Μηχανές Αναζήτησης Πτήσεων

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπερα,εχει κανεις αποψη για το travelplan.gr?
Γενικά είναι από τις πιο παλιές ιντερνετικές μηχανές αναζήτησης πτήσεων με αρκετούς πιστούς χρήστες. Θυμάμαι που ήταν χορηγός και της Πανάθας και όντας εγώ κάτοχος εισιτηρίου διαρκείας μπορούσα να έχω έκπτωση σε διάφορες κρατήσεις :p
Μετά το facelift που έκανε,πέρυσι νομίζω, έγινε πιο εύχρηστο.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Γενικά είναι από τις πιο παλιές ιντερνετικές μηχανές αναζήτησης πτήσεων με αρκετούς πιστούς χρήστες. Θυμάμαι που ήταν χορηγός και της Πανάθας και όντας εγώ κάτοχος εισιτηρίου διαρκείας μπορούσα να έχω έκπτωση σε διάφορες κρατήσεις :p
Μετά το facelift που έκανε,πέρυσι νομίζω, έγινε πιο εύχρηστο.
Η εκπτωση λογική. Μετά απο τόσες πίκρες/κηδειες, να σας μετριασουν λίγο την στενοχώρια.

gambino, είναι αξιόπιστο
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλημέρα!
Ψάχνοντας αεροπορικά για Δουβλίνο τον Αύγουστο βρήκα αυτό το site με αναζητήσεις
πτήσεων και μου τα βγάζει πιο φθηνά από την σελίδα της SAS.
Έχει κλείσει κάποιος από εκεί?
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Μια διευκρίνηση παρακαλώ. Η ιστοσελίδα αυτή διαφημιζει ότι έχει τα πιο φτηνά εισιτήρια. Μπαίνω λοιπόν να ρίξω μια ματιά. Δεν έχει όλες τις αεροπορικές. Πώς γίνεται να λέει ότι έχει εγγυημένα τη χαμηλότερη τιμή, όταν στο ταξίδι Αθήνα Θεσσαλονίκη, δεν περιλαμβάνει την Ryanair? Μου δίνει χαμηλότερη τιμή για τέλος Ιουνίου τα 54,61 ευρώ με Aegean. Γιατί δεν δίνει αποτελέσματα για ryanair που την ίδια περίοδο το έχει το ταξίδι 39,98???
Από την άλλη μεριά, ακόμη και για την aegean δεν αναφέρει τις φτηνότερες τιμές. Στο ίδιο το σάιτ της Aegean, αν μπω στο low fare Calendar, δείχνει πολύ οικονομικότερα εισιτήρια...
Είναι σελίδα εμπιστοσύνης, ή τσάμπα κοιτάω???
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Μια διευκρίνηση παρακαλώ. Η ιστοσελίδα αυτή διαφημιζει ότι έχει τα πιο φτηνά εισιτήρια. Μπαίνω λοιπόν να ρίξω μια ματιά. Δεν έχει όλες τις αεροπορικές. Πώς γίνεται να λέει ότι έχει εγγυημένα τη χαμηλότερη τιμή, όταν στο ταξίδι Αθήνα Θεσσαλονίκη, δεν περιλαμβάνει την Ryanair? Μου δίνει χαμηλότερη τιμή για τέλος Ιουνίου τα 54,61 ευρώ με Aegean. Γιατί δεν δίνει αποτελέσματα για ryanair που την ίδια περίοδο το έχει το ταξίδι 39,98???
Από την άλλη μεριά, ακόμη και για την aegean δεν αναφέρει τις φτηνότερες τιμές. Στο ίδιο το σάιτ της Aegean, αν μπω στο low fare Calendar, δείχνει πολύ οικονομικότερα εισιτήρια...
Είναι σελίδα εμπιστοσύνης, ή τσάμπα κοιτάω???
Αυτό που χρησιμοποιώ και πάντα δίνει τις χαμηλότερες τιμές είναι αυτό που πρότειναν και παραπάνω
http://gr.skyscanner.com/
έχει και τις low cost εταιρίες οπότε θα βρεις αυτό που ψάχνεις
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Την ξέρω αυτή τη σελίδα, αλλά δεν είναι καθόλου βολική. Βάζεις συγκεκριμένες ημερομηνίες και σου βγάζει αποτελέσματα μόνο για εκείνες τις ημερομηνίες. Πρέπει να κάθεσαι και να βάζεις μία μία τις ημερομηνίες για να βρεις το φτηνότερο εισιτήριο...
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
1) Απ'ότι έχω προσέξει πολλές φορές οι μηχανές αναζήτησης δεν περιλαμβάνουν χαμηλού κόστους εταιρίες.
2) Στους όρους της Ryanair αναφέρεται ότι μόνο από το σάιτ τους θα πρέπει να κλείσεις και όχι από κάποιον τρίτον.Και εν πάσει περιπτώση δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μην κλείσεις απευθείας από εκεί.
3) Όσο για την cheapoair(και γενικά όλα τα cheap κάτι πρακτορεία) έχουν γραφτεί άπειρα αρνητικά θέματα στο Tripadvisor.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Την ξέρω αυτή τη σελίδα, αλλά δεν είναι καθόλου βολική. Βάζεις συγκεκριμένες ημερομηνίες και σου βγάζει αποτελέσματα μόνο για εκείνες τις ημερομηνίες. Πρέπει να κάθεσαι και να βάζεις μία μία τις ημερομηνίες για να βρεις το φτηνότερο εισιτήριο...
Μπορείς να βάλεις ολόκληρο μήνα ή ολόκληρο έτος. Κοίταξέ το καλύτερα
http://gr.skyscanner.com/transport/...-to-suvarnabhumi.html?oym=1409&iym=1409&rtn=1
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Καλησπερα στην παρεα

Επεσε στην αντιληψη μου καποιος "ιδιαιτερος" τροπος τροπος ψαξιματος καλων τιμων μεσω http://gr.skyscanner.com/
και θεωρησα σωστο να πληροφορησω ισως καποιους που δεν τον γνωριζαν σαν εμενα τον ασχετο πχ,πιθανον και να εχει αναφερθει απο καποιους ενημερωμενους και απλα να σπαταλησω των πολυτιμο χρονο των συμπαθων οικοδεσποτων μας αλλα δεν το πηρε το ματι μου καπου....οποτε κανω το καθηκον μου.

Παραθετω την πηγη

http://www.thebarefootnomad.com/travel-tips/how-to-find-the-cheapest-flight-to-anywhere/

Με λιγα λογια.....ψαχνεις απο το σημειο αναχωρησης χωρις συγκεκριμενο προορισμο και σου βγαζει λιστα με τις Παναγιας τα ματια και τιμες αναλογα την τσεπη σου.....βαζεις και ενα χρονο διαστημα χωρις ημερομηνιες και διαλεγεις....αυτα.

ΥΣ εαν παραβαινω καποιο κανονα να μαστιγωθω παραυτα παρακαλω
Είχα αποθηκεύσει από κάποια παλιότερη αναζήτηση στο travelstories σελιδοδείκτες από μηχανές όπως η kayak και όταν τα έπαιξε το λάπτοπ μου τα έχασα όλα....Με τη βοήθειά σου τα ξαναβρήκα!
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Η bravofly το δίνει 178 και αν θες την ησυχία σου μην το κλείσεις με αυτούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom