Τουρκία Με τον Πεθερό στήν Πόλη

makkis76

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Γυρισα πριν απο 17 ημερες απο την Πολη και το κειμενο σου (που το ειχα τυπωσει και τιο ειχα παρει μαζι μου) ηταν απολυτως αναγκαιο. Η Πολη ειναι πραγματι μαγικη, εμεινα πεντε ημερες χωρις να μπορεσω να δω ολα τα αξιοθεατα αυτης, τα πλεόν τουριστικα μονο, και σου βγαζει κατι το διαφορετικο. Οι Τουρκοι ανθρωποι διαφορετικοι απο οτι τους περιμενα (η αρραβωνιαστικια μου ειχε αλλη αποψη), μου φανηκαν ιδιαιτερα ευγενικοι, εξυπηρετικοι. Για οσους θελουν να πανε το μουσειο των Μωσαϊκων θα ειναι κλειστο μεχρι τον Μαρτιο του 2012, να ποφυγουν το Ντολμαμπαχτσε, το θεωρω ως το πιο απατη "αξιοθεατο". Ορδες τουριστων να περιμενουμε μεσα στο κρυο 2 ωρες αναμονη για να μπουμε. Και καλα αυτοι εγω ο βλακας που καθησα. Ε φτασαμε ως εδω ας περιμενουμε αλλα αδερφουλη μου οχι και 2 ωρες! Επισης μην καθεστε στα ανταλλακτηρια ολα τα ΑΤΜ δεχονται καρτες των δικων μας τραπεζων, εχουν μενου στα αγγλικα με δυνατοτητα να τραβηξεις τουρκικες λιρες, ευρω και δολαρια.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
να ποφυγουν το Ντολμαμπαχτσε, το θεωρω ως το πιο απατη "αξιοθεατο". Ορδες τουριστων να περιμενουμε μεσα στο κρυο 2 ωρες αναμονη για να μπουμε. Και καλα αυτοι εγω ο βλακας που καθησα. Ε φτασαμε ως εδω ας περιμενουμε αλλα αδερφουλη μου οχι και 2 ωρες!
Απάτη δεν θα το έλεγα απλά είναι ενα ''διαοφερετικό'' αξιοθέατο της πόλης σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα .
Οι 2 ώρες είναι όντως πολλές αλλά θέλει και λίγο ''πονηριά'' μπας και την αποφύγεις
δες εδώ :

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/32784-%F4%EF-%EC%F0%E1%E9%F1%DC%EC%E9-%E5%E3%F9-%EA%E1%E9-%E7-%E9%F3%F0%E1%ED%DF%E4%E1-%F6%DF%EB%E7-%EC%EF%F5-%F3%F4%E7%ED-%F0%FC%EB%E7-3.html
 

msmaria

Member
Μηνύματα
40
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Εξαιρετικη ιστορια...ησουν κατατοπιστικότατος και επίσης εχεις πολύ ωραιο χιούμορ...πολυ ευχάριστη η ιστορια σου..

ευχαριστουμε!!! :D
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Ετοιμάζομαι και γω για την Κωνσταντινούπολη στις 15-19 Φεβρουαρίου! Η ιστορία σου με βοήθησε πολύ ως προς το θέμα της διαμονής (έκλεισα και γω στο Maywood) και τι αξιοθέατα να δω! Πραγματικά γράφεις πολύ καλά και μας έδωσες σημαντικές πληροφορίες. Γέλασα πολύ από τον τίτλο ακόμη...με τον πεθερό στην πόλη... Καλά ταξίδια να έχεις με τον πεθερό ή χωρίς τον πεθερό!
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χρήστο διαβάζω την ιστορία σου, χωρίς να την έχω τελειώσει βέβαια, αλλά θέλω να ρωτήσω δύο τρεις απορίες που μου δημιουργήθηκαν. α) ο σταθμός τρένων sirceci που γράφεις είναι ανοιχτός μόνο μέχρι τις 5? Τόσο νωρίς κλείνει? β) στον Πύργο του Γαλατά πληρώνεις μόνο για να πας στον τελευταίο όροφο ή γενικότερα για να μπεις? και τέλος μιας και πήγες και προς την Ασιατική πλευρά εκεί χρειάζεται διαβατήριο ή αρκεί και η ταυτότητα?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
sofianaxos said:
Χρήστο διαβάζω την ιστορία σου, χωρίς να την έχω τελειώσει βέβαια, αλλά θέλω να ρωτήσω δύο τρεις απορίες που μου δημιουργήθηκαν. α) ο σταθμός τρένων sirceci που γράφεις είναι ανοιχτός μόνο μέχρι τις 5? Τόσο νωρίς κλείνει? β) στον Πύργο του Γαλατά πληρώνεις μόνο για να πας στον τελευταίο όροφο ή γενικότερα για να μπεις? και τέλος μιας και πήγες και προς την Ασιατική πλευρά εκεί χρειάζεται διαβατήριο ή αρκεί και η ταυτότητα?
Στην Ασιατική πλευρά δεν χρειάζεσαι διαβατήριο γιατι δεν αλλάζεις χώρα,πάλι στην Τουρκία είσαι...αλλα δεν σου ζητούν έγγραφα γενικώς ...δεν εχει σύνορα!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Χρήστο διαβάζω την ιστορία σου, χωρίς να την έχω τελειώσει βέβαια, αλλά θέλω να ρωτήσω δύο τρεις απορίες που μου δημιουργήθηκαν. α) ο σταθμός τρένων sirceci που γράφεις είναι ανοιχτός μόνο μέχρι τις 5? Τόσο νωρίς κλείνει? β) στον Πύργο του Γαλατά πληρώνεις μόνο για να πας στον τελευταίο όροφο ή γενικότερα για να μπεις? και τέλος μιας και πήγες και προς την Ασιατική πλευρά εκεί χρειάζεται διαβατήριο ή αρκεί και η ταυτότητα?

α) Ο σταθμός είναι ανοικτός μέχρι αργά το βράδυ .
Στο μουσείο αναφέρομαι για τις 5μμ.

δες εδώ κάτι ενδιαφέρον
TURKISH STATE RAILWAYS
και εδώ με θέα 360'
TCDD ?stanbul Sirkeci Train Station Museum


β) Στον πύργο πληρώνεις αν θυμαμαι 11 ευρώ είσοδο για να ανέβεις με το ασανσερ στον τελευταίο όροφο για πανοραμική θέα 360.

γ) Η Ασιατική πλευρά όπως και η Ευρωπαική είναι στην Κωνσταντινούπολη οπότε τι διαβατήριο να χρειαστείς ?? Δεν αλλάζεις χώρα ;)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
β) Στον πύργο πληρώνεις αν θυμαμαι 11 ευρώ είσοδο για να ανέβεις με το ασανσερ στον τελευταίο όροφο για πανοραμική θέα 360.
sofianaxos, ο Χρήστος από κεκτημένη ταχύτητα έγραψε 11 ευρώ, αντί για 11 τούρκικες λίρες.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
τον Ιουνιο ηταν 12 λιρες η εισοδος στον Πυργο
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
τον Ιουνιο ηταν 12 λιρες η εισοδος στον Πυργο
thanks σωστά 12 λίρες .


Επειδή ρώτησε κάποιος σε κάποιο θέμα για την Κωνσταντινούπολη για το tunel απο karakoy - Beyoglu και για τις ώρες λειτουργίας , να πώ οτι το τρένο λειτουργεί απο τις 07:00πμ μέχρι 22:45μμ και το εισιτήριο κοστίζει 5 λίρες το one way .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom