεια και εξαθλίωση απ την Αιθιοπια. Παρά την παγιωμένη μας αντίληψη απο το λιμό της δεκαετίας του 80, στην Αιθιοπια υπάρχει σημαντική ανάπτυξη και ειναι το κέντρο διανομής των -συχνά αμφισβητούμενων- ανθρωπιστικών οργανώσεων σε άλλες χώρες. Παρ ολα αυτά, πράγματι στις απομακρυσμένες επαρχίες η ισορροπία της επιβίωσης απο το λιμό εξαρτάται απο 2-3 χρονιές ξηρασίας

1. Η ιντζέρα, ή αλλοιώς αποκαλούμενη από τους πολέμιούς της και Βετέξ, είναι μια υπόξινη πολύ αφράτη πίτα που συνοδεύει το φαγητό.
Να μην παραλείψουμε να πούμε για τη γέμιση της injeera. Ειναι κρέας μη σιτεμένο σε μορφή και υφή καουτσούκ που θέτει σε δοκιμασία και τα πιο ισχυρά σαγόνια. Και βέβαια το κρέας αυτο εκτίθεται ολημερίς εκτός ψυγείου στις τοπικές αγορές συνοδευόμενο απο λιτανεία εντόμων και σκόνης. Τρώω τα παντα αλλα υπάρχουν και καλύτερες κουζίνες :)
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πολύ ωραία και τα γραφόμενα και οι φωτογραφίες. Νομίζω όμως υπάρχει και συνέχεια. Η Αιθιοπία είναι από τις χώρες που θα ήθελα πολύ να πάω και με έβαλες σε σκέψεις. Τα πρακτορεία τη χρεώνουν πολύ ακριβά και εσείς κατάλαβα ότι πήγατε μόνοι χρησιμοποιώντας τοπικό γραφείο. Καλά κατάλαβα; Κάποια στιγμή θα ήθελα να μάθω α) το κόστος για σας και β) να κάνεις μια σύγκριση των επισκέψεών σας με εκείνες που κάνουν τα κλασικά ελληνικά πρακτορεία (στο βορρά που πήγατε). Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να κοστίζει έτσι κι αλλιώς πολύ. Χαιρετώ. :xalara:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πολύ ωραία και τα γραφόμενα και οι φωτογραφίες. Νομίζω όμως υπάρχει και συνέχεια. Η Αιθιοπία είναι από τις χώρες που θα ήθελα πολύ να πάω και με έβαλες σε σκέψεις. Τα πρακτορεία τη χρεώνουν πολύ ακριβά και εσείς κατάλαβα ότι πήγατε μόνοι χρησιμοποιώντας τοπικό γραφείο. Καλά κατάλαβα; Κάποια στιγμή θα ήθελα να μάθω α) το κόστος για σας και β) να κάνεις μια σύγκριση των επισκέψεών σας με εκείνες που κάνουν τα κλασικά ελληνικά πρακτορεία (στο βορρά που πήγατε). Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να κοστίζει έτσι κι αλλιώς πολύ. Χαιρετώ. :xalara:
Αναλόγως που θες να μείνεις και τις δραστηριότητες θες να κάνεις κι αναλόγως του αριθμού της ομάδας κυμαίνεται και το κόστος.
Τα αεροπορικά τα βρήκαμε σε σχετική προσφορά από την Turkish με 350+ ευρώ. Συνήθως παίζουν κανά 100άρι παραπάνω.
Δεν κλείσαμε με ελληνικό πρακτορείο (διότι οργανώνουν ομαδικά και σε συγκεκριμένες ημερομηνίες) και είναι τσιμπημένα.
Το πρόγραμμα το φτιάξαμε εμείς. Με βάση αυτό επικοινωνήσαμε με τοπικούς πράκτορες. Θα μπορούσαμε να το δίναμε και σε αιθιοπικό πρακτορείο να μας το κοστολογήσει αλλά θέλαμε να έχουμε τον έλεγχο και να κινηθούμε όπως γουστάρουμε
Πρακτορα χρησιμοποιήσαμε:
1. Για το 4ήμερο ταξίδι στο Danakil που δεν γίνεται ανεξάρτητα και συνήθως κανένα ελληνικό πρακτορείο δεν το περιλαμβάνει για λόγους άνεσης των ταξιδιωτών. Κόστος 600$/άτομο, όλα μέσα, εμείς το παζαρέψαμε σαν γκρουπ στα 400$.
Από κει πήραμε και τα αεροπορικά των εσωτερικών πτήσεων διότι αν τα αγοράσεις ιντερνετικά σου κοστίζουν υπερδιπλάσια. Οι 4 πτήσεις μας ήρθαν κανά 250άρι ευρώ/άτομο (τσιμπαέι η Ethiopian)
2. Για τα Simien κλείσαμε κι εκεί με πράκτορα διότι δεν γινόταν αλλοιώς. 160 ευρώ/άτομο όλα μέσα.
Τα λοιπά τα κανονίζαμε εκεί και μόνοι μας. Βρίσκαμε μεταφορικά μέσα , ξεναγούς όπου θέλαμε. Καταλύματα κλείσαμε σε μεσαία κατηγορία μέσω booking και δεν ;htan τα πλέον οικονομικά αλλά τουλαχιστον αρκετά αξιοπρεπή: 45-50 ευρώ/δίκλινο. Το φαί με το ζόρι να φτάσεις τα 5-8 ευρώ/άτομο.
Ακριβά ήταν τα εισιτήρια σε εκκλησίες για να μην πω για κείνη τη Lalibela που την χρεώνουν 45 ευρώ!!!! είσοδο.... και μας φύγαν κάμποσα για τους ξεναγούς γιατί κάπου τους χρειάζεσαι. Φωτιά είναι οι ιδιωτικές μετακινήσεις με αμάξι αλλά αν πάρεις ΚΤΕΛ μια χαρά είναι.
Γενικά ένα πολύ ξεκούραστο ταξίδι, χωρίς να κάνουμε ιδιαίτερες εκπτώσεις, χλίδα κοινώς, πρέπει να ήρθε κάπου 1750 για 15 μέρες (χωρίς μπιρμπιτσόλια ή μπυρίτσες εξτρά). Από σουβενίρ μηδέν εκτός αν είσαι πυροβολημένος με τις εικόνες και τους αιθιοπικούς σταυρούς σαν και του λόγου μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom