Μηλος 2011

tramoyntana

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Γεια σας κι απο μενα,

Θυμηθηκα οτι οταν εψαχνα για την Μηλο φετος, οι πληροφοριες μεσα απο αυτο εδω το φορουμ μου φανηκαν λυτρωτικες,
οποτε ειπα να εκθεσω και τις δικες μας εμπειριες απο το ταξιδακι μας στην Μηλο.

Συνηθως, διαβαζα τιτλους με διαφορα θαυμαστικα, και αλλα σημεια στιξης, με αναφορα στο νησι,
προμηνυοντας οτι ηταν ολα φανταστικα και τελεια.

Θα ηθελα κι εγω να πω κατι τετοιο, αλλα δυστυχως για μας ηταν μια μικρη απογοητευση.

Τελικα μετα απο ολες τις περιγραφες που διαβασαμε εδω και σε αλλα sites περιμεναμε να δουμε τον
επιγειο καλοκαιρινο παραδεισο , αλλα μαλλον δεν τον βρηκαμε, στην Μηλο τουλαχιστον.

Πολλες παραλιες διαβασαμε, τρελλες αμμουδιες και καταγαλανα κρυσταλλινα νερα.

Μετα απο 600 (!!!) ναι 600 χλμ στην Μηλο, οι μονες παραλιες που μας φανηκαν καλες, ηταν η Αγια Κυριακη, η Αχιβαδολιμνη και το Παλιοχωρι.

Το μονο που δεν καναμε ηταν η κλασσικη (μιση η ολοκληρη) βολτα απο θαλασσης με τα καραβάκια, οποτε δεν μπορω να μιλησω
για τις παραλιες αυτες. Ρωτησαμε βεβαια, αλλα και τα 50 ευρω το ατομο ,
με το πιο γρηγορο απο αυτα, ενα 15μετρο φουσκωτο, μας φανηκαν πολλα.
Αυτος προσεφερε και ενα γευματακι (σαλατα, και σουβλακι) αλλα ακομα και τα αλλα που δεν ειχαν φαγητο, ο καλυτερος ηταν στα 30, αλλα ηταν τα αργα.

Το Σαρακηνικο λοιπον, (η πρωτη "παραλια" που πηγαμε) ηταν ενα πολυ ωραιο τοπιο, για φωτογραφιες και βολτα, αλλα για μπανιο δεν κανει με
τιποτα. Εχει κανα τεταρτο περπατημα, και λιγο παραπανω στον γυρισμο (ανηφορα) αλλα αν το παραβλεψεις, για μπανιο δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο.

Οταν παρκαρεις στο τελευταιο προσβασιμο σημειο με το αμαξι, παιρνεις ενα μικρο χαμπαρι για το τι προκειται να επακολουθησει,
(περιπου 150 αυτοκινητα παρκαρισμενα) αλλα το καταλαβαινεις μονο οταν κατεβεις το ποσο κοσμο εχει πανω απο 300 ατομα
σε μια παραλια που μετα βιας θα δικαιολογουσε 30.(23 Ιουλιου).

Φυγαμε και αρον αρον βεβαια, αφου το προσωπο του μικρου γεμισε με κατι πραγματα σαν να τον ειχε τσιμπησει τσουχτρα,
κανοντας ολο το μαγουλο να φουσκωσει σαν ενος τροφιμου στην Σπιναλογκα. Απο απλη φαγουρα, σε δευτερολεπτα, ειχε φουσκωσει
σαν απο εγκαυμα ολο το μαγουλο.

Μετα στο ιατρειο στην Πλακα, μολις τον ειδαν, μας ρωτησαν " Στο Σαρακηνικο εισαστε?"
- Ναι
- Ακουμπησε ο μικρος στα φυκια που ειναι στις πετρες βγαινοντας απο την θαλασσα ε?
- Ναι..
- Αυτο το φυτο κανει αυτην την ζημια λεει. Παρτε αντισταμινικα και αλοιφη κορτιζονης λεει για μια εβδομαδα..

Οποτε ηταν που ηταν η εντυπωση για το Σαρακηνικο λαθος, απογινε μετα.
Παρεπιπτοντως τα σημαδια στο μαγουλο εχουν μεινει μεχρι και σημερα και φευγουν σιγα σιγα.

Ο Φυροποταμος, ειναι μια μικρη παραλια στο βορεινο μερος, που δεν σου προκαλει χαμογελο οταν την επισκεφτεσαι. Μολις φτασαμε,
φυγαμε αμεσως.

Στα Πολλωνια, η παραλία παρ'ολο που μας την συστησαν οι ντοπιοι, ηταν αδιαφορη.
Στα Βουδια λιγο πιο Βορειοανατολικα, μια παρα πολυ ωραια κατα τα αλλα παραλια , εκανες μπανιο, και απο επανω νομιζες οτι ηταν
η παραλιακη λεωφορος στο Καλαμακι, με ασταματητα δρομολογια απο φορτηγα γεματα ορυκτα και πολυ σκονη, αφου ακριβως απο επανω ειναι ενα απο τα
(πααααρα πολλα) λατομεια του νησιου.

Παλιοχωρι, υπεροχη παραλια, αν εξαιρεσεις εναν κουφο DJ στο μεγαλυτερο beach bar της παραλιας, που δεν το χαιροταν αν
δεν ακουγοταν μεχρι τον Αδαμαντα.

Αγια Κυριακη, για μενα ισως η καλυτερη παραλια του νησιου. Με φυσικα ορια εκατερωθεν, απανεμη, ησυχη, με 2 beach bar
στην καθε μερια της παραλιας, και water sports στο ενα απο αυτα.

Φυριπλακα δεν πηγαμε αφου οσοι ρωτησαμε, μας ειπαν μακρυα λογω τεραστιας αναμονης και ταλαιπωριας για το κλασσικο
κατεβασμε με το σχοινι.

Προβατας, πολυ καλα με μονο ασχημο το πολυ ρηχο νερο (παντου ηταν ετσι στα νοτια παραλια αλλα εκει παραηταν).
μετα απο περιπου 70-80 μετρα απο την παραλια, ισα ισα εβρεχες μαγιω.

Αποφασισαμε να κανουμε και το τουρ στον χωματοδρομο που ξεκιναει απο τον Προβατα και καταληγει
στον Εμπουριο, Αχιβαδολιμνη. Μεγιστο λαθος....
Δεν κατορθωσαμε να φτασουμε σε καμμια απο τις παραλιες που εδειχνε οτι πηγαινε δρομος, αφου ηταν ολος σκαμμενος απο
ροη νερων και διαβρωση. Μας φανηκε ατελειωτος ο δρομος. Εκτος ελαχιστων περιπτωσεων, ο μονη ταχυτητα που χρησιμοποιησα
ηταν η πρωτη. Ο χωματοδρομος που αρχισε λιγο πριν τον ορμο του Γεροντα, και καταληγει στον Εμπουριο, μας πηρε
ουτε λιγο ουτε πολυ 4 ωρες!!! Απορησα τελικα που τα ελαστικα μας εβγαλαν σε ολη την διαδρομη...

Αυτα οσο αφορα στις παραλιες.

Γενικα μετα απο την γλυκια αναμονη να δεις ολα αυτα που φανταστηκες απο περιγραφες αλλων, και τελικα δεν τα ειδες, οτι και να βλεπαμε στον χαρτη,
αν ειχε πανω απο ενα μισαωρο με το αμαξι το προσπερνουσαμε.

Απο αξιοθεατα, πολυ καλες οι κατακομβες και το αρχαιολογικο μουσειο στην Πλακα.

Απο φαγητο γενικα δεν μπορω να πω οτι ενθουσιατηκα, ηταν ολα οσα πηγαμε, μεσος ορος και κατω, αλλα με τιμες διπλασιες
του μεσου ορου.
Το φαγητο στην Μηλο, αν δεν φας σουβλακια (κατι που τελικα ειδαμε οτι οι περισσοτεροι εκαναν) ειναι πα-να-κρι-βο.
Ενδεικτικα οι τηγανητες πατατες 3,5?, γεμιστα 8?, μοσχαρισια 15?, μπουκαλι μπυρας σε εστιατοριο 3?.(Το βρηκαμε και 2,60)
Και δεν μιλαμε για 5αστερα εστιατορια..Απλες ταβερνες στο πουθενα ηταν.

Στον Αδαμαντα, σε ενα εστιατοριο μας εκθειασαν τους ντοματοκεφτεδες, τους παραγγειλαμε, (6?) και οταν δαγκωσαμε,
απ'εξω εκαιγε, και απο μεσα ηταν παγωμενο (θερμοκρασια ψυγειου εννοειται).
Οταν το ειπαμε, δεν ζητησαν ουτε ενα συγγνωμη για το οτι μας σερβιραν προτηγανισμενους χτεσινους-προχτεσινους
και δεν ξερω απο ποτε τηγανισμενους ντοματοκεφτεδες, περασμενους βιαστικα απο φουρνο μικροκυματων.

Τελος παντων με κλασικες παραγγελιες μια σαλατα, 2-3 μεριδες, πατατες,ενα ορεκτικο, 1-2 μπυρες και αναψυκτικο, δεν
πεφταμε κατω απο 50?.

Το μονο εστιατοριο που πραγματικα ευχαριστηθηκαμε φαγητο παρολο που δεν ειμαστε αυτου του ειδους, ηταν
ενα ιταλικο παλι στην παραλια Αδαμαντα, με πολυ ευγενικο προσωπικο και αψογη εξυπηρετηση, και τελειο φαγητο.

Δυστυχως δεν θυμαμαι το ονομα, γιατι τελικα αξιζει να αναφερονται οι καλοι επαγγελματιες.
Επισης και το μαγαζακι στην παραλια του Εμποριου (εχει αναφερθει και απο αλλον στο φορουμ) που τα φαγητα
ηταν εντελως σπιτικα και νοστιμα...

Για ψαρια και αστακομακαροναδες και γενικα τετοιου ειδους φαγητο, δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν ειμαστε
και πολυ του θαλασσινου.

Τα διαφορα, (καφεδες τοστακια κλπ σνακ) στην παραλια, ειχαν τιμες προ διετιας.

Φραπε 3-3,5? (χωρις νερο) φρεντο 4,5? , τοστ με κατι πατατακια 6?, και δεν συμαζευεται.

Οταν το ειπα σε εναν απο αυτους οτι ο καφες ασπουμε στο πλαστικο (χωρις χρηση ομπρελλας-ξαπλωστρας) ειναι ακριβος,
μου απαντησε ουτε λιγο ουτε πολυ οτι

- Εμεις κυριε εδω δεν εχουμε καμμια κριση. Βλεπεις καμμια καρεκλα αδεια???

Δεν ειχε και αδικο ο τυπος. Αφου ακομα μπορει και ειναι φισκα με τετοιες τιμες, χαλαλι του.

Σαν βραδυνες βολτες, τα Πολλωνια, η Πλακα, και το λιμανι, ηταν τα πιο περιποιημενα.
Περατζαδα, και μαγαζια καθαρα και φωτισμενα με ωραιο κοσμο γενικοτερα.
Επισης εντυπωση μου εκανε, οτι στον δρομο του λιμανιου, παρολο που επιτρεποταν η διελευση αυτοκινητων,
δεν επιτρεποταν η σταθμευση την οποια παρακολουθουσαν συνεχεια(!!!) ανθρωποι του λιμεναρχειου.
Δεν ειχαν σκοπο να σε αφησουν να παρκαρεις για να παρεις κλήση, αλλα ετρεχαν μολις εβλεπαν καποιον που
ηταν ετοιμος, να τον προτρεψουν να φυγει. Μπραβο τους.


Και τελειωνοντας, ναυλα για τρια ατομα και αμαξι, με το γρηγορο, 456?.

Ηταν ενα ακομα ταξιδι οικογενειακο, που προφανως, δεν θα μας κανει να θελουμε να το επαναλαβουμε για το
συγκεκριμενο προορισμο.
Ωραιο νησι, αλλα μεχρι εκει. Προσωπικη μου γνωμη, τιποτα ιδιαιτερο, αφου εχοντας παει και σε αλλα νησια,
μπορω να συγκρινω.
Τελικα επειδη οι γνωμες διαφερουν, και δεν μπορεις εκ προοιμιου να ξερεις τα γουστα του καθενος μας,
πρεπει να κραταμε μικρο καλαθι.

Αντε και του χρονου με νεες και ταξιδιωτικες εμπειριες....!!!!!!!

Υ.Γ.
Μολις τωρα ειδα οτι ειναι τεραστιο το ποστ....Κουραγιο!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Tσιγκράδο, Παπάφραγκα, Κάπρο δεν πήγατε; Κατά τη γνώμη μου είναι οι 3 καλύτερες παραλίες της Μήλου!
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Η Μήλος έχει από τις καλύτερες παραλίες της Ελλάδας. Δυστυχώς δεν κάνατε τον γύρο του νησιού με το καραβάκι το οποίο είναι όλα τα λεφτά (εγώ πλήρωσα πέρσι 25ε με το αργό αλλά άξιζε και τις 10 ώρες (8.00-18.00μμ). Η αλήθεια είναι ότι οι καλύτερες παραλίες του νησιού είναι αυτές που δεν μπορείς να πας με αμάξι ή με τα πόδια. Το φαγητό σε κάποια μαγαζιά στο λιμάνι ήταν τέλειο και σε μεγάλες ποσότητες και δίναμε ένα οκ ποσό π.χ 60 ευρώ τα 3 άτομα αλλά σκάγαμε. Εγώ πιστεύω ότι αν κάνατε τον γύρο του νησιού θα είχατε πολύ θετικότερη άποψη για το νησί.
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Tσιγκράδο, Παπάφραγκα, Κάπρο, Φυριπλακα, κλέφτικο... Καλά πήγατε Μήλο και δεν πήγατε σε αυτές τις παραλίες??? Δεν το πιστέυω.. Γιαυτό ίσως δεν σας άρεσε..!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πάνε καμια 10αριά χρόνια που είχα επισκεφτεί τη Μήλο οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για την ποιότητα ή τις τιμές του φαγητού. Επίσης ήταν εποχή χαλαρή και είχαμε κατασκηνώσει ελεύθερα στην Αχιβαδόλιμνη και θυμάμαι που παίρναμε νερό από ένα πηγάδι για να ξεπλυθούμε. Είχαμε περάσει υπέροχα. Θυμάμαι ότι κάθε μέρα κάναμε μπάνιο και σε μια διαφορετική παραλία, τριγυρίσαμε και μερικές που οδηγούσαν καρόδρομοι και βέβαια κάναμε και το γύρο του νησιού. Γενικά σχημάτισα θετικές εντυπώσεις. Δεν ξέρω βεβαια αν θα πηγαινα ξανά όταν υπάρχουν άλλα νησιά που δεν έχω επισκεφθεί.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ε, οχιιιιιιιι!!

τι το θελα και ειδα αυτο το ποστ?μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι..

πολλα αρνητικα εχω ακουσει κατα καιρους για το αγαπημενο μου νησι..
οτι δεν εχει καλο φαγητο..(πραγματι, το δεχομαι, το φαγητο δεν ειναι το δυνατο του σημειο)..οτι δεν εχει καλους δρομους..(και αυτο το δεχομαι..!)..οτι δεν ειναι ιδιαιτερα γραφικο (ναι και αυτο να το αντεξω, υπαρχουν πιο γραφικα νησια)!οτι ειναι υπερτουριστικο..(πραγματι ειναι..)!!

αλλα οτι δεν ικανοποιησαν καποιον οι παραλιες του..ε, αυτο πρωτη φορα στα χρονικα το ακουω..και οχι, δεν ειναι θεμα γουστου, καποια πραγματα ειναι αντικειμενικα..μα βρε καλη μου, ειναι δυνατον να μην πηγες τσιγκραδο?παπαφραγκα?φυριπλακα(δεν εχει σχοινι στην φυριπλακα, ουτε ιδιαιτερη καταβαση:mad:, μαλλον δεν καταλαβες καλα)?καπρο?αχιβαδολιμνη?πλαθιενα?αμμουδαρακι?για τον λατρεμενο μου αγ.ιωαννη, δεν το κανω θεμα, ξερω οτι η προσβαση ειναι πολυ πολυ δυσκολη..ουτε βολτα με το καραβακι????

κριμα πραγματικα..:(..αλλα δεν φταιει το νησι, αν εσυ δεν εχεις την διαθεση να το ανακαλυψεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom