Μηχανές Αναζήτησης Πτήσεων

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Έχω κλείσει και αεροπορικό και διαμονή με το trip.com Δεν είχα κανένα πρόβλημα, τουναντίον
Ευχαριστώ! Κι εγώ διάβασα τα καλύτερα. Επειδή όμως εν τέλει και η Air France έχει την ίδια τιμή, αν αποφασίσω να κλείσω, θα το κάνω από εκεί. Δε ξέρω γιατί αλλά η skyscanner μου έβγαζε ότι η Air France κοστίζει 300 ευρώ πιο ακριβά, κάτι που δεν ίσχυε...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.307
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ! Κι εγώ διάβασα τα καλύτερα. Επειδή όμως εν τέλει και η Air France έχει την ίδια τιμή, αν αποφασίσω να κλείσω, θα το κάνω από εκεί. Δε ξέρω γιατί αλλά η skyscanner μου έβγαζε ότι η Air France κοστίζει 300 ευρώ πιο ακριβά, κάτι που δεν ίσχυε...
To skyscanner σπάνια είναι η φτηνότερη επιλογή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
To skyscanner σπάνια είναι η φτηνότερη επιλογή.
Τρώει κάτι κολλήματα που κυρίως αφορούν το πόσο άμεσα ενημερώνει τις τιμές.
Πολλές φορές μου έχει συμβεί να βρίσκω στην αναζήτηση του φθηνό εισιτήριο και εν τέλει μόλις πατάω πάνω του να το προχωρήσω να βλέπω εντελώς διαφορετική και πιο αυξημένη τιμή.

Θεωρώ πάντως πιο ασφαλή λύση την εποχή που διανύουμε, τις κρατήσεις απεθείας μέσω των εταιρειών. Αν γίνει η ζημιά, τουλάχιστον να μην έχεις να κάνεις με μεσάζοντες.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θεωρώ τη σοφότερη επιλογή αυτή που προτείνει και ο ψηλός. Στα συν και ότι αν κάτι αλλάξει ενώ είσαι εκεί, θα μπορείς να βγάλεις (πιστεύω) ευκολότερα άκρη με κάποιο υπάλληλο της αεροπορικής στο αεροδρόμιο, σε σχέση με το τηλεφωνικό κέντρο του εκάστοτε μεσάζοντα (όπου και αν εδρεύει αυτός)...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Ναι αν κάτι μάθαμε από την πανδημία είναι να αποφεύγουμε τους μεσαζπντες στα αεροπορικά.Ειδικά αν οι διαφορές στις τιμές δεν είναι τεράστιες(τώρα πως εννοεί ο καθένας μας το τεράστιο είναι πολύ σχετικό...)
 
D

Delmem37668

Guest
ένα άλλο κοινό μυστικό είναι να ψάχνουμε τις πτήσεις πρώτα από μηχανή αναζήτησης και μετά να πάμε στην αεροπορική για να κλείσουμε, όχι για να δούμε και να ξαναδούμε στο σαιτ της αεροπορικής . τις ανεβάζει με τις συχνές μας επισκέψεις. εκτός και αν κάθε φορά σβήνεις τα μπισκοτάκια και κάνεις επανεκκίνηση το μόντεμ για να αλλάξεις ιπ. αν μπορούμε να έχουμε ιπ εξωτερικού άλλης ηπείρου ίσως
μπορεί να βρούμε φτηνότερα εισιτήρια.
το τραγικό με την αιγαίου είναι ότι μπορείς να βρεις μια πτήση με ανταπόκριση φτηνότερη αγοράζοντας τμηματικά το εισιτήριο από το να το αγοράσεις ταυτόχρονα σαν μια κράτηση. ήταν φτηνότερο τον Δεκέμβρη Θεσσαλονίκη Μαδρίτη αγοράζοντας το τμηματικά παρά ενιαίο. σχεδόν μισή τιμή. Θεσσαλονίκη Αθήνα με επιστροφή και Αθήνα Μαδρίτη με επιστροφή. δεν σε καλύπτει σε τυχόν καθυστερήσεις αλλά δίνεις χρόνο στις ανταποκρίσεις σου.
πρέπει επίσης να κοιτάμε, αν θέλουμε για παράδειγμα να πάμε Αθήνα από το Λονδίνο απλή μετάβαση και μια άλλη εναλλακτική, ειδικά την τελευταία στιγμή, βγαίνει πιο φτηνά το Λονδίνο Θεσσαλονίκη με ενδιάμεσο σταθμο Αθήνα παρά η απευθείας πτήση. κατεβαίνεις Αθήνα και δεν συνεχίζεις, αρκεί να μην έχεις αποσκευές που θα πάνε Θεσσαλονίκη. αν δεν εκτελέσουμε ένα σκέλος μιας πτήσης ακυρώνετε αυτόματα το δεύτερο αλλά το δεύτερο στην δική μας περίπτωση δεν μας ενδιαφέρει.
 

PanagiwtaTs

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για την κράτηση εισιτήριου απο αυτό το σάιτ.. Και στον αριθμό διαβατηρίου δέχεται τον αριθμό ταυτότητας;
 
D

Delmem37668

Guest
Επειδή εγώ τα τελευταία χρόνια μόνο από κει κοιτάζω, τι άλλα site έχεις να προτείνεις;
το σκαισκανερ είναι το καλύτερο για εύρεση πτήσεων, συνδυασμών και ενδεικτικών τιμών, έχει και παραλλαγές για την εύρεση. αν αλλάξεις και τη χώρα αναζήτησης πολλές φορές αλλάζουν και οι τιμές
αν αλλάξεις και IP τότε βλέπεις πολλά.
όπως και να έχει πας πάντα στην τοπική αεροπορική εταιρεία για τελική τιμή. δοκιμάζοντας μερικές φορές να βάλεις τοπικό IP για ίσως καλύτερες τιμές.
αυτά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.307
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή εγώ τα τελευταία χρόνια μόνο από κει κοιτάζω, τι άλλα site έχεις να προτείνεις;
Kayak, σχεδόν πάντα καλύτερες τιμές από το Skyscanner, ειδικά στα open jaw που είναι και μεγάλες οι διαφορές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom