Τουρκία Με τον Πεθερό στήν Πόλη

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
thanks σωστά 12 λίρες .


Επειδή ρώτησε κάποιος σε κάποιο θέμα για την Κωνσταντινούπολη για το tunel απο karakoy - Beyoglu και για τις ώρες λειτουργίας , να πώ οτι το τρένο λειτουργεί απο τις 07:00πμ μέχρι 22:45μμ και το εισιτήριο κοστίζει 5 λίρες το one way .
τελικά έμαθα από το γραφείο τουρισ.πληροφοριών(γιατί κι εγώ λάθος πληροφορία είχα δώσει σ ένα άλλο θέμα)ότι το tunel από karakoy για begoglu είναι μέχρι τις 10 το βράδυ.Το άλλο απο kabatas για Ταξίμ κανονικά μέχρι τα μεσάνυχτα όπως και το τράμ το τελευταίο τα μεσάνυχτα.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Απολαυστικός....απλά απολαυστικός!! :clap:Δεν τη θυμόμουν καλά την ιστορία σου,για να πω την αλήθεια μου, γιατι αλλο να διαβαζεις πριν πας καπου συλλεγοντας πληροφοριες και αλλο αφου εχεις παει και αναγνωριζεις μέρη, μαγαζακια κτλ... :)
Νταξει για τον πατριαρχη ήμουν σίγουρη ότι έχει παιξει κονέ από Αθήνα γιατι δεν γινοταν αλλιως!! Μπραβο μπραβο μαφιοζε Ιταλε....!!:bleh: Βρε συ μήπως μας κρύβεις κι αλλα για την πραγματική σου ταυτότητα;; :haha::haha:
Πολύ όμορφη και η Σχολή της Χαλκης, να πας οπως και δηποτε την επομενη φορα αλλά έχω μια ενσταση!! Δε λέω πολύ όμορφη η Πρίγκηπος αλλά όχι και σαν τη λίμνη Κομο βρε Χρήστο μου.... Οχι....!!:bleh::haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δε λέω πολύ όμορφη η Πρίγκηπος αλλά όχι και σαν τη λίμνη Κομο βρε Χρήστο μου....
Ε, βέβαια, η πρώτη είναι μια μικρή γούρνα, ενώ η δεύτερη μια λιμνάρα νάααααα...

Τι άλλο θα διαβάσουμε Θεέ μου! :shock:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ε, βέβαια, η πρώτη είναι μια μικρή γούρνα, ενώ η δεύτερη μια λιμνάρα νάααααα...

Τι άλλο θα διαβάσουμε Θεέ μου! :shock:

:haha::haha: καλό !!!!!!!!!!!!!

ΥΓ. Italitsa είναι αυτή ! ας τις συγχωρήσουμε και κανά λαθάκι :)

ΥΓ2. μου αρέσει που στο καπάκι συμφωνεί κιόλας :roll::haha:
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Χρήστο μόλις πρόσεξα ότι ήσουν στην Πόλη Κυριακή της Ορθοδοξίας, κάτι που θα συμβει και με μενα και την παρέα μου τον Μάρτιο (πρώτα ο Θεός). Έχω να σε ρωτήσω 2-3 πραγματακια αν δε σου κανει κοπο.

1. Έλεγα λοιπόν την Κυριακή της Ορθοδοξίας να πάμε Αγία Τριάδα (ειναι 100μ απο το ξενοδοχειο μας) και την επομένη (25η-Ευαγγελισμός) να πάμε Πατριαρχείο. Διαβάζοντας τα γραπτα σου όμως άρχισα να ψήνομαι για το αντίστροφο..Εσυ τι λες;;
Αυτο που με προβληματίζει ειναι που γράφεις ότι φύγατε απο το Πατριαρχείο κατα τις 14:00! Δηλαδή της Ορθοδοξίας αργεί τόσο ή λόγω της επίσκεψης στον Πατριάρχη αργησατε;

2. Επίσης αν παμε Πατριαρχείο Κυριακή μάλλον χάνουμε και το παζάρι στο Ορτακιοι;; Αλήθεια αυτο το παζάρι μονο Κυριακή γίνεται;;

3. Σε ποιο απο τα 3 Ciya να πάμε; Πρέπει να κάνουμε κράτηση;;

4. Θα εκτιμούσα επίσης αν μου εξηγουσες πώς συννενοήθηκες με τον μασατζη στο Cemberlitas.. (τουρκιακα/αγγλικα ή λιγο απ'όλα;;). Πρέπει να κανουμε κράτηση και για το χαμάμ;;

Ευχαριστώ

ΥΓ: εννοείται όποιο μέλος εκτός του Χρήστου γνωρίζει και θελει ας απαντήσει!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Τα 3 μαγαζιά του Ciya είναι το ένα απέναντι από το άλλο. Εννοείται ότι θα πάτε στο ciya sofrasi το οποίο έχει και τα έτοιμα μαγειρευτά φαγητά από νοτιοανατολική Τουρκία που είναι όλα τα λεφτά. Στο sofrasi μπορείτε να παραγγείλετε όμως ΚΑΙ κεμπάπ από τα απέναντι μαγαζιά, τα φέρνουν οι σερβιτόροι, κανένα πρόβλημα. Όσο για κράτηση, προσωπικά έχω πάει καμιά 10ρια φορές ποτέ δεν χρειάστηκε κράτηση.

Κράτηση για το χαμάμ φυσικά και δεν χρειάζεται, στο cemberlitas μια φορά έχω πάει και ο τυπάς μιλούσε μόνο τούρκικα, βασικά δεν χρειάζεται να πεις και κάτι, τον αφήνεις να κάνει τη δουλειά του, ξέρει αυτός! :)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Χρήστο μόλις πρόσεξα ότι ήσουν στην Πόλη Κυριακή της Ορθοδοξίας, κάτι που θα συμβει και με μενα και την παρέα μου τον Μάρτιο (πρώτα ο Θεός). Έχω να σε ρωτήσω 2-3 πραγματακια αν δε σου κανει κοπο.

1. Έλεγα λοιπόν την Κυριακή της Ορθοδοξίας να πάμε Αγία Τριάδα (ειναι 100μ απο το ξενοδοχειο μας) και την επομένη (25η-Ευαγγελισμός) να πάμε Πατριαρχείο. Διαβάζοντας τα γραπτα σου όμως άρχισα να ψήνομαι για το αντίστροφο..Εσυ τι λες;;
Αυτο που με προβληματίζει ειναι που γράφεις ότι φύγατε απο το Πατριαρχείο κατα τις 14:00! Δηλαδή της Ορθοδοξίας αργεί τόσο ή λόγω της επίσκεψης στον Πατριάρχη αργησατε;

2. Επίσης αν παμε Πατριαρχείο Κυριακή μάλλον χάνουμε και το παζάρι στο Ορτακιοι;; Αλήθεια αυτο το παζάρι μονο Κυριακή γίνεται;;

3. Σε ποιο απο τα 3 Ciya να πάμε; Πρέπει να κάνουμε κράτηση;;

4. Θα εκτιμούσα επίσης αν μου εξηγουσες πώς συννενοήθηκες με τον μασατζη στο Cemberlitas.. (τουρκιακα/αγγλικα ή λιγο απ'όλα;;). Πρέπει να κανουμε κράτηση και για το χαμάμ;;

Ευχαριστώ

ΥΓ: εννοείται όποιο μέλος εκτός του Χρήστου γνωρίζει και θελει ας απαντήσει!

1 . Εμείς πετύχαμε εκτός την εορτής (Ορθοδοξίας ) και χειροτονία Μητροπολίτη και είχαμε και συνάντηση με τον Αρχιεπίσκοπο ,οποτε για αυτό αργήσαμε .
Τωρα αν με ρωτας πια απο τις 2 μέρες να πάτε θα έλεγα να κάνετε ενα τηλέφωνο να μάθετε που θα χοροστατήσει ο Αρχιεπίσκοπος .

2. Γιατί να χάσετε το παζάρι στο Ορτάκιοι ?? ,προλαβαίνετε κανονικά

3.Κράτηση δεν χρειάζεται ,είναι όλα σε πολύ κοντινή απόσταση ,οπότε περνάτε ρίχνετε μια ματιά και όπου σας αρέσει κάθεστε .
Τσεκαρε και τα βασικά μεσα απο το site τους !

4.Αν καταφέρεις να συννενοηθείς με τον μουστακαλή στα αγγλικά τότε μπράβο σου !! νοηματική και τάξε του μπαξίσι ;)
Κράτηση οχι δεν είναι απαραίτητο ,απλά βγάζοντας εισιτήριο πές οτι είστε Ελληνες ( έχουμε αν θυμάμαι 9λίρες έκπτωση ).
Απλά να πάτε όχι ώρα που μπορεί να γινετε χαμός .

Οτι άλλο θές εδώ είμαστε :D
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Ευχαριστώ και τους 2 σας για τις άμεσες απαντήσεις. Τελικά το παζάρι στο Ορτάκιοι γίνεται μόνο κυριακή ή και καθημερινές; και μέχρι τι ώρα κρατά το πανηγύρι μήπως ξέρετε;;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ευχαριστώ και τους 2 σας για τις άμεσες απαντήσεις. Τελικά το παζάρι στο Ορτάκιοι γίνεται μόνο κυριακή ή και καθημερινές; και μέχρι τι ώρα κρατά το πανηγύρι μήπως ξέρετε;;
Σίγουρα Κυριακή και με μικρή επιφύλαξη και Σάββατο απο το πρωί ως νωρίς το απόγευμα .

Το καλοκαίρι που μας πέρασε πήγα στο παζάρι Παρασκευή και ήταν ολοι εκεί .
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εμενα δε μ'αρεσε το παζαρι στο Οrtakoy
Αλλα και ποσα παζαρια να αντεξει κανεις στην Πολη?
Γιατι σωνει και καλα να πατε στο παζαρι και να σπαταλησετε χρονο , εφοσον θα εχετε επισκεφθει ηδη το αιγυπτιακο και το Kapali Carsi ?
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Καλημέρα

Βασικα είχα δει καποια στιγμή τις "Εικόνες" του Δουση με αφιέωμα στην Πόλη και έδειχνε το Κυριακάτικο παζάρ στο Οrtakoy..τίποτα παραπάνω. Τελος πάντων ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom