Αιθιοπία Με τη βοήθεια του Θεού... στη Κόλαση!

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ ωραία και τα γραφόμενα και οι φωτογραφίες. Νομίζω όμως υπάρχει και συνέχεια. Η Αιθιοπία είναι από τις χώρες που θα ήθελα πολύ να πάω και με έβαλες σε σκέψεις. Τα πρακτορεία τη χρεώνουν πολύ ακριβά και εσείς κατάλαβα ότι πήγατε μόνοι χρησιμοποιώντας τοπικό γραφείο. Καλά κατάλαβα; Κάποια στιγμή θα ήθελα να μάθω α) το κόστος για σας και β) να κάνεις μια σύγκριση των επισκέψεών σας με εκείνες που κάνουν τα κλασικά ελληνικά πρακτορεία (στο βορρά που πήγατε). Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να κοστίζει έτσι κι αλλιώς πολύ. Χαιρετώ. :xalara:
Ας γράψει ο καθένας τη δική του εμπειρία. Δε θα σχολιάσω καν την περίπτωση ελληνικών "γραφείων", καθώς εκτός από την υπερκοστολόγηση το ταξίδι με "μπουλούκια" δε με αντιπροσωπεύει. Τοπικό γραφείο επίσης δε χρειάζεται πλην των φυλών της κοιλάδας του Omo όπου θες 4Χ4 με οδηγό και βέβαια το Danakil οπου θες πάλι το convoy τζιπακίων. Οι τιμές αλλάζουν δραματικά πάντως και καθώς ο τουρισμός ανακάλυψε απότομα τη χώρα είδα μεγάλη διαφορα στις 2 επισκέψεις μου. Ενδεικτικά το 2011-12 το ταξίδι μου βγήκε πάμφθηνο (13-14 μέρες). Ενδεικτικά. Διεθνής πτήση ~€500. Βίζα $20. Τζιπάκι για κοιλάδα Omo 6μέρες/4ατομα €600. 3 εσωτερικές πτήσεις για βορρά ~€120 όλες (τότε υπήρχε ένα κόλπο οπου τα έκλεινες επί τόπου σε μιση τιμή απ ότι οnline). κόστος διαμονής, διατροφής και άλλων μετακινήσεων αμελητέο (Στην Addis τα δωματια ήταν πάντα ακριβά.) Συνολικά €1000 το άτομο!!!! Το 2014-15 που πήγα για λίγες μέρες η βίζα κόστιζε πλέον $50 (είχα την τύχη να βρεθώ στη Ρώμη και να βγάλω multi entry με €25) και μια εσωτερική πτήση από Jijiga-Addis €140. Εκπτωση 50% στις εσωτερικές πλέον μόνο αν έχεις διεθνή με Εthiopian airlines-πραγμα απίθανο καθώς δεν πετάει από Ελλάδα αλλά και από Khartoum που πετούσα εγώ προτίμησα τη banned Sudan air λόγω κόστους πάλι.
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αλλά όλα προσαρμόζονται προς τα πάνω ή προς τα κάτω αναλόγως του βαθμού ελευθερίας που θες να έχεις. Μπορεί να στα οργανώσει ΟΛΑ αιθιοπικό πρακτορείο αλλά τους παντρεύεσαι από την αρχή ως το τέλος το ταξιδιού. Αν είχαμε μέρες θα μειώναμε το κόστος γιατί θα μπορούσαμε να κινηθούμε σε κάποιες διαδρομές με λεωφορεία. Αλλά πίστεψέ με είναι από τα πράγματα που δεν κάνω σκόντο. Θέλω αμάξι για να σταμάτω όποτε θέλω να βγάζω φωτογραφίες. Οι δε πτήσεις μας γλίτωσαν πολυτιμότατο χρόνο για να χωρέσουνε όλα όσα θέλαμε στο πρόγραμμα
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.567
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Αναλόγως που θες να μείνεις και τις δραστηριότητες θες να κάνεις κι αναλόγως του αριθμού της ομάδας κυμαίνεται και το κόστος.
Τα αεροπορικά τα βρήκαμε σε σχετική προσφορά από την Turkish με 350+ ευρώ. Συνήθως παίζουν κανά 100άρι παραπάνω.
Δεν κλείσαμε με ελληνικό πρακτορείο (διότι οργανώνουν ομαδικά και σε συγκεκριμένες ημερομηνίες) και είναι τσιμπημένα.
Το πρόγραμμα το φτιάξαμε εμείς. Με βάση αυτό επικοινωνήσαμε με τοπικούς πράκτορες. Θα μπορούσαμε να το δίναμε και σε αιθιοπικό πρακτορείο να μας το κοστολογήσει αλλά θέλαμε να έχουμε τον έλεγχο και να κινηθούμε όπως γουστάρουμε
Πρακτορα χρησιμοποιήσαμε:
1. Για το 4ήμερο ταξίδι στο Danakil που δεν γίνεται ανεξάρτητα και συνήθως κανένα ελληνικό πρακτορείο δεν το περιλαμβάνει για λόγους άνεσης των ταξιδιωτών. Κόστος 600$/άτομο, όλα μέσα, εμείς το παζαρέψαμε σαν γκρουπ στα 400$.
Από κει πήραμε και τα αεροπορικά των εσωτερικών πτήσεων διότι αν τα αγοράσεις ιντερνετικά σου κοστίζουν υπερδιπλάσια. Οι 4 πτήσεις μας ήρθαν κανά 250άρι ευρώ/άτομο (τσιμπαέι η Ethiopian)
2. Για τα Simien κλείσαμε κι εκεί με πράκτορα διότι δεν γινόταν αλλοιώς. 160 ευρώ/άτομο όλα μέσα.
Τα λοιπά τα κανονίζαμε εκεί και μόνοι μας. Βρίσκαμε μεταφορικά μέσα , ξεναγούς όπου θέλαμε. Καταλύματα κλείσαμε σε μεσαία κατηγορία μέσω booking και δεν ;htan τα πλέον οικονομικά αλλά τουλαχιστον αρκετά αξιοπρεπή: 45-50 ευρώ/δίκλινο. Το φαί με το ζόρι να φτάσεις τα 5-8 ευρώ/άτομο.
Ακριβά ήταν τα εισιτήρια σε εκκλησίες για να μην πω για κείνη τη Lalibela που την χρεώνουν 45 ευρώ!!!! είσοδο.... και μας φύγαν κάμποσα για τους ξεναγούς γιατί κάπου τους χρειάζεσαι. Φωτιά είναι οι ιδιωτικές μετακινήσεις με αμάξι αλλά αν πάρεις ΚΤΕΛ μια χαρά είναι.
Γενικά ένα πολύ ξεκούραστο ταξίδι, χωρίς να κάνουμε ιδιαίτερες εκπτώσεις, χλίδα κοινώς, πρέπει να ήρθε κάπου 1750 για 15 μέρες (χωρίς μπιρμπιτσόλια ή μπυρίτσες εξτρά). Από σουβενίρ μηδέν εκτός αν είσαι πυροβολημένος με τις εικόνες και τους αιθιοπικούς σταυρούς σαν και του λόγου μου.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δηλαδή με τα εσωτερικά αεροπορικά δεν ασχοληθήκατε πριν πάτε Αιθιοπία. Αφού πήγατε τα αγοράσατε (πιστωτική παίζει κανονικά).
Θα σε ενοχλήσω για αυτό το θέμα όταν η παρέα αποφασίσει γι αυτό το ταξίδι, να μου πεις ίσως κάποια ονόματα τοπικών πρακτόρων, αν δε βρούμε μόνοι μας.
πολύ οικονομικό το βρήκα το ταξίδι σας. Που τα 3-4 χιλιάρικα που ζητάνε τα Versus κλπ. Καλά επόμενα ταξίδια σου εύχομαι.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.567
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ας γράψει ο καθένας τη δική του εμπειρία. Δε θα σχολιάσω καν την περίπτωση ελληνικών "γραφείων", καθώς εκτός από την υπερκοστολόγηση το ταξίδι με "μπουλούκια" δε με αντιπροσωπεύει. Τοπικό γραφείο επίσης δε χρειάζεται πλην των φυλών της κοιλάδας του Omo όπου θες 4Χ4 με οδηγό και βέβαια το Danakil οπου θες πάλι το convoy τζιπακίων. Οι τιμές αλλάζουν δραματικά πάντως και καθώς ο τουρισμός ανακάλυψε απότομα τη χώρα είδα μεγάλη διαφορα στις 2 επισκέψεις μου. Ενδεικτικά το 2011-12 το ταξίδι μου βγήκε πάμφθηνο (13-14 μέρες). Ενδεικτικά. Διεθνής πτήση ~€500. Βίζα $20. Τζιπάκι για κοιλάδα Omo 6μέρες/4ατομα €600. 3 εσωτερικές πτήσεις για βορρά ~€120 όλες (τότε υπήρχε ένα κόλπο οπου τα έκλεινες επί τόπου σε μιση τιμή απ ότι οnline). κόστος διαμονής, διατροφής και άλλων μετακινήσεων αμελητέο (Στην Addis τα δωματια ήταν πάντα ακριβά.) Συνολικά €1000 το άτομο!!!! Το 2014-15 που πήγα για λίγες μέρες η βίζα κόστιζε πλέον $50 (είχα την τύχη να βρεθώ στη Ρώμη και να βγάλω multi entry με €25) και μια εσωτερική πτήση από Jijiga-Addis €140. Εκπτωση 50% στις εσωτερικές πλέον μόνο αν έχεις διεθνή με Εthiopian airlines-πραγμα απίθανο καθώς δεν πετάει από Ελλάδα αλλά και από Khartoum που πετούσα εγώ προτίμησα τη banned Sudan air λόγω κόστους πάλι.
Με βάλατε σε σκέψεις! Με βλέπω τα επόμενα Χριστούγεννα Αιθιοπία. Πάντως εμείς θέλομε και τις φυλές. ;)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τα εισιτήρια των εσωτερικών πτήσεων τα κλείσαμε από πριν. Ήταν στα πλαίσια του παζαριού με το πρακτορείο στο Danakil (παραπονο κανένα). Μας δήλωσε πώς άμα πάρουμε το τουρ από κείνον μπορεί να μας εξασφαλίσει φθηνότερα εισιτήρια. Και συμφωνήσαμε. Έτσι όταν φτάσαμε είχαμε στα χέρια το voucher για όλες τις πτήσεις όπως έγραψα. Αστεία αστεία υπολογίσαμε ότι για τίς εκκλησίες και μόνο + Lalibela χαλάσαμε πάνω από 100 ευρώ το άτομο!!!!
Ακούς Αλέξανδρε;;;; 45 ευρώ/άτομο το εισιτήριο της Lalibela!! Κι άλλο ένα 35άρι ο ξεναγός για το γκρουπ
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Με βάλατε σε σκέψεις! Με βλέπω τα επόμενα Χριστούγεννα Αιθιοπία. Πάντως εμείς θέλομε και τις φυλές. ;)
Εκεί θα σου πούνε άλλοι. Αλλά αν θέλετε να δειτε της προκοπής το βορρά και τις φυλές υπολόγιζε 25 μέρες
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αστεία αστεία υπολογίσαμε ότι για τίς εκκλησίες και μόνο + Lalibela χαλάσαμε πάνω από 100 ευρώ το άτομο!!!!
Ακούς Αλέξανδρε;;;; 45 ευρώ/άτομο το εισιτήριο της Lalibela!! Κι άλλο ένα 35άρι ο ξεναγός για το γκρουπ
Άστα φίλε. Και το '11 ήταν ακριβά αλλά τώρα έχει γίνει εξωφρενικό. Πουθενά στον κόσμο τόσα λεφτά για μνημείο. Η χώρα γίνεται πολύ τουριστική. Καθ' ότι τσαμπατζήδες τότε μπήκαμε με λαμογιά 4 άτομα με 2 εισιτήρια και ο ξεναγός είχε φρικάρει και έλεγε ότι αν μας πιάσουν θα πάμε prison. :)
Αλλά αν θέλετε να δειτε της προκοπής το βορρά και τις φυλές υπολόγιζε 25 μέρες
Φυλές Νότου 6μέρες και Βορράς χωρίς Danakil βγαίνει εύκολα σε 14 μέρες (μονοήμερη στα Simien). Το έχω κάνει και δε μου έλειψε κάτι, εκτος απ το danakil βεβαια που ελπίζω να πάω σε ένα 3ο ταξίδι
 
Last edited:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
An τύχαινε την ώρα που φτάνατε σε κάποια εκκλησία και είχε λειτουργία και τους λέγατε πως πάτε για τη λειτουργία, πάλι θα πληρώνατε??
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Παρενθεση.
An τύχαινε την ώρα που φτάνατε σε κάποια εκκλησία και είχε λειτουργία και τους λέγατε πως πάτε για τη λειτουργία, πάλι θα πληρώνατε??
Δεν το προσπαθήσαμε γιατί δεν συνέπεσε κάποια ακολουθία. Ειδικά στο Tigray ψάχναμε και τον ιερέα να μας ανοίξει την εκκλησία. Προφανώς εκεί δεν τελούνται συστηματικά ακολουθίες.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
@hydronetta είσαι ευλογία και κατάρα μαζί. (Ευχαριστώ είπα; :love0054:)
Η ευλογία των singles αλλά η κατάρα των παντρεμένων. :)
Ξέρεις τι καινά ταξιδιωτικά δαιμόνια σπέρνω στα ζευγάρια;;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Παρενθεση.

Δεν το προσπαθήσαμε γιατί δεν συνέπεσε κάποια ακολουθία. Ειδικά στο Tigray ψάχναμε και τον ιερέα να μας ανοίξει την εκκλησία. Προφανώς εκεί δεν τελούνται συστηματικά ακολουθίες.
Θα σου πω το κόλπο απαντώντας στη ιστορία μου περί Ιράν....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.598
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom