Μηχανές Αναζήτησης Πτήσεων

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
petas vs viva.gr έιναι κάποιο ποιο αξιόπιστο/?
Κακά και τα δυο κατά τη γνώμη μου. Ιδίως τώρα το χειμώνα που οι πτήσεις έχουν μια τάση να ακυρώνονται ή να καθυστερούν λόγω κακοκαιρίας, μπορεί να χρειαστείς εξυπηρέτηση στα μισά του ταξιδιού σου και να μη βρίσκεις κανένα.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Κακά και τα δυο κατά τη γνώμη μου. Ιδίως τώρα το χειμώνα που οι πτήσεις έχουν μια τάση να ακυρώνονται ή να καθυστερούν λόγω κακοκαιρίας, μπορεί να χρειαστείς εξυπηρέτηση στα μισά του ταξιδιού σου και να μη βρίσκεις κανένα.
Δεν σε αμφισβητω taver αλλα νομιζω σαν after sales service και με τα δυο δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα,ειδικα σε ακυρωσεις πτησεων ή αλλαγες λογω αεροπορικων εταιρειων. Ειχα αμεση επικοινωνια μαζι τους και ολα διευθετηθηκαν αμεσα. Ειδικα στο viva. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν σε αμφισβητω taver αλλα νομιζω σαν after sales service και με τα δυο δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα,ειδικα σε ακυρωσεις πτησεων ή αλλαγες λογω αεροπορικων εταιρειων. Ειχα αμεση επικοινωνια μαζι τους και ολα διευθετηθηκαν αμεσα. Ειδικα στο viva. :)
Αμφισβήτα με. Μπορεί να βελτιώθηκαν, δε διεκδικώ κανένα αλάθητο.
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Υπάρχει κανα ψαχτηρι που να κανει αναζήτηση μονο ΠΣΚ και αργιες; Στο scyscanner πχ εχει επιλογη για search μονο για τα 3 κοντινα ΣΚ.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Καλησπερα,

Ψαχνοντας για μια πτηση απο Ηρακλειο για Αθηνα για τον Αυγουστο επεσα και εγω πανω στο gotogate. Η τιμη που δινει ειναι περιπου 20€ πιο φθηνη/ατομο σε σχεση με το επομενο πρακτορειο.

Αρχικα να πω οτι αν παω μεσω του scyscaner μου βγαζει περιπου στα 45€ το ατομο ενω αν παω κατευθειαν απο το site του gotogate πηγαινει στα 60€ ανα ατομο.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται αυτο με τη διαφορα τιμης.
Και κατα δευτερον, επειδη εχω διαβασει και αλλα σχολια παραπισω, μπορω να εμπιστευτω το συγκεκριμενο πρακτορειο;;

Τα φωτα σας!!
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Μήπως το skyscaner δεν έχει κάνει ενημέρωση για την καινούρια τιμή;Συμβαίνει να εμφανίζει την ενημερωμένη τιμή όταν προχωρήσεις στην κράτηση.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Πολλές φορές υπάρχει τέτοιου είδους συμφωνία μεταξύ των μηχανών αναζήτησης (π.χ. skyscanner) και τους (μετα)πωλητές εισιτηρίων (π.χ. gotogate) όσον αφορά τις τιμές, οπότε συχνά σε συμφέρει να κλείσεις μέσω skyscanner. Παλαιότερα συνέβαινε συχνά με το petas.gr. Δεν έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά το gotogate, οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Μήπως το skyscaner δεν έχει κάνει ενημέρωση για την καινούρια τιμή;Συμβαίνει να εμφανίζει την ενημερωμένη τιμή όταν προχωρήσεις στην κράτηση.
Η τιμη ενημερωμενη ειναι καθως και οταν με παραπεμπει στο αντιστοιχο πρακτορειο εμφανιζει την ιδια τιμη.

Αλλα απο τοτε που ποσταρα το προηγουμενο σχολιο μεχρι και τωρα οι τιμες ανεβοκατεβαινουν 150 φορες το δευτερολεπτο. Και δν μιλαω για 1-2€ διαφορα. Μπαινω το πρωι και δειχνει 45€/ατομο το πιο φθηνο πρακτορειο και μπαινω μετα απο 3-4 ωρες και δειχνει 70€. Κατι πραγματα ακαταλαβιστικα. Ουτε το χρηματιστηριο τετοιο ανεβοκατεβασμα!
 
Last edited:

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Γνωρίζει κανείς μηχανή αναζήτησης πτήσεων που να περιλαμβάνει την επιλογή "προς οπουδήποτε" αλλά να μου δίνει και την επιλογή να επιλέξω ημέρα αναχώρησης, π.χ Παρασκευή, όπως και την ημέρα επιστροφής, π.χ Κυριακή, αλλά το βασικότερο (που δεν έχω βρει) να μπορώ να επιλέξω και την ώρα αναχώρησης π.χ μετά την 16:00. Το skyscanner για παράδειγμα εμφανίζει πτήσεις προς οπουδήποτε αλλά στην συνέχεια από τα αποτελέσματα που θα εμφανίσει θα πρέπει ένα ένα να τα ελέγξω για να δω την ώρα αναχώρησης. Επιπλέον το skyscanner δεν εμφανίζει λίστα προορισμών με αναχώρηση Παρασκευή και επιστροφή Κυριακή.
Το ποιο κοντινό σε αυτά που λέω είναι το https://www.dohop.gr/ το οποίο ενώ κάνει αναζήτηση και με ημέρα αναχώρησης και με ημέρα επιστροφής δεν έχει επιλογή για ώρα αναχώρησης και επιστροφής
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom